Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:35] Hidayet Yüksel Oğlunu Kaybetti -- [17:26] BAHÇEŞEHİR'DE ŞOK OLAY! -- [17:11] Kazı Ekipleri İle Biraraya Geldiler -- [17:08] Halı Sahalar Ne Zaman Açılacak? -- [16:32] Sürat Botunun Dümenine Geçti -- [15:24] Teknorot Tüm Dünyaya İhracat Yapıyor -- [15:20] Melensu Park Lunaparkı Açılıyor -- [15:14] KURBAN KESİLEREK AÇILDI -- [15:10] "Katamaran"a Coşkulu Karşılama -- [14:48] KESKİN’DEN DÜZCESPOR HAMLESİ --
Gündem
Terminal projesi ilk kez Düzcenin Sesi Gazetesi'nde

Düzce Belediyesi, Darıcı Mahallesine yapmayı planladığı terminal çalışması ile ilgili hazırlıklar sürüyor...

16.12.2012 22:35:00
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Terminal projesi ilk kez Düzcenin Sesi Gazetesi'nde

 

Düzce Belediyesi,  Darıcı Mahallesine yapmayı planladığı terminal çalışması ile ilgili hazırlıklar sürüyor. Düzce Belediyesi proje ile ilgili ayrıntıları titizlikle sürdürürken projenin ilk tanıtımını yapan başkan Bayram, Kent Konseyi Gençlik Meclisinde Düzce Üniversitesi öğrenci grubunun bulunduğu toplantıda bir sunum gerçekleştirerek  projeyi bir anlamıyla tartışmaya açmış oldu. Projeyle ilgili olarak vatandaşlardan ve sivil toplum örgütlerinden gelecek eleştiri ve önerilere açık olduklarını belirten Bayram,  yeni terminalde otobüs firmalarının büroları, kafeterya, restoran, kuaför, lostra, turizm tanıtım büroları, internet cafe, taksi durakları, eczane, ilk yardım ünitesi bibi bir çok sosyal alan bulunacak.

Terminal projesi çok kapsamlı bir proje

Yapılacak şehirlerarası otobüs terminaliyle halen değişik yerlerde bulunan ilçe otobüsleri  ve diğer sosyal donatı alanları da terminalinin içerisinde yer alacak. Hazırladığımız proje de fazla bir değişiklik olmayacaktır. Belki bazı talep ve ihtiyaçlara göre ufak tefek birkaç değişim olabilir. Ama ana projemiz belli bunda pek değişiklik olmayacak. Proje gerek tasarımı gerekse kullanım kolaylığı ile prestij projelerimizden en önemlisidir.

Düzce Belediyesi Türkiye'de en ideal terminal projesi için kılı kırk yaran bir çalışma yaptı. Taslak olarak hazırlanan proje için ilave bölümlerin de hazırlanma ihtimali var. Hazırlanan Terminal projesinde şehir içi ulaşımının sağlanması için bağlantı yolları ile kavşak ve çevre düzenlemeleri de yer alıyor. Bizim hazırladığımız terminal projesinde, trafik sıkışıklığına neden olmayacak, giriş ve çıkışların rahat ve güvenli yapılabileceği model esas alındı. Şehrimize hem estetik hem de fonksiyonel anlamda olumlu çözümler getirecektir.

 

2009’dan beri öneriyorum

Bir başka meclis üyesinin Düzce Üniversitesi yol sorunu ile ilgili olarak sorduğu soruya ise Başkan Bayram, belediye başkanı seçildiği günden bugüne kadar Düzce Üniversitesi’ne sürekli önerilerinin olduğunu fakat kimse dinlemediğini belirtti. Başkan Bayram şöyle devam etti: “ Ben seçildiğim 29 Mart 2009’dan beri birçok konuya el attım. Yol ile ilgili olarak Düzce Üniversitesi’ne öneri sundum. Ama pek dikkate alınmadı. Düzceliler yol dediğinizde bunu genellikle bir rant olarak düşünüyorlar. Bir pasta olduğunu düşünüyorlar. Fakat biz ve bizim gibi yerel yöneticiler soruna böyle bakamayız. Bu yüzden de rahatlıkla her şeyi söyleyebiliyorum.

Üniversitenin ulaşım sorununu en önemli muhatabı Konuralp Belediyesi ile Düzce Üniversitesi’dir. Üniversite kurulduğu günden beri bu sorun konuşuluyor. Her akademik yıl açılışında ulaşım sorunumuz var diyorlar. Dönüp dolaşıp sorumlu olarak bizi, Düzce Belediyesi’ni göstermeye çalışıyorlar. Yine söylüyorum. Sorunun bizimle uzaktan yakından bir alakası yok. Biz sadece Üniversite araştırma hastanesine hasta ve hasta yakını taşımak için oraya araç gönderiyoruz. Bizim araçlarımız kampüsten içeri alınmadığı günler olmuştu. Öğrencilerin isteği doğrultusunda biz oraya otobüs göndermeye başladık. Sorunun esas muhatapları çözüm üretecekleri yerde işin kolayına kaçıp Düzce Belediyesini hedef göstermesinler.

Üniversite Düzce’ye ait ama Düzceli üniversiteye alışmış mı ona bakmalı

Düzce Üniversitesi Düzce’ye ait.  Ancak Düzcelinin de üniversiteye ait olması gerekiyor. Vatandaşlar üniversiteye ilgi göstermesi gerekiyor. Birkaç yatırımcı öğrenci yurdu yaptı. İşletemedikleri için kapatmak zorunda kaldılar. Binlerce üniversite öğrencisi var, öğrencilerin sosyal yaşamın içine girmesi için neler yapılabilir bunlar üzerine düşünmeli, tartışmalıyız. Biz birçok sorunu ve onun çözüm yollarını görebiliyoruz. Ama vatandaşlar açısından şehir açısından bakılması gerekiyor. Bazı noktalarda sorunlar olabildiğini görüyoruz. Öğrencilerin en büyük şikâyeti Düzce’nin pahallı bir şehir olduğu yönünde, doğrudur, biz fiyat belirlemesine karışmıyoruz. Sadece tavsiyede bulunuyoruz.

Gençlik kampı düşünüyorum

Başkan Bayram Gençlerin sorunlarını çok iyi bildiklerini bu yüzden de Gençlik Kampı yapmak istediklerini belirtti. Bayram şöyle devam etti: “ Benim projelerim arasında gençler için güzel bir proje var. Düzce’de Gençlik Kamp Merkezi yapmak istiyorum. Şu anda yeri tam olarak belirli değil. Fakat yapıldığında güzel işler yapılacağını belirtti. Gençlik kampında neler olacak diye düşünüyorsanız. Düzce’nin güzelliklerini güzel alanlarını tanıtacak çalışmalar olacaktır. Belli yaşlar da ki kişileri bir araya getirip, 3-5 gün Düzce’de kalıp Düzce’yi en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. Düzce’yi iyi bir şekilde görmelerini istiyoruz. Bu Konu Düzce’nin turizm alanında ki sorununa da çağ atlatmış olacak. Çünkü gençler gittikleri yerleri herkese anlatır. Anlatmaları da güzel olacaktır. Bu şekilde gençlik kampını yapılması için gerekli çalışmaları yapacağız.

Düzce'yi turizmde tanıtmalıyız

Konuşmasında Düzce’nin tanıtımı ve turizm potansiyellerine de değinen Başkan Bayram, Düzce’nin doğal güzellikleri olduğunu ve Düzce’yi turizm alanında iyi bir şekilde tanıtabileceklerini belirtti. Bayram şöyle devam etti: “Her ilin her bölgenin kendine ait özellikleri vardır. Mesela Dünya’da her bölgeye özel bir planlama yapılmıştır. Bu planlama Türkiye’de bulunmuyor. Mesela İstanbul Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri. Osmanlı döneminden kalan birçok güzelliği var. Bu planlanmış bir şey miydi? Hayır planlanmamış bir şeydi. Mesela Düzce’de Konuralp’in de tarihi bir yapısı var. Ama bu tarihi yapının şu anda neresindeyiz onu bile bilmiyoruz. Düzce’yi bizim turizm alanında tanıtmamız gerekiyor. Doğa güzellikler olan bir şehrimiz var. Bu nedenle de bu güzellikleri bir an önce gün yüzüne çıkartmamız gerekiyor. Üniversite’nin de gelişmesi Düzce için önemlidir. Fakat Düzce Üniversitesinin gelişmesi için öncelikle kaliteli olması gerekiyor. Her ilde Üniversite var. Her noktada aynı sorun olabilir. Bir aile oğlunu üniversiteye göndereceği zaman kaliteli bir üniversiteye göndermek ister. Öncelikle Üniversite’nin kaliteli olması gerekiyor.

Sanayi Şehri olamayız

Örneğin Düzce tam bir sanayi şehri olamaz. Sanayide belirli bir ölçeğin üzerine çıkmak istemiyoruz. Neden diye soracak olursanız, Düzce’nin yeşilini korumak istiyoruz. Sanayi kuracağız diye Düzce’nin yeşilliğini yok etmek istemediğimiz için sanayileşmeyi belli bir ölçekte tutacağız.

Şehrin muhtelif yerlerinde kötü görüntüler var. Her şeyi bir plan dâhilinde düzeltmeye çalışıyoruz. Düzce’nin neredeyse her yerinden dere akıyor. Bütün derelerde ıslah çalışmaları yapıyoruz. Çok güzel konuma sahibiz. İstanbul ve Ankara gibi iki önemli anakent şehrin ortasında kalan bir iliz. Coğrafik konumumuzda çok iyi. Doğal güzelliklerimizde var. Bu doğal güzellikleri iyi değerlendirmeliyiz.

İstanbul Caddesini araç trafiğine kapatacağız

Bizim şu an için elimizde bir çok proje var. Bunları pek dillendirmek istemiyoruz. Bu nedenle hem terminal projesini hem İstanbul Caddesini yayalaştırma projesini gündeme getirmedik. Belki bunu burada ilk kez sizlere açıklıyorum. Terminal için güzel bir çalışma yaptığımız gibi İstanbul Caddesi’ni de yayalaştırmak için güzel bir çalışma yaptık. İstanbul Caddesini akşam saat: 18.00’den başlayarak sabah 08:00’e kadar araç trafiğine kapatacağız. Bütün planlamalarımız bitirdik. 2013 yılı içinde bu projenin detaylarını Düzce kamuoyu ile paylaşacağız.

Birçok belediyeye örnek olduk

Düzce’de birçok etkinlik yapıyoruz. Ramazan aylarında birçok ilde yapılandan daha fazla etkinlik yapıyoruz. Halkımıza Ramazanı, ramazanın ruhuna uygun geçirmeleri için uğraş veriyoruz. Yazın halk konserler düzenliyoruz. Değişik kültürel etkinlikler yapıyoruz. Bunlarda gençlerimizin ilgisini çekiyor. Düzce’de sadece Düzce Belediyesi’nin etkinlikleri yok. Herkesim etkinlik yapıyor. Bizim yaptığımız etkinlikleri görüp yapmaya çalışan belediyeler bile var. Biz belki fazla tanıtamıyoruz etkinliğimiz. Burada bir sıkıntı olabilir. Belki fazla ilgilenilmiyor olabilir ama bu saatten sonra da etkinliklerimizi en iyi şekilde tanıtmak için var gücümüzle çalışacağımıza emin olabilirsiniz.

Senede 1 kez değil hep kullanılmalı

Düzce’de büyük ölçekli kamu arazisi sıkıntısı yaşanıyor. Örneğin Gümüşpınar arazisi güzel bir arazi. Oraya Motor pisti için önceki valimiz ilgilenmişti. Birkaç arkadaşımız da bu konu ile ilgili olarak bizi ziyaret etmişlerdi. Orası için başka bir proje daha güzel olabilir. Çünkü motor pisti yapıldığı zaman sene de birkaç sefer kullanılacaktır. Bu konuya sene de birkaç sefer mi kullanılmalı yoksa her zaman mı kullanılmalı diye bir bakış açısı olması gerekiyor. Motorcu gençlerimiz için pist iyi olur ama başka bir bölgeye yapılması daha uygun olacaktır. Ama görünen o ki motor pisti için büyük bir çaba yok. Bu pist için pek ilgilenen de yok.

Kalıcı Konutların planı bizde değil

Kalıcı Konutlar bölgesinde çalışmaları kimi mevzuat engellerinden ötürü pekiyi yapamıyoruz. Çünkü oranın planlamasını biz yapmadık. Planlama Deprem zamanında yapıldığı için oranın tam planlaması bakanlıkta bulunuyor. Bu nedenle biz pek çalışma yapmakta zorluk çekiyoruz. Kalıcı Konutlar bölgesinde bir tane büfe açabilmek için bin türlü mevzuat gerekiyor. Bazen orada onu yapmadılar bunu yaptılar diyorlar. Ama biz bir şey yapamıyoruz. İyileştirmek için çaba harcıyoruz, fakat tam olarak bizim elimizde kontrolümüzde olmayan bir yer.

İş merkezlerinden bir Meslek Yüksek Okulu olacak

Kalıcı Konutlar bölgesindeki iş merkezlerinin yasal süreleri doldu. Kalıcıdaki İş merkezlerinde i hak sahipleri az olmasından dolayı bir çok kurum burada ki iş merkezlerini bakanlıklardan istedi. Bizde burada bulunan bir iş merkezini istedik. Buradan Devlet Su İşleri bile iş merkezi talep etmiş olabilir. Düzce Üniversitesi’nin de talep ettiğini öğrendik. Üniversite iki tane yer talep etmiş. Bir tanesi hem bizim talep ettiğimiz yer hem de Düzce Üniversitesi’nin talep ettiği yerdi. Biz Üniversitenin talep ettiği yeri görünce hemen bıraktık. Yani talebimizi geri çektik. Duyduğumuza göre de Düzce Üniversitesi bölgeye Meslek yüksek okulu yapacakmış.

Kredi Yurtlar Kurumu da yer istemiş

Kalıcı İş Merkezlerinde üniversitenin yer talebinin dışında Kredi Yurtlar Kurumu yer talep etmiş. Konutlarda ki iş merkezlerinin gerçekten güzel bir yapısı var. Yasal süresinin de dolmasının ardından birçok güzel projenin devreye gireceğinden eminim.  Kredi Yurtlar Kurumu Kalıcı konutlardan talep ettiği yeri alırsa 2013 yılında kalıcı konutlarda bir yurt olabilir. Bu öğrenciler için de iyi olur.

Eski Düzce Lisesi’nin orası güzelleşecek

Bazen bize öğrenciler tarafından istekler geliyor. Örneğin Düzce Lisesini sosyal hizmetler bölümü olarak kullanalım diyen bazı öğrenciler bize geldi. Bilindiği gibi Düzce Lisesi bir prefabrik yapı. Biz Düzce’de zaten prefabrik yapılardan kurtulmak istiyoruz. Bu nedenle çalışmalarımızı yapıyoruz. Eski Düzce Lisesi’nin olduğu bölgede Belediye olarak güzel bir çalışmamız olacak. Belki biliniyordur ama Düzce Lisesi’nin olduğu bölge ile askerlik Şubesinin olduğu alanı boşaltacağız. Oraya büyük ihtimalle bir park yapacağız. İnşallah güzel bir çalışma olacak” dedi. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

MTA uçağı Düzce’nin üzerinde peki sebebi ne?
Arama Kurtarma ekipleri genel tatbikat yaptı
Hemşehrimiz Aziz Aksoy'a Önemli Görev
AKÇAKOCA’DA TARİHİ GÜN
2.07.2020 - 17:46
AKÇAKOCA’DA TARİHİ GÜN
2 kişinin kimliği belli oldu
4.07.2020 - 08:01
2 kişinin kimliği belli oldu
Efteni Gölü misafirlerini bekliyor
Sarma sigara ve makaron düzenlemesi