Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:17] Cebeci’den Başkan Ay’a ziyaret -- [16:58] Oy kullanmak için havaalanına gittiler -- [16:52] Başkan Ay “Milli servetimize sahip çıkmalıyız” -- [16:50] ASAR DERESİNDE TEMİZLİK YAPILIYOR -- [16:43] BİR YILDA YÜZDE 15 KAYBIMIZ VAR -- [16:41] GENÇLİK MERKEZİ RAMAZAN AYINDA HİÇ DURMADI -- [16:38] Akevler Bölgesinde Mıntıka Temizliği -- [13:31] Keşir, Köylerde Yeni Sistemi Anlattı -- [13:25] Cumayeri ve Beyköy’de Son Turları Attı -- [13:19] 6 Köyde Seçim Çalışması Yaptı --
Röportajlar
Her şey yaşadığın toplumu anlamanla başlar

...

2.3.2016 - 10:14
1147 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Her şey yaşadığın toplumu anlamanla başlar

Üniversitemizin öne çıkan, değer üretme gayreti içerisinde olan, kişi ve topluluklarına yer verdiğimiz sayfamızda,  bu hafta ki konuğumuz toplum yararına çalışan ve birlik ve beraberlik adına projeler üreten Düzce Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu ve topluluğun başkanlığını yapan Bedirhan Avcı oldu.

Haftalık olarak gerçekleştirdikleri toplantılarına katıldım. Pırıl pırıl 50 gencin toplum yararına neler yapabiliriz üzerine içtenlikle tartıştığı, beyin fırtınası yaptığı ortam, gerçekten etkileyiciydi. Ve bundan sonra bende onlarla toplum yararına bir şeyler yapma mücadelesi içerisinde olacağım. Buyurun bu güzel insanları topluluk başkanı Bedirhan Avcı’dan dinleyelim.

İsmim Bedirhan AVCI. Düzce Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Toplum Gönüllüleri’yle tanışma hikayem üniversitedeki ilk senemde başladı. Üniversiteyi kazandığımda toplulukları araştırıyordum, kendi ilgi alanlarıma hitap eden topluluklara baktığımda Toplum Gönüllüleri’ni farkettim. Geçtiğimiz yıl Düzce Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu’nda eğitim sorumlusu, bu yıl da eş koordinatör ve topluluk başkanı olarak gönüllülüğümü sürdürüyorum.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), 2002 yılında gençlerin öncülüğünde, gençlere güvenerek çıktığı yolda 13 yılı geride bıraktı. Vakıf, gençlerin gönüllü olarak sosyal sorumluluk çalışmalarına katılmasını sağlayarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Böylece gençlerin gönüllü temelinde toplumsal katılımlarını arttırıyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı, toplumsal barış, dayanışma ve değişimi gerçekleştirme vizyonuyla, “Eleştirmek değil, değiştirmek için” diyerek çıktığı yolda, gençliğin enerjisini sosyal faydaya dönüştürmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 2014 yılında, Türkiye’nin dört bir yanından 53.159 gencin katılımıyla 1.378 yerel, ulusal ve uluslararası sosyal sorumluluk projesi/etkinliği/kampanyası ve 353 eğitim gerçekleştiren Toplum Gönüllüleri, yerel kaynağı da harekete geçirerek yerel halkın katılımını sağlamaktadır. Türkiye’nin 77 ilinde gençlik grubu veya üniversite topluluğu/kulübü olarak faaliyet gösteren ve 123 örgütlenme ile aktif olan Toplum Gönüllüsü gençler, 357 akran eğitimi aldılar.  2014 yılında 513.595  kişiye çok çeşitli alanlarda hizmet götürmüşlerdir. Bu hizmetler karşılığında 27.798.247 TL değerinde katma değer yaratılmıştır.

Peki TOG ne yapıyor?

-Gönüllülük, sivil toplum, proje yönetimi, ekip çalışması, iletişim, insan hakları, sosyal haklar, cinsel sağlık üreme sağlığı, ekolojik okuryazarlık ve örgüt yönetimi gibi konularda eğitmen eğitimleri ve diğer akran eğitimlerini gerçekleştiriyor,
-İlişkide olduğu üniversite kulüplerine yerel ihtiyaca yönelik yüz yüze destekler sunuyor,
-Gençlere burs ve staj imkanları sağlıyor,
-Gençlerin ve örgütlenmelerinin birbirlerinden öğrenmelerinin desteklemek amacıyla gençlerin hareketliliğini artırıcı öğrenme ortamları yaratıyor.
-Gençlerin toplumsal sorunlara yönelik fikirlerini projelere dönüştürmelerine destek olup finansman yaratmalarına destek oluyor,
-Üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarının kamusal düzeyde bilinirliğini arttırmaya yönelik araştırmalar ve temaslar yapıyor.

TOG tüm bu çalışmaları:
Farklılıklara Saygı
Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Yerel Katılım
Ekip Çalışması
Yaşam Boyu Öğrenme

Girişimcilik ilkeleri çerçevesinde hayata geçiriyor. 

 

Düzce Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu, üniversite kurulduğundan bu yana çeşitli zamanlarda aktif olarak projeler ve etkinlikler üretmiştir. Belirli bir zaman Düzce’de daha sonra Akçakoca’da toplum gönüllüsü arkadaşlarımız birçok etkinlik gerçekleştirmiştir.

Bu etkinliklerden bazılarını sizlere aktarmak istiyorum:

Anahtar Eğitimleri: Her yıl topluluğumuza katılan yeni arkadaşlarla vakfın 5 anahtar eğitim sistemini akran eğitim metoduyla alıyoruz. Oryantasyon, sivil toplum ve gönüllülük, proje yönetimi ve kaynak geliştirme, iletişim ve ekip çalışması eğitimlerini iki gün boyunca interaktif bir şekilde yürütüyoruz.

Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği: Uçan balonlarla yazılan dilekleri Anıtpark’ta gökyüzüne bıraktık.

Barınak Ziyareti/Sokak Hayvanları’na Yardım: Kış ayında hayvan barınağını ziyaret edip sokak hayvanlarına et ve mama dağıtımında bulunduk.

“Erkeklik İstisnai Bir Durumdur” Fotoğraf Sergisi: Toplum gönüllüsü arkadaşlarımızın çektiği fotoğrafları Krempark Avm’de iki gün boyunca sergiledik.

“Bir Kalem Bir Umut”: Etkinlik kapsamında 15 arkadaşımızla Düzce’deki farklı okullara dağılıp YGS sonrası kırtasiye malzemelerini topladık. Daha sonra yerelde ve ihtiyaç sahibi diğer illerdeki köy okullarına gönderdik.

1. Çocuk Şenliği: Düzce Sarıdere-Kemeryanı İlkokulu’nda minik arkadaşlarımızla doyasıya bir bayram yaşadık.

 

Genç Hafta: Toplum gönüllüsü arkadaşlarımızla oryantiring,resim,müzik gibi aktiviteler yaptık.

Mehmet Dede Ziyareti: Düzce’nin yemyeşil bir köyünde, bir asırlık Mehmet Dede’yi ziyaret ettik, paylaşımlarını dinledik.

Ayrıca gerek yerelde, gerek çevre illerde bazı sivil toplum kuruluşlarının proje ve etkinliklerinde yer almaya çalıştık.

BU YIL NELER YAPIYORUZ?

Geçtiğimiz sene yaptığımız etkinliklerimizi bu yıl da devam ettirmeye çalışıyoruz. Radyo ve Sinema Topluluğu’yla birlikte düzenlediğimiz “Sesli Betimlemeli Film” etkinliği gerek yerelde gerek ulusalda ses getirdiğini gördük. Görme engelli bireylere empati olarak düşündüğümüz bu etkinlik üniversitede yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Düzce TOG olarak etkinlikler dışında sürdürülebilir 2 projemiz gerçekleşiyor.

Geleceğinize Köprü Kurun: Yerelde dezavantajlı okullar tespit edilip kütüphane kurma, kitap bağışı toplama, kütüphanenin kaynaklarını elde etme ve okuma günleri düzenleme gibi içerikleri barındıran projede 8 kişilik bir ekip yer alıyor.

Haçiko: Proje ekibinden oluşan gruplarla haftanın belirli günleri hayvan barınağına gidilip ihtiyaçların karşılanması, gözlem yapılması ve iyileştirici çalışmalara dayanıyor.

 

Toplum Gönüllüleri Vakfı(TOG) bana çok fazla deneyim kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor. Etkinlikleri yetiştirebilmek için sabahladığımız zamanların, kurduğumuz dostlukların ve en önemlisi de topluma yaptığımız bu gönüllülük faaliyetlerinin apayrı bir yeri var benim için. Türkiye’nin hemen hemen her ilinden gelen toplum gönüllüsü gençlerle buluştuğum Somatak’ta hayatımda ilk kez elime fırçayı alıp boya yaptım hem de bir sınıfı, ilk kez çadırda kaldım. Kendimi ilk kez bu kadar özgür ve rahat hissettim. Üç gün kalmış olsak da orada paylaştığımız şeyleri hala unutamıyorum.

Çevremizde çok küçük de olsa bir değişiklik yarattıysak iyi ki buradayım ve diyorum ki: Toplum Gönüllüsü Olmaya Değer!

Son olarak Toplum Gönüllüsü olma yolunda desteğini hep hissettiğim aileme ve tüm TOGcanlara teşekkür ediyorum. Yazısında bana yer veren Gökhan arkadaşıma da teşekkürlerimi sunuyorum.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1147 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR