Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:21] Yığılca belediyesi ağızları tatlandırdı -- [18:19] MARKA’DAN DÜZCE’YE HİBE GELDİ -- [16:29] MOBESE’ler devreye girdi -- [16:11] Tırnakçılık yapan genç kızın foyası ortaya çıktı -- [12:08] TEK SEFERDE TAM 40 TON -- [11:51] Jandarmadan uyuşturucu operasyonu -- [11:47] Fındık kabuğundan nanoselüloz ürettiler -- [10:40] REHABİLİTE MERKEZİNDE SONA GELİNDİ -- [10:32] 12 YILDA BÜYÜK MESAFE ALDI -- [09:53] Süslü süslü bisiklete bindiler --
Röportajlar
Düzce’yi fotoğraflarla tanıtıyorum

...

24.5.2016 - 09:34
1133 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Düzce’yi fotoğraflarla tanıtıyorum

 Ahmet Bozdemir, tam bir doğa aşığı… Tam 20 yıldır fotoğraf işiyle uğraştığını söylese de, son bir iki yıldır havadan ve yerden Düzce’nin doğal güzelliklerinin video çekimlerini yapıyor. Bozdemir, Doğa ile iç içe olmanın, kuşların, derelerin, rüzgarın sesini duymak isteyenlere fotoğrafçı olun çağrısında bulunan Özdemir, Düzce’nin tanıtımına fotoğraflarla katkıda bulunduğunu söylüyor…

Kendinizi Tanıtır mısınız?

Ben Ahmet Bozdemir 1979 Düzce doğumluyum.Bilgisayar yazılımlarını iyi kullanmaya çalışan, 360Tr, DetayPan, VideoPangibi sanal gezi sitelerine içerik sağlayıcısı, İnternet konusunda danışmanlık ve sistem yöneticiliği yapmaktayım.

Ne işyapıyorsunuz?

360 Derece Panoramik fotoğraf çekimi ve Yüksek Çözünürlüklü Gigapan (Detaypan) Fotoğraf çekimleri ile uğraşmaktayım. Şu sıralar Düzce için havadan ve yerden video çekimleriyle ilgileniyorum.

Fotoğraf işine nasıl merak saldınız?

Her şey 20 yıl kadar önce başladı diyebilirim. Dünyada az kullanılan ve o yıllarda Türkiye’de 360X140 derecelik panoramik fotoğrafla uğraşan insan ya 1 yada 2 kişi vardı.  Tam küresel 360X180 derecelik  fotoğraf çekimi yapan yoktu diye hatırlıyorum. Yurtdışı örneklerini görmem ile merakım başladı.

Bu fotoğraf dalının(havadan ve doğa fotoğrafları) adi var mı?

Havadan fotoğraf çekim son 2-3 yılın yükselenleri arasında. Eskiden Drone gibi hava cihazları kullanılmadığından yüksek binalar, cami minareleri, itfaiye araçları, yüksek ağaç ve tepelere  ihtiyaç duyuluyordu. Bunlardan yararlanarak fotoğraf çekmek zor ve zahmetliydi. Günümüzde hava çekiminde kullanılan Drone’ların gelişmesiyle çekimler kolaylaştı. 

Doğa, Manzara fotoğrafçılığı konusunda bol bol arazide olmanız gerekiyor. Doğa fotoğraflarında nerede ne çekmeli hangi mevsimde gelmeli gibi bir çok etkenler var.  O anı yakalamak için bol bol not almalı yada aklınızda tutmalısınız.

Düzce'nin tanıtımıiçin neler yaptınız?

Düzce’nin tanıtımı için geçtiğimiz yılarda Düzce Valiliğin desteğiyle Yaylalarımızı, Göllerimizi, Tarihi Mekanlarımızı gösteren 360 Derece Sanal turlarını çektik. Bu yıl içinde yeni başladığımız video ve fotoğraf çekimlerini yapıyoruz. Bunları görmek istenmesi haline www.duzce.co adresini ziyaret edebilirsiniz.

Çekimler esnasında tehlikeli anlar veya unutamadığınız bir aniniz var mi?

Doğa çekimlerinde aynı yere gitseniz dahi her gittiğinizde hava şartları gereğifarklı ışık açılarına denk gelir ve bir çiçek yada bir karınca yuvasını görüntülemeye uğraşırken saatlerin nasıl geçtiğini anlayamazsınız. Çekimler esnasında sizinle beraber gelen ve fotoğrafa meraka olmayanlarvarsa size boş boş bakarak ne yaptığınıza anlam vermeyenlerin hadi bitse şu iş der gibi serzenişleri, Fotoğraf için farklı açıları bulmak adına saatlerde derer tepe aynı alanda ağır olan sırt çantası ve ekipmanlar ile dönüp durmanın sonunda işte bu diyememenin üzüntüleri ve yorgunluğu, başka sefere tesellileri doğada genelde olması.

Fotoğraflarınızaulaşmak isteyenler nasılulaşabilir?

Fotoğrafları ve videoları genelde sosyal ağlar üzerinden paylaşıyorum. facebook.com/duzce.co adresinden görülebilir. Baskı için talepler geldiğinde özel olarak hazırlayıp baskılarında kullanmalarına yardımcı oluyorum.

Fotoğraflarınızı dileyen herkes kullanabilir mi?

Fotoğrafları dileyen herkes kaynak göstermek suretiyle ve fotoğraf üzerinde hiç bir müdahalede bulunmadanolduğu gibi kullanabilir.

Fotoğraflarda bilgisayar üzerinden oynama yapıyor musunuz, yoksa doğal halleri mi?

Fotoğraflarda genel  olarak doğal haline yakın renkleri tercih ediyorum. Fakat günümüzde izleyiciler canlı doygun renkli fotoğrafları beğeniyorlar ve tercih ediyorlar. Bu neden fotoğraflar üzerinde bazen isteyerek bazen de istemeyerek oynama yapmak zorundayım.

Daha önce İstanbul’da Türkiye’nin en büyük fotoğrafını çekmiştiniz. Nasıl oldu?

Bu soru aslında tek başına bir röportaj konusu. Türkiye’nin rekor fotoğraflarından diyebilirim.Bu fotoğrafların bazıların büyüklüğü 20GigaPixel’inüzerindedir.Bu büyüklükte bir fotoğrafı elde etmek için ortalama 2.500 karenin yan yana gelmesiyle oluşturulabilir ve çekimleri İstanbul’un yüksek binalarında ve görüş açısı en geniş alanlarda yapılmak zorunda.

Gigapixel fotoğrafların özelliği yakınlaştıkça çözünürlüğün kaybolmaması ve sokakta araçların plakalarını okuyabiliyor olmasıdır. Bu tür çekimler oldukça zor ve zahmetli, hava şartlarını denk getirmek oldukça güç. Yılın belki bir kaç günü istediğiniz hava olmasına rağmen kısıtlı süre. Bir fotoğraf için aynı aynı yere 8-10 defa çıktığımı bilirim. Çekimler sadece bir gün sürüyor. Gün boyunca ışık sürekli değişken ve işlemesi ve sunum haline getirilmesi bir ayı bulduğu oluyor. Bu tür yüksek çözünürlüklü fotoğrafları www.detaypan.com adresinden görebilirsiniz.

Bu işin eğitiminialdınız mi?

Hayır ama internet size iyi bir kaynak diyebilirim. Sevdiğiniz işler hobi ve merakla başlıyor epey bir zaman  sonra işiniz ve uzman alanınız oluveriyor. Severek ve kendinizden bir şeyler katarak yapıyorsunuz. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda direk birilerinden eğitim alma şansınızda yok. Tecrübe ve zaman sizi eğitiyor.

Sizi diğer fotoğrafçılardan ayıran ne var?

Yüksek çözünürlük fotoğraflar diyebilirim. Bu alanda çok kişi yok. Bu alan sabırla günlerce sürekli uğraş gerektirmektedir.

Son olarak sizin söylemek istedikleriniz?

Doğa fotoğrafçılığını herkese tavsiye edebilirim. Doğa ile iç içe olmanın, kuşların, derelerin, rüzgarın sesini duymanın verdiği haz sizlere müthiş duygular verecektir. Bulutlarla, ağaçlarla arkadaş olmanın ne kadar hoş olduğunu anlamanın yoludur onları fotoğraflamak. Birde hava veya yer fotoğrafın çekiminde ciddi maddi (ekipmanlar masrafları, ömürleri), ulaşım ve harcanan emeklerin olduğu asla unutulmamalı fotoğraf ve video kullanımında mutlaka kaynak gösterilmesine dikkat edilmesini söyleye bilirim.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1133 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR