Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:37] Vali Atay başkanlık etti -- [11:07] GERİ SAYIM BAŞLADI -- [10:06] Ekonomik destek istedi -- [10:01] Sezon öncesi stress attı -- [09:57] Millet Bahçesi mi, Okul mu? -- [09:48] VALİLİK AÇIKLADI -- [18:14] İLACI YAZILMAYINCA İNTİHARA KALKIŞTI -- [17:48] Enerji hammadde fabrikası olacak -- [17:43] Düzenli aralıklarla duraklar temizleniyor -- [17:28] Fabrikada 200 kişi çalışıyor --
Gündem
Fındıkta Maliyet Azalacak, Verim Artacak

Bolu’da yetiştirilen tek köklü fındık ağacının Düzce’de de yetiştirilebilmesi için Gümüşova Ziraat Odası ile marka arasında yapılan proje onaylandı. Eğitimler yakında Gümüşova’da başlıyor.

7.12.2019
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
Fındıkta Maliyet Azalacak, Verim Artacak

Bolu ormanlarında yetişen, litaratürde “Türk Fındığı” diye geçen fındık ağacının fidanlarının üzerine, bizim bildiğimiz fındıkları aşılayarak tek köklü fındık yetiştiriciliği konusunda, Gümüşova Ziraat Odası Başkanlığı ile  marka arasında  yapılan proje onaylandı.

(AŞILANARAK YETİŞMİŞ TEK DAL FINDIK)

 

Bu proje ile Bolu’da üretimi yapılan ve yetişen tek köklü fındık ağacı Düzce’de de yetiştirilmeye başlayacak. Projenin ilk etabında Düzce’deki çiftçilere tek köklü fındık ağacı yetiştiriciliği ile ilgili eğitici seminerler verilerek çiftçi konu ile alakalı bilgilendirilecek. Ayrıca mevcut fındık bahçelerinin tek dala dönüştürme eğitimi de verilecek. Bu eğitime katılmak isteyen bütün çiftçiler Gümüşova Ziraat Odasına başvuruda bulunabilecekler.

(BOLU FINDIĞININ AŞILANMIŞ HALİ)

Bu proje ile mevcut bahçeler dönüştürüldüğde fındık ağaçlarının dibinden gelen yeni filizler tırpan yolu ile temizlenebilecek. İlaçlama ve toplama maliyetleri aşağıya çekilecek. Bolu fındığına aşı yapıldığı takdirde Bolu fındığı kazık kök olduğu için dibinden filiz gelmeyecek ve fındıkta filiz alma derdi olmayacak. Fındık bahçesinin dibi hava aldığı için külleme hastalığı gibi bir çok hastalığın da önüne geçilmiş olacak. Yani üretim maliyeti düşerek, fındıkta verim artacak.

Bu değişim sürecinde çiftçinin üretim kaybı olmayacak. Eğitim 6 gün sürecek ve eğitimi üniversitelerin uzman öğretim üyeleri tarafından verilecek.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı “Başvuruda herhangi bir belge evrak istenmiyor. Piyasada tek köklü fındık fidesi diye mükemmel bir bilgi kirliliği var. Yapılan aşıların toprak yüzeyinden 15-20 santimetre yüksekte olması gerekirken farklı boylarda aşılama yapıldığı, fındık cins ve özelliğine dikkat edilmediği ve buna benzer bilgi kirlilikleri de bu eğitim ile ortadan kalkacak.” Dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,09

Selçuk cantaş

9.12.2019 - 09:24:48

İyi bir fikir gibi görünüyor lakin dezavantajları olabileceğini unutmamak lazım o bir dal kuruduğunda Ocak kompile kurumuş olucak çünkü Ocak sadece o daldan ibaret ...
Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,30

Murtaza ercan

8.12.2019 - 11:34:02

Pekii , bu fındık fidanı diyelim tek gövde yani , yaşlandığında ve kuruduğunda ne yapılacak , yerine dikilecek olanın büyümesi ve meyve vermesimi beklenecek ?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,46

A kuscu

7.12.2019 - 23:33:06

Maşşallah meyilli araziyi fındık bahçesine çeviriyorlar..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

590 Personel Alınacak
8.08.2020 - 10:19
590 Personel Alınacak
DÜZCE'DE YENİ BİR DAMAK TADI
Final Turunda Elendi
10.08.2020 - 09:55
Final Turunda Elendi
FINDIK İŞÇİLERİNDE KORONA ÇIKTI
İŞÇİLER KORONAYA YAKALANDI
12.08.2020 - 12:55
İŞÇİLER KORONAYA YAKALANDI
AKÇAKOCA DENİZİ BİR CAN DAHA ALDI
Kamyonların Geçişine İzin Vermediler