Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:08] GPS TAKİPLİ SAAT VERİLECEK -- [16:55] AF GELİYOR -- [16:37] KREMPARK’TAN YÜRÜYEN MERDİVEN AÇIKLAMASI -- [16:16] DÜZCE’DE 2.5 MİLYON TAVUK SATILDI -- [15:57] İŞTE TARAFTAR İŞTE ŞAMPİYON -- [13:31] MAÇ BAŞLADI -- [12:17] YAŞLI ADAM ÖLÜ BULUNDU -- [18:39] KAYIP ARANIYOR! -- [17:49] Tatilde Ziyaretçilerini Bekliyor -- [17:43] KÖRPEŞLER MAÇ SAATİNİ BEKLİYOR --
Gündem
Fındıkta Maliyet Azalacak, Verim Artacak

Bolu’da yetiştirilen tek köklü fındık ağacının Düzce’de de yetiştirilebilmesi için Gümüşova Ziraat Odası ile marka arasında yapılan proje onaylandı. Eğitimler yakında Gümüşova’da başlıyor.

7.12.2019
9404 kez okundu
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
Fındıkta Maliyet Azalacak, Verim Artacak

Bolu ormanlarında yetişen, litaratürde “Türk Fındığı” diye geçen fındık ağacının fidanlarının üzerine, bizim bildiğimiz fındıkları aşılayarak tek köklü fındık yetiştiriciliği konusunda, Gümüşova Ziraat Odası Başkanlığı ile  marka arasında  yapılan proje onaylandı.

(AŞILANARAK YETİŞMİŞ TEK DAL FINDIK)

 

Bu proje ile Bolu’da üretimi yapılan ve yetişen tek köklü fındık ağacı Düzce’de de yetiştirilmeye başlayacak. Projenin ilk etabında Düzce’deki çiftçilere tek köklü fındık ağacı yetiştiriciliği ile ilgili eğitici seminerler verilerek çiftçi konu ile alakalı bilgilendirilecek. Ayrıca mevcut fındık bahçelerinin tek dala dönüştürme eğitimi de verilecek. Bu eğitime katılmak isteyen bütün çiftçiler Gümüşova Ziraat Odasına başvuruda bulunabilecekler.

(BOLU FINDIĞININ AŞILANMIŞ HALİ)

Bu proje ile mevcut bahçeler dönüştürüldüğde fındık ağaçlarının dibinden gelen yeni filizler tırpan yolu ile temizlenebilecek. İlaçlama ve toplama maliyetleri aşağıya çekilecek. Bolu fındığına aşı yapıldığı takdirde Bolu fındığı kazık kök olduğu için dibinden filiz gelmeyecek ve fındıkta filiz alma derdi olmayacak. Fındık bahçesinin dibi hava aldığı için külleme hastalığı gibi bir çok hastalığın da önüne geçilmiş olacak. Yani üretim maliyeti düşerek, fındıkta verim artacak.

Bu değişim sürecinde çiftçinin üretim kaybı olmayacak. Eğitim 6 gün sürecek ve eğitimi üniversitelerin uzman öğretim üyeleri tarafından verilecek.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı “Başvuruda herhangi bir belge evrak istenmiyor. Piyasada tek köklü fındık fidesi diye mükemmel bir bilgi kirliliği var. Yapılan aşıların toprak yüzeyinden 15-20 santimetre yüksekte olması gerekirken farklı boylarda aşılama yapıldığı, fındık cins ve özelliğine dikkat edilmediği ve buna benzer bilgi kirlilikleri de bu eğitim ile ortadan kalkacak.” Dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
9404 kez okundu
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,78

Selçuk cantaş

9.12.2019 - 09:24:48

İyi bir fikir gibi görünüyor lakin dezavantajları olabileceğini unutmamak lazım o bir dal kuruduğunda Ocak kompile kurumuş olucak çünkü Ocak sadece o daldan ibaret ...
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Murtaza ercan

8.12.2019 - 11:34:02

Pekii , bu fındık fidanı diyelim tek gövde yani , yaşlandığında ve kuruduğunda ne yapılacak , yerine dikilecek olanın büyümesi ve meyve vermesimi beklenecek ?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,89

A kuscu

7.12.2019 - 23:33:06

Maşşallah meyilli araziyi fındık bahçesine çeviriyorlar..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

ŞAHİN'DEN İHRAÇ YORUMU
16.01.2020 - 17:20
ŞAHİN'DEN İHRAÇ YORUMU
Vasip Şahin Hasan'a Ulaştı
14.01.2020 - 10:01
Vasip Şahin Hasan'a Ulaştı
Erkan Seçkin Önemli İsimler İle Görüşüyor
Atıl Malzemeleri Sanata Çevirdi
“İYİ BİR KAMP DÖNEMİ GEÇİRDİK”
Cüneyt Yılmaz’ın da Katkısı oldu
YAĞMUR SUYU ANA HAT ÇALIŞMASI BAŞLADI