Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:58] PİDELER DENETLENDİ -- [17:06] Park Yasağına Esnaftan Tepki -- [15:28] GÜMÜŞOVA OSB’DE ALT YAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR -- [15:22] 81 İL BAŞKANI ONLİNE TOPLANTI YAPTI -- [10:16] MAĞDURİYET YAŞANAN HER NOKTAYA MÜDAHALE EDİLİYOR -- [12:39] VALİ ATAY VOLTA MOTORU ZİYARET ETTİ -- [11:47] POZİTİF GEZERKEN YAKALANDI -- [11:18] Gölyaka Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı -- [10:40] SÜRÜCÜ KAÇTI POLİS KOVALADI... -- [10:07] PANDEMİ HER ALANDA ETKİLİ KISITLAMALAR ETKİ EDECEK Mİ? --
Gündem
MERAK EDİLEN KONULARA AÇIKLIK GETİRDİ

7.04.2021
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
MERAK EDİLEN KONULARA AÇIKLIK GETİRDİ

Düzce İl Müftü Yardımcısı Yavuz Horoz, “son zamanlarda artan vaka sayıları nedeniyle bakanlığımız teravih namazlarının camilerde kılınmaması yönünde karar aldı” dedi. 
Horoz, “Teravi namazlarının evde kılınacağını üzülerek öğrendik bizlerde.  Gönlümüz ister ki coşkulu bir şekilde teravi namazlarımızı camilerimizde kılalım. Geçen yılda pandeminin çıkması hasebiyle tamamen kapalılık söz konusuydu. Teravi namazlarını ve diğer tüm namazları kılamadık. Umut ediyorduk ki bu sene teravi namazlarımızı camilerde kılabiliriz. Maalesef son zamanlarda artan vaka sayıları nedeniyle bakanlığımız böyle bir karar aldı. Yaptığımız istişare ve toplantılarda aldığımız kararlar doğrultusunda teravi namazlarımızı camilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olacağı düşünüyoruz şeklinde. Umuyorum ki ramazan boyunca vaka sayılarında ki azalma olursa camilerimizde coşkulu bir şekilde namazlarımızı kılabiliriz” dedi.
Aşı arıcı bozar mı?
Son günlerin tartışılan konularından birisi olan aşı orucu bozar mı sorusunu da yanıtlayan Horoz, “Aşı orucu bozmaz. Genel anlamda tedavi amaçlı olan iğnenler ve aşılar orucu bozmaz. Ancak vücuda güç katmak amacıyla yapılırsa iğne ya da serum orucu bozmaz. Tedavi amaçlı aşılar orucu bozmaz” dedi. 
“Bağışıklık sisteminin düşmemesi için oruç tutulmaya bilir mi?” sorusunu yanıtlayan Horoz, “Doktorlar karar vermişse sen hastasın hastalığın oruç tutarsan hastalığın ilerleyecek, bu senin için risk oluşturur şekillinde demişler ise bu kişi oruç tutmaya bilir. Sonradan iyileşme umudu varsa kendileri de kaza edebilirler. İyileşme umudu olmayan hastalar ise bunun yerinde fidylerini verebilirler. Ama kendi kafasından oruç tutmayan hastalığa yakalanırsam bağışıklık sistemimi düşmesin gibi kararlar veriliyorsa bu kişilerin oruç tutması gerekir.  Bir yıldır oruç olmadığı halde insanların hastalığa yakalanmasını neye bağlayacağız. O zaman bağışıklık sistemi düşmüyor, oruç tutunca mı bağışıklık sistemi mi düşecek. Bu bir bahane olamaz” dedi. 
Fitreleri fiyatları nedir?
Fitre fiyatlarının 28 Lira olarak belirlendiğini söyleyen  Horoz, “Diyanet işleri başkanlığımızın bu yıl için açıklamış olduğu fitre fiyatı kişi başına 28 liradır. Diyanet işleri kurulumuzun açıkladığı rakam budur. Aynı şekilde orucunu tutamayan hasta olan vatandaşlarımızın verdiği fitreler de 28 liradır” dedi.
Ramazan ayı paylaşım ayıdır
Horoz, “Ramazan ayı genellikle Müslüman kardeşlerimizin zekatlarını vermiş oldukları hesabı kolay olsun ve yılda bir kere verildiği için ramazan ayında verilir. Hem de sevabımız yüksek olsun diye ramazan ayında verilir. Ramazan ayında fitrelerimiz var fidyelerimiz var. Hayır, hasenatımız ramazan ayında yüksek olur. Bizimde müftülüğümüz olarak kurmuş olduğumuz ve bir yıldır hizmet veren hayır çarşımız var. Burada yapılan yardımlar görevlilerimiz tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor” dedi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Kaynaşlı

7.04.2021 - 20:19:04

Acaba artışın sebebi nedir...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ
10.04.2021 - 10:23
BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ
TÜREDİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
MENDİL SATAN ÇOCUĞA MONTUNU VERDİ
SERT AİLESİNİN ACI GÜNÜ
14.04.2021 - 10:10
SERT AİLESİNİN ACI GÜNÜ
İNTİHAR ETMEK İSTEDİLER!
14.04.2021 - 17:59
İNTİHAR ETMEK İSTEDİLER!
BEKTAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
14.04.2021 - 12:21
BEKTAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
KUZENİNDEN AYŞE’YE ÖZEL ŞARKI