Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:15] Karantina Günlerinin Son Günlerinde Basket Oynadılar -- [17:11] Park ve Bahçeler Bakıma Alındı -- [16:58] Başkan Yanmaz İlçesini Kendi Eliyle Temizledi -- [16:50] HEM MOTORİNE, HEM BENZİNE İNDİRİM -- [15:53] Bir Zamanlar Köyde, Bu Hafta Kirazlı'da -- [15:19] Vali Dağlı Kuruluş Yıldönümünü Kutladı -- [14:58] Vefa Sağlık Birimi Canla Başla Çalışıyor -- [14:11] AKSA, FATURA KESMEYE DEVAM EDİYOR -- [13:52] PARANTEZ GAZETESİ 14 YAŞINDA -- [12:12] Diyabetli Çocuklar ve ailelerine Uzaktan Diyabet eğitimi --
Gündem
İSKİ BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

2018 yılında bütün yazışmaları yapılarak gerekli olurları alınan ve İSKİ’nin de onaylayıp Belediye meclisine sunduğu Düzce’nin tüm ilçelerinde atık su ve kanalizasyon tesisleri kurulması kararı yeni yönetim tarafından sümenaltı mı edildi?

17.02.2020
10456 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
İSKİ BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

2018 yılında bütün yazışmaları yapılarak gerekli olurları alınan ve İSKİ’nin de onaylayıp Belediye meclisine sunduğu Düzce’nin tüm ilçelerinde atık su ve  kanalizasyon tesisleri kurulması kararı yeni yönetim tarafından sümenaltı mı edildi? İstanbul’da biyolojik arıtma yapacak olan “Silahtarağa” ileri mebran arıtma tesisi için temel atmama töreni yapan İBB Yönetimi, şimdi de Düzce’de “altyapı yapmama” törenimi yapacak? Konunun peşini bırakmayan İBB Meclis üyesi ve Başakşehir Meclis Üyesi Cüneyt Yılmaz tüm yazışmaların belgelerini açıkladı ve konunun takipçisi olacaklarını bildirdi.

2018 yılında Düzce’deki tüm belediyeler il özel idare ve Düzce Valiliği İSKİ ile iletişime geçerek İstanbul’un melen havzasından su kullanmasına karşılık il sınırları içerisinde atık su arıtma tesisleri, içme suyu, kanalizasyon ve diğer altyapı tesislerinin planlanması, yapılması, işletilmesi gibi su ve kanalizasyon işlerinin tek elden yürütülmesi için İSKİ’nin devreye girmesi istenmişti. Yapılan yazışmalar sonucunda Düzce Valiliği belediyelerden gelen tesis kurulması ve işletilmesine dönük talepleri İSKİ genel kuruluna göndermişti. Kuruldan olumlu olarak çıkan karar görüşülmek üzere İBB Meclis genel kuruluna havale edilmişti. O dönem Başakşehir Belediye Meclis üyesi olan Düzceli Cüneyt Yılmaz süreci yakından takip etmiş, dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal ile dirsek temasına geçerek kararın olumlu yönde çıkmasında büyük katkıda bulunmuştu. Yeni dönemde İBB Belediye meclis üyesi ve Başakşehir Belediye Meclis üyesi Cüneyt Yılmaz konunun peşini bırakmıyor. İstanbul’dan Düzce’nin menfaatlerini gözeten Yılmaz, tüm yazışmaların belgelerini çıkararak Düzce’nin hakkını savunmaya devam ediyor.

DEVLETTE DEVAMLILIK ESASINA NE OLDU?

Devlette devamlılığın esas olması gerekirken İBB ve İSKİ’nin yeni yönetimi Düzce’nin hakkı olan yatırımları sümenaltı ettiği iddia ediliyor. Bilindiği üzere İBB’nin yeni yönetimi “Silahtarağa” ileri mebran arıtma tesisi için temel atmama töreni yapmış ve bir takım çevreler tarafından alkışlanmıştı. Şimdi Düzceliler daha önce alınan kararlara istinaden Düzce’nin hakkı olan tesisler için de “altyapı yapmama” töreni mi yapılacağının sorusunu sormaya başladı.

VALİLİK İSKİ’YE İLETTİ

Düzce Valiliği, Vali Zülkif Dağlı imzasıyla belediyelerin bu taleplerini 17 Ocak 2018 tarihinde İSKİ’ye dilekçelerde yer alan gerekçeleriyle birlikte iletir. Böylelikle, İSKİ, İBB Meclisi nezdinde süreç gelişir.

İSKİ KABUL ETTİ

Düzce valiliği tarafından gönderilen talepler İSKİ yönetim kurulunda gündeme alınarak değerlendirilir. İSKİ Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Uysal başkanlığında toplanan İSKİ yönetim kurulu 23 Ocak 2018 tarihinde, Hukuk müşavirliğinden gelen görüş doğrultusunda karar alır. 2018/53 no’lu karar şu şekildedir:

“ Gerekçeli bilgilere istinaden, İstanbul’un su kaynaklarının sınırlı olması, şehrimizin su ihtiyacının yarıdan fazlasının karşılanıyor olması. İstanbul’a su temini işinin ana sistemlerinden biri olan Melen suyunun (Melen barajı ve havzasının) etkin bir şekilde korunabilmesi bakımından il sınırları içindeki atık su arıtma tesisleri, içme suyu, kanalizasyon ve diğer alt yapı tesislerinin planlanması, yapılması, işletilmesi gibi su ve kanalizasyon işlerinin tek elden yürütülmesi ve bu hizmetlerin sürdürülebilirliği hususunun büyük önem taşıması ve benzeri kamu yararı gerekleri çerçevesinde; Düzce ili sınırları içindeki yetki ve sorumlulukları kullanmak üzere, Düzce ilinin idaremiz görev alanına alınması yönelik işlemlerin yapılmasına dair teklifin kabulüne oybirliği ile karar verildi.”

SÜREÇ HIZLANDI

İSKİ’nin aldığı yönetim kurulu kararı 24 Nisan 2018 tarihinde  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına bildirilir. Tüm bu işlemler olurken, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından da İstanbul Valiliğine bir yazı gönderilir. Yazı da şunlar belirtilir:

“ Düzce ilindeki belediye ve köylerin su ve kanalizasyon hizmetlerinin 2560 sayılı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü kuruluş ve görevleri hakkında kanunun birinci maddesi çerçevesinde İSKİ Genel Müdürlüğü’nün görev alanına dahil edilmesi için BAKANLAR KURULU kararı alınması talep edilmektedir. Söz konusu talep İstanbul Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünce genel kurul kararı alınarak gönderilmesi halinde işleme alınacaktır.”

İSKİ GENEL KURUR KARARI VE PROTOKOL YAPILMASI

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, İSKİ Yönetim Kurulu kararı  İSKİ Genel Kuruluna getirilir. Kurul 16 Mayıs 2018 tarihinde toplanarak, komisyon görüşü doğrultusunda şu kararları alır:

“ Bölge içindeki su kaynaklarının deniz, göl, akarsu kıyılarının ve yer altı sularının kullanılmış sularla ve endüstri atıklarıyla kirletilmesini, bu kaynaklarda suların kaybına veya azalmasına yol açacak tesis kurulmasını ve bu tür faaliyetlerde bulunulmasını önlemek ve bu konuda her türlü teknik, idari ve hukuki tedbiri almak hükmü kapsamında İstanbul’da su temini işinin ana sistemlerinden biri olan Melen barajı ve havzasının daha etkin bir şekilde korunabilmesi amacıyla; Düzce ili sınırları içindeki tüm belediyelerin atık su arıtma , kanalizasyon ve diğer alt yapı tesislerinin İSKİ tarafından planlanması, projelendirilmesi ve yapılması ayrıca belirtilen tesislerin İSKİ tarafından işletilmesine ihtiyaç duyulması ve ilgili belediye tarafından talepte bulunulması halinde İSKİ yönetim kurulunun ilgili belediyelerle işletme protokolü yapması hususunda yetkili kılınması hususları komisyonlarımızca tadilen uygun görülmüştür.”

Ve bu karar, İBB Meclisi’nin Mayıs ayı ikinci birleşiminde okunarak, yapılan işaretle oylama neticesinde rapor aynen ve oy birliği ile kabul edildi.

DÜZCE’NİN HAKKINI İSTANBUL’DAN KOLLUYOR

İstanbul’a su temini için hazırlanan MELEN SİSTEMİ içinde Düzce’nin menfaatleri açısından en önemli etkiyi ve girişimi Başakşehir Belediye ve İBB Meclis üyesi Düzceli Cüneyt Yılmaz’ın büyük katkısı oldu. Yılmaz, İSKİ sürecini çok yakından takip etti ve olumlu kararların alınmasında adeta Düzce lobisi gibi çalıştı.

Düzce ve ilçelerinde atık su arıtma ve kanalizasyon tesislerinin kurulması ve işletilmesi için İSKİ’nin devreye girmesi ve görev alanları içine alınmasına yönelik girişim yapan Cüneyt Yılmaz, sürecin tamamlanması için çalışmaya da devam ediyor.

 

 

DÜZCE İLİNDEKİ TÜM BELEDİYELERİN DÜZCE VALİLİĞİNE GÖNDERDİĞİ TESİS KURULMASI TALEBİ İLE İLGİLİ BELGE (BU BELGELERİN AYNILARINI TÜM İLÇE VE BELDE BELEDİYELERİ DÜZCE VALİLİĞİNE GÖNDERDİ)

 

DÜZCE VALİLİĞİ BELEDİYELERDEN GELEN TALEPLERİ İSKİ YÖNETİM KURULUNA GÖNDERDİĞİ BELGE

 

İSKİ YÖNETİM KURULU, DÜZCE İLİNDE TESİS KURULMASI VE İŞLETİLMESİNE YÖNELİK GENEL KURUL KARARINI ONAYLADI


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
10456 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

KRONİK SOLUNUM YETMEZLİĞİNDEN VEFAT ETTİ
ELİF SU BULUNDU
4.04.2020 - 16:37
ELİF SU BULUNDU
Teknorot'ta 2 Pozitif Vaka İddiası
KÖYLÜLER DİKEN ÜSTÜNDE
4.04.2020 - 22:46
KÖYLÜLER DİKEN ÜSTÜNDE
SAKARYA DÜZCE ARASINA SET ÇEKİLDİ
DÜZCE’DE KORONA VİRÜSܒNDEN İLK KAYIP GERÇEKLEŞTİ