Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:32] AKADEMİ LİGİNDE DEVAMLILIK ÇOK ÖNEMLİ -- [17:26] GÜMÜŞOVA İSTEDİĞİNİ ALARAK DÖNDÜ 2-2 -- [17:21] KUTLUSPOR ENGELİNİ AŞTILAR 2-0 -- [17:16] RAKİPLERİNİ FARKLI YENDİLER 1-4 -- [17:10] UZUN YILLARDIR UĞRAŞIYORLAR BU SEZON BİTECEK 3-0 -- [17:06] FUTBOLUN MEYVESİ BU MAÇTA TAD VERMEDİ 0-0 -- [17:01] KIYIKÖY BAŞLADI DEVAMI GELMEDİ 2-2 -- [16:53] MAHALLE SÖZLEŞMELERİNE BÜYÜK İLGİ -- [16:48] ESNAFIMIZ DAHA ÇOK KAZANACAK -- [16:45] BIYIK, DÜSOF ÜYELERİNE PLAKET VERDİ --
Röportajlar
"Hedef Olarak Zirveyi Belirlemiş Bir Okuluz"

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce “Mehmet Akif İnan Hafız İmam Hatip Ortaokulu (Hafız İHO)” Müdürü Gürol Ün ile röportaj yaptı.

27.3.2017 - 17:52
5588 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum

Sayın Müdürüm kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1975 Düzce ili, Kaynaşlı ilçesi Tavak Köyü doğumluyum. İlkokulu Tavak köyünde, İmam Hatip Ortaokul ve Lisesini Bolu İmam Hatip Lisesi’nde, üniversiteyi de Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okudum. 2000-2003 yılları arasında İmam - Hatip olarak görev yaptım. 2003 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak Mersin Ahmet Mete Işıkara İlköğretim okuluna atandım. Bir yıl sonra Konya iline atandım. Konya Kadınhanı Atatürk İlköğretim Okulu, Selçuklu Mustafa Necati İlköğretim Okulu, Bosna-Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Aliye İzzetbegoviç İmam Hatip Ortaokulunda öğretmen olarak toplam 11 yıl görev yaptım. 2014 yılı sonunda Düzce iline, Mehmet Zahid Kevseri İmam Hatip Ortaokuluna atandım. Evliyim ve beş çocuk babasıyım. Arapça biliyorum.

Düzce “Hafız İmam Hatip Ortaokulu’na (İHO)” müdür olarak ne zaman atandınız? Okulunuz Düzce’de hangi tarihte kuruldu, adresiniz neresi ve iletişim telefonlarınız nedir.

27 Nisan 2015 tarihinde Düzce Valiliği riyasetinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında imzalanan ‘’Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi’’ ile dört sınıflık bir proje hedeflemiştik. Daha sonra “28.09.2015 tarihinde Mehmet Akif İnan Hafız İmam Hatip Ortaokulu” açıldı. Okulumuz, Türkiye’de bu alanda sadece proje için seçilmiş öğrencilerden oluşan “İlk proje okulu” oldu. 26 Mayıs 2016 tarihinde okulumuz, Milli Eğitim Bakanlığımızın onayıyla Türkiye’nin ilk 5 proje okulundan biri oldu. Bunlar içinde de müstakil okulu olan ilk okul oldu. Ben de okulumuzun kurucu müdürü olarak 28 Eylül 2015 tarihinde görevlendirildim ve o tarihten itibaren bu görevi yürütmekteyim. Adreslerimize gelince Eylül 2016 tarihinden itibaren okulumuzda, binalarımız kız ve erkek olarak ayrıldı. Erkek binamız Beyköy Çalıcuma Köyü’nde hemen otobanın yanında bulunuyor. Telefon numarası: 0 380 552 58 12’dir. Kız binamız ise Beyciler Mahallesi Prestij Konutlarının batı tarafında bulunuyor. Telefon numaramız ise: 0 380 526 28 64’dür.

Okulunuza öğrenci alımı sınırlı mı? Sınıflar kaç kişilik?

Okulumuza öğrenci alımı bakanlığımızın vizyon belgesinde belirtildiği gibi iki aşamalı sınavla gerçekleştiriliyor. Vizyon belgesinde öğrenci alımı 100 öğrenciyi geçemez diye belirtiliyor. Biz de yedeklerle birlikte 110 öğrenci alıyoruz. Akademi sınıflarımız 17-18’ er kişilik, Kur’an sınıflarımız ise 8 - 10 kişilik oluyor.

Okulunuzun Adı Mehmet Akif İnan Hafız İmam Hatip Ortaokulu. Bu isim nereden geliyor?

Okulumuz binasının yeri prestij -1- konutlarının batısındadır. Okul, Memur-Senin Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağışladığı 7900 metre karelik bir alana kurulmuştur. Okula ise Memur-Senin kurucusu ve Genel Başkanı (Merhum) Mehmet Akif İnan’ın ismi verilmiştir.

Okulunuzun binası müstakil mi? Okulunuza ait kaç şube var? Okulunuz fiziki anlamda yeterli mi?

Okulumuzun fiziki altyapısı tamamlanmıştır. Beyciler Mahallesinde kız okulu binamız ve 208 kişilik kız yurdumuz mevcuttur. Yine Beyköy Çalıcuma köyünde erkek okul binamız ve 80 kişilik erkek pansiyonumuz var. Yine okullarımızda kapalı spor salonları, halı saha, basketbol ve voleybol sahaları vb. etkinlik alanları bulunmaktadır.

Halen okulunuzda 5. 6. 7. 8. sınıflarda kaç öğrenci bulunmaktadır?

5. sınıfta 149, 6. sınıfta ise 94 öğrenci bulunmaktadır. Okulumuz yeni açıldığı için 7. ve 8. sınıflarımızda halen öğrencimiz bulunmamaktadır.

Hafızlık kaçıncı sınıfta başlıyor. Şu anda hafızlığı bitiren öğrenci var mı?

Hafızlık 5. Sınıfta başlıyor, şu an 3 öğrencimiz bitirdi 5 öğrencimizin ise yine 15 - 20 gün içinde bitirmesini bekliyoruz.

Okulunuz yatılı mı?

Yatılılık, öğrencimizin isteğine bağlı. 243 öğrencimiz içinde toplamda 80-100 arası öğrencimiz yurtlarda kalıyor.

Düzce “Hafız İHO” Bakanlık olarak nereye bağlı?

Biz okul olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlıyız. Okulumuzda, proje gereği Müftülüğümüze bağlı bay ve bayan hafızlık hocaları görev yapmaktadır. 19 bayan ve 16 erkek olmak üzere toplam 35 kadrolu Kur’an Kursu hocamız okulumuzda görev yapmaktadır.

Belli ki okulunuz diğer ortaokullardan farklı. Okulunuzun asıl kuruluş amacı nedir?

Okulumuzda okumakta olan öğrencilerin, yaş düzeylerine ve dönemlerinin ihtiyaçlarına uygun, okulla barışık bir biçimde hafızlık yapmalarını sağlamak, bununla beraber akademik başarılarına yardımcı olmak ve öğrendikleri bilgiler için uygulama alanı sunmaktır.

Düzce “Hafız İHO’ya” öğrenci kayıt şartları nelerdir? Öğrenci kayıtları için herhangi bir kayıt dönemi var mıdır?

Kayıt şartımız; Düzce ilinde ilkokul 4. sınıfta okuyor olmak. Mesela; Bu yıl okulumuza öğrenci seçimi, seviye belirleme sınavı 6 Mayıs 2017 tarihinde yapılacaktır. Sınav başvuruları 15 Mart - 15 Nisan 2017 tarihleri arasında, Düzce ilindeki tüm ilkokul müdürlüklerine yapılmaktadır.

Öğrencileriniz nerelerden ve taşımalı olarak mı geliyor? Okulunuzda öğlen yemeği çıkıyor mu?

Düzce’mizin hemen hemen her köşesinden öğrencimiz var, tüm ilçelerimizden, beldelerimizden, uzak köylerimizden öğrencilerimiz var. Merkezin her mahallesine, yakın ilçelere ve köylere servislerimiz var. Uzak olanlar ise yurt hizmetinden faydalanmaktadır. Okulumuzda öğlen yemeği çıkıyor. Yemeği kendi mutfağımızda kendi aşçımız yapıyor ve yemeklerimiz öğrencilerimiz tarafından beğeniliyor.

İl dışından öğrenci alımı olmuyor mu?

İl dışından sınavı kazanıp evini Düzce’ye taşıyan velimiz var. Ancak biz il dışından kazanacak öğrencinin velisi Düzce’ye taşınmayacaksa bu duruma sıcak bakmıyoruz. Çünkü öğrencimizin yaşı gurbet için çok küçük.

Öğretim şekliniz nasıl? Sınıfta kalma var mı?

Tam gün eğitim yapıyoruz. Eğitim sabah 07.30’da başlıyor ve 14.30’ da bitiyor. Öğrencilerimiz çok başarılılar. 1. Dönem 5. Sınıfta bulunan 149 öğrencimizin tamamı takdir belgesi aldı. Hedef olarak zirveyi belirlemiş bir okul olarak sınıfta kalma diye bir durumun olabileceğini düşünmüyorum.

Düzce “Hafız İHO’da” hangi tür programlar uygulanıyor?

Okulumuzda hem hafızlık eğitimi, hem de akademik müfredat programı uygulanmaktadır. Hem hafızlıkta, hem de akademik eğitimde öğrencilerimiz derslerini o dersin saati içinde bitiriyorlar. Eve sadece tekrarı bırakıyorlar.

Okulunuzda diğer okullardan farklı olarak hangi dersler var?

Okulumuzda 7 saat seçmeli Kur’an-ı Kerim dersi vardır. Kur’an dersi; Resim, Müzik, Beden eğitimi, Bilişim dersi ve seçmeli dersin yerine 7 saatlik Kur’an-ı Kerim dersi seçiyoruz. Bunların dışında Fen Bilimleri, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve İngilizce ders saati diğer tüm orta okullarla aynı. Resim, müzik, beden eğitimi derslerini ise sosyal etkinlikler kapsamında sanat atölyemizde, kodlama atölyemizde, halı saha ve kapalı spor salonumuzda gerçekleştiriyoruz.

Meslek dersi öğretmenlerinizin hepsi Hafız mı?

3 Meslek dersi öğretmenimiz de hafız. Okul müdürü olarak ben de hafızım.

Düzce “Hafız İHO’ dan” mezun olan öğrenciler hangi okullara gidebilir?

Öğrencilerimiz “TEOG sınavı” puanlarına göre istedikleri okullara gidebilir.

 “Hafız İHO’dan” sonra “hafız lise” de var mı, yoksa açılacak mı?

İnşallah öğrencilerimiz için Fen ve Sosyal Bilimler ağırlıklı İmam Hatip Lisesi açmayı planlıyoruz!

Okulunuza her kayıt olan öğrenci hafız olacak mı? Olamayan olursa ne olacak?

Öğrencilerimizi ilgi ve yeteneklerine göre değerlendiriyoruz. Hafızlık yapma kapasitesi olan öğrencilerimizi hafızlığa yönlendiriyoruz. Diğer öğrencilerimiz için ise yarım ve çeyrek hafız şeklinde seçeneklerimiz var. Kısaca tüm öğrencilerimizle eğitime devam ediyoruz.

Okulunuza kayıtlı öğrenciler hafızlığı günün hangi saatlerinde yapıyor. Hem hafızlık, hem de akademik dersleri bir arada nasıl götürüyorlar?

Öğrencilerimiz sabah 07.30-10.20 arasında hafızlık yapıyor. 10.30-14.30 arasında ise akademik dersler var.

Okulunuz öğrencileri yılın belli aylarında hafızlık için okula gitmemezlik yapıyor mu veya yıl içinde hafızlık için okula gitmediği zaman devamsız mı sayılıyor?

Doğal olarak hafızlık öğrencisinin çok devamsızlık yapma durumu olmuyor, çünkü fazla devamsızlık hafızlığı zorlaştırır ve öğrenciyi yorar. Bizler beraber öğreniyor, beraber geziyor, beraber stres atıyor, beraber tatil yapıyoruz.

Düzce “Hafız İHO’da” toplam kaç personel görev yapıyor?

4 idareci, 22 Öğretmen, 35 Kadrolu hafızlık hocası, 13 yardımcı hoca (Belletmen), 12 personel (Aşçı, teknisyen, yardımcı personel, kaloriferci, hizmetli) olmak üzere toplam 85 kişiyiz. Bu personelden 16 tanesinin ücreti“okul aile birliği” tarafından ödenmektedir.

Eğitimin kalitesini artırma, sosyal ve kültürel faaliyet alanlarını daha etkin ve verimli kılma, öğretimi öğrenci için daha basit bir olgu haline getirme adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Biz verimli ve etkin bir eğitim - öğretim faaliyeti için bir çok kurumla iş birliği yapıyoruz. Hafızlık alanında müftülükle protokolümüz var, sosyal etkinlik ve toplum hizmeti konusunda Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğümüzün desteğini alıyoruz, akademik başarı, bilimsel çalışmalar, projeler ve yine sosyal ve kültürel faaliyetler konusunda da Düzce Üniversitesi ile protokol yaptık. Okulumuzun akademik danışma kurulu Prof. Dr. Abdurrahman KILIÇ, Doç. Dr. Engin ASLANARGUN ve Doç. Dr. Abdullah ADIGÜZEL tarafından oluşmaktadır. Danışma kurulumuz okulumuzun eğitim - öğretim süreçlerini takip ederek, öğretim yöntem ve teknikleri, sınıf yönetimi, öğrenme psikolojisi, etkin öğrenme ve öğretme teknikleri konusunda hafızlık hocalarımızla, öğretmenlerimizle ve öğrencilerimizle toplantılar yapmaktadırlar.

 Okulunuzda devam eden projeler var mı? Kısaca bahseder misiniz?

Bu yıl yaptığımız ve devam eden projelerimizin bazıları;

* TÜBİTAK 4006,

* Microsoft ve Habitat Derneğiyle beraber gerçekleştirdiğimiz ‘’Minik Parmaklar Geleceği Kodluyor’’ kodlama projesi,

* Türlerin korunmasıyla ilgili ‘’S.O.S.’’ Projesi,

* “E- Twining Projesi,”

* ‘’Genç Hafızlar Sanal Gerçeklik ile Tanışıyor’’ “Sanal Gerçeklik Atölyesi”,

* “First Lego Lig Robot Yarışması”,

* “Uluslararası Türk Dünyası Bilim Fuarı” (Yurt içi ve yurt dışından başvuran 1200 okul arasından ilk 70’e girerek katıldık).

* Tarih Okumaları Projesi,

* Sitem Merkezi kurulum çalışmaları bitme aşamasına geldi. İnşallah yakın zamanda okulumuza Stem Merkezi de kurmuş olacağız.

Stem merkezi ne demek? Açılımı nedir?

 STEM, disiplinler arası bir öğrenim yaklaşımıdır. Science - Fen, Technology - Teknoloji, Engineering - Mühendislik ve Mathematics - Matematik alanlarının baş harflerinden oluşmakta ve bu alanların birbirine entegre edilmesiyle ortaya çıkan bir kavramdır. Farklı bir bakış açısıyla STEM; teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi, yani yeni bir ürün ortaya koyulmasına STEM denir.

Bu bağlamda öğretmenlerimiz bu yaklaşımı okulumuzda hayata geçirmek istediler. Bu konuda da Düzce’ de ilk çalışmaları başlatan okullar arasındayız. Beyköy binamızda 7 atölyeden oluşacak merkez kurmaktayız. Robot atölyesi, kodlama atölyesi, mühendislik atölyesi, fen ve matematik atölyeleri, medya okur - yazarlığı atölyesi ve bir Makerhaneden oluşacaktır. 2017 yazında okulumuza gelecek olan yeni öğrencilerimiz ile tam olarak faaliyete geçireceğiz.

 Okulunuzda sık karşılaşılan problemler nelerdir?

Okulun değil ama idarecilerin zaman problemi var, bize zaman yetmiyor!

Nasıl yani?

Yapılması gereken çok iş var. Nurettin YILDIZ Hocanın deyimiyle ‘’işimiz zamanımızdan çok.’’ Bizler (hem idare, hem eğitim kadrosu, hem de Kur’an Kursu öğreticilerini kastediyorum), eğitimi bizzat öğrencilerimizle yaşıyoruz. Onların, yarının Büyük Türkiye’sinin büyük mimarları olmaları için çalışıyoruz. Kendi kabuğunu kırıp, içindeki potansiyelin farkına vararak, ‘’kim var’’ denildiği zaman arkasına bakmadan, ben varım diyecek, özgüven sahibi, bir ayağı kadim değerlerimizde sabit, diğer ayağıyla tüm dünyayı tarayan, dünyadaki tüm toplumların ürettiği kültüre dünyanın mirası gözüyle bakabilen bir nesil yetiştirmenin bedeli çok çalışmaktır. Bu, tarihin bu millete yüklediği bir görevdir, ümmetin emanetidir. Bu yüzden “Hafız İHO’nun” bir ferdi olmak strestir, çok çalışmaktır, bu emanetin farkında olmaktır.

Okulunuzun eğitiminden memnun olmayıp ayrılan veya başka okula giden öğrenci var mı?

245 öğrencimiz içinden şu ana kadar uyum sorunu sebebiyle okulumuzdan iki öğrencimiz ayrıldı. Okulumuzun eğitim kalitesi konusunda bir sıkıntı görmüyoruz. Tabiki kendimizi mükemmel de görmüyoruz. Hep iyi ve daha iyinin peşinde koşuyoruz. Ulusal bazda katıldığımız deneme sınav sonuçları, öğrencilerimizden aldığımız dönütler, çok iyi bir yerde olduğumuzu gösterse de bizler, hep daha iyinin peşinde koşmaya devam edeceğiz.

Okulunuzun eğitiminden memnun olmayan veliler var mı? Annesi, babası hafız olup sizi yönlendirmeye çalışan veliler var mı? Çünkü onlar da aynı işi yapıyorlar.

 Tabiki var. Özellikle hafızlık alanında biz özel bir proğram uyguluyoruz. Bu konuda taviz vermiyoruz. Bazı velilerimiz, akademik alanda çocuklarımızın devamlı ders çalışıp test çözmesini istiyorlar. Biz ise ders çalışma saatlerini en verimli şekilde kullanmayı ve bunu bir yaşam biçimine dönüştürmeyi hedefliyoruz!

 Hafızlık yapan öğrenciler arasında sıkılan öğrenciler var mı? Varsa ne yapıyorsunuz?

Hafızlık çok değerli, değeri ölçülemeyen bir hazinedir. Her ne kadar toplumun bilinçaltına zor bir iş olarak yerleşmişse de aslında çok iyi motive edildiğinde kolay ve zevkli aynı zamanda yüce bir görevdir hafızlık. Ayrıca bu bir nasip işidir. Çünkü Allah (c.c.) kendisiyle devamlı konuşma işini her canlıya nasip etmez. Bununla birlikte Kur’an yolculuğu öğrenci için çok zevkli bir yolculuktur. Bu kutsal yolculukta öğrencilerimizi motive ederek, okulda geçirdikleri tüm zamanlarını en verimli bir şekilde geçirmelerini sağlamak amacıyla her iki okulumuzu da sanat, zeka, kodlama ve robot atölyeleriyle donattık. Bununla birlikte spor alanları, halı saha, langırt oyun alanı, 3D sinema salonu, geziler, piknikler ve farklı sosyal etkinlikler yaparak öğrencilerimizin yaşlarının gereği olan enerjilerini atmalarına imkan sunuyoruz.

Okulunuzdaki öğrencilerin yüzde kaçı hafız oldu veya olacak gibi görünüyor? Yani kaç öğrenci alındı, kaç öğrenci hafız oldu?

Okulumuz, ilk hafızlarını proje takvimine göre önümüzdeki Ağustos ve Eylül aylarında vermesi gerekiyor. Ancak bu tarihi epey öne çeken öğrencilerimiz olacak gibi görünüyor. Şu ana kadar 94 öğrencimizden 3 öğrencimiz hafızlığını bitirdi. 5 öğrencimiz de 15-20 gün içinde hafızlığını bitirecek. Bu öğrencilerimiz son virajı da döndü. Önümüzdeki 1-1,5 ay içinde de 28-33 civarında öğrencimizin daha bitireceği görünüyor. Bu öğrencilerimiz de bitirmeye yaklaştılar. Ağustos-Eylül aylarında da 20-25 arasında öğrencimiz bitirecek gibi görünüyor. Toplamda 94 öğrencimizden 60-70 arası bir öğrencimizin hafızlığını bitirmesini planlıyoruz. Geri kalan 25-30 öğrencimizin içinden de hafızlığını bitiren öğrenciler çıkabilir. Ancak biz öğrencilerimizin Kur’an-ı Kerimi severek ezberlemesini istiyoruz. Öğrencilerimizi bu hedefe motive ediyoruz. Motive edemiyorsak öğrencimizi yormuyoruz. Baskı yapmıyoruz. Israrla bitireceksin diyerek şartlandırmıyoruz. Bizde tam, yarım, çeyrek hafızlar olacak. Öyle görünüyor. Ancak hepsinin ortak özelliği inşallah Kur’an-ı Kerim’i seven hafızlar olacaklar. Kısaca ilk yıl için en az % 80 hedeflemiştik. Bu hedefin 5 - 15 arası bir rakam gerisinde kalabiliriz. Yani % 65-75 arası gibi bir yüzdelik olabilir.

 6. sınıflar öğlenden sonra, Kur’an dersleri bittikten sonra ne yapıyorlar, kendilerine zaman ayırabiliyorlar mı, onların akademik dersleri var mı?

Gürol Ün: Okulumuzda haftada üç gün yetiştirme kursları var. Bu kurslar bazen 13.00’ da, bazen 14.00’ da, bazen de 14.30’ da başlıyor. Ancak hafızlıkta sona yaklaştığımız için Kur’an dersleri 14.30’ da bitiyor. Yapması gerekenleri erken bitiren öğrenciler bizde özgür olurlar. Yani okul içinde atölyelerde, spor salonunda, ya da okul bahçesinde bisiklet sürerek vaktini gönlünce geçirebilir. Bizim prensiplerimiz var ve taviz vermiyoruz. Yükümlülüğünü yerine getiren öğrencilerimiz planlamasını kendisi yapar.

Sayın müdürüm güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından çok fazla bilinmeyen Düzce “Hafız İHO’yu” vatandaşımızın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Devletin eğitime verdiği değeri, gelinen noktayı bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlere, kurumda görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile yeni açılan okulumuzun kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit’e, kurumumuzun gelişimine katkıları nedeniyle valimiz sayın Zülkif Dağlı’ya kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
5588 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,77

Bilge

30.3.2017 - 12:33:46

Düzce için büyük bir kazanım. Allah razı olsun.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%57,30

CA

28.3.2017 - 11:42:59

Emeği geçenlerden Allah razı olsun... Büyük hizmet

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR