Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:10] KARANTİNADA OLMALARI GEREKİYORDU AMA ONLAR SOKAĞA ÇIKTI! -- [17:10] AV YASAĞI BAŞLADI AMA... -- [17:06] DEMİR’DEN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [16:46] SOKAKLARI BOŞ BULUNCA... -- [16:25] CUMARTESİ GÜNÜNÜN BİLANÇOSU -- [15:36] ARDİYE YANDI.. YARDIM KÖMÜRLERİ KÜLE DÖNDÜ -- [15:24] ERDOĞAN’DAN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [15:14] SARIGÜL’DEN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [15:07] ŞENGÜLOĞLU’NDAN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [14:36] BİLGİN’DEN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA --
Gündem
COVİD-19 HASTALARI İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Covid-19 şüpheli hastaların entübasyonunda hayati öneme sahip olan Video laringoskop seti bağışlandı. İştirak Şehircilik ve Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demir, hastaneye Video Laringoskop seti desteğinde bulundu.

13.10.2020
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
COVİD-19 HASTALARI İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Cihaz, DÜ hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gülbin Sezen ve Hastane Başmüdürü Fatma Eravcı tarafından teslim alındı. 

Cihaz hakkında bilgi veren Balbay ‘ Video Laringoskop cihazı ile acil ve yoğun bakımda solunum sıkıntısı çeken hastanın hava yollarının açılması ve gırtlağın genişletilerek akciğere hava borusu takılması sağlanmaktadır. Hastanın solunumunun durduğu ya da yetersiz olduğu acil durumlarda havayolu açıklığının sağlanması esastır. Havayolu açıklığını sağlamanın optimal yolu endotrakeal entübasyon işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için larengoskoplar kullanılır. Larengoskop uç kısmı hastanın ağzına yerleştirilerek dilin güç kullanarak yukarı kaldırılmasını ve vokal kordların görülebilmesini sağlar. Daha sonra ses telleri arasından tüp, soluk borusuna yerleştirilerek endotrakeal entübasyon işlemi gerçekleştirilir.”

Video Laringoskop ile ilgili olarak firma da şu bilgiyi verdi: “  Şu an prototipini ürettiğimiz laringoskop cihazımız normalde ithal edilen bir cihazdır. Yüksek maliyetli olan bu cihazı çoğu hastane kullanma imkanı bulamıyor. Yerli ve milli imkanlarla bu cihazı yaklaşık bir haftada dizayn ettik. Şu an cihazımız prototip aşamasında ama ileriki günlerde daha çok geliştirerek ucuz maliyetle seri üretime geçeceğiz. Bu cihazı bu kadar hızlı üretime geçirmemizin nedeni, Covid-19 salgını sebebiyle doktorların ve sağlık çalışanlarının mümkün olduğu kadar minimum temasla işlerini görmesini sağlamaktır.”

Düzce’de sağlık ve sosyal alanlarda yaptıkları katkı ve bağışlarla tanınan İştirak Şehircilik ve Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demir’in, dünyayı etkisi altına alan ve insanların hayatını tehdit eden pandemi sürecinde yaptıkları sağlık yardımı takdirle karşılandı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

SERT AİLESİNİN ACI GÜNÜ
14.04.2021 - 10:10
SERT AİLESİNİN ACI GÜNÜ
İNTİHAR ETMEK İSTEDİLER!
14.04.2021 - 17:59
İNTİHAR ETMEK İSTEDİLER!
BEKTAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
14.04.2021 - 12:21
BEKTAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
KUZENİNDEN AYŞE’YE ÖZEL ŞARKI
POZİTİF GEZERKEN YAKALANDI
15.04.2021 - 11:47
 POZİTİF GEZERKEN YAKALANDI
ÖZLÜ'DEN BEKLENEN HAREKET
13.04.2021 - 15:20
ÖZLÜ'DEN BEKLENEN HAREKET
ŞOKA GİRDİ!!! ARAÇTAN ZOR ÇIKARILDI