Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:58] Silahlı saldırı: 1 ölü -- [19:47] BAŞINDAN YARALANDI -- [19:37] YAĞIŞ KAZALARI BERABERİNDE GETİRDİ -- [19:06] 6 KİŞİ YARALANDI -- [18:13] Bayramın ilk günü kaybolan kişi ölü olarak bulundu -- [16:15] ŞARAMPOLE DEVRİLDİ -- [15:54] MOTOR KISMINDAN ALEV ALDI -- [14:46] "Türk sanayisine bir sıçrama yaptırmayı hedefliyoruz" -- [13:40] İÇLER ACISI GÖRÜNTÜSÜ KORKUTTU -- [13:28] KAYNAŞLI’NIN 50 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR --
Röportajlar
Türkiye benim ikinci vatanım

“ Düzce’de kendimi evime dönmüş gibi hissediyorum. Türkiye’nin benim için anlamı büyük, burada olduğum için çok mutluyum ve kalpten söylüyorum, Türkiye benim ikinci vatanım" sözlerinin sahibi Düzce Üniversitesi öğrencisi Filistinli Sharif Massad...

22.2.2016 - 10:29
1715 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Türkiye benim ikinci vatanım

Bu haftaki konuğumuz değer üreten üniversitemizin, bu değere katkı sağlamak için çalışan öğrenci ve öğrenci topluluklarına yer vereceğimiz bu özel sayfanın bugün kü konuğu, Üniversitemizin Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Filistinli arkadaşımız;  Sharif Massad...

Kendini tanıtıp, Türkiye yolculuğunun nasıl başladığını anlatabilir misin?

Adım Sharif Massad, Düzce Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Filistin vatandaşıyım. Türkiye’ye gelişimin ana sebebi eğitimdir. Diğer sebeplerin en önemlisi de Türkiye Cumhuriyeti’ne olan sevgimdir. Türkiye benim ikinci vatanım. Filistin’de 2011 yılında Fen Lisesinden mezun oldum, ardından yurtdışında eğitim görmek isteyince babamlarla oturup kararlaştırırken Türkiye’yi kendim seçtim. Filistin’de zor, sıkıntılı bir ortamdan buraya geldim. Filistinli olup Türkiye’de okuyan bazı arkadaşlarım bana yardımcı oldu. İlk başta hiç Türkçem yoktu ve anlaşmakta, işimi halletmekte baya zorlanırdım. İstanbul Üniversitesi’ne ait  "Yabancı Diller Bölümüne‘’ kayıt oldum.  Temel seviyeden başlayarak ileri seviyesine kadar Türkçe eğitimi gördüm ve İstanbul Üniversitesi’nde C1 Türkçe Sertifikasını alma hakkını kazandım.

Düzce’ye gelme kararı nerden çıktı?

Türkçe eğitimi biter bitmez birkaç tane üniversiteye başvuru yaptım ve hepsinde farklı bölümleri kazandım. Ancak Düzce Üniversitesi’ni seçtim. Düzce'nin coğrafi konumu ve İstanbul’a yakın olmasından dolayı Düzce Üniversitesi’ni tercih ettim ve ardından kaydımı yaptım. Düzce’ye ilk geldiğimde alışmam zordu çünkü İstanbul’a daha yeni alışmışken buraya geldim. Fakat üniversite ortamından tanıdığım arkadaşlarım bana yabancılığı unutturdu ve hep yanımda oldular. Düzce halkı da çok destek oldu.

Düzce’ye geldiğinde ilişkilerin nasıl gelişti?

Düzce Üniversitesi’nde eğitim sürecinde kendimi geliştirerek ve arkadaşlarımla takılarak hamdolsun ki Türkçemin baya geliştiğini fark ettim. Kendime yeni şeyleri katabilme gücene sahip olduğumu da öğrenmiş oldum. Düzce Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü ile de tanıştım. Orada Mehmet Mert Kaleci, Murat Gökmen Hocalarım beni çok sevdi, ben de onları sevdim. Hep benimle ilgilendiler ve uluslararası öğrenciler ile iletişimde kalmamı sağladılar. Uluslararası öğrenci arkadaşlarımızla yakından ilgileniyorum ve onlarla hep irtibatta kalıyorum. Derslerimde çok başarılı olduktan sonra rahmetli eski Filistin Devlet Başkanı "Yaser Arafat" adına başarı ve akademik ödülüne sahip oldum.

Topluluktaki görevini ve yaptığınız etkinliklerden bahsedebilir misin?

Düzce'de iki yılım geçtikten sonra Düzce Üniversitesi Erasmus Topluluğunda, uluslararası öğrenci sorumluluğunu aldım ve topluluktaki arkadaşlar ile birlikte bazı geziler düzenledik. Yurt dışından gelen arkadaşlarımızın üniversite ile bağlantısında yardımcı oluyorum ve sorunları, problemleri olursa beraber çözmeye çalışıyoruz. Bu senede Düzce Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Topluluk Başkanı oldum, arkadaşlar ile etkinliklerde bulunuyoruz. Geçen dönem de  "Birinci Uluslar arası Öğrenci Şöleni" diye bir etkinlikte bulunduk. Etkinlikte üniversitemizde var olan ülkelerin temsilcileri seçilip kendi ülkesi hakkında sunum yaparak anlatı ve halk oyunu gösterisi yapıldı. Ayrıca geziler, piknikler yapıyoruz. Uluslararası öğrenciler ile hep birlikte olmaya çalışıyoruz ki kendilerini yabancı, yalnız hissetmesinler. Çünkü üniversiteye gelen herkesin amacı okumak, gelişip geliştirmek olmalıdır ki hem üniversiteye hem de kendilerine bir şeyler katsınlar.

Okurlara, öğrencilere son olarak ne söylemek istersin?

Kısaca sizlere söylemek istediğim şu ki: Nerede olduğunuzun tabi ki bir önemi var ancak isteğinizle bağlı olarak her iş sizde bitiyor. Kendinizi geliştirmek isteyip dünyaya bir şeyleri katmak isterseniz, ilk önce vazgeçilmeyecek bir iradeye sahip olmalısınız. Hiç pes etmeyin kendinizi hafife almayın, aldırmayın. Bu hayatta yeni şeyleri keşfedenler bizler gibi insan geliştiren de insandır.

Teşekkür

Bize kendimizi ifade etme fırsatı veren Düzcenin Sesi gazetesine, hiçbir zaman yardım ve desteğini esirgemeyen başarılı girişimci arkadaşım Gökhan Cemre Kuzgun’a çok teşekkür ediyorum.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1715 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR