Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:58] Silahlı saldırı: 1 ölü -- [19:47] BAŞINDAN YARALANDI -- [19:37] YAĞIŞ KAZALARI BERABERİNDE GETİRDİ -- [19:06] 6 KİŞİ YARALANDI -- [18:13] Bayramın ilk günü kaybolan kişi ölü olarak bulundu -- [16:15] ŞARAMPOLE DEVRİLDİ -- [15:54] MOTOR KISMINDAN ALEV ALDI -- [14:46] "Türk sanayisine bir sıçrama yaptırmayı hedefliyoruz" -- [13:40] İÇLER ACISI GÖRÜNTÜSÜ KORKUTTU -- [13:28] KAYNAŞLI’NIN 50 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR --
Röportajlar
“Elimizi taşın altına koymaya hazırız”

22.1.2016 - 11:23
949 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
“Elimizi taşın altına koymaya hazırız”

Düzce Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı İbrahim Güney, Düzce’de bulunan pazarların işletmesinin kendilerine verilmesini isterken, AVM ile yarışan bir pazar kurmak istediklerini belirtti. Güney, gazetemize yaptığı özel açıklamalarda pazarcıların tüm sorunlarını aktarırken, Düzce Belediyesi’nin denetimi ile daha sağlıklı ve güvenilir bir Pazaryeri oluşturabileceklerini ve bunun için proje hazırlandıklarını dile getirdi.

Aziziye’de bulunan ve 1999 Düzce Depreminin ardından yapılan Kapalı Pazaryerinin dışında Düzce’de başka bir pazaryeri yapılmadı. Kalıcı Konutlarda yapılan pazaryerine ise bazı esnafın girememesi sorun oluşturdu. Pazarcılar Odası Başkanı İbrahim Güney gazetemize özel açıklamalarda bulunarak yapmak istediklerini belirtirken, Kalıcı Konutlar ve Aziziye Pazaryeri ile ilgili yaptıkları projeleri de tek tek açıkladı.

Başkan Güney, Pazaryerlerinin AVM ile yarışan son teknolojik sistem ile donatılmasını sağlayacaklarını belirtti. İşte Güney’in o röportajı: “Pazaryerimiz 1999 yılında yapıldı ve o günden sonra da kalıcı konutlarda semt pazarı yapıldı. Sağlıklı bir şekilde çalışmıyor. Sebze esnafıtezgah açıyor. Giyim kuşam manifaturacı dışarıda kalıyor.

Düzen konusunda biraz eksiklikler var. Başkanımız Belediye’ye geldikten sonra Murat Caymaz ile görüştük bazı şeyleri düzelttik ama düzeltemediğimiz şeyler de var. Yeni yapılacak pazaryerleri var şu anda. 2 tanesinin temeli atılmak üzere. Fakat şöyle bir durum var. Başkanımız seçim öncesi söylemişti. 4 mahalleye 4 pazaryeri yapacağız demişti. Bu konuda da hem fikiriz. Çünkü Düzce gelişmekte, devamlı öğrenci olsun amir memur olsun göç almakta. Merkeze büyük bir pazaryeri gerekiyor ama konum itibari ile öyle bir arazi olmadığı için semt pazarları daha mantıklı bunu yaparken diyalog halindeyiz.

Mesela Cumhuriyet Mahallesi’nde hem yaşam merkezi gibi bir pazaryeri yapılıyor. Ağaköy tarafına bir pazaryeri yapılacağı ile ilgili bilgimiz var. Ama tam sağlıklı oturmuş durumda değil. Aziziye Pazaryeri hakkında sıkıntılarımız var. Eski düzen uzun olduğu için arka bloklar çalışmıyor. Kullanılamadığı için oralar sağlıklı değil. Tinerci gibi insanlar olduğu için pazaryeri kurulamıyor ve orası yıkılmış dökülmüş durumda.

“Otogar açılınca esnaf mağdur olacak”

Biz bununla ilgili belediyeye sıkıntılarımızı söyledik. Projelerimizi sunduk. Orası ya yıkılacak yada bir şeyler yapılacak. Küçültülüp düzenlenmesini istiyoruz. Bunun dışında Cumartesi pazarımız var burası açık pazar. Bizim esnafımız oradan memnun. Geri kalan pazarcılarımız diğer yerlerden memnun değil. Diğer yerlerede pazara çıkıyor bizim pazarcımız. Bezen şehir dışına çıkılıyor. Oradan yol geçecek, Cumartesi pazarının olduğu alandan. Bizim işe girme isteğimiz şu Başkanımızdan, pazaryerinin kalkması söz konusu. Yeni bir yer yapılıncaya kadar oralara yakın bir yerde ve müsait bir alana geçmek. Zaten fazla esnafımız yok. Yeni yer açılıncaya kadar mağdur olmamaları için böyle bir talebimiz var. İnşallah bu dönemde Başkanımızın söz verdiği gibi olur. 2 pazaryerinin temeli atıldı. Bu dönem bitesiye kadar bunları Düzce’yi kazandıracağına inanıyoruz. O konuda şüphemiz yok.

“AKÇAKOCA HARİÇ DİĞER İLÇELERDE SIKINTILARIMIZ VAR”

Biz ilçelere de hitap ediyoruz çünkü esnaf ilçelerede gidiyor. Cumayeri,  Gölyaka, Çilimli, Akçakoca gibi yerlere tezgah açıyoruz.  Akçakoca’da pazaryeri   yapılması  söz konusu. Çilimli bunu yaptı ve şu anda burada sıkıntı yok. Cumayeri’nde biraz sıkıntılarımız var çünkü daha önce pazar yanlış yere yapıldı. Yani derenin kenarına yapıldı. Öyle bir durum olduğu için orada biraz sıkıntımız var. Yeni yer yapacaklar mı yapmayacaklarmı yakın zamanda belli olacak. Gölyaka’da da sıkıntımız var ama asıl sıkıntımız Kaynaşlı.  Önümüzdeki süreçte onlarla bir proje geliştirip esnafa kazandırmak istiyoruz.

“Dört köşede Pazar olmalı”

Şimdi Düzce’nin haritasını önümüze koyunca dört köşesine semt pazarı olmalı. Kalıcı Konutlarda ve Konuralp’te var. Haftanın altı günü burayatezgah açmak isteyen esnaflar var. Dışarı çıkmak isteyen esnaflarımız olursa onlar da ilçelere veya diğer illere gidebilecek.

“İdare sıkıntımız var”

Düzce’de pazaryeri sıkıntımız yok ama işletme idare sıkıntımız var. İlçelerde de aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Biz bu konuda biraz geri kaldık. Diğer illerde böyle sıkıntılarımız yok. Biz bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Belediyemizin sıkıntıları çok ve hepsini çözmeye çalışıyor. Biz sorunların giderilmesine yardım etmeye çalışıyoruz. Biz belediye ile ilgili konularda ortak hareket ediyoruz. Ortak bir şeyler yaparak işlerin daha çabuk düzene girmesini istiyoruz.

“Korsan esnaflar var”

Sorun yaşıyoruz çünkü kayıt dışı tezgah açan esnaflar var. Kayıtlı olan esnafta bundan rahatsız oluyor. Kayıt dışı gelenler pazara yerini açıyor ve bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Bu durumun önüne geçebilmek için Belediyenin pazarda düzenli evrak toplaması lazım. Kanunende bu böyle. Senelik esnafı gezip, herkese vergi levhası oda kaydı yapılmalı. Evrakların hazırlanıp dosyalanması gerekiyor. Bunu Bolu yapıyor ve her sene bunu yeniliyor. Burada böyle bir sıkıntımızvar.

“Yönetmelik var, kanun var”

Belediye ile proje düzenlemeleri yaptık. Plan ve devretme işlemleri aynı halk otobüslerinde olduğu gibi. İşleten özel ama belediye işin içinde.Belediye ne yaptığını biliyor nasıl gittiğini biliyor ya da kurallar koyuyor. Bu sistemin örneği Sakarya’da var. Sakarya’daki Başkanımız federasyonumuzun yöneticisi. Hatta bizim şu anda bir kanunumuz ve yönetmeliğimiz var. Daha önceden böyle bir düzenleme yoktu. Daha önceden zabıtalar yönetmeliğine göre kanunlarla yönetiliyordu. Şimdi biz gümrük ve ticaret bakanlığına bağlıyız. Bakanlığın çıkartmış olduğu kanun ile bizim işletme hakkımız var. Bunda pazarın kurulmasından yapılmasına, girilmesinden dağıtılmasına, çalışmasından herşey burada. Bilen de var bilmeyen de ve tam öğrenmemiş olanlarda bulunmakta. Mesela Akçakoca bunu tam olarak uyguluyor. Protokollerle yapılıyor. Pazaryerini sadece belediye yapıyor ve bize teslim ediyor. Bizde kaç tane esnafımız var ise onlara veriyoruz. Esnafın dışında biz kimseye yerimizi vermiyoruz. Bambaşka mesleklerde parası olan gelip yer almış. Devlet bu konuda herşeyi düşünmüş, pazaryerinde mükellef yani vergi mükellefi 2 tane yerden fazla alamıyor. Bu yapılıyor çünküranta dönebilir. Onun önüne geçmek için 2 yerden fazla satın alınamıyor.

“Biz işletmeyi alabiliriz”

Eğer böyle bir şey olursa biz işletmesini alabiliriz. Bu sefer nedir bununda yerinin dağıtılması ile ilgili kanun var. Kurala göre yerimizi dağıtırız belediye ile anlaşırız. Şu şekilde anlaşırız. Devletin belirlediği bir işgaliye durumu var. Ama bir bir sıkıntı oluşuyor, belediyenin zabıta personeli eksikliği var. Zabıta eksikliği olmasından dolayı da düzeni sağlamakta zorlanıyor. Çünkü öyle bir durum ki ne kadar düzen ve disiplin uygularsanız o kadar verimli oluyor. İşgaliye bedelini ödeyemeyen var, giden var, kalan var, ölen var. Mesela bir pazarcı fındık toplamaya gidiyor vetezgahı 3 ay boş bırakıyor. Bu tezgahları elden ele satanlar çok ve maddi kayıpta burada çok oluyor. Bu nedenle mazeretsiz 3 haftadan fazla yerini açmazsan yerin başka birine gidiyor.

“Pazaryerleri 20’inci el olmuş”

İkincisi hiçbir sözleşme yok. Mesela siz şimdi Düzce pazaryerinden yer almak istiyorsunuz. Geliyorum senin yanına o şuna satmış şu buna satmış derken 20. el olmuş. Seni buluyorum gidiyorum belediyeye ve encümene karar yazdırıyorsun. Hemen senin üzerine geçiyor ama bir sözleşme yok. Orada da kurallar ve nizam var. Bizim uymamız gereken çok şey var. Esnaf orada herşeye uyarsa orada hak sahibi olabiliyor. Biz tapu almıyoruz işletmeyi devralıyoruz. Hem bizim için sorun olmayacak hem belediye için sorun olmayacak. 2 yıl sonra seçim olacak başka başkan gelirse burayı kaldırıyorum derse sorun oluyor esnaf mağdur oluyor. Düzgün bir yere pazaryeri yapılması lazım ki biz de sorun yaşamayalım. Ben bir şey yapacağım zaman işini bilen insanlarla hareket ederim.

“Elimizi taşın altına koymaya hazırız”

İlgili meslek odası veya Trafik Komisyonu gibi sağlıklı bir şekilde hareket edilse çalışmalarımız 50 sene devam eder. Şimdi ki Milletvekili FevaiArslan Düzce pazaryeri yapıldığı zaman bizim odamızda yöneticiydi. O zaman pazaryerinin yanlış olduğunu kendisi de biliyor. Şimdi bir yer yapılacağı zaman bende destek olayım dedi. Daha düzgün bir yer olsun uzun soluklu gitsin diye görüşmemiz oldu. Bizde bu noktada elimizi taşın altına koymaya hazırız. Düzgün bir yer olsun istiyoruz. İşletmesini belediye yapar diye düşünüyoruz eğer yapmazsa biz yaparız. Belediye yaparsa da destek oluruz. Yabancı esnaf sokmayız ve kayıtlı esnaf ile hareket ederiz. Baştan düzenli giderse sonuna kadar düzenli gider.

“1 yıl peşin ver demek yok, sonra rant oluyor belediye kaybediyor”

Kalıcı konutlardaki alanda belediye esnafa yeri tahsis ediyor ve belli bir ücret alıyor. Ben burayı yaptım 20 Bin, 30 Bin lira alırım diye bir şey yok. Bakanlığın belirlediği bir işgaliye bedeli var. Bize diyorlar ki esnaflara; biz size bir yer yaptık. Burası bize maliyetli oldu. 2 senelik 3 senelik işgaliye bedelini toptan alayım diyor ve siz burayı alıyorsunuz ve yer lazım bana yer kalmadı diyerek 2’ye alıyorsunuz bana 10 liraya satıyorsunuz. Karaborsa oluyor. Sen istersen devir edebilirsin. 2’ye al 10’a sat bu belediyeyi bağlamıyor. Ama bu işin kesinlikle resmi olması gerekiyor.Böyle böyle devrederek 20’inci ele kadar gidiyor. Devlet bu duruma el atmış durumda. Devlet demişki belediye ve oda bunu bilecek. Bununda bir bedelli var. Sen esnaftan tezgahını almak istersen belediyeden belli bir ücret karşılığında alman gerekiyor ve resmi bir şekilde  bunu alıyorsun. Öyle olmadığı zaman karışıklık oluyor ve rant sağlanıyor. Belediye senin orada olduğunu bilmesi lazım.

“Güvenlik ile güvenli bir pazaryeri kuracağız”

Mesela aylık işgaliye bedeli var. 1’inci ay ödedi ikinci ay ödemediği durumunun bir cezası var. 15 sene bırakanlar var. Belediyenin buna ayıracak vakti yoksa ve zabıta anlamında da sorun yaşanıyorsa bunu biz sağlarız. Biz bu durumda buraları dağıtarak faydalı bir şeyler yapacağız. Aktiviteler düzenleyeceğiz. Güvenlik olması için özel güvenlik sağlayacağız. Çöp poşeti dağıtılarak çöpler toplanacak. Akşam da belediye kamyonu gelip çöpleri alacak. Bunları yapmayana ceza yazılacak. Biz işgaliye toplayacağımız zaman belli bir gider olacağı zaman masraflarımızı alacağız.

“Her şeyi resmi yapacağız, gayriresmi iş olmayacak”

Bunu tespit edilmesi ile ilgili kaç tane üyemiz var resmi olarak bildireceğiz. İşgaliye belli, makbuz belli, her şey belli olacak. Sen 10 ver sen 20 ver diye bir şey olmayacak. Bununla belediye uğraşmayacak biz uğraşabileceğiz. Bunun geniş şekilde yapılmışı Sakarya’da var. Yapılmış sözleşmede var. Sözleşme yıllardır işliyor ve bir düzeni var. Düzenleme ile alakalı sorun yok.

“Personel sorununu çözeceğiz”

Düzce Belediyesi’nin buna hayır deme gibi bir durumu yok. Personel sorununu çözmüş olacağız. Belediye pazarda hiyerarşiyi sağlayamıyor. Ama biz bunu yapabiliriz. Tavan akıyor ışıklar takılmıyor sorun oluyor belediye bazen buna yetişemiyor. Biz bu işletmeyi aldığımız takdirde sorunları yerinde görebileceğiz.Bizim burada şansımız başkanımızın ulaşılabilir bir kişi ve ufku açık bir insan olması. Daha öncede tecrübesi ve bir vizyonu var. Ona güveniyoruz mantıklı bir şeye ben hayır demeyeceğini düşünüyorum.

“Direksiyonda biz olmalıyız ki bir şeyler yapalım”

Biz bunu projelendirdik. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı’nında bu konu ile ilgili bilgileri var. Bu projeyi kendisine sunacağız. Kalıcı Konutlarda bir sürü bina yapıldı ama şimdi birşeyler yapmaya çalışıyorlar. Bizde burada bir şeyler yapacağız. Pazarcı esnafında birçok çalışmaları olacak ve kültürü yaşatabiliriz. Bizim de piyasa şartlarına ayak uydurmamız lazım. Aktivite yapmamız lazım. Reklam yapmamız lazım. Açık hava reklamları yapmamız lazım. Sanatçı çağırmamız, halk günü yapmamız lazım. Bunları yapmamız için direksiyonda bizim olmamız gerekiyor. Belediye bu konuyla bizim kadar uğraşamaz. Ama yapılanlar belediyeninhoşuna gider. Farklı sosyal etkinlikler yaparız. Başkanımızında hoşuna gideceğine inanıyorum. İnşallah daha güzel bir çalışma olacaktır” şeklinde konuştu. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
949 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR