Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:06] Müziğin Ritmine Kapıldılar -- [21:04] Yığılca'da ev yangını -- [20:50] BAKAN KOCA SON DURUMU AÇIKLADI -- [20:42] Elele Verdiler Kaynaşlı'yı Gezdiler -- [18:29] Çapan Coşkun Hayatını kaybetti -- [16:01] Batı Karadeniz'in incisi eskiyi arıyor -- [15:13] BELEDİYEDEN YAVRU KEDİ SEFERBERLİĞİ -- [13:16] DÜZCE BUGÜN DAHA SESSİZ -- [13:03] Vali Dağlı Personeli Unutmadı -- [12:02] KURALLARA UYMAYANA AF YOK! --
Röportajlar
Yıldırım: Çalışmalarımızı büyük bir özenle gerçekleştiriyoruz.

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım” ile röportaj gerçekleştirdi.

29.05.2017
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Yıldırım: Çalışmalarımızı büyük bir özenle gerçekleştiriyoruz.

Sayın müdürüm kendinizi tanıtır mısınız?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili olarak görev yapmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

“Düzce Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğüne” ne zaman atandınız? Halen kaçıncı müdür olarak görev yapmaktasınız?

Yaklaşık olarak 3 yıldır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü vekaleten yürütmekteyim. Halen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın kurulduğu 2011 yılından itibaren 5.Müdür olarak görev yapmaktayım.

 “Düzce Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğünün” görevleri nelerdir. Kısaca anlatır mısınız?

Bakanlığımız politikaları doğrultusunda; çocuk, kadın, yaşlı, engelli bireylere yönelik çalışma yapan, değişim ve gelişimi izleyen, yerinde hizmet verme anlayışı ile toplumun sosyo-ekonomik yoksunluklarını gidermeye çalışan bir kurum olmaktır. Bakanlığımız bünyesinde 5 temel Genel Müdürlük bulunmaktadır. Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğümüz” bulunmaktadır. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Fehmi Öney Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü, Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü” bulunmaktadır. Yine Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Hilmi Çilingir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü” ve “Muharrem Sancaklı Huzurevi” Müdürlüğü bulunmaktadır. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Kadın Konukevi, İlk Kabul Birimi ve Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü” (ŞÖNİM) bulunmaktadır. Yine Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak “Şehit yakınlarımızın ve Gazilerimizin tüm iş ve işlemleri Müdürlüğümüz” tarafından yürütülmektedir.

“Düzce Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğünün” açık adresi ve iletişim numaraları nedir?

Müdürlük binamız Kiremitocağı Mahallesi, İstanbul Caddesinde 109 numaralı binada (Orman İşletmesi Müdürlüğü güney karşısı) hizmet vermektedir. Telefon numaramız: (0380) 512 33 40 Fax: (0380) 512 21 08’dir.

“Düzce Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü” kaç personel ile hizmet veriyor?

Müdürlüğümüz 62 kadrolu, 4 geçici görevli, 198 şirket çalışanı, 24 Ek ders karşılığı olmak üzere toplam 288 kişiyle hizmet vermektedir.

 “Düzce Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü” kaç araçla hizmet veriyor?

İl Müdürlüğümüz ve Kuruluşlarımız dahil 19 araçla hizmet vermekteyiz.

Bakanlığınıza bağlı olan “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri” ilde daha başka hangi kurumlar tarafından yönetiliyor?

 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,” “İl Milli Eğitim Müdürlüğü,” “Düzce Belediyesi,” ve “Halk Sağlığı İl Müdürlüğü”’dür.

Verdiğiniz bu bilgilere göre “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri”ni “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,” “Sosyal Yardımlaşma Vakfı” ve “İl Milli Eğitim Müdürlüğü” yönetiyor. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılıyor mu?

Bildiğimiz üzere engellilik çok boyutlu bir kavramdır. Bu açıdan engelliliğe tek bir boyuttan bakmamak gerekir. Bu sebeple yapılan bütün çalışmalar tek bir kurum açısından değerlendirildiğinde hep eksik kalacaktır. Müdürlüğümüz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak diğer kurum ve kuruluşlarla sürekli iletişim ve irtibat halinde olacak şekilde ortak paydalar üzerine çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir. Sadece İl Milli Eğitim Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile değil, engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza hizmet götürebilecek her kurum ve kuruluşla gerekli çalışmalar yapılmaktadır. “Düzce Belediyesi,” “Halk Sağlığı İl Müdürlüğü” ve “Müdürlüğümüz” arasında imzalanan 18.06.2015 tarihli “Evde Sağlık, Bakım ve Sosyal Destek Hizmetlerinin” İşbirliği içerisinde yürütülmesine Dair İl Protokolü ile de engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza ve ailelerine psiko-sosyal destek sağlanmaktadır.

İlimizde kaç adet rehabilitasyon merkezi var ve bu kurumlar hangi kurumlardır?

İl Müdürlüğümüze bağlı “Hilmi Çilingir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü” olarak 1 adet rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır. Yine Müdürlüğümüz bünyesinde “Neriman Çilingir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi” açılış aşamasındadır.

Kaç türlü engelli var ve hangi tür engelliler hizmet alıyor? Kuruluşlarınızda ne tür engelliler var ve ne tür hizmetleri alıyorlar?

Maalesef ilimizde engelli kuruluşumuz bulunmamaktadır. Bu tür vakaların Bakanlığımızca çevre illere tertibi yapılmaktadır. Huzurevlerimizin rehabilitasyon bölümlerinde yaşlılığa bağlı engelleri olan yaşlılarımız bulunmaktadır. Bu tür yaşlılarımızın tüm ihtiyaçları bakım elemanlarımız tarafından giderilmektedir.

Engellilere tanınan haklar nelerdir?

Engelli vatandaşlarımıza;

*Devlet tiyatroları, müzeler ücretsizdir.

*THY ve TCDD trenler %40 indirimlidir.

*H sınıfı SRC belgesi ile özel tertibatlı araç kullanabilirler ve bu araçlarda vergi indirimi uygulanmaktadır.

*KYK yurtlarında ve burslarında öncelik tanınmaktadır.

*Kendi işlerini kurduklarında gelir vergisi indiriminden faydalanırlar.

*Engelli evde bakım maaşı, 2022 engelli maaşı gibi yardımlardan yararlanabilirler.

*Engellilerin kullandığı ortopedik araçlar sosyal yardımlaşma vakfınca karşılanabilmektedir.

*Rapor alındığı takdirde engelli vatandaşlara bez yardımı vb. yardımlar yapılabilmektedir.

 Kurumuzda engellilere yönelik verilen hizmetler nelerdir?

İl Müdürlüğümüzü en önemli hizmetlerinden biri “engelli evde bakım maaşıdır.” Bu maaşa başvurabilmek için engelliye ait % 50 ve üstü "ağır engelli" ibareli engelli sağlık kurulu raporunun olması, gelir kriterlerine ve bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Kriterlerin uygun olması halinde engelliye aylık 960 tl. maaş ödenmektedir. İlimizde Nisan ayında “2388 kişi engelli evde bakım maaşı” almıştır.

Yine engelli vatandaşlarımıza yönelik engelli kimlik kartı müdürlüğümüzden verilmektedir. Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilmektedir. Müdürlüğümüzden toplam “1844 kişi engelli kimlik kartı” almıştır.

Engellilerin sorunları nedir, çözüm yolları konusunda ne yapılabilir?

Benim perspektifimde engellilerin en büyük sorunu sosyal hayata katılmalarında yaşadığı sorunlardır. Bu bağlamda müdürlüğümüzce engelli vatandaşlarımızın fiziki anlamda sosyalleşmesinin sağlanması için erişilebilirlik sorununu takip etmekteyiz. Ayrıca sosyal hayata katılımlarının sağlanması için toplumsal alanda bir bilinç oluşturulmasını hedeflemekteyiz. Bu konularda izlediğimiz süreç başarılı olduğu takdirde engelli vatandaşlarımıza maddi olarak yapılan yardımlar normalden daha fazla yarar sağlayacaktır.

Engellilerin, yaşamlarını evlerinden ve sosyal çevrelerinden ayrılmadan sürdürebilecekleri sosyal destek nasıl verilir?

Öncelikle sosyal destek konusunu ele almak gerekir. Sosyal destek çok boyutlu ve her sorun grubunda farklı noktada ele alınarak değerlendirilmesi gereken bir husustur. Bu açıdan algılanan sosyal desteğin arttırılması gerekir. Algılanan sosyal desteğin arttırılması amacıyla her engelli bireyin ayrı ayrı değerlendirilerek sosyal çevresi içinde ele alınması ve ‘çözüm odaklı’ yaklaşılması gerekmektedir. Bu anlamda bağlı kuruluşumuz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü çalışmalar yapmak olup sosyal çalışmacı arkadaşlarımızla en son kurum bakımı değerlendirilecek biçimde engelli ve ailesine destek olunmaya çalışılmaktadır. Bu şekilde engelli birey ailesi ve sosyal çevresi bir bütün olarak değerlendirilir ve öncelik engelli bireyin maksimum faydasını sağlamaktır. Bu doğrultuda müdürlüğümüz engelli bireye ve ailesine ‘evde bakım maaşı’ ödemekte, evde sağlık ekipleri ile koordineli çalışmakta, belediye kurumlardan destek alarak engelli bireyin ailevi bütünlüğünü korumaya çalışmaktadır.

Engelliler konusunda Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma Vakfına düşen görevler nedir?

Milli Eğitim Müdürlüğü engellilerin eğitim boyutuyla ilgilenmektedir. Sosyal yardımlaşma vakfımız ise engelli maaşı, tekerlekli sandalye temini vb. gibi engelli vatandaşlarımıza destek olmaya çalışmaktadır.

 Arşiviniz var mı? Mesela; Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Düzce’de kaç yılında kurulmuş. İlçe iken ve il olduktan sonraki çalışmalara ait arşiv mevcut mu?

Bakanlığımız daha önce Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) iken 2011 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. İl Müdürlüğümüze ait kompakt bir arşiv bulunmakta olup, özellikle son 10 yıla ait tüm çalışmalarımız titizlikle arşivlenmiş ve koruma altındadır.

Sayın Müdürüm güzel bir röportaj oldu. “Engelli ve Yaşlı hizmetleri” ile ilgili olarak vatandaşın anlayabileceği şekilde ayrıntılı bilgiler verdiniz. Devletin “Engelli ve Yaşlı hizmetleri” konusuna verdiği değeri, gelinen noktayı bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlere ve bu kurumda başarınızı artırmaya yönelik olarak yardımcı olan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak Düzce halkına vermek istediğiniz mesaj var mı?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri”nin kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz çalışma için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR