Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:31] Toplu Taşımada Kazaları Önlemek İçin Buluştular -- [11:26] Çocuklarda Diş Sağlığını İhmal Etmeyin -- [09:45] KUYMAK YEDİLER HASTANELİK OLDULAR -- [09:40] TEM'de İlerleyen Araç Kül Oldu -- [09:29] POTADA ALT YAPI GÜMBÜR GÜMBÜR -- [18:37] Muharrem Yılmaz Babasını Kaybetti -- [17:43] CHP SEÇİMİNİ YAPTI -- [16:46] BU MUTLULUĞA PAHA BİÇİLEMEZ -- [16:37] DÜZCE NÜFUSU 4 BİN 322 KİŞİN ARTTI -- [16:22] OLASI ARIZALARA KARŞI BAKIMLAR YAPILDI --
Röportajlar
Belediye sınırları içerisinde tüm olumsuzlukları tespit ediyoruz

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Düzce Belediyesi Zabıta Müdürü” Mehmet Ali Kahraman ile röportaj gerçekleştirdi.

5.06.2017
3197 kez okundu
0 bekleyen yorum
4 onaylı yorum
Belediye sınırları içerisinde tüm olumsuzlukları tespit ediyoruz

Kendinizi tanıtır mısınız?

1977 Ordu Perşembe doğumluyum. Ortaokul ve Liseyi Perşembe'de okudum, Memuriyete 2001 yılında başladım, 2009 yılında Düzce Belediyesinde Zabıta Müdürlüğüne atandım, Bu arada Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetiminde Lisans Eğitimini tamamladım. evliyim ve 2 çocuğum var.

 “Zabıta Müdürlüğü”, bina olarak belediyenin hangi binasında hizmet veriyor, iletişim numaraları nedir?

Zabıta Müdürlüğü olarak Belediye Merkez Binası giriş katında Yazı İşleri-Ruhsat Servisi ve İdari İşler olarak hizmet veriyoruz. Aynı zamanda Kent Park'ta da Zabıta Karakol Amirliğimiz bulunmaktadır. Vatandaşımız Zabıta ile ilgili şikayetler için Beyaz masayı yani 153’ü aramaları yeterlidir.

Ayrıca Zabıta Müdürlüğümüzün telefon numaraları  (380) 512 1733-(380)  524 34 57’dir. Kent Park’ta bulunan Zabıta Karakol Amirliğimizin telefon numarası ise (380) 523 88 03’dür.

Zabıta Müdürlüğünün Düzce Belediyesindeki tarihi ile ilgili kısaca bilgi verebilirsiniz?

Belediyemizin Cedidiye Mahallesi, Celal Kasapoğlu Caddesindeki eski hizmet binası 1999 Düzce depremlerinde bir bölümünün hasar aldığı ve arşiv evraklarının da büyük bir bölümünün orada telef olduğu, sadece İmar servisine ait belgelerin kurtarıldığı söylenmektedir. Dolayısıyla Düzce Belediyesinin 1999 yılı geçmişine ait bilgilere maalesef ulaşılamadığı söyleniyor.

Düzce Belediyesinde hangi tarihten beri görev yapıyorsunuz. “Zabıta Müdürlüğüne” ne zaman atandınız ve Belediyede görev yapan kaçıncı zabıta müdürüsünüz?

Düzce Belediyesinde 2009 yılından beri görev yapıyorum. Zabıta Müdürlüğüne 23 Temmuz 2016 tarihinde atandım. Kaçıncı zabıta müdürüsünüz sorusuna şu şekilde cevap verebilirim. Bildiğiniz gibi Düzce, Bolu iline bağlı bir ilçe iken, 09.12.1999 tarih ve 23901 sayılı Resmi Gazete‟de yayımlanan 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile il statüsüne kavuşmuştur. Düzce, Bolu ilinden fiilen ayrılarak, 13.01.2000 tarihinden itibaren resmen il statüsü ile yönetilmeye başlamıştır. Bu duruma göre 2000 yılını milat kabul edersek Düzce ili Merkez Belediyesinde 6 zabıta müdürü görev yapmış, ben ise yedinci  kişi olarak halen görev yapmaktayım.

 “Zabıta Müdürlüğünün” görevleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Belediye Zabıtaları 5393 sayılı Belediye Kanunun 51. maddesinde "Belde halkının sıhhat, selamet ve sağlığının korunması amacıyla yetkili kurum ve kuruluşları tarafından alınmış ve ilgili mevzuat ile kendisine verilen görevleri Belediyelerde takip etmekle görevlendirilmiştir. Bu bağlamda Düzce’mizin cadde, sokak, bulvar ve çevre mahallelerinde kontrol ve takip görevlerimiz bulunmaktadır. Zabıta, adındanda da anlaşılacağı üzere Belediye sınırları içindeki tüm olumsuzluklarla ilgili olarak tespit yapmak, yapılan tespitleri ilgili birimlere aktarmaktan sorumludur. Bu görevlerini yerine getirmek için emir vermek, yasaklar koymak ve uygulamak, bunlara aykırı hareket edenleri cezalandırmak hak ve yetkisine sahiptirler.

Zabıtanın görevleri içinde; İmar, gıda, çevre, yaş sebze ve meyve ticareti, kabahatler, tüketiciyi koruma, karayolu taşıma, hayvanları koruma, hayvan sağlığı, gece kondu, fikir ve sanat eserleri, amme alacaklarının tahsil usulü, ölçüler ve ayar, sigaranın zararını önleme, karayolları trafik, ulusal bayram ve genel tatiller, okul öncesi servisleri, su ürünleri, ticari plakaların verilmesinde uygulanan usul ve yöntemler kanunu, işyeri açma çalıştırma yönetmeliği vb. birçok konular da bulunmaktadır.

Kaçak İnşaatlarla da zabıta müdürlüğü mü ilgileniyor?

Kaçak inşaatların takip ve kontrolü Belediyemiz İmar Müdürlüğüne bağlı Kaçak Yapı ekibi tarafından takip ve kontrol edilmektedir. Ancak Zabıta olarak biz de Kaçak olabileceğini düşündüğümüz veya inşaat ruhsatı ibraz edemeyen şahıslara müdahale ederek durumu tutanakla imar müdürlüğüne bildirerek idari  sürecin başlamasına destek oluyoruz.

“Zabıta Müdürlüğü” kaç personel ile hizmet veriyor?

Toplam 60 personel ile birlikte görev yapmaktayız.

 “Zabıta Müdürlüğü” kaç araçla hizmet veriyor?

8 araçla hizmet vermekteyiz.

 “Zabıta Müdürlüğünün” zorlukları hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle Belediye Zabıtaları 5393 sayılı Belediye Kanunun 51. maddesinde “Belde halkının sıhhat, selamet ve sağlığının korunması amacıyla yetkili kurum ve kuruluşları tarafından alınmış ve ilgili mevzuat ile kendisine verilen görevleri Belediyelerde takip etmekle görevlendirilmiştir”. Bu bağlamda Düzce'mizin cadde, sokak, bulvarlarında ve çevre mahallelerde kontrol ve takip görevlerimiz bulunmaktadır. Bu görevleri icra ederken Memur arkadaşlarımıza zaman zaman sözlü ve fiziki olarak engel olmaya çalışan vatandaşlarımızla karşılaşıyoruz.

Şehir merkezindeki esnaflar müşteriler tarafından görünsün amacıyla kaldırıma ürünlerini çıkarıyorlardı. Bu durumun önüne kısmen de olsa geçilmişti. Oturdu mu bu iş?

Şehir Merkezimizde kaldırım işgalleriyle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda esnaflarımızdan anlayış ve hoşgörü bekliyoruz. Zabıta olarak bizim uygulamalarımız ve yaptırımlarımız tamamıyla halkımızın huzur ve esenliği için yapılan faaliyetlerdir. Biz sadece kaldırıma malzeme koyan esnafımızla değil, aynı zamanda araçlarını park eden vatandaşlarımızla da sorunlar yaşıyoruz. Kaldırıma park yapmış ve vatandaşlarımızın geçişini engelleyen araçlara ceza-i işlem uyguluyoruz. Ancak biz Zabıta olarak ceza-i işlem taraftarı değiliz, fakat vatandaşlarımızın da zor durumda kalmaları, kaldırımı kullanmaları durumunda bu uygulamayı yapmak zorunda kalıyoruz. Kaldırımlar yayalar içindir; Esnaflarımızın ve araç sahiplerinin bu konuda daha duyarlı olmaları gerekmektedir. Bizler halkımızın ve esnafımızın rahatlığı için çalışıyoruz.

 Pazaryerlerinde herhangi bir problemle karşılaşıyor musunuz?

Pazaryerlerinde genellikle il dışından gelerek seyyar olarak satış yapmak isteyen vatandaşlarla sorunlar yaşıyoruz. Bu gibi durumlarda şahıslara ceza-i işlem uyguluyoruz ve pazar yerinden men ediyoruz. 

Şehir merkezinde para dilenen kişiler var. Bunların birçoğunun bir başka vilayetten getirildikleri söyleniyor. Bu doğru mu? Bu gibi durumda ne yapıyorsunuz o kişilere?

Evet doğrudur. İl dışından gelen dilencilere aynı zamanda 'tırnakçı' deniliyor. Böyle durumlarda İl Emniyet Müdürlüğü ile birlikte hareket ediyoruz ve şahısların şehir dışına çıkarılmalarını sağlıyoruz. Bunun yanında dilenmek amacıyla gelenlere de 5326 sayılı kabahatler kanununda belirtilen maddelere göre ceza-i işlem uygulayarak üzerinden çıkan paralara tutanakla el koyup “Yediemin” işlemi yapıyoruz.

Ayrıca yabancı uyruklu vatandaşlarla ilgili Emniyet, İl Göç İdaresi ve SGK birimleriyle ortak çalışma yapılmaktadır. Biz Zabıta Müdürlüğü olarak yapılan bütün ihbarları değerlendirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımız da bize bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor.

 Cami önlerinde yiyecek, giyecek vb. türünden satış yapan seyyar satıcılar var. Bu kişiler için ne tür bir uygulama yapıyorsunuz?

Bu tarz satıcılarla ilgili yaptığımız uygulamada 5326 sayılı kabahatler kanununda belirtilen maddelere göre seyyar satış yapan şahıslara ceza-i işlem uygulanmaktadır.

Ramazan ve Kurban bayramlarında görevleriniz daha mı fazla artıyor?

Özellikle Ramazan boyunca gıda denetimlerimiz ve seyyar satıcılarla mücadelemiz daha fazla oluyor. Ayrıca 2016 yılı Kurban Bayramı öncesi yapmış olduğumuz uygulama, yani esnaflarımızın cadde ve sokaklara, kaldırımlara tezgah açmamaları ve diğer illerden gelen vatandaşların şehir merkezinde herhangi bir yere tezgah açmamaları konusunda çalışmalarımız daha da artacaktır.

 “Zabıta Müdürlüğü” olarak görevlerinizin daha etkili olabilmesi için bir çalışmanız var mı?

Zabıta Müdürlüğü olarak öncelikle Düzce halkına daha verimli hizmet verebilmek, daha huzurlu bir ortam sağlamak amaçlı, birim içi eğitimlerimiz ve araştırmalarımız devam etmektedir. Yakın bir zamanda personelimize “Halkla İlişkiler konusunda” bir eğitim semineri düzenleyeceğiz. Bunun yanında tarafımıza yapılan eleştirileri de dikkate alarak eksik olan hususlarımızı düzeltmeye çalışıyoruz. Eleştirilerin bize katkı sağladığını da söyleyebilirim.

Sayın müdürüm güzel bir röportaj oldu. Sizlere, biriminizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulanlar varsa onları söylemek ister misiniz?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce Belediyesi “Zabıta Müdürlüğü” nün kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse kurumumuzun gelişimine olan katkıları nedeniyle başta Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Keleş’e kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
3197 kez okundu
0 bekleyen yorum
4 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%55,56

ahmet

6.6.2017 - 11:28:15

kim daha yararlı olmuş onuda paylaşın.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%84,73

zikri

6.6.2017 - 11:03:20

o zabıta müdürü iki sefer değil üç sefer zabıta müdülüğüne geldi ve onun döneminde bizler adam gibi görev yaptık.neden emekli olduğunuda herkez biliyor.zaman herşeyin ilacıdır.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,38

Öz Düzceli

6.6.2017 - 00:59:19

Yanlışlık yok. 7. zabıta müdürlerinden bir tanesi değişik zamanlarda iki sefer müdürlük yapmış. sayı olarak 7, fakat kişi olarak 6 müdür olamaz mı?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Düzceli

5.6.2017 - 13:10:36

diyor ki belediyede 7 zabıta müdürü görev yapmış, ben 6. müdürüm... ben mi anlayamadım, yazarken mi hata var, baskıda mı yanlış var, biri açıklasın lütfen...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR