Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:21] Delege, Bir Kez Daha Ömer Faruk Çelebi Dedi... -- [16:19] DÜZCE'NİN SESİ -- [15:46] AK Parti, Temayül Yoklaması Yapıyor... -- [15:29] DÜZCESPOR KENDİ EVİNDE YENİLDİ -- [14:22] TONLARCA HAMSİ YAKALANDI... -- [14:20] BAĞLANTI YOLUNDA KAZA, 2 YARALI -- [20:52] AK PARTİ ADAY ADAYLARINI TANITTI -- [20:44] NECLA İBRAHİMOĞLU TOPRAĞA VERİLDİ -- [19:23] Vahit Özyurt İYİ Parti’den Aday Adayı Oluyor -- [17:31] Piyasa değeri iki milyon TL olan eroin ele geçirdi --
Röportajlar
İşte Düzce BİLSEM'in faaliyeti

17.1.2017 - 12:06
3417 kez okundu
0 bekleyen yorum
5 onaylı yorum
İşte Düzce BİLSEM'in faaliyeti

İlköğretim ve ortaöğretim çağındaki üstün yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak üzere kurulan  Bilim ve Sanat Merkezi müdürü Kenan Göktepe ile gazetemiz yazarı İlhami Atasever, röportaj yaptı.

İlhami Atasever: Sayın Müdürüm kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Kenan Göktepe: 1980 Kayseri doğumluyum. 2002 yılında Mardin’de göreve başladım. Düzce’de 4. yılımı çalışıyorum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

İlhami Atasever: Bilsem’e müdür olarak ne zaman atandınız?

Kenan Göktepe: 01.07.2016 tarihinde Düzce Bilsem’e Müdür olarak görevlendirildim ve  aynı tarihte göreve başladım.

İlhami Atasever: “Bilsem” ne demek? Açılımı nedir?

Kenan Göktepe: Bilsem; “Bilim ve Sanat Merkezi” demektir.

İlhami Atasever: Bilsem, Düzce’de hangi tarihte ve nerede kuruldu?

Kenan Göktepe: Bilsem, Düzce’de 2009 yılında kuruldu. İlk olarak Nusrettin mahallesinde, Atatürk ilkokulu’nun bahçesinde bulunan 9 derslikli ek binada yaklaşık 7 yıl hizmet verdi. Daha sonra 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonucu FETÖ’ye ait binalara devletimizin el koyması ve milletin hizmetine sunmasıyla Kiremitocağı Mahallesi, Kalyon sokakta, Numara 2’de (İşkur binasının karşısında) bulunan yurt binasına taşındı. Halen bu binada hizmet vermeye devam etmektedir. İletişim numaramız 380 5241245’dir.

İlhami Atasever: Merkezinizin yakıt, kira, öğrencilere yemek problemi var mı?

Kenan Göktepe: Merkezimiz doğalgaz ile ısıtılıyor. Bina, kendi binamız. Öğrencilere yemek verilmiyor.

İlhami Atasever: Gerek öğretmen, gerekse yönetici olarak neden Bilsem’i tercih ettiniz?

Kenan Göktepe: Kimya öğretmeni olmam nedeniyle görev aldığım bu merkezde öğrencilerimizi birçok proje ve yarışmalara hazırlayarak merkezin çalışma prensiplerine haiz oldum. Bilim ve Sanat Merkezlerinin belli bir öğretim programı olmaması, burada görev yapan öğretmenleri zor durumda bırakmaktaydı. Bu durumu yakından takip eden Milli Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlığı bir çalışma başlattı. Branş çalıştayları yaparak her derse ait bir etkinlik çerçeve planı hazırlanmasını sağladı. 2 yıl süren bu süreçte tüm Bilim ve Sanat Merkezlerinde okutulacak olan Kimya etkinlik kitabının hazırlanmasında, “Kimya Grup Koordinatörü” olarak görev aldım. Daha sonra yapılan birçok etkinlik ve yönerge çalıştaylarında bulundum. Bu nedenle Bilsem’de olmayı kendim için daha işlevsel buluyorum.

İlhami Atasever: Bilim ve Sanat Merkezi Bakanlık olarak nereye bağlı?

Kenan Göktepe: Bilim ve Sanat Merkezi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi bir kurum olup, “Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün” bünyesinde “Özel Yeteneklilerin Geliştirilmesi Daire Başkanlığına” bağlı olarak hizmet yürütmektedir.

İlhami Atasever: Kuruluş amacı nedir?

Kenan Göktepe: Kuruluş amacı bakımından değerlendirildiğinde özel yeteneklere sahip olan bireylerin (öğrencilerin) bu yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik eğitim faaliyetleri planlayan, proje tabanlı çalışmayı esas kabul eden, kendi yaşıtlarına göre üst öğrenme yeteneğine sahip bireylerin gelişimleri üzerine programlar yürüten bir kurumdur. Bu merkezde “Fen ve Teknoloji”, “Fzik”, “Kimya”, “Biyoloji”, “Sosyal Bilgiler”, “Coğrafya”, “Tarih”, “Felsefe”, “Matematik”, “Mekatronik”, “Robotik”, “Akıl Oyunlar”ı, “Sanat Felsefesi”, “Müzik”, “Resim”, “Heykel”, “Seramik”, “Ebru”, yanı sıra “Türkçe”, “Edebiyat” ve “İngilizce” derslikleri mevcut ve bu alanlarda eğitim verilmektedir.

İlhami Atasever: Özel yeteneklere sahip olan öğrenci derken ne anlamalıyız?

Kenan Göktepe: Bilim ve Sanat Merkezleri aslında yurt genelinde halk arasında “Üstün Zekalılar” okulu olarak da bilinmektedir. Ancak “Üstün Zekalı’’ olmak bizim kurumumuzun kuruluş amacını tam olarak karşılamamaktadır. Üstün zekalı olmak özel yetenekli öğrencinin özelliklerinden sadece bir tanesidir.

İlhami Atasever: Yani “Bilsem” denilince sadece “Üstün Zekalı” çocukların gittiği bir okul anlaşılmamalı öyle mi?

Kenan Göktepe: Evet. Genel Müdürlüğümüz o yüzden bu kapsamdaki çocuklarımıza “Özel Yetenekli Birey” denilmesini daha doğru bulmaktadır. Dolayısıyla kuruluş amacımız özel yetenekli bireylerin tanılandığı (teşhis edildiği) alanlarda iyi eğitim almalarını ve bu yeteneklerinin öncelikle kendi hayatına, daha sonrasında da aile ve tüm ulusumuza katkı sağlamasına hizmet etmektir.

İlhami Atasever: Bilim ve Sanat Merkezine her öğrenci kayıt yaptırabilir mi?

Kenan Göktepe: Hayır. Size biraz önce ifade ettiğim tanılama sürecinden bahsetmek isterim. Bizim Merkezimize öğrenciyi kayıt edebilmemiz için belli süreçleri geçmek gerekiyor.

İlhami Atasever: Nasıl yani?

Kenan Göktepe: Anlatayım. Öncelikle sınıf düzeyi bizim için çok önemli. İlkokul 1. 2. 3. sınıflarda okuyan öğrencilerimizden, sınıf öğretmeni tarafından özel yetenekli olduğu düşünülen öğrenciler, Genel Müdürlüğümüzce (Özel eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü) ilan edilen tanılama ve sınav takvimine sadık kalarak “e-okul üzerinden” öneriliyor. Önerilen bu öğrenciler Bakanlığımızın tüm yurtta aynı anda uyguladığı “Merkezi Tablet Sınavına” tabi tutuluyor ve bir ön elemeden geçiriliyor. Daha sonra merkezimiz kontenjanı dikkate alınarak “İkinci Aşama Tarama Testleri ve Uygulama Sınavları” yapılıyor. Zihinsel alan taramaları ve yetenek sınavları yapılıyor.

Bu aşamaları da başarıyla geçen adaylar merkezimize kayıt yaptırmaya hak kazanıyor. Sınıf öğretmenlerimiz öğrencileri sistem üzerinden önerirken, karşılarına çıkan seçeneklerden yetenekli olduğunu düşündüğü alanı da belirlemek durumundadır. Örneğin; Öğrencinin resim alanında yetenekli olduğu düşünülüyorsa gözlem formuna bu alan giriliyor. Merkezimiz “Genel Yetenek, Resim ve Müzik” olmak üzere 3 ana alanda eğitim vermektedir.

İlhami Atasever: Benim çocuğumu oraya al, diyen hatırlı kişiler oluyor mu? Olursa ne yapıyorsunuz?

Kenan Göktepe: Hayır. Olsa da mümkün değil. Çünkü her şey bir sisteme bağlanmış durumda. Ancak kendi ilimizde ve Yurt Genelinde Bilsem’ler birer kurs merkezi gibi görülüyor veya anlaşılıyor. Bu şekilde anlaşılmaktan dolayı muzdarip olduğumuzu belirtmek isterim! Bilsem’ler bir “dershane” veya “etüt merkezi” değil, tamamen resmi olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir Fen lisesi, bir Anadolu Lisesi gibi seçme kriterlerine sahip, tamamen ücretsiz bir kurumdur! Kurumumuzun gelişimine katkı sağlayan, bağışlar yardımıyla projelerimize destek veren, iyi çalışan bir okul aile birliğimiz mevcuttur. Kendilerine de bu vesileyle tüm kurumum adına teşekkür ederim.

İlhami Atasever: Öğretim şekli nasıl?

Kenan Göktepe: Öğretim şekli bakımından tam gün, akşam ve hafta sonu olmak üzere üç farklı öğretim şekline sahiptir Öğrencilerimiz burada 4-12 saat arasında eğitim aldıkları için neredeyse herkese özel bir ders programı yapılmakta ve bu yüzden yemek ve ulaşım hizmeti verilememektedir.

İlhami Atasever: Benim çocuğumu oraya al diyen hatırlı kişiler oluyor mu, olursa ne yapıyorsunuz?

Kenan Göktepe: Hayır. Olsa da mümkün değil. Çünkü her şey bir sisteme bağlanmış durumda.

İlhami Atasever: Geçmiş yıllarda olmuş olabilir mi?

Kenan Göktepe: Zannetmiyorum. Olmuşsa yanlış olmuştur. Çünkü böyle bir davranış merkezin kuruluş felsefesine aykırıdır.

İlhami Atasever: Peki öğretmenler bu konuda eğitimli mi?

Kenan Göktepe: Tabi. Düzce genelinde görev yapan tüm 1.2.3. sınıf öğretmenlerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından bu konuyla ilgili eğitimler verildi.

İlhami Atasever: Peki bu eğitimler sonucu öğrenci artışı oldu mu? Bu yıl alınacak Bilsem’e kaç öğrenci alınacak?

Kenan Göktepe: Verilen eğitim nedeniyledir ki, merkezimize önerilen öğrenci sayısında bir önceki yıla göre % 200 civarında bir artış olmuştur. Mesela; İlimiz genelinde 2017 yılında yapılacak sınavlarımıza toplam 2860 öğrenci, 11.02.2017 tarihinden itibaren başlayacak tablet uygulama sınavına girecekler. Bu arada sizlerin aracılığıyla da tüm öğrencilerimize başarılar dilerim. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için yaklaşık 70-80 civarında öğrenci alınacak.

İlhami Atasever: Merkezinizde uygulanan programlardan bahseder misiniz?

Kenan Göktepe: Merkezimize kayıt yaptırmak üzere tanılanan (teşhis edilen) öğrencilerimiz ilk 8 hafta uyum programına alınıyor. Daha sonra tanılandıkları alanlara alınarak süreç içerisine girmeleri sağlanıyor. “Resim ve Müzik” alanında tanılanmış öğrenci, uyum programı sonunda tanılandıkları alanlarda eğitim görmeye başlıyor ve bu eğitimler ortaöğretimden ayrılıncaya kadar sürüyor.

İlhami Atasever: Ortaöğretim derken bu eğitimi lise sonuna kadar olarak mı anlamalıyız?

Kenan Göktepe: Evet. Merkezimizde “Resim, Müzik ve Zihinsel Alan” programları Bilim ve Sanat Merkezleri Yönergesine uygun şekilde sınıf düzeyine bağlı kalmaya çalışılarak “DESTEK eğitim”, “BYFP” (Bireysel yetenekleri fark ettirici program), “ÖYGP” (Özel Yetenekleri Geliştirici Program) ve “PÜY” (Proje Üretim Yönetimi) olmak üzere 4 ana iskeletten oluşuyor.

Merkezimize devam eden öğrencilerimiz son programda artık tamamen proje yapmaya, yazmaya ve yönetmeye uygun bireyler olarak mezun oluyorlar. Ayrıca her program tamamlandığında, öğrencilerimize programı tamamladıklarına dair belge veriliyor. Merkezimizde devam zorunluluğu vardır. Herhangi bir yılda devamsızlık limiti %30’dur. Bu limiti aşan öğrencilerimizin merkezimizle olan ilişiği kesilir.

İlhami Atasever: Her yıl kayıt yenilemesi yapılıyor mu?

Kenan Göktepe: Evet. Merkezimize devam eden öğrencilerimizin her yıl eylül ayında kayıt yenilemeleri zorunludur.

İlhami Atasever: Merkezinizde görev yapan öğretmenler nasıl seçiliyor? Bu konuda bir kriter geliştirilmiş midir?

Kenan Göktepe: Elbette. Eğer bu merkezde eğitim alan öğrenciler özel yetenekli ise onları yetiştiren öğretmenlerin de belirli kriterleri taşımaları herkesçe beklenen bir gerçektir. Bakanlığımızca her yıl “Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmen Alımı Duyurusu” yapılmaktadır. Ek- 2 olarak bilinen form ile öğretmenlerimizin lisans ve lisansüstü eğitimleri, katıldıkları kurslar, yapmış oldukları ulusal ve yerel projelerin yanı sıra, mesleki deneyimlerini ve bu alanda yapmış oldukları çalışmaları puanlayan bir ölçek ve Bakanlığımız tarafından oluşturulan bölge komisyonlarıyla mülakat yoluyla seçilirler.

İlhami Atasever: Bilsem’de toplam kaç kişi görev yapıyor?

Kenan Göktepe: Merkezimizde 2 yönetici, 11 kadrolu öğretmen, 7 görevlendirme öğretmen, 4 hizmetli ile birlikte toplam 24 kişi görev yapmakta olup 274 öğrencimize çeşitli alanlarda eğitim verilmektedir.

İlhami Atasever: Bilim ve Sanat Merkezinde yapılan projelerden de kısaca bahseder misiniz?

Kenan Göktepe: Mesela; Merkezimizde “Geri Dönüşüm”, “Yenilenebilir Enerji”, “Alternatif Enerji Çeşitleri” ve bunların yanı sıra “Yazılım”, “Robotik” ve en önemlisi Bakanlığımızın “STEM Raporu” (Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve bu dört yaklaşımı bir araya getiren öğretim metodu doğrultusunda “STEM Eğitimleri” verilmektedir. Öğrencilerimiz karşılarına çıkan problemi bilimsel aşamaları kullanarak çözerler, projeleri bu sayede ortaya koyarlar. “Astronomik Gözlemler”, “Tarihsel Süreç Analizleri”, “Felsefik Yaklaşımlar”, ‘’Zeka Geliştirici Akıl Oyunları’ Atölyesi” bunlardan sadece birkaçıdır. Merkezimizde çok sayıda canlı hayvan bulunması da öğrencilerimizin doğal hayatı algılamaları için oldukça yararlı görülmektedir. “Botanik bahçemizde” kendi ektiği ürünlerle bu hayvanların beslenme ihtiyacını karşılayan öğrencilerimiz oldukça mutlu vakit geçirmektedir.

İlhami Atasever: Sizin merkezinizde bir kantin gördüm, ama kantinde kantinci yok! Ben mi yanlış gördüm?

Kenan Göktepe: Doğru görmüşsünüz. Kantinimiz var ama kantincimiz yok. Bilimsel projelerin yanı sıra toplumsal projelerde de yer alan merkezimiz “Değerler Eğitimi” kapsamında ‘’Kantinsizsiniz’’ projesiyle öğrencilerimiz hiç kimseyle muhatap olmadan kantinden alışveriş yapar ve ödemesini ‘’Gönül Kasası’’ adı verdiğimiz kutuya atarak güven duygusunun önemini kavrarlar. Ayrıca bu projemiz yurt genelinde oldukça beğenilmiş ve birçok farklı illerdeki okullardan projemiz uygulanmak üzere tarafımızdan istenmiştir. Biz de tabiî ki bu projenin bu şekilde etki etmesinden oldukça memnunuz. Bayburt, Eskişehir, Burdur bunlardan birkaç tanesidir.

Merkezimiz öğrencileri “Tema Vakfı” ile de ortak doğa bilinci geliştirmek adına, ulusal olarak düzenlenen ‘’Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’’ etkinlikleri kapsamında, birer aktivist gibi üzerlerinde kendi kullandıkları malzemelerin çöpleriyle Düzce sokaklarında dolaşmış ve oldukça övgü almışlardır. Bu ve buna benzer birçok sosyal projelerlin yanında Düzce Üniversitesi ve Düzce Belediyesi ile ortak projeler yürütmekte olan merkezimiz her yıl “Tübitak 4006 projesi” yapmakta, yine Tübitak ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan yarışmalara düzenli olarak katılmakta, bölge ve Türkiye sergilerinde sayısız projeyle yer almaktadır.

İlhami Atasever: Yapılan bütün bu projelerin öğrencilere geri dönüşü oluyor mu? Oluyorsa nasıl bir geri dönüş oluyor? Bundan da bahseder misiniz?

Kenan Göktepe: Bu projelerin en büyük kazanımı tabi ki öğrencilerimizin aileleri ile yaşadığı bilimsel deneyimdir. Aynı zamanda merkezimizde öğrencilerimizin yapmış olduğu projelerden elde edilen ürünler için Patent Enstitüsü ile sürekli iletişim halinde olarak başvurularda da bulunuyoruz. Şu an merkezimize ait “4 adet patentli ürünümüz” ve “5 adet de başvurumuz” incelenmektedir. Bunlar işin en önemli çıktılarıdır. Patent sayısı bakımından değerlendirildiğinde bazı üniversitelerden bile daha fazla patentli ürüne sahiptir. Katıldıkları yarışmadan aldıkları ödüller tamamen projeyi yapan öğrencimize aittir.

İlhami Atasever: Merkezinizin dereceye giren projeleri hangileridir?

Kenan Göktepe: Merkezimiz, bugüne kadar bilimsel alanda birçok yarışmaya katıldı. Türkiye birincilikleri, ikincilikleri gibi çok sayıda ödül aldı. Mesela;

Düzce yöresine ait “Kokulu Üzüm’ün (İsabella Üzümü) Etil Alkol ile Metil Alkol ayracı olarak kullanılması çalışması ile Tübitak Türkiye Birinciliği ödülü”,

“Doğa dostu yalıtım malzemesi projesi ile ‘patlamış mısırdan’ yalıtım malzemesi çalışmasıyla Tübitak Türkiye ikinciliği ödülü” aldı.

Yine “Araçlarda Unutulan Canlıları algılayan ve güvenliğini sağlayan güvenlik sistemi projesiyle ulusal patent ödülüne” layık görüldü.

Bunların yanı sıra Tübitak ‘’Bu Benim Eserim‘’ yarışmalarına ulusal çapta en fazla proje sunan kurum olarak litaratüre geçmiştir.

İlhami Atasever: Gündemde, Bilsem’e özel tip bina yapılma ihtimali var mı?

Kenan Göktepe: Beklentimiz şudur ki, kurumumuzun “Bilim ve Sanat Merkezi olarak planlanmış Tip Projeli” bir binaya taşınmasıdır. Bölgemizde yer alan tüm iş ve sanayi çevrelerinin de merkezimiz hakkında bilgi sahibi olması, ziyaretler gerçekleştirmesi, Düzce’miz için büyük bir kazanım olacaktır diye düşünüyorum.

İlhami Atasever: Sayın müdürüm güzel bir röportaj oldu. Sadece isim olarak bilinen Bilsem’i vatandaşın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Devletin eğitime verdiği değeri, gelinen noktayı bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlere ve bu kurumda görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Kenan Göktepe: Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile kurumumuzun kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse kurumumuzun gelişimine katkıları nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit’e ve Sayın valimiz Zülkif Dağlı’ya kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
3417 kez okundu
0 bekleyen yorum
5 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,32

Vatandaş

9.3.2017 - 09:10:19

Bu okulu kim yapmış? Bu yapılan çalışma tamamen devletin büyüklüğünü göstermiyor mu? Devletin yaptığını görmemek yanlış olur.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

veli

18.1.2017 - 21:43:59

Onu biliyoruz zaten basari yok,o yüzden cabaliyorsunuz zaten. İnşallah oda gelecek.keşke devlette gerçekten onemsese bu kurumlara.Aci bi gerçek MEB tam destek olmuyor bunu atalamayalim ama biz size Destegimiz sonuna kadar ,tam destek...yürü Müdürümüz yanındayız
Katılıyorum   Katılmıyorum
%60,37

İDARE

18.1.2017 - 13:53:35

Bu röportaj bir başarı ilanı değildir.Elbette içerikte anlatılan başarılar görev yapmış eski tüm herkesin başarısıdır.Bunda zerre şüphe yok ancak asıl hedeflenen kurumun ne iş yaptığı amacı öğrenci kayıt süreci ve öğretmen alımı gibi bir çok konuda kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaktır.Ülkemiz ve düzcemizdeki zeki çocuklarımızın hain ellerde pilot ,hakim ,doktor,akademisyen olup bu millete neler yaptığını 15 Temmuz da hep birlikte içimiz kan ağlayarak yaşadık O yüzden dir ki devletimiz bu işi en iyi şekilde yapmakta başka ellere güvenmeyin demenin bir yoluydu aslında bu röportaj saygılarımla..
Katılıyorum   Katılmıyorum
%58,66

Öğretmen

18.1.2017 - 13:20:18

Bilim Sanat Merkezleri hakkında bilinmeyen çok şey cevaplanmış İlhami Bey sorular hep merak ettiklerimiz Müdür bey de herşeyi anlatmış maşallah hiç soru işareti kalmamış
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,37

veli

17.1.2017 - 13:44:45

Bundan önce görev yapan Müdür ve Müdür Yrd.'larından Allah razı olsun, şimdiye kadar olan başarılarda onların payı büyük. Kenan Bey sizlerin öğrencilerimize çok şey katacağınız belli. tebrikler

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR