Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:32] AKADEMİ LİGİNDE DEVAMLILIK ÇOK ÖNEMLİ -- [17:26] GÜMÜŞOVA İSTEDİĞİNİ ALARAK DÖNDÜ 2-2 -- [17:21] KUTLUSPOR ENGELİNİ AŞTILAR 2-0 -- [17:16] RAKİPLERİNİ FARKLI YENDİLER 1-4 -- [17:10] UZUN YILLARDIR UĞRAŞIYORLAR BU SEZON BİTECEK 3-0 -- [17:06] FUTBOLUN MEYVESİ BU MAÇTA TAD VERMEDİ 0-0 -- [17:01] KIYIKÖY BAŞLADI DEVAMI GELMEDİ 2-2 -- [16:53] MAHALLE SÖZLEŞMELERİNE BÜYÜK İLGİ -- [16:48] ESNAFIMIZ DAHA ÇOK KAZANACAK -- [16:45] BIYIK, DÜSOF ÜYELERİNE PLAKET VERDİ --
Röportajlar
GÜREŞÇİOĞLU; BİZ DÜZCELİ OLMAKTAN VE BURAYA HİZMET ETMEKTEN MUTLUYUZ

2.5.2017 - 09:49
2509 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
GÜREŞÇİOĞLU; BİZ DÜZCELİ OLMAKTAN VE BURAYA HİZMET ETMEKTEN MUTLUYUZ

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce Belediyesi “Fen İşleri Müdürü Kenan Güreşçioğlu” ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Kendinizi tanıtır mısınız?

06.02.1978 yılı İstanbul doğumlu bir Düzce’liyim. 10 yıldır belediyede çalışıyorum. 4 yıl “fen işleri ihale sorumlusu” olarak görev yaptım. Yaklaşık 3 yıldır “fen işleri müdür vekili” olarak görev yapmaktayım. 2 çocuk babasıyım.

Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne ne zaman atandınız?

Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne 11.04.2014 tarihinde atandım.

Fen İşleri Müdürlüğü ne iş yapar kısaca anlatır mısınız?

Belediye sınırları içerisinde her türlü üst yapı Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır (kamu hizmet binaları, yol yapım işleri, kaldırım, kavşak çalışmaları, yol açma ve her türlü hafriyat işlerini yapar.)

“Fen İşleri Müdürlüğü”, bina olarak belediyenin hangi binasında hizmet veriyor, iletişim numaraları nedir?

Fen İşleri Müdürlüğü Konuralp mahallesinde daha önceki yıllarda Konuralp belediyesi için yapılmış olan binada (Ek hizmet binasında) hizmet vermektedir. İletişim numarası: 0 380 541 20 07’dir.

Fen İşleri Müdürlüğünde kaç personel ile hizmet veriyor?

Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde 8 memur, 4 sözleşmeli personel, 13 kadrolu işçi, 85 müteahhit personeli çalışmaktadir.

Fen İşleri Müdürlüğünün araç parkuru hakkında bilgi verir misiniz?

12 adet damperli kamyon, 6 adet tır, 3 adet greyder, 1 adet platformlu iş makinası, 8 adet kepçe, 3 adet eskavatör, 2 adet silindir, 6 adet traktör, 1 adet asfalt finisheri,1 adet binek araç, 3 adet pikap ile hizmet vermektedir.

Asfaltlama çalışmaları ne durumda?

Asfaltlama işi için gerekli finişer ve silindir bakımları yapıldı. Ayrıca 200 bin ton asfalt serme ihalesi 27.03.2017 tarihinde yapıldı.

Asfalt serme ihalesi derken malzeme mi satın alıyorsunuz? Belediyenin kendisine ait malzemesi yok mu?

Şirketimize ait malzeme ocağı var. Ancak belediye bazı yerlere dökeceği asfaltlar için oradan da malzeme satın almaktadır.

Melen Park projesi ne aşamada?

“Melensu Park 1. Etap projesinin” “Park ve Çelik Köprü” ihaleleri gerçekleştirildi. Yer teslimi yapıldı ve çalışmalar başladı. Ayrıca Melensu’da bulunan 60 dönüm arazinin çimlendirme ve ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı.

Eski Düzce Lisesinin oradaki park tam olarak ne zaman açılacak?

Parkta bulunan çalışmalar bitirildi. Ancak park tarafına cephesi olan “Mustafa Kemal Ortaokulunun” dış duvar kaplamaları belediyemiz tarafından bütünlük arzetmesi için yapılacak. Açılışı bu nedenle gecikmektedir. Tahmini olarak üç ay sonra tüm çalışma bitirilecek ve açılışı yapılacaktır.

Film Platosunun olduğu alan ne zaman güzel bir görünüm kazanacak?

Söz konusu alanın önünden geçen mevcut yol kapatılarak caddenin düz bir şekilde devamı sağlanacaktır. Asfalta hazır hale getirilmiştir. Bu alan iki yan yol ile birlikte yapılacaktır. Kullanılan mevcut yol ve Film platosunun bulunduğu alan yeşil alan olarak değerlendirilecektir.

Yani orası park alanı olarak mı değerlendirilecek? Çünkü o civarda halkın gidebileceği bir park alanı yok.

Evet o alan park olarak değerlendirilecektir.

Peki yol düzlendikten sonra eski terminalin olduğu yere doğru giden yolun Kuyumcuzade bulvarına bağlantı noktasında kavşak var mı?

Evet bu yolun batı tarafında eski terminal diye bildiğimiz ve Kuyumcuzade Bulvarına çıkan bölümde “kavşak” çalışması belediyemizce yani tarafımızdan yapılacaktır. Ayrıca Şaguç köprüsü denen köprüye gelmeden saat kulesinin olduğu yerdeki “kavşak” çalışması da bu yıl içerisinde bitirilecektir.

Pazaryeri bölgesindeki kavşak çalışmalarından kastedilen yer neresidir ve ne zaman yapılacak?

Pazaryerinden Nezih Tütüncüoğlu Bulvarına çıkış “kavşağı” yeniden düzenlenecek. Rasim Betir Bulvarından Nezih Tütüncüoğlu Bulvarına çıkışta yeni bir kavşak yapılacak ve inşallah bu yıl bitirilecek.

Bisiklet yolları ve kaldırım çalışmaları ne durumda?

Kaldırım ve asvalt çalışmalarına paralel olarak şehrin her bölgesinde, hastane çevresi ve Aziziye mahallesinde yeni yapılmış olan Emniyet Müdürlüğü binasının çevresinde görüleceği üzere bisiklet yolları yapımına devam etmekteyiz. Kaldırım olmayan bölgelerimiz için toplamda 10.000 metreküp (10 cm. kalınlıkta 100.000 metre kare) bazalt beton kaldırım imalatı da bu yıl içerisinde bitirilecektir.

Şehir içindeki kaldırımlar özellikle kış mevsiminde yağan karda buzdan dolayı kayma oluyor. Bu konuda ne gibi bir çalışma yapıyorsunuz?

Kaldırımlar sürekli özellikle kış mevsiminde şikayet konusu olmaktadır. Buzlanma sonrası kaymaları yok etmek amacı ile basitçe tırtıklama dediğimiz yüzey işlemleri yapıyoruz ve bu çalışmayı bitirmek üzereyiz. Ancak bu konuda şikayet aldığımız kadar da esnaf tarafından gereksiz olduğu ve yapılmasının istenmediğini de yaşamış bulunmaktayız!

2017 yılı asfaltlama çalışmalarına ne zaman başlanacak?

Nisan ayı itibarı ile asfaltlama çalışmalarına başlanacaktır.

Asfaltlama çalışmalarında öncelik olarak nereden başlayacaksınız? Şehir merkezinden dış mahallelere doğru mu, dış mahallelerden merkez mahallelere doğru mu? Veya önce “Halk Otobüslerinin” gittiği güzegahlardan mı?

Öncelikli olarak şehir merkezinde Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından yapılan yağmur suyu ve içme suyu hatlarının geçtiği alanlardan başlanacak. Uzunmustafa, Kiremitocağı, Karaca, Beyciler, Cumhuriyet, Sancaklar, Körpeşler, Kazukoğlu, Sallar mahalleleri, genel olarak da mahallelerde yeni açılan yollar, alt yapı çalışması sonrasında hızlı bir şekilde başlayacaktır. Ayrıca ufak yama amaçlı olarak 2 ekip de mahallelerde çalışmalara devam edecektir. Halk otobüsü güzergahları ikinci olarak yapılacak alanlardır.

Halk otobüsleri güzergahında asfaltı bozuk olan yerlere öncelik verilse daha doğru olmaz mı? Çünkü toplu ulaşımdan istifade eden yolcu sayısı oldukça fazla! Halk otobüslerinin yıpranması da söz konusu!

Şehir merkezi hariç otobüs güzergahlarında genelde yama işlemi yapılması gerekmekte olup bu konu ile ilgili ekip kuruldu ve sadece bu güzergahlardaki çalışmalarımız devam ediyor.

 Asfalt çalışmalarını bir ekiple mi sürdüreceksiniz?

3 adet serme (tüm yola direk asfalt serme işi yapılacak) ekibi ve 2 adet yama ekibi olmak üzere 5 ekip ile çalışmalarına başladı. Şu anda Uzunmustafa Mahallesi yolları asfaltlandı. Camikebir Mahallesi, Valiliğin batısındaki yeni yapılan Toki binalarının önü tamamlandı. Cumhuriyet Mahallesinde asfalt çalışmalarına halen devam ediyoruz, önümüzdeki hafta asfaltlama çalışmaları bitmiş olacak. Kiremit Ocağı Mahallerinde eski asfaltı kazıma işlemeri tamamlandı. Yakında asfaltlama çalışması orada da yapılmış olacak. Hava şartları müsait olursa Nisan ayı içerisinde asfaltlama çalışmalarına hızla devam edeceğiz. Ekiplerimiz Karaca, Beyciler, Sancaklar, Körpeşler, Arapçiftliği, Beyciler mahallelerinde de aynı şekilde eski asflat kazıması yaparak yeni asfalt çalışması ile devam edecektir.

Okul bahçlerini de asfalt yapacak mısınız?

Cami ve Okullar olmak üzere her türlü sosyal alanlara hem malzeme, hem de işçilik olarak mümkün olduğunca yardımda bulunmaya çalışıyoruz.

Yol açma çalışmaları ne durumda?

Yol terkleri ve kamulaştırmaları (ağaç, ev vs.) alanlarında genellikle vatandaş dilekçeleri ile başlayan çalışmalardır. Bulvar çalışmaları genellikle belediyenin kendi isteği ile yapılmaktadır. Mevcutta 25 metre genişliğinde 3 adet, minimum 3 km. uzunluğunda bulvar açılımı yapılmaktadır. Genellikle mahalleleri birbirine bağlayan, ana yollara alternatif oluşturacak olan bu yollar bu yıl içerisinde bitirilecektir. Çalıkoğlu fabrikası, toki konutları yönü, Çamköy hattı şantiye, geçtiğimiz yıl değişik genişlik ve uzunlukta toplam 26 km. yol açmış bulunmaktayız. Bu değer bir mahalle büyüklüğündedir. Uzunlukları hakkında gerekirse ayrıntılı bilgi verilebilir.

Yerleşim yeri hızla büyüyen ve çok fazla konut yapımına başlanan bölgelerde yol açım işleri önem arz etmektedir. İnsanlar aldıkları konutlara, ulaşımın olacağına inandığından bu konuda bilgi almadan ev sahibi olmaktadır. En büyük sıkıntı komşu parsellerin yol terki yapmamış olmasından kaynaklanmakta ve vatandaş mağdur duruma düşmektedir.

Yol olmayan alanlarda ne doğalgaz bağlantısı, ne de alt yapı işleri yapılamamakta olduğunu da belirttiğimizde konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Bir yerden imar geçti denilince o yerin yollarının nereden geçeceği belli demektir. Yolu belli olan arsaların yolları derhal açılıyor mu?

İmar uygulaması yapılan alanlarda parseller ve yol hatları belli olmaktadır. Vatandaşların yol terk işlemlerini yapmadan herhangi bir yol açım işi yapılamamaktadır. Ancak 18. madde uygulamasından gelen yerlerde ise uygulamanın yapıldığı yol hattında bulunan bina, ağaç vb. parasal değeri olan şeylerin gereken kamulaştırmaları yapıldıktan sonra yol açım işlemleri tarafımızdan yapılabilmektedir. Vatandaşlarımız yol açım işlerinde genellikle kendi parsellerinde yeni binaya başlamadan terk işlemi yapmadıklarından, bir sonraki parselle ulaşmak için açılması gereken yollarda sıkıntılar çıkmaktadır. Biz bu konularda vatandaşlarımız ile ikna amaçlı konuşmakta ama herhangi bir resmi yaptırımı İmar müdürlüğü yapamadığından yani terk işlemine zorlanamadıgından bazen komşu parselde yapılan binalarda yol açımları sıkıntı olmakta buna örnek Aziziye Mahallesi. Şu anda bu tarz bir konuda yol açımı yapılamamaktadır.

Asvalt plentinizin kapasitesi nedir.

260/saat ton. Bir saatte 260 ton asfalt üretiyoruz. Yani minimum 8 saate (Bir iş gününde) 2080 ton asfalt üretebiliyoruz. 

250 bin ton asvalt ne demektir. Yani kaç metre genişliğinde kaç kilometre yol demektir.

7 metre genişliğinde, 8 cm. kalınlığında, 182 km. yol demektir (asfaltın özgül ağırlığı 2,45 tondur)

Hesap Şekli: 7 metre genişliği yol x 8 cm. asfalt kalınlığı x 182.215 metre uzunluğunda yol x 2,45 (özgül ağırlık) : 249.998 ton.

10 mtetre x 0,08 metre x 127.551 metre x 2,45 : 249.999 ton.

Vatandaşlar yol yapım ve asfaltlama çalışmalarında haklı olarak acele ediyor. Bu konuda daha hızlı hareket edemez misiniz?

Vatandaşlarımız haklı olarak yollarının bir an önce yapılmasını istiyorlar. Ama her şey anında olmuyor tabi. Bu problemi vatandaşımız ile yaptığımız konuşmalar neticesinde aşıyoruz. Bu konuda teknik olarak bir şeyin yapılmasının pek mümkün olmadığını halkımıza anlattığımızda, halk bizi anlayışla karşılıyor. Bu konuda Azmimilli mahallesinde yaşadığımız sıkıntıların bitmesini örnek olarak gösterebiliriz. Alt yapı çalışmalarından kaynaklı Uzunmustafa, Karaca, Beyciler, Kiremitocağı, Sancaklar, Cumhuriyet mahallelerinin asfalt yapım işi, mecburi olarak bu çalışmaları beklemektedir.

Tabiki şehrimizde belediye tarafından yapılsın veya yapılmasın her türlü hizmetin olumsuzluğu belediyeye mal edilmektedir. Ya da bu olumsuzlukların tarafımızdan bertaraf edilmesi istenmektedir. Bu durum bazen kaçak dökülen yapı artığından, asfalt düzenlemelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak biz Düzceli olmaktan ve buraya hizmet etmekten mutluyuz.

Yeni belediyecilik anlayışıyla yapmak istediğimiz, alt yapısı bitmemiş alanlarda üst yapı yaparak israf yapmamaktır. Bu sebep ile geçen yıl yapılan yağmur suyu ve içme suyu hatları üzerinde bir işlem yapılmamış, ancak düzenleme amaçlı malzeme tedariği yapılmıştır. Konu ile ilgili bilgisi olan halkımız tepki konusunda anlayışlı davranarak bize destek olmuş, ancak konuyu bilmeyen vatandaşlarımızdan eleştiri dozunu aşacak şikayetler tarafımıza gelmektedir.

Çocuk oyun parkları da fen işleri müdürlüğüne mi ait?

Çocuk oyun parkları Fen İşleri Müdürlüğü “Park ve Bahçeler Birimi” tarafından yapılmaktadır.

Kaç yere “çocuk oyun parkı” yaptınız? Kaç yere daha yapmayı planlıyorsunuz?

2017 yılı verilerine göre Düzce merkezde 58 adet Çocuk oyun parkı. Kapladığı toplam alan 108.171 metrekaredir. Kalıcı Konutlar Mevkiinde 29 adet çocuk oyun parkı mevcut olup 305.920 metre karedir. 2017 yılı içerisinde Düzce merkezde yapım ihalesi ile 7 adet toplam 17.445 metre kare olarak Aziziye, Koçyazı, Cumhuriyet ve Akınlar mahallelerinde yapımına başlanacaktır. Düzce Merkez mahallelerinde kendi imkanlarımız ile yapımına başlanan 3 adet park 1.899 metrekaredir.

2015 Yılında kalıcı konutlar mevkiinde belediyeye ait çocuk oyun parklarının tamamı yenilenmiş olup 2017 yılı kalıcı konutlar mevkiinde 85 adet ada içi oyun grubu yenileme çalışmalarına Nisan ayı itibari ile başlanacaktır. Yenilenen oyun grubu zeminleri 8.500 metrekare alan karo kauçuk ile kaplanacaktır.

2017 yılı itibarı ile Düzce merkez ve kalıcı konutlar mevkiinde parklar, kavşaklar, açık yeşil alanları, şehir mezarlıkları olmak üzere 3.142.985 metrekare alanda çim biçimi yapılmıştır. Mezarlıklar 6 tur, kavşaklar 20 tur, kalıcı konutlar geneli 8 tur, şehir merkezi geneli park ve yeşil alanlarda 16 tur çim biçilmiştir. Yazlık ve kışlık bakım, gübreleme çalışmaları yapılmış veya yapılmaktadır. Yabani ot temizlikleri, 1600 adet yapraklı ağaçlarda ağaç dibi çapası, budama çalışmaları, yazlık-kışlık mevsimlik 1.500.000 adet çiçek dikimi, 600.000 adet lale soğan dikimi, dip çapası, gübreleme işlemleri ve mayıs-ekim ayları arası 3.142.985 metrekare alanın sulama işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca 50.000 adet peyzaj gülü dip çapası, yaşlanan güllerin yenilenmesi yapılmaktadır. Yılda 4 kez alınması, gübreleme işlemleri park ve bahçeler birimi tarafından yaptırılmaktadır. Park ve yeşil alanlarda revize çalışmaları ve yeni açılacak yollar, kavşaklarda bitkilendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Asar deresinin üzerindeki köprüler kime ait? Veya o köprülerin süslenmesi, yani dışarıdan bakıldığında görüntüsünün güzelleştirilmesi kime ait?

Bu çalışmalar “Devlet Su İşleri Müdürlüğü” bünyesinde yapılması gereken çalışmalardır. Ancak başkanımızın talimatları dogrultusunda gerekli proje ve yapım işleri tarafımızdan da yapılabilmektedir.

Biraz da “Fen İşleri Müdürlüğü” olarak yaptığınız ve planladığınız konulardan bahseder misiniz?

Fen işleri müdürlüğü, bina yapımı başta olmak üzere imkanlar ölçüsünde tüm yapım işlerinin ihalesi tarafımızdan yapılmaktadır.

Fidanlarımız genelde pis su arıtma veya Beyköy’de durmakta idi. Bu da sulama ve bakımda zorluk yaşatıyordu. Park ve Bahçe birimimize bağlantı yolu üzerinde bir “fidanlık” yaptık.

Program olarak “İtfaiye binası” ve “Şıralık Spor Kompleksi” büyük projelerimiz arasındadır.

”Kültür Merkezi” başta olmak üzere “Muhtarlıklar”, “Nikah Salonu”,Kent Park” içerisinde “Kusursuz Kafe ve WC”, bu yıl 5 km. olarak 7 mahalle mezarlığı çevre duvarı gerçekleştirilecektir.

Belediyemizin Çamköy Şantiyesi içerisinde “Destek Hizmetleri” ve “Fen İşlerine ait iki adet bina” ihalesi gerçekleştirildi. Yer teslimi yapılarak işe en kısa süre içinde başlanacaktır.

Kalıcı konutlar bölgesindeki oyun parklarının tamamının zeminini kauçuk kaplama yaparak değiştireceğiz. Hem görüntü olarak güzelleşecek, hem de sağlık açısından kum zeminden kurtarılacaktır.

Ayrıca kalıcı konutlar bağlantı yolu ilk ışıklarda, yani Opetin olduğu bölgede çalışması başlatılacaktır.

Kalıcı konutlar bölgesinde ada içerisinde bulunan tüm çocuk oyun gurupları 61 adet yeni çocuk oyun gurubu olmak üzere toplamda 85 adet çocuk oyun grubunun eksikleri tamamlanacaktır.

Sayın müdürüm güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından çok fazla bilinmeyen Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünü vatandaşımızın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Belediyenin çalışmalarını bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlere, kurumda görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulan varsa onları söylemek istermisiniz?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce Belediyesi “fen işleri müdürlüğünün” kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse kurumumuzun gelişimine katkıları nedeniyle başta Belediye Başkanımız sayın Mehmet Keleş’e kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2509 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR