Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:25] GÖLYAKA'DA DEPREM! -- [18:00] Sokak’ta Caymaz bir adım önce -- [17:41] Ruandalı yeni öğrencilerle bir araya geldi -- [17:37] BAŞKAN SU KANAL PERSONELİ İLE BULUŞTU -- [17:32] Ekim ayında bin 516 ton iç fındık ihraç edildi -- [17:26] Çelik kasadan gümrük kaçağı sigara çıktı -- [15:59] PARAMPARÇA OLAN KUPADAN SAĞ ÇIKTI... -- [15:23] GAZETECİ TUNCAY TÜRKGÜLÜ MHP'DEN ADAY ADAYI OLDU... -- [14:16] HER AN VATANDAŞLA İÇ İÇE -- [14:12] KOÇYAZI MAHALLESİNDE DERE ISLAHI YAPILDI --
Röportajlar
Düzce Milli Oyuncak Üssü Oluyor

Oyuncak OSB, Düzce’ye 1 Milyar TL Kazandıracak

11.10.2016 - 09:58
2258 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Düzce Milli Oyuncak Üssü Oluyor

Çin işi oyuncağa ‘ Milli’ Darbe! Türkiye,  Çin’in oyuncak sektöründeki üstünlüğüne karşı yerli hamleye hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk oyuncak organize sanayi bölgesi (OSB) Düzce’de kurulacak.

7 bin kişiye istihdam sağlayan iki OSB’si bulunan Düzce’ye yeni bir yatırım geliyor. Dönemin  Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 15 Nisan 2016 tarihinde Düzce’de gerçekleştirilen toplu açılış töreninde Düzce’ye Oyuncak OSB’nin yapılacağı müjdesini vermişti. Konu ile ilgili olarak Türkiye Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme Vakfı (PAGEV) Genel Başkanı Yavuz Eroğlu, Düzce’nin Sesi’ne Oyuncak OSB’nin Düzce’ye neler kazandıracağı ve neden Düzce tercih edildiğini anlattı.

 Düzce’nin Sesi Gazetesi olarak kamuoyunun merak ettiği haberleri gündeme getirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, 15 Nisan’da Düzce’de gerçekleştirilen ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile bakanların katıldığı açılış töreninde Düzce’ye oyuncak OSB yapılacağını duyurdu. Aradan geçen 6 ay içinde oyuncak OSB için neler yapıldı, ne adımlar atıldığı araştırdık. Kamuoyunun, hazırladıkları  “Oyuncak İhtisas OSB Projesi” ile yakından tanıdığı PAGEV Genel Başkanı Yavuz Eroğlu ile olayı enine boyuna konuştuk.

MİLLİ OYUNCAK TASARLAYACAKLAR

Buna göre, Türk kültürüne uygun oyuncakların üretim merkezi Düzce olacak. Bütün Türkiye’ye ve yakın coğrafyaya hitap edecek.  OSB’de ilk aşamada 20 firma yer alacak. Firmalara bu alanda çeşitli teşvikler verilecek. Bu teşvikler öncelikle Çin ile rekabetin sağlanmasını amaçlayacak. İzleyen aşamada, Çin’den ithal edilen oyuncakların yerini alacak yerli ürünlerin ithalatı da yapılacak.

HER YIL 600 MİLYON DOLAR HARCIYORUZ

Türkiye yurtdışından her yıl 600 milyon dolarlık oyuncak ithal ediyor. İthal oyuncakların yüzde 80’i Çin’den getirildi.  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2010 yılında 472 milyon dolar olan oyuncak ithalatı, 2014 sonunda yüzde 55 artışla 731 milyon dolara ulaştı. Bu rakam tüm zamanların rekoru olarak kayıtlara geçti. 2010-2014 yılları arasındaki toplam oyuncak ithalatı 3.2 milyar dolar olarak hesaplandı.

PAGEV Genel Başkanı Yavuz Eroğlu ile arkadaşımız Enes Bektaş’ın yaptığı röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Oyuncak OSB hakkında yapılan çalışmalarda ne kadar yol kat edildi?

PAGEV, plastik sektörünün tüm branşlarına hizmet etme misyonunu taşıyor. Nitekim plastik mamul, plastik hammadde ve plastik sektörüne yönelik makine ve ekipmanlar konusunda faaliyetlerimizi yoğunlaştırıyoruz. Bu çerçevede plastik mamul sektörünün en zayıf ve gelişmeye açık alt kolu olan oyuncak sektörü ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Oyuncak sektörü yıllarca özellikle Çin’den gelen ucuz işçilikli ürünlerin baskısında çok küçülmüş durumda. Bizler de PAGEV olarak bu durumu dur demek ve Türk oyuncak sektörümüzün tekrar canlandırmak için harekete geçtik. 

PAGEV olarak her zaman olduğu gibi oyuncak sektörümüzün gelişimi için somut sonuçlar almaya odaklandık ve bir yılı aşkın süredir bu sorun için çalışıyoruz. Bugüne kadar oyuncak sektörü ile ilgili yaptığımız çalışmaları sizlere kısaca özetlemek isterim.

2014 YILINDA ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

İlk olarak 2014 yılı Aralık ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla yaptığımız Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sektör Çalıştayımızda sektörün durumu hakkında bilgi verdik ve kendisinden destek talep ettik.

STRATEJİ EYLEM PLANINA DAHİL OLDU

PAGEV olarak ilerleyen dönemde Türkiye’de oyuncak sektörünün mevcut durumunu, potansiyelini ve gelişimini engelleyen sorunları gözler önüne seren bir rapor hazırladık ve bakanlık ile paylaştık. Tüm bu veriler ışığında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da yerli oyuncak sektörünün potansiyelini ve inancı gördü. Bu doğrultuda oyuncak sektörü ‘2015-2018 Türkiye Sanayi Stratejisi Eylem Planı’na alındı. Aynı zamanda strateji belgesine "Oyuncak İhtisas OSB" kurulması dahil edildi ve bu konuda çalışmalar başlatıldı.

GÜMRÜKLERDE DENETİMLER ARTTIRILDI

İlk aşamada ithalat ve denetimlerin sıkılaştırılması için çalışmalara başlayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2015 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte çocuklarımızın sağlığı ve yerli üretim düşünerek ithal edilen oyuncakların gümrüklerdeki miktar ve nitelik testlerindeki denetimleri artırdı.

OYUNCAK ÇALIŞTAYI DÜZENLEDİK

Yerli oyuncak üretiminin tekrar canlandırılması için 2015 yılı Ağustos ayı başında PAGEV’in ev sahipliğinde T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın da katılımıyla Oyuncak Çalıştay’ı düzenlendik. Oyuncak Sektörü Çalıştayı’nda tüm sektörü bir araya getirerek, sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirdik. OSB yeri konusunda sektör oyuncularının görüşlerine göre yer belirlenmesi çalışmalarına başladık. Önceleri Erzurum olarak kamuoyuna yansıyan yer, taleplerimiz doğrultusunda Düzce olarak belirlendi.

MİLLİ OYUNCAK İÇİN TASARIMCILAR VE ÇİZGİ FİLM ÜRETİCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜK

Türkiye’de üretim yapan oyuncak sektörü firmaları, kendi bünyelerinde tasarımcı istihdam etmiyor. Bu sorundan yola çıkarak ‘tasarımlı oyuncak’ için harekete geçtik ve Türkiye’deki en önemli tasarımcı ve çizgi film üreticileri ile bir araya geldik.

TÜM BAKANLIKLARIMIZA DURUMU ANLATTIK

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Başkanlığında 26 Ağustos 2015 tarihinde düzenlenen, tüm Bakanlıkların en üst düzeyde katılımıyla gerçekleşen ve Türkiye’nin tasarım konusundaki en üst makamı olan “Türk Tasarım Danışma Konseyi"nde, Oyuncak Tasarımı ile ilgili rapor ve sunumumuzu tüm Bakanlıklarla paylaştık.

OYUNCAK KOMİTESİNİ KURDUK

PAGEV olarak yerli oyuncak sektörünün gelişimi için yoğun bir çaba içerisinde ilerlemeye devam ettik. Türkiye’nin en büyük oyuncak üreticilerinin bir araya geldiği PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi’ni kurduk. Bu komitede yurtiçinde üretim yapanların yüzde 90’ını barındırıyor ve plastik, kumaş, ahşap oyuncaklar, kart oyunları, tasarımcılar dâhil tüm sektörü kapsıyor. Sektörün yurtiçinde ve yurtdışındaki etkinliğini artırmak üzere çalışmalar yürüten PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi; Ar-Ge, tasarım ve üretim ile ilgili tüm aşamalar, yerli karakterlerin yaratılması ile sektör sorunlarının çözümü için çalışıyor. Örneğin; Kids Turkey/Toyzeria Fuarı’na PAGEV Oyuncak Komitesi olarak standlı katılım gerçekleştirdik. Fuarda, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının oyuncak sektöründen sorumlu Daire Başkanımızla firmalarımızı ziyaret ettik.

YERLİ OYUNCAK YARIŞMASI ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK

Elbette çalışmalarımız bununla sınırlı kalmadı. TÜBİTAK ile ortak Yerli Oyuncak Yarışması organize etme çalışmalarına başladık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın katılımı ile 23 Nisan etkinliklerinde PAGEV Oyuncak Komitesi olarak yerli oyuncaklarımızla çocuklarımızı buluşturduk. Oyuncak sektörümüzün gelişimi adına yürüttüğümüz tüm bu çalışmaların süreç içerisinde meyvelerini de almaya başladık. Sayın Başbakanımızın; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde yürüttüğümüz OSB projesinin en üst düzeyde kabul ve destek gördüğünü müjde ile ilan etmesi bizi oldukça mutlu etti.

OYUNCAK OSB İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDUK

Bizler de bu projeyi hayata geçirmek için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Son olarak oyuncak üretim sanayi ya da oyuncak sanayine destekleyici ürünleri üreten (hammadde, kalıp, ambalaj, makine, katkılar vb.) firmalarımıza Oyuncak OSB’de yer almaları amacıyla çağrıda bulunduk. Başvurularda son aşamaya geldik. En kısa zamanda bu süreci sonuçlandıracağımızı belirtmek istiyorum.

Oyuncak OSB ile ilgili firmalara çağrı yaptığınızda kaç firma OSB'ye girmek istediğini size bildirdi. Başvuran firmalar arasında ülkemizin Milli Oyuncağını üreten firmalar var mı? Ya da başvuran fabrikaların isimleri var mıdır? Bu fabrikalardan kaçı direk oyuncak üretecek, kaçı ham madde üretimi yapacak? Başvuran firmaların öngördüğü istihdam sayısı ne kadardır? Başvuran firmaların yatırımlarının toplam tutarı ne kadardır?

33 FABRİKA BAŞVURUDA BULUNDU

Pagev Genel Başkanı Yavuz Eroğlu: Bir önceki soruda da belirttiğim gibi oyuncak üretim sanayi ya da oyuncak sanayine destekleyici ürünleri üreten (hammadde, kalıp, ambalaj, makine, katkılar vb.) tüm firmalara çağrı yaptık. Şu an 33 firma katılım için bize bildirimde bulundu.

22 TANESİ YERLİ OYUNCAK ÜRETİYOR

Bunların 22’si hali hazırda yerli oyuncak üretimi yapıyor. Kalan firmalardan 3’ü kalıp ve makine, 1 tanesi hammadde tedarikçisi, 4’ü ambalaj üreticisi ve 2’si de ithalatçı oldukları halde OSB’de yerli üretime geçmeyi planlayan firmalar. Bu firmaların içinde ülkemizin en büyük oyuncak üreticileri bulunuyor. Pilsan, Dede Oyuncak, Uçar Oyuncak, Selay oyuncak bunlar arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

OYUNCAK İHTİSAS OSB’DE 2 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

PAGEV Genel Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı açıklamada, Başvuran firmaların öngördüğü istihdam sayısı ise yaklaşık olarak iki bin olarak belirtildi. Bu sayı ise ilerleyen süre içerisinde gelecek siparişlere göre daha da artacağı tahmin ediliyor. Bu sayının belirlenmesinde ki en büyük etken ise PAGEV tarafından yapılan Ön Başvuru Formunun ikinci kısmında yer alıyor. Bu kısımda başvuru yapan firmaların öngördüğü istihdam sayısının sayılarının toplanarak ortaya çıktığı belirtildi.

1 MİLYAR TL’LİK YATIRIM BEKLENİYOR

Firmaların PAGEV’e gönderdiği ön başvuru formunda firmaların sabit ne kadar yatırım yapacağını da belirtiyor. Toplanan sabit yatırım tutarlarının yaklaşık 320 milyon dolar olarak olduğu belirlendi. Bu kapsamda günümüz dolar kuruna bakıldığı zaman Düzce’ye fabrika açmak isteyen Oyuncakçılar OSB’nin kurulumu ve fabrikaların oluşturmasından, alacakları makinelere kadar yaklaşık olarak 620 milyon TL’lik yatırım yapması bekleniyor.

15 HEKTARLIK ALANA İHTİYAÇ VAR

Oyuncak OSB Projesi kaç dönümlük bir proje? Oyuncak OSB Projesinde son durum nedir? Bakanlığa gönderildi mi?

Tarafımıza iletilen formlara göre ihtiyacımız olan alan 1.500 dönüm. Ancak nihai alan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile yapılacak görüşmelere göre netleşecek. Şu anda firmalarımızın katılım yazılarını aldık. Bakanlığa ilettik .gelişmeleri takip ediyoruz

DÜZCE BİZİM İÇİN ÇOK OLUMLU

Son olarak Oyuncak OSB'nin Düzce'ye yapılması ile alakalı olarak söylemek istedikleriniz.

Oyuncak OSB’nin Düzce’de yapılma kararını çok olumlu buluyoruz. Düzce’nin stratejik konumu, doğa, kıyı ve kırsal turizm olanakları, yeni pazar imkanları, iklim ve yer şekillerinin uygunluğu, rahat ve az maliyetli ulaşılabilirliği en önemli avantajları.  Karadeniz Ereğlisi – Düzce Trenyolu projesi, Teknopark ve Tekmer’in kurulması, ve kamu sektörü ve iş dünyasındaki uyumu yakalayabileceğimize inanıyoruz.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2258 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,28

Seyit şahin

10.1.2018 - 12:00:09

Ben seyit şahin oyuncak sekdörüne 1973 yılında girdim 17 imat yaptım çok şey ogrendi bilgilerim imalat yapan kişeleri akdardım bilgiyi alan bini arayıp sormadı bugün devbi gözü kenler var piyasada ama mantık hepbana düşün cesinde olan insanlar cok kimlere bilgimi vermedimki sorsanız şasar sınız 1990 da italatıicerisinegirdim büy firmalarda biyin olarak hizmet verdim kimlerderseniz.mecik toys.velitoys.erdem italat.furkan.toys dışardan desdek verdigim fermaları saymayım bendebilgilerimi paylaşmak isderdim sizlerle

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR