Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:53] TUNCER KAMPANYAYA KATILDI -- [18:42] ILICALI VE YÜKSEL’E DÜZCESPOR FORMASI -- [17:47] TRABZONLULAR DERNEĞİ’NDEN DÜZCESPOR’A DESTEK -- [17:39] ''DÜZCESPOR’U DESTEKLİYORUZ'' -- [17:05] AHŞAP EV KISA SÜREDE YANDI -- [16:20] GURBETÇİ AİLEDEN KAMPANYAYA DESTEK -- [15:47] Düzcespor Yönetimi’nden İYİ Parti’ye Ziyaret -- [15:29] Düzcespor Yönetimi’nden AK Parti’ye Ziyaret -- [15:24] DÜZCESPOR MARKA BİR TAKIMDIR -- [15:11] ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ ALDI --
Gündem
SALGIN HASTALIĞA DİKKAT ÇEKTİ

Kurban Bayramına sayılı günler kala hayvan pazarları da hareketlendi. Ancak bayram hazırlıkları beraberinde riskleri de getiriyor. Özellikle korona virüs salgını için alınan tedbirler çerçevesinde kutlanacak kurban bayramı ile ilgili olarak Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, açıklama yaparak Covid-19 sebebiyle bu yıl Kurban Bayramı'nda daha çok önlem alınması gerektiğini belirtti.

28.07.2020
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
SALGIN HASTALIĞA DİKKAT ÇEKTİ

Oda Başkanı Karanfil, özellikle Düzce’nin, yaşanacak hayvan hareketliliğinde konumu itibariyle bulaşıcı hastalıklar açısından önemli ölçüde etkileneceğini belirtti.

Yoğun hayvan hareketliliğinde düzce kavşak konumunda

Şerif Ali Karanfil; “2020 Yılında ilimizdeki kurbanlık hayvan varlığı ve hayvan hareketlerine baktığımızda ilimizde 11000 adet büyükbaş, 2800 adet küçükbaş hayvan kesileceğini tahmin etmekteyiz. Ülkemizde kurbanlık amacı ile kesilen büyükbaş hayvanlar sığır, manda ve deveden, küçükbaş hayvanlar koyun ve keçiden oluşmaktadır. Yıl boyunca gıda amaçlı kesilen hayvan sayısının yaklaşık %25-30’unu oluşturan bu rakam beraberinde yoğun miktarda hayvan hareketini de zorunlu kılmaktadır. Bu yoğun hareket zorunluluğunda, kavşak konumundaki ilimiz salgın ve bulaşıcı hastalıklar açısından ciddi etkilenmektedir” diye konuştu.

Hayvanların sağlıklı olmalarına dikkat edin

Kurbanlık hayvan seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil; “Kurbanlık hayvan seçiminde hayvanların sağlıklı olmalarına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir hayvanın bakışları canlı, tüyleri parlak ve yatık, kondüsyonu iyi, ağız ve burun akıntısı olmayan hayvanlar olduğunu unutmamalıyız. Yeni doğum yapmış hayvanlar kurban edilmemeli, dişi hayvanların Veteriner Hekim tarafından gebelik kontrolleri yapılmış hayvanlar olmasına dikkat etmeliyiz. Hatta hayvan varlığımızın yetersizliği düşünüldüğünde dişi hayvanları mümkün olduğunca kesmemeli, ya da kurban bir fırsat bilinerek damızlık değeri kaybolmuş dişiler kesilerek verimli hayvanlar muhafaza edilmelidir” dedi.

Pazarlık yaparken eski usulü unutun

Kurban pazarlığında eski usul pazarlık anlayışının Covid-19 nedeniyle bu yıl yapılmaması gerektiğinin altını çizen Şerif Ali Karanfil, şunları söyledi; “Bilimsel veriler kurban etlerinden Korona Virüs bulaşmasının olmadığını göstermekle birlikte etlerin kontamine olmaması için kesicilerin ve işleyicilerin test yapılmış kimselerden olması önemlidir. Ayrıca pazarlıklar hayvan pazarlarının sembolü haline gelmiş klasik el sıkılıp sallamalı olmamasına bu bayram önem verilmelidir.

Randevulu sistemle kesilecek

Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanı Karanfil; “Ayrıca kesimin Kurban Bayramının tüm günlerine yayılarak 1.’nci, 2.’nci ve 3.’ncü günü randevulu ve vardiyalı olması tedbirlerimizi daha güçlü kılacaktır. Kesim alanlarında maske ve fiziki mesafe kurallarına uyarken el dezenfektanları, sabun ve temiz su bulunması sağlanmalıdır. Ayrıca kurbanlıklar yatırılırken RUEF tekniği gibi tek kişilik yatırma teknikleri, ya da teknolojik imkanlardan istifade edilerek en az kişi ile yatırma bulaş ihtimalini azaltacaktır”dedi.

Hastalıkların yüzde 60’ı gıda kökenli

Gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi için hijyenik koşullarda et kesiminin yapılması gerektiğini belirten Şerif Ali Karanfil;“Kesim sonrası kurban etleri parçalar halinde güneş görmeyen serin(14-15 derece) bir yerde 5-6 saat et ısısının düşmesi için bekletilmeli, daha sonra üst üste gelmeyecek şekilde buzdolabına kaldırılmalıdır. Sonuç olarak insanlarda görülen hastalıkların %60’ının gıda kökenli, insan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin %90’ı hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklandığı düşünüldüğünde yetkili idarelerce hijyenik kesim yerleri oluşturulmalı, Kurban Bayramında kesilen hayvanların kesimden önce ve kesimden sonraki muayenelerinin Veteriner Hekimler tarafından yapılması sağlanmalıdır” diye konuştu.(İHA) 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Soğuk hava etkisini sürdürecek
KAR YENİDEN GELİYOR
25.01.2021 - 10:59
KAR YENİDEN GELİYOR
DÜZCESPOR’A ŞAMPİYONLUK YOLUNDA BAŞARILAR
ALINAN HER BİR BİLET DÜZCESPOR’U ŞAMPİYONLUĞA TAŞIYOR
Ercan Öztürk İl Müdürü Oldu
AĞRILARI ARTTI HASTANEYE KALDIRILDI
GENÇLİK YILLARINI DÜZCE’DE GEÇİREN MESUT ÇETİNKAYA DESTEK ÇAĞRISINA SESSİZ KALMADI