Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:32] AKADEMİ LİGİNDE DEVAMLILIK ÇOK ÖNEMLİ -- [17:26] GÜMÜŞOVA İSTEDİĞİNİ ALARAK DÖNDÜ 2-2 -- [17:21] KUTLUSPOR ENGELİNİ AŞTILAR 2-0 -- [17:16] RAKİPLERİNİ FARKLI YENDİLER 1-4 -- [17:10] UZUN YILLARDIR UĞRAŞIYORLAR BU SEZON BİTECEK 3-0 -- [17:06] FUTBOLUN MEYVESİ BU MAÇTA TAD VERMEDİ 0-0 -- [17:01] KIYIKÖY BAŞLADI DEVAMI GELMEDİ 2-2 -- [16:53] MAHALLE SÖZLEŞMELERİNE BÜYÜK İLGİ -- [16:48] ESNAFIMIZ DAHA ÇOK KAZANACAK -- [16:45] BIYIK, DÜSOF ÜYELERİNE PLAKET VERDİ --
Röportajlar
"Tüm Mezunları Dernekte Bir Araya Getiriyoruz"

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever “Düzce İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı İdris Çalışkan” ile röportaj gerçekleştirdi.

11.4.2017 - 09:25
1899 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

İdris Çalışkan Kimdir? Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1975 yılında Düzce-Kızılcık köyünde doğmuşum. İlkokulu Düzce-Hocaoğlu köyünde orta ve liseyi Düzce İmam Hatip Lisesinde okudum. Üniversiteyi Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliğinde okudum. 2000 yılında Kendime ait Harita Firmasını kurarak Ticari hayata atıldım. Halen bu ticari faaliyetimi Burhaniye mahallesi, Bolu Caddesinde devam ettirmekteyim. Evliyim. 3 erkek çocuk babasıyım.

“Düzce İmam Hatip Mezunları Derneği” ne zaman kuruldu?

Derneğimiz 14.11.1991 tarhinde kuruldu. 14 Şubat 1992 tarihinde onaylandı.

“Düzce İmam Hatip Mezunları Derneğinin” ilk başkanı kimdir?

İlk ve geçici kurucu başkan Abdülvahap Özen’dir.

Ne zamandan beri bu derneğin başkanısınız? Sizden önceki başkanların ismini biliyor musunuz? 

14.07.2013 yılında dernek başkanı oldum. Dönem olarak 14. döneme tekabül ediyor, 6. Başkan olarak görev yapmaktayım. Benden önce 5 başkanımız vardır. Bunlar;

1.Abdulvahap Özen, Kurucu Başkan, bir dönem görev yaptı. (20.03.1992-26.05.1992)

2.Harun KUŞCU, 2 ve 5. Dönemler olmak üzere iki dönem görev yaptı. (26.05.1992-05.06.1994) ve (12.09.1998-30.07.2001)

3.Fevai ARSLAN, bir dönem görev yaptı. (05.06.1994-03.08.1996)

4.İsmail ÇAKMAK, bir dönem görev yaptı. (03.08.1996-12.09.1998)

5.Selami BOZDEMİR 6.7.8.9.10.11.12.13. dönemler olmak üzere sekiz dönem görev yaptı. (30.07.2001-14.07.2013)

“İmam Hatip Mezunları Derneğinin” Türkiye’de kaç vilayette şubesi var?

“İmam Hatip Mezun Dernekleri” müstakil bir dernektir ve ülkemizdeki sayısı 440 adettir.

Dernek binasının adresi ve iletişim adresi neresidir?

Dernek Binamız Fevziçakmak mahallesi, Eski Bolu Caddesi, Kalıcı iş merkezinde Atos’un yanında, 1. Kat, 118 ve 119 nolu olmak üzere 2 bölüm halinde toplam 50 m2 büyüklüğünde bir işyerinde faaliyet yapıyoruz. Dernek Telefonu numarası 0 380 514 19 92’dir. Web sayfası: www.düzceihlmezunları.com.

Genel Merkezinizin Türkiye’deki adresi neresidir ve Genel başkanınız kim?

Genel Merkezimizin adı “Önder”dir. İstanbul’da Alemdar Mahallesi, Yerebatan Caddesi, Salkım Söğüt Sok. No:7 Fatih-İstanbul adresinde faaliyet sürdürmektedir. Şimdiki Genel Başkan Halit Bekiroğlu’dur. 2013 yılındaki olağan genel kurul sonucu göreve başlamıştır. 1975 Malatya doğumludur.

Halen hizmet verdiğiniz binada kira karşılığı olarak mı oturuyorsunuz?

Şu an faaliyet gösterdiğimiz dernek binamızın yeri Maliye Hazinesine ait olup Düzce İl Özel İdare tasarrufundadır. Biz burada kiracı konumundayız. Her ay düzenli olarak kira bedelini Düzce il Özel İdare Hesabına yatırıyoruz.

Kira, elektrik, su, ısınma, vb. masrafları nasıl karşılıyorsunuz?

Bu giderler çok büyük bir rakam olmamakla beraber düzenli olarak toplamış olduğumuz aidatlarla karşılıyoruz.

“İmam Hatip Mezunları Derneği” ne demek, “Önder” ne demek?

“Önder” Türkiye’deki tüm “İmam Hatip Mezunları Derneklerinin” genel adıdır.

Derneğinizin halen kaç üyesi var?

Düzce’de resmi olarak 290 üyemiz vardır. Bunlardan 6 tanesi fahri üyedir. Üyelerimizin 17’si bayan 267’si bay olarak kayıtlıdır.

Düzce İmam Hatip Lisesinin tarihçesini kısaca anlatır mısınız? Bu güne kadar kaç öğrenci mezun olmuştur?

İlimizde İmam Hatip okulu 1962 yılında, Nusrettin mahallesi İlim sokak’ta kurulmuştur. Ülkemizde, ilçede açılan ilk İmam Hatip okuludur. Okulumuz 1962 yılından 1999 yılına kadar 37 yıl tek bir binada faaliyet göstermiştir. 17 Ağustos 1999 depreminde okul binamız hasar aldı ve yıkıldı. Okulumuz, o tarihten sonra Şıralık’ta bulunan ek binaya taşınarak eğitim faaliyetlerine devam etti. Okulumuz, zorlu bir süreçten sonra yapılan çalışmaların ardından 2009 yılında tekrar eski yerine Nusrettin mahallesi, İlim sokağa geldi. 2015 Eylül ayında yeni binamızın temelini aynı yerde attık ve 2016 yılının Eylül ayına, eğitim öğretim dönemine yetiştirildi. Okulumuz çok güzel bir tasarım olarak dizayn edildi. Bu okulumuz “Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi” adını aldı. Belki de ilimizdeki en muhteşem bir okul oldu dersek yanlış söylememiş oluruz. “Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi” olarak; Bu güne kadar Anadolu kısmından 89 kişi, normal İmam Hatip bölümünden ise 374 kişi mezun olmuştur. “Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi” 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren Erkek İmam Hatip Lisesi olarak faaliyete devam etmektedir.

Merkez İmam Hatip lisesi ise ilk kurulan okulumuzdur. 1998 yılında öğrencilerin fazla oluşu nedeniyle Şıralık’ta ek bina yapıldı. 1999 depreminde ana bina hasar alıp yıkılınca tüm camia Şıralık’ta birleşerek eğitim-öğretime devam etti. Halen de orada eğitim ve öğretimi sürdürmektedir. Okulumuzun ismi 2016-2017 yılından itibaren okulumuzun kurucu müdürü olan Ömer Seyfettin Akdoğan’ın ismi verilerek Kız İmam Hatip lisesine dönüştürülmüştür.

Bu okulumuzdan normal İmam Hatip Lisesi olarak mezun olanların sayısı 6400, Anadolu İmam Hatip Lisesi olanların sayısı ise 1400’dür.  Tasdikname alanların sayısı ise 8000 olmak üzere toplam 15800 kişidir. Bu sayıya orta okul bölümü dahil değildir.

Derneğe kimler üye olabiliyor, istenen belgeler nedir?

Üye olacak kişinin kanunlar çerçevesinde kısıtlı bir hali olmaması gerekir. Bunun yanında ilimizdeki herhangi bir imam hatip okulunda 1 gün bile okumuş olması normal üye olma hakkı için yeterlidir. Okullarımızda okumamışsa bile yine fahri olarak üye yapabiliriz ama mevzuat gereği Dernekte resmi bir görev veremeyiz. Kayıt için herhangi bir belge istemiyoruz. Üye formlarımız var. Üye formunu eksiksiz olarak doldurup başkanlığımıza teslim etmesi yeterlidir. Derneğimizin 6. maddesine göre 30 gün içinde bu talebi olumlu veya olumsuz olarak karar vermek durumundayız. Red edeceksek gerekçesiyle birlikte ilgilisine tebliğ etmek durumundayız.

Derneğe üye olanlar aidat ödüyor mu?

Dernek üyelerimiz tüzüğümüzün 32. Maddesi gereği aidat ödemekle yükümlüdürler. Hepsi de bu ödemeyi yaparlar. Aidat miktarı her yıl Aralık ayında yönetim kurulu tarafından belirlenir. 2017 yılı için aidat miktarı aylık 5 tl. yıllık ise 60 tl’dir.

 Derneğinizin kuruluş amacı nedir?

 İmam Hatip okullarında okuyanlar, mezun olanlar arasında birlik, beraberlik, dayanışma, koordinasyon ve bilgi alışverişi sağlamak,

Okulda okuyan veya mezun olmuş olanlardan ekonomik durumu iyi olmayanlara maddi-manevi destek olmak,

Vatanına, milletine, bayrağına ve maddi-manevi değerlerine sahip çıkan nesillerin yetişmesine öncelik etmek olarak belirlenmiştir.

Derneğin Genel Merkezi Düzce’ye ne gibi bir katkı sağlıyor?

Genel Merkez, ülkemizdeki tüm mezun derneklerinin bir araya gelmesine vesile oluyor. Ülkede var olan Mezun derneklerin kurumsal olarak çalışmasını sağlıyor. Genel merkez yılın belli zamanlarında konferanslar-paneller-çalıştaylar-kurultaylar gibi programlar yaparak mezun derneklerimizin aktif olarak çalışmalarını sağlıyor. Genel merkez kurumsal faaliyet çalışmalarında bize önderlik ediyor.

Genel Merkez tarafından bir çalışma başlatılmışsa, çalışmaya tüm mezun derneklerimiz de kendi bölgesinde olmak şartıyla aynı zaman diliminde bu faaliyeti gerçekleştirir. Mesela; sivil toplum adına sesimizi duyurmak için basın açıklamasının yapılması gibi. Genel Merkezimiz Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber ortak proje hazırlar. Her mezun derneğimiz, hazırlanan bu projelerin okullarda uygulaması yönünde, imkanlar ölçüsünde yardımcı olunur. Bu çalışma, güzel bir uygulama olarak kayıtlara geçer. Genel Merkez bu çalışmalarda yol ücreti hariç her türlü masrafı karşılar.

Genel Merkez her il’e en az 1 tane olmak üzere “Z” kütüphane kurmaktadır. İlimizde yapmış olduğumuz girişimler sonucu “Z” kütüphaneyi “Osman Kuyumcu Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesinde” kurmaya başladık. Yaklaşık olarak 50-60 bin tl’ye mal olacak. İnşaallah yakın bir yakın tarihte hizmete geçirilecek.

“Z” kütüphane ne demek?

“Z” kütüphane zenginleştirilmiş kütüphane demektir. İçinde internet hizmeti olan, dijital kitap olan, bilgi teknoloji sınıfları ile kütüphaneyi bir araya getirir. Öğrencilere ödev yapma ve çıktı alma konusunda rahat, ferah bir ortam sağlar.

Düzce İlahiyat Fakültesi ile ilişkileriniz ne durumda?

Prof. Dr. Sayın Mehmet Faruk BAYRAKTAR hocamız ile ilişkimiz çok iyidir. İlahiyat Fakültesinin kurucu Dekanıdır. Halen görevinin başında olan bir hocamızdır. 1972 yılı Düzce İmam Hatip mezunu olup dönem birincisidir. Kendisini, ilim tahsil eden öğrencilerine adamış bir ilim adamıdır. Çalışkan ve disiplinlidir.

Yaptığınız faaliyetleri anlatır mısınız?

Bir STK olarak camiamızın duygu ve düşüncelerini her fırsatta kamuoyu ile paylaşmaya gayret gösteriyoruz. Toplumun iyi ve güzele doğru yol alması konusunu kendimize bir görev sayarak bu konuda Konferanslar-paneller-toplantılar yaparız. Okullarda okuyan öğrencilerimizle beraber mezun olmuş olanlarımızı kariyer günleri altında bir araya getirmeye çalışıyoruz. Önemli gün ve gecelerde öğrencilerimizin yaptığı faaliyetlere imkanlar ölçünde katılım göstermeye çalışıyoruz. Okullarımızda okuyan öğrencilerimizin veya mezunlarımızın sorun ve problemlerini tespit ederek ilgili kurumlara aktararak çözüm üretme noktasında yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Örnek vermek gerekirse nasıl açıklayabilirsiniz? Mesela; Okullarda Arapça kursu açılması, kuran kursu açılması, vb.

Derneğimiz bu güne kadar imkanlar ölçüsünde bir çok işlem yapmıştır. Bunlardan bir kısmı şunlardır. Ramazan ve Kurban Bayramlarında mezunlarımızı bir araya getirdik. Bu faaliyet geleneksel hale getirildi. Bunu 23 olarak kodladık. Yani Ramazan bayramının 2. günü (2), Kurban bayramının 3. günü (3) okullarımızda “bayramlaşma programı” gerçekleştiriyoruz. Bu programlarda mezunlarımızın birbirleriyle tanışması ve kaynaşması adına güzel bir program oluyor. Bunun yanında geçtiğimiz yıla kadar yaklaşık olarak her ay ortalama 300 öğrenciye az da olsa burs verme işlemini gerçekleştirmiştik. Son iki sene burs verme işlemini maalesef yapmıyoruz. Dernek olarak her hangi bir kurs açma faaliyeti yapmıyoruz ama bunun yanında bunun gibi çalışmalar için Gençlik Merkezi ve Halk Eğitimi Merkezleri ile birlikte çözüm üretiyoruz.

Yaklaşık yüz kişilik mezunumuzla İstanbul ve Edirne illerine gezi düzenledik. Bu geziyi Düzce, Cedidiye camiinde sabah namazını kılarak 2 otobüs halinde istanbul’a doğru yola çıkarak başlattık. Öğlen namazını Sultan Ahmet camiinde, ikindi namazını Beyazıt Camiinde, akşam namazını Fatih Camiinde ve yatsı namazını Eyüp Sultan Camiinde kılarak Edirne’ye doğru yola çıktık. Ertesi günü sabah namazını Selimiye camiinde, öğlen namazını Muradiye camiinde ve ikindi namazını ise okulumuz mezunu olan Edirne valisi Dursun Ali Şahin beyin önderliğinde valilik konutunda eda ettik. Daha sonra Düzce’ye doğru yol aldık ve bu gezi dernek faaliyetlerimizin arasında unutulmayanlar arasında yerini aldı.

Not: Dursun Ali Şahin bey Osmanlı’nın 200. cü, Türkiye Cumhuriyeti’nin ise 40. valisi olarak Edirne’de görev yapmıştır.

Şubenize gelenlere yapılan ikramlar ve zaman zaman il dışına seminer çalışmaları için gidiyorsunuz bunların masrafları kimden çıkıyor?

Derneğimizi ziyarete gelen misafirlere ikram giderleri ve seyahatler, seminerler gibi faaliyetlerin giderleri sadece yönetim kurulu üyelerimizin kendi imkanları ile karşılanıyor. Başka hiçbir kurum veya şahıslardan yardım almadık ve talep de etmedik.

Düzce İmam Hatip liselerinden bugüne kadar kaç kişi mezun olmuş, mezun olan kişilerin adreslerine tam ulaşabildiniz mi? Kim nerede ne işle meşgul? Bunları biliyor musunuz?

2014 yılında “Geçmiş Gelecekle Buluşuyor” adlı bir projemiz “Dernekler Dairesi” tarafından kabul edildi. Bu proje kapsamında arşiv oluşturmak adına Bir adet laptop, bir adet tarayıcı aldık ve öğrenci kütüklerini tarayıp bilgisayar ortamına attık. Küçük de olsa bir albüm hazırladık. Elimizde tüm mezunlara ait detaylı bir bilgi veya kaç kişi mezun olmuş sorusuna net cevap veremiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Hatta bununla ilgili 2014 yılında Dernekler dairesinden proje yaptık. Okulumuzda okuyan öğrencilerin kayıt yapıldığı öğrenci kütükleri tarandı ve bilgisayar ortamına aktarıldı. Şimdi bu kayıtlar düzenleniyor. Tabi zor bir iş. Yaklaşık olarak 50 kütük var her kütükte ortalama 600 kişi düşünürsek 30000 (Otuzbin) den fazla bir isimle karşı karşıya kalıyoruz. Dernek olarak biz, 1 gün bile okulumuzda okumuşsa ona değer verip ilgilenmeye gayret gösteriyoruz. Bunun yanında şu an yaklaşık 1250 kişilik bir mesaj sistemi oluşturduk ve her geçen gün mesaj sistemine kayıt oranı artmaktadır. Mesaj sistemi sayesinde mezunlarımıza bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.

Mezun olanların adreslerine ve ne iş yaptıklarına dair tam ulaşabilmiş değiliz ama bildiğimiz çok sayıda arkadaşımız ve büyüklerimiz var. Zamanla bu konuda çalışmalarımız da olacak inşaallah.

Türkiye’de bugüne kadar İmam Hatip Liselerinden kaç kişi mezun olmuş? Genel merkeziniz bu bilgilere ulaşmış durumunda mı sizce?

Genel merkezin elinde de kesin bir sayı yok. Çünkü İHL’leri zaman içinde ınkıtaya uğramış, bir bölümü kapanmış, başka bir bölümü yeniden devam etmiş. Sayının belirsizliği oradan gelmektedir. Yaklaşık olarak 2017 yılı itibariyle İmam Hatip okullarında okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 300 bin civarında olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından bilgi olarak paylaşılmıştır.

Arşiviniz var mı?

Arşiv çalışmamız yeni başladı. Önemli gün ve gecelerde yapılan çalışmaları yeni yeni bilgisayarda toplamaya başladık. Son iki senelik arşivimiz güncel durumdadır, ama eskiler için çalışmalarımız halen devam ediyor.

Derneğiniz haftada kaç gün ve hangi saatlerde açık? Burada görevli bir kişi var mı? Ücret alıyor mu? Alıyorsa sigortası var mı?

Dernekte çalışan her hangi bir görevli arkadaşımız yok. Dernek merkezimiz şehir merkezine biraz uzak kaldığı için maalesef sürekli açık olmuyor. İhtiyaç halinde ve toplantı günü görevli bir arkadaşım tarafından açık tutuluyor.

Karışıklığın ve yanlış anlamanın önüne geçmek için son defa bir soru sormak istiyorum. Derneğinizin adı nedir?

Derneğimizin bilinen adı “Düzce İmam Hatip Mezunları Derneği’dir.” Son yaptığımız değişiklikle derneğimizin yeni ismi; “Önder Düzce İmam Hatipliler Derneği” oldu.

Sayın Başkanım güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından çok fazla bilinmeyen Düzce İmam Hatip Mezunları Derneğini vatandaşlarımızın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Sizlere, yardımcı olan arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Teşekkür ederim. Öncelikle, Derneğimizin bu güne kadar başkanlığını yapmış olan büyüklerime, arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu röportaj ile Derneğimizin kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için de sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, derneğimiz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1899 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR