Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:32] AKADEMİ LİGİNDE DEVAMLILIK ÇOK ÖNEMLİ -- [17:26] GÜMÜŞOVA İSTEDİĞİNİ ALARAK DÖNDÜ 2-2 -- [17:21] KUTLUSPOR ENGELİNİ AŞTILAR 2-0 -- [17:16] RAKİPLERİNİ FARKLI YENDİLER 1-4 -- [17:10] UZUN YILLARDIR UĞRAŞIYORLAR BU SEZON BİTECEK 3-0 -- [17:06] FUTBOLUN MEYVESİ BU MAÇTA TAD VERMEDİ 0-0 -- [17:01] KIYIKÖY BAŞLADI DEVAMI GELMEDİ 2-2 -- [16:53] MAHALLE SÖZLEŞMELERİNE BÜYÜK İLGİ -- [16:48] ESNAFIMIZ DAHA ÇOK KAZANACAK -- [16:45] BIYIK, DÜSOF ÜYELERİNE PLAKET VERDİ --
Röportajlar
Bu iş bir gönüllüler hareketidir

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “İHH Düzce Şube Başkanı Osman Altundal” ile röportaj gerçekleştirdi.

26.4.2017 - 11:12
3265 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Bu iş bir gönüllüler hareketidir

Osman Altundal kimdir?

1966 Düzce ili, Kaynaşlı ilçesi Tavak köyü doğumluyum. Babam Bolu’da saat tamir ve satış işiyle meşgul olduğu için ilk, orta ve lise tahsilimi Bolu’da bitirdim. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini 1988 Haziran ayında bitirdim. Diyarbakır Silvan’da bir yıl mesul müdür olarak “Eczacılık” yaptıktan sonra askerliğimi kısa dönem olarak Samsun’da yaptım. 1990 yılı Mart ayında Bolu ili, Mudurnu ilçesi Taşkesti beldesinde Eczane açtım, 1996 yılında “Aydınpınar Eczanesi” adıyla Eczanemi Düzce’ye naklettim. 21 yıldır Aydınpınar caddesinde Eczacılık yapıyorum.

“İHH” ne demektir, harflerin açılımı ne manaya geliyor? Hangi amaçla ve hangi tarihte kuruldu?

 “İHH”,İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı’nın” kısaltılmış adıdır.

Sovyet Birliği'nin dağılmasından sonra, 1992 yılı Mart ayında Bosnalı Hırvatlar ve Bosnalı Müslümanlar bir bağımsızlık referandumu düzenlediler ve sonuç yüzde 99.7 ile Yugoslavya’dan bağımsızlık ilanı yönünde olmuştu. 27 Mayıs 1992'de, kuşatma altında bulunan Saraybosna'da, Vase Miskin sokağında meydana gelen patlama sonucunda 17 sivil hayatını kaybetmiş, 108 kişi de yaralanmıştı. Bu olaydan sonra uzun süren bir savaş olmuştu. İHH İnsani Yardım Vakfı, 1992 yılında ortaya çıkan Bosna Savaşı’na kayıtsız kalamayan gönüllülerin başlatmış olduğu insani yardım çalışmaları 1995 yılında vakıf olarak yapılanması ile İstanbul’da hayat bulmuştur.

İHH’nın genel merkezi neresidir. Düzce şubesi hangi tarihte kuruldu. Adresi neresidir? Telefonları, internet adresi nedir?

İHH Genel Merkezi İstanbul Fatih’tedir. Düzce'de Murat Kavakdan, Mustafa Herem ve arkadaşları tarafından “DİYAD-Düzce İnsani Yardımlaşma Derneği” 17.01.2006 tarihinde kurulmuştu. Ancak Murat Kavakdan‘ın 30.06.2009 tarihinde İHH Genel Merkezinde görev alması ve İstanbul'a taşınmasıyla kapatıldı. Düzce Şubesi “Mavi Marmara” saldırısından hemen sonra 05.10.2010 tarihinde İbrahim korkmaz ve tarafımdan “DİYARDER Düzce İnsani Yardımlaşma Derneği” adıyla kuruldu. İbrahim Korkmaz’ın milletvekili adaylığı, benim iş yoğunluğum sebebiyle Ali Kasım bey kardeşimiz başkanlık görevini devraldı. 2013 yılındaki olağan kongreye kadar bu görevi sürdürdü. Daha sonra bir tüzük değişikliği ile “Düzce İHH-Düzce İnsan Hak Ve Hürriyetleri Derneği” adını verdik. 2013 yılındaki kongrede arkadaşların ittifakla görevlendirmesiyle bu görev şahsıma tevdi edildi. O tarihten beri bu işi severek yapmaya çalışıyorum. Şu an için Akçakoca, Cumayeri ve Gölyaka ilçelerinde şube açma çalışmalarımız devam etmektedir. Derneğimiz Cedidiye Mahallesi, Bolu Caddesi, Kazım Demir İş merkezi No:18/307 Düzce adresinde faaliyetlerine devam etmektedir. Telefon numarası: 0380 524 62 59’dur. Mail adresimiz duzceihh@gmail.com’dur.

Dernek olarak Türkiye’de kaç vilayette faaliyet gösteriyorsunuz, kaç şubeniz bulunmaktadır?

Bu iş bir gönüllüler hareketidir. 75 ilde İHH partner dernek ve şubelerle hizmet veriyor. 6 ilde ise fahri temsilcilerle çalışmalarını sürdürüyor. Bu illerde dernekleşme çalışmaları yakın zamanda tamamlanacaktır diye ümit ediyoruz.

Dünyada kaç ülkede şubeniz bulunmaktadır?

5 kıtada, 135 ülkede işbirliği yaptığımız güvenilir vakıflar ve kurumlar var. Bu vakıf veya kurumlar aracılığıyla Dünyada nerede ihtiyaç varsa orada olmaya çalışıyoruz.

Derneğiniz haftada kaç gün ve hangi saatlerde açık. Burada görev yapan arkadaşlar ücret alıyor mu?

Derneğimiz haftada 6 gün sabah 08.30 akşam 17.30 saatleri arası açıktır. Derneğimizde gönüllülük esasınca hizmet eden emekli iki abimiz var. Dolayısıyla sigortalı maaş alan çalışanımız yok.

Halen Düzce’de kayıtlı kaç üyeniz var?

Derneğimize kayıtlı 114 üye vardır. Ayrıca 500 civarında gönüllü üyemiz vardır. Bu gönüllüler her türlü organizasyonlarda Allah rızası için bizim destekçilerimizdirler.

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Derneğinize üye olmak için aranan belli şartlar var mı? Üye olmak için istenen belgeler var mı?

Derneğimize gönül veren gayretli, çalışkan arkadaşları üye olarak alıyoruz. Nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet fotoğraf ve dilekçeyle yönetim kurulumuzca uygun görülen kişiler üye olabilir.

Üye olanlardan ücret alıyor musunuz? Alınıyorsa aidatları nerelerde kullanıyorsunuz?

Aylık 20 tl. aidat alınıyor. Bu aidatlar faaliyetlerde kullanılıyor.

Düzce İHH’nın kira, elektrik, su, ısınma, vb. masraflarını nasıl karşılıyorsunuz?

Bizim kendi ekibimizden toplanan aidatlarla karşılıyoruz.

Genel Merkez size nasıl bir katkı sağlıyor?

Genel merkezin bize en büyük katkısı dürüst ve doğru bir çatı yapısı sunuyor. İHH kimsenin hakkını yemez. İHH aldığı emanetleri yerine ulaştırır. 2016 yılı rakamlarına göre İHH kendisine gelen bağışların % 4.5’ini yardım çalışması personel giderleri ve nakliye giderleri için kullanmaktadır. Bu oran birçok kurumda çok daha yüksektir. Yani en önemli katkı İHH demek güven demektir! Genel Merkez, Ramazan ayı döneminde maddi olarak gıda kolileri hazırlayıp gönderiyor. Kurban döneminde ise kesilen kurbanlardan paketlenen etler soğutuculu kamyonlarla getirilip, aynı gece gönüllülerimizle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Dernek olarak üyelerinize ne gibi faydanız oluyor veya üyelerinizin size herhangi bir avantajı var mı?

Dernek olarak üyelerimize maddi bir katkımız yok. Onların vermesi gereken zekat fitre gibi malı temizleyen ibadetleri daha kolay yapmalarını sağlıyoruz. Manevi olarak derneğimizde özellikle Hanım Komisyonumuzda eğitim faaliyetleri devam etmektedir. Okuma gruplarımız eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

Yardıma muhtaç kişileri siz mi arayıp buluyorsunuz yoksa kendileri mi gelip sizi buluyorlar? Yardıma muhtaç kişilere ne tür yardımlarda bulunuyorsunuz? Para, eşya, gıda vb.

Bizim arayıp bulduğumuzda var. Aracılar ile bize ulaşanlarda var. Bazen kendisi gelende var. İhtiyaç sahiplerine nakit değil alışveriş çekleri bazen giyim eşyası, bazen ev eşyası gibi bize gelen bağışlardan veriyoruz.

Yardım için kapınıza gelenlere hangi kriterlere göre yardımda bulunuyorsunuz?

Genelde bir tanıdık aracılığıyla gelindiği için ne ihtiyacı varsa hanım gönüllülerimizle birlikte ev ziyaretleri yaparak tespit ediyoruz. Daha sonra bu tespit ışığında yardımcı oluyoruz.

Düzce İHH’da toplam çalışan kaç kişi var?

Fiili olarak büroda devamlı duran 2 gönüllümüz var. Ancak yarı zamanlı olarak bize yardımcı olan özellikle bayanlardan birçok gönüllümüz var.

Yaptığınız faaliyetleri anlatır mısınız?

Yetimleri tespit ediyoruz. İhtiyaç sahibi ise yetim destek sistemine dahil ediyoruz. Babası ölmüş, kişi başı geliri aylık 300 TL.nin altında olan 12 yaşın altındaki çocukları bu sisteme ekliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışmamız olan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası dahilinde okullara giderek tanıtım çalışmaları yapıyoruz. İhtiyaç sahibi kişilere eşya, gıda, alışveriş çeki gibi yardımlarda bulunuyoruz. Şehrimize gelen birçok mülteci aileye destek olduk, olmaya da devam ediyoruz. Ramazan ayında gıda kolileri dağıtıyoruz. Kurban Bayramı döneminde,  çevremizden bize verilen kurbanlardan et dağıtımı yapıyoruz.

 “Yetim destek sistemi” ne demek?

 İHH olarak kriterlere uygun olan her yetime aylık 100 tl. veriyoruz. Yetim destek sisteminden kastedilen budur.

 Yaptığınız gösteri ve yürüyüşler için resmi olarak kimden izin alıyorsunuz? Mesela kullanılacak olan sloganları önceden Emniyet Müdürlüğüne bildiriyor musunuz?

 Düzce valiliğinden ve belediyemizden izin alarak gösterileri organize ediyoruz. Kullanılacak sloganları önceden biz belirleyip arkadaşlara tek ses olarak söylenmesini sağlıyoruz. Yanlış, üzücü, aşağılayıcı, alaycı bir üslup kullanmamaya dikkat ediyoruz!

 Daha başka ne gibi hizmetleriniz var?

Genç İHH kapsamında okuma gruplarımız var. İHH’nın belirlediği Milli Kültürümüzü geliştirecek, İslami hassasiyetlerimize ve Allah’ın Rızasına dönmemizi hatırlatan bir kitap listemiz var. Bu kitapları okuyup daha sonra üzerinde değerlendirme yaparak düşünen, akıl eden gençler yetiştirmek için gayret ediyoruz. İradesini düşünmeden ağzı laf yapan birine teslim eden değil soran, sorgulayan, vatanı için, ailesi için, dini için hayırlı olanı seçen bir gençlik yetiştirmeye gayret ediyoruz.

Sizin yurt dışında da yaptığınız yardım faaliyetleriniz var. Mesela Suriye, Afganistan, Somali, Filistin, Arakan vb. ülkeler. Bunlardan da bahseder misiniz?

İHH genel merkezi her yıl 3 dönem yurtdışı faaliyetleri yapmaktadır.

1-Ramazan başlangıcında “Gıda kolileri dağıtımı”,

2-Kurban bayramında “Kurban hisseleri dağıtımı”,

3-“Yetim Gülerse Dünya Güler” sloganıyla “Yetim Dayanışma Günleri”.

“İHH İnsani Yardım Vakfı”, savaş, işgal ve doğal afetler sonucu mağdur olmuş kişilere, yerlerinden edilmiş ve mülteci konumuna düşmüş ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta; ayni ve nakdi yardımların yanısıra kalıcı projeler ile de ihtiyaç sahiplerini desteklemektedir.

“İHH İnsani Yardım Vakfı”, acil yardım, sosyal yardım, eğitim ve sağlık yardımlarının yanısıra insan hakları ihlallerine bağlı olarak ortaya çıkan mağduriyetleri giderme konularında da faaliyet göstermektedir. Bu bağlamda yardım ve kalkınma projeleri ile desteklenen mağdur coğrafyaların gündeme taşınması, toplumumuzdaki kanaat liderlerinin yaşanan mağduriyetlerden haberdar edilmesi ve bu konuda duyarlılık oluşturularak çözüme yönelik somut adımlar atılması da İHH’nın öncelikleri arasında yer almaktadır.

“İHH İnsani Yardım Vakfı”, düzenli olarak gerçekleştirdiği Ramazan ve Kurban yardımlarının yanısıra, savaş, işgal ve doğal afetler nedeniyle mağdur olan coğrafyalarda kalıcı projeler hayata geçirmektedir. Kalıcı konut ve eğitim merkezleri inşası, su kuyuları açılması bu projelerden bazılarıdır. “İHH İnsani Yardım Vakfı’nın” dönemsel olarak gündeme taşıdığı kampanyalar vesilesi ile de, mağdur coğrafyaların sorunları kamuoyuna duyurulmakta, Türkiye halkının desteği ile mağdur coğrafyalarda önemli projelere imza atılmaktadır.

“İHH İnsani Yardım Vakfı”, Asya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Uzakdoğu’ya dünyanın farklı bölgelerinde takip ettiği çalışmaların yanısıra Türkiye coğrafyasında da önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir. Sivil kuruluşların toplumun ıslahı ve inşasında üstleneceği etkin rol için iyi bir örneklik teşkil eden “İHH İnsani Yardım Vakfı”, doğal afetler sonucu ortaya çıkan mağduriyetleri giderme konusunda çalışmakta; eğitim yardımları, Ramazan ve Kurban yardımları gibi projelerle Türkiye’deki yardım faaliyetlerini sürdürmektedir.

“İHH İnsani Yardım Vakfı”,  faaliyette bulunduğu coğrafyalarda kalıcı projeler hayata geçirmeyi önceleyen, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “kaynaklarını en iyi kullanan vakıf” olarak tanımlanmıştır. TBMM “Üstün Hizmet Ödülü’ne” layık görülen “İHH İnsani Yardım Vakfı”, günümüz itibariyle ülkemizde ve dünyada 135 ülke ve bölgede acil yardım, sağlık, eğitim vb. sosyal yardım alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.

İHH'nın ilkleri; Bosna Savaşı sırasında, Saraybosna ablukasını kırarak Bosna'ya yardım ulaştıran ve Bosna’lıların mazlumiyetini ve mağduriyetini dünya kamuoyuna duyuran ilk sivil toplum kuruluşudur.

5 kıtada 135 ülke ve bölgeye ulaşan Türkiye merkezli ilk sivil toplum kuruluşudur.

Türkiye'de uluslararası kurban organizasyonu düzenleyen ilk sivil toplum kuruluşudur.

Mısır-Gazze sınırında inşa edilen duvar 2008'de yıkıldığında Gazze'ye ilk giren yardım kuruluşlarından biridir.

Türkiye'den Kosova'ya yardım götüren ilk insani yardım kuruluşudur.

Dünyadan, Çeçen halkına yardım ulaştıran ilk yardım kuruluşudur.

Türkiye'de Afrika için ulusal kampanya (2006 Afrika Acil Yardım Kampanyası) düzenleyen ilk sivil toplum kuruluşudur.

Kosova Devleti tarafından Kosova'ya en fazla yardım ulaştıran üç kurumdan biri seçilmiştir.

Türkiyeli bir STK olarak Katarakt projesiyle ilk defa Afrika'da en büyük sağlık operasyonunu başlatmıştır.

İslam dünyasında insani diplomasi alanında faaliyet gösteren ilk uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

Gazze’ye 2009 yılında kara yoluyla 2010 yılında deniz yoluyla uluslararası düzeyde çok uluslu ve katılımlı bir insani yardım filosu organizasyonu düzenlemiştir.

2.Dünya Savaşı’ndan sonra dünya üzerinde en büyük esir ve tutuklunun hapishanelerden kurtarıldığı insani diplomasi faaliyetini gerçekleştirmiştir. (2 binden fazla esir. Suriye, 2013)

2013 yılında başlayan Filipinler-Moro barış görüşmelerini izlemek ve denetlemek için uluslararası beş üyeden biri olarak Bağımsız Gözlemci Heyeti’ni kurmuştur.

2013 yılında bir günün, “Dünya Yetimler Günü olarak” seçilmesini teklif etmiş; İslam İşbirliği Teşkilatı bu teklifi her yılın 15 Ramazan günü olarak kabul etmiştir.

2016 yılında kuşatma altındaki Halep’e insani yardım koridoru açmak amacıyla İstanbul’dan başlayıp, Reyhanlı’da sonlanan 40 bin kişinin, 5 binden fazla araçla katıldığı “Halep’e Yol Açın” konvoyunu düzenlemiştir. Girişimler sonucu Halep’ten 45 bin kişi güvenli bölgelere tahliye edilmiştir.

Hangi Ülkede nasıl bir ihtiyaç varsa ona yönelik çalışma yapılmaktadır.

Zaman zaman İHH’ya ait pankart, yelek, şapka vb. reklam araçları görüyorum. Bunlar genel merkezden mi geliyor?

Evet. Genel Merkez yapılacak faaliyetlerde kullanmak üzere bu malzemeleri göndermektedir.

Şubenize gelenlere yapılan ikramlar ve zaman zaman il dışına seminer vb. çalışmalar için gidiyorsunuz bunların masrafları kimden çıkıyor?

Biz prensip olarak gelen bütün bağışları bağışçının istediği alana aktarıyoruz. Bu masrafları tamamen kendimiz ödüyoruz. 15 Kişilik bir bağışçı grubumuz var. Tamamen onların verdiği desteklerle bu giderler karşılanıyor.

Yaptığınız bu yardım faaliyetleri içinde hiç unutamadığınız, sizi en fazla etkiyen anınız var mı, varsa anlatır mısınız?

Yemen ziyaretimizde Hudayda kentine gittik. Orada çöp yığınlarının arasında sevinçle koşturan, ezan okunduğu anda camileri dolduran yüzlerce küçük çocukla karşılaştık. Açlık, sefillik, eğitimsizlik hepsi var ama çocukların yüzleri gülüyor ve Allaha şükür ediyorlar! Onların halini görünce çocuklarımızın sızlandığı basit eksiklere şaşırmamak elde değil!

İHH vakfının Reyhanlı ve Kilis’te savaş mağdurlarına yardım için kurduğu lojistik merkezleri var. Bu merkeze Düzce’den gıda yardımları için TIR gönderdiğimiz bir kış günü, biz de yanlarında beraberce girmiştik. Oradaki hastaneleri ziyaret ettik, yaralılarla sohbet ettik. O insanların tevekküllü hallerine hayran kaldım. Kolu kopmuş, bacağı kesilmiş veya gözleri görmüyor, ancak yine de gülen yüzüyle hayata tutunmaya çalışıyorlar!

Bir yetimhaneyi ziyaret sırasında sevimli küçücük bir kızı kucağıma almıştım. Göğsüme bastırıp saçlarını severken o tatlı bebek başını yaslayıp bir daha kaldırmadı. Ondaki baba hasreti ilgiye, şefkate muhtaç hali beni ağlattı. Gözyaşımı saklayamadım. Hangi çocuğu kucaklasak bizi bırakmadılar. Gerçekten çok duygulandık. Hediyelerimizi verirken gözümüzde yaş, yüzümüzde gülücüklerle tezat olsa da zor bir görevi başardık. Onların yüreğine dokunabilmenin huzurunu yaşadık. Her duyarlı kardeşime tavsiye ediyorum. Savaşın ne demek olduğunu anlamak, evinden, yuvasından sürülüp atılmış bir insanın halinin ne olduğunu hissetmek için oraları mutlaka gidip görün diyorum.

İHH yardım yapacağı kişilerde inanç farklılığı gözetiyor mu, yoksa dara düşen kim olursa olsun ona yardım yapıyor mu? Bu konuda prensibiniz nedir?

İHH hiçbir zaman ayırım yapmadı. Gittiği bölgelerde, Sel felaketinde Hristiyan, Müslüman ayırımı yapmadı. Çünkü ihtiyaç sahibi olan insan, önce insan sonra Müslüman’dı. Depremlerde önce canları kurtarıp sonra gıda su barınma ihtiyacını giderirken ırk, din, dil mezhep olarak ayırım yapmadı. Hiç kimse sokağa çıkamazken Özbekistan’da insanlar diri diri yakılırken İHH orada barış elçisi oldu. Ancak İHH’nın aracılığı ile gıda dağıtımı yapılıp, cenazeler defnedilebildi. Irakta yardım dağıtırken Sünni, Şii, Ezidi olduğunu sormadı.

 İHH görevlisi olarak gerektiğinde dünyanın çeşitli ülkelerine gidiyorsunuz. Gidiş geliş yol masraflarınız ve gittiğiniz yerlerdeki masraflar kim tarafından ve nasıl karşılanıyor?

 İHH görevlisi olarak yurt dışı görevlerine giderken yapılan masraflar İHH’nın özel anlaşmalarıyla en aza indirilerek İHH tarafından ödeniyor.

Arşiviniz var mı?

2017 genel kurulunda yönetime giren arkadaşlarımız sayesinde bir arşiv yapma ihtiyacı olduğunu anladık. İnşallah bundan sonra olacak.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Bu röportaj sebebi ile bizleri ziyaret ettiniz, İHH’nın halkımıza tanıtılması için emek sarfettiniz. Bunun için gerek size, gerekse Düzce’nin Sesi Gazetesine İHH ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
3265 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR