Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:15] Karantina Günlerinin Son Günlerinde Basket Oynadılar -- [17:11] Park ve Bahçeler Bakıma Alındı -- [16:58] Başkan Yanmaz İlçesini Kendi Eliyle Temizledi -- [16:50] HEM MOTORİNE, HEM BENZİNE İNDİRİM -- [15:53] Bir Zamanlar Köyde, Bu Hafta Kirazlı'da -- [15:19] Vali Dağlı Kuruluş Yıldönümünü Kutladı -- [14:58] Vefa Sağlık Birimi Canla Başla Çalışıyor -- [14:11] AKSA, FATURA KESMEYE DEVAM EDİYOR -- [13:52] PARANTEZ GAZETESİ 14 YAŞINDA -- [12:12] Diyabetli Çocuklar ve ailelerine Uzaktan Diyabet eğitimi --
Gündem
“FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR EDİLİYOR”

Düzce İyi Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, TMO’nun günler öncesinden stoklarındaki fındığı satacağını duyurarak, serbest piyasada fındık fiyatının düşmesiyle birlikte üreticiyi mağdur ettiğini belirtti.

21.02.2020
6994 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
“FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR EDİLİYOR”

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, TMO’nun 1 Mart itibariyle stoklarındaki fındığı satışa çıkaracağını açıklamasıyla birlikte, fiyatların  düştüğünü belirterek, “Milli bir ürün olan ve dolayısı ile üzerinde milli bir politika geliştirilmesi gerektiğini sıklıkla vurguladığımız Fındık ile alakalı son dönemde yaşanmakta olan gelişmeler hem devletimizi hem de fındık üreticilerimizi ekonomik manada kazanç elde etmekten geri koymakta olup, izlenen fındık satış politikasının acilen revize edilmesi gerekmektedir” dedi.

TMO’nun açıklamasından sonra fındık fiyatlarının 50 kuruş düştüğünü belirten Er, “Bilindiği üzere Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 1 Mart 2020 tarihinden itibaren stoklarındaki fındıkları satacağını açıklanmasının ardından serbest piyasada fındık fiyatları ortalama bazda 50 kuruş gerilemiştir. Biz İYİ Parti Düzce Teşkilatı olarak bu satış yönteminin doğru olmadığını belirtiyor, yetkililerin konu ile alakalı ivedi adımlar atmasını talep ediyoruz.

TMO’nun stoklarında bulunan fındığı satması elbette kendi tercihidir ancak TMO  fındığı üreticiden aldığı haliyle piyasaya sürmemeli, arz-talep dengesi gözetildiğinde Fındık talebinin giderek arttığı gerçeğinden hareketle alim açıklamasını sabit tarihlere bağlamaması ve arzı bekletmesinin fındık fiyatlarını arttıracağı bir gerçektir. Güncel fiyat dengesi fındık üreticisi lehine değişmiştir. Piyasalarda fındık miktarının azalması, gerek elinde fındık olan üreticinin gerekse TMO kanalı ile devletimizin ihraç mali olan fındığını daha yüksek fiyata satıp daha fazla kar etmesinin yolunu açmıştır.

Yeni hasat sezonunun başlamasına da 6-7 ay gibi bir süre var olduğu noktasından hareketle TMO'nun bu süre içerisinde elindeki fındığı piyasaya sürmesi demek fiyatların bundan olumsuz etkilenmesi anlamına gelecektir, kurum bu politikasından vazgeçmeli fındık üreticisinin daha fazla kazanmasına engel oluşturmamalıdır.. Nitekim TMO’nun fındık satacağı açıklanmasının ardından serbest piyasada 21 lira olan fındık fiyatları 20.50 liraya gerilemiştir ki talebin yüksekliği fiyatları tekrar yukarıya taşıma olasılığını da gözler önüne sermektedir” dedi.

Er, “Yetkililerden talebimiz TMO’nun alım açıklaması yaparak fındık üreticisinin ve devletin kazancını arttırmasının önüne geçmemesi, piyasanın kendi serbest ticaret koşullarında çalışmasına müsaade etmesidir. Unutulmamalıdır ki yüksek fındık fiyatı hem elinde yüklü stok olan devletin hem de bu isin zahmetini çeken üreticinin kazancını arttıracaktır. Buna mani olunmaması gerekmektedir. Konu teşkilatımızca TBMM gündemine de taşınacak, üreticinin mağdur olmasının önüne geçilmesine çalışılacaktır” dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
6994 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

KRONİK SOLUNUM YETMEZLİĞİNDEN VEFAT ETTİ
ELİF SU BULUNDU
4.04.2020 - 16:37
ELİF SU BULUNDU
Teknorot'ta 2 Pozitif Vaka İddiası
KÖYLÜLER DİKEN ÜSTÜNDE
4.04.2020 - 22:46
KÖYLÜLER DİKEN ÜSTÜNDE
SAKARYA DÜZCE ARASINA SET ÇEKİLDİ
DÜZCE’DE KORONA VİRÜSܒNDEN İLK KAYIP GERÇEKLEŞTİ