Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:37] Koronadan Hayatını Kaybetti -- [10:05] Son hazırlıklar yapılıyor -- [10:00] Özlü diğer fabrikaları da gezecek -- [09:52] Temizliğiyle Dikkat Çekiyor -- [23:21] AMBULANS ALEV ALEV YANDI! -- [17:28] Yarışma İçin Gün Sayılıyor -- [17:22] Sorunları Ele Aldılar -- [16:55] Birlikte hareket ediyorlar -- [13:37] Vali Atay başkanlık etti -- [11:07] GERİ SAYIM BAŞLADI --
Röportajlar
1840'DAN BUGÜNE PTT

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce “PTT Başmüdürü” Recai Akgül ile röportaj yaptı.

12.06.2017
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
1840'DAN BUGÜNE PTT

Kendinizi tanıtır mısınız?

1963 Manisa doğumluyum. İlkokulu Muradiye Atatürk İlkokulunda, orta ve liseyi Salihli Lisesinde Devlet Parasız Yatılı olarak okudum. Üniversiteyi Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İ.İ.B.F) İşletme Bölümünden mezun oldum. Evliyim. 1 oğlum var. 1987 yılında PTT'de göreve başladım.

Düzce PTT Başmüdürlüğüne ne zaman atandınız ve Düzce’de kaçıncı Başmüdür olarak görev yapmaktasınız?

Düzce PTT Başmüdürlüğüne 16 Ekim 2014 tarihinde atandım. Halen Düzce PTT’sinde 4. Başmüdür olarak görev yapmaktayım

Tabelanızda Düzce PTT Başmüdürlüğü yazıyor. Başmüdürlük ile Müdürlük arasındaki fark nedir?

Başmüdürlük ildeki (ilçeler dahil) tüm PTT merkez şube ve acentelerden sorumlu müdürdür. Müdür ise sadece kendi bulunduğu ilçenin sorumlu müdürüdür.

Başmüdürlüğünüzün şu andaki adresi neresidir, oradaki verilen hizmetler nelerdir ve iletişim numaraları nedir?

Adresimiz; Sancaklar mahallesi Akçakoca yolu, Numara:119 Düzce. Başmüdürlük binamızda Başmüdürlük yönetim personelimizin yanı sıra zemin katta posta, ayrım ve dağıtım servisimiz bulunmaktadır. Düzce iline gelen tüm kargo, kurye, mektup, tebligat vb. gönderiler burada ayrıma tabi tutularak ilçelere sevkleri sağlanmakta, ilçelerden kabul edilenleri de varış illerine sevk etmektedirler. Düzce il merkezinin tüm gönderileri dağıtıma buradan çıkarılmaktadır. Başmüdürlüğümüzün Telefon numarası: 0380 526 2193’dür.

Merkez ilçe şube adres ve telefon numaramız ise Şerefiye mahallesi, eski İstanbul caddesi, Numara 88. Telefon numarası: 0380 512 3905 - fax numarası 0 380 523 8661’dir.

PTT Kargo Düzce Şubesi İletişim Bilgileri: PTT Kargo Düzce şubesine çalışma saatleri içinde 0 380 512 3905 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. PTT Kargo Düzce şubesi çalışma saatleri hafta içi saat 08:30 - 12:30 & 13:30 - 17:00 arasıdır. Ayrıca çalışma saatleri içinde 444 1 788 / Kargo 169 numaralı PTT Kargo müşteri hizmetlerini arayarak kargo takibi, kargo ücret bilgisi, kurye çağırma ve kargonuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için P.T.T. resmi web sitesi olan http://www.ptt.gov.tr sitesi ziyaret edilebilir.

Şehir merkezine biraz uzakta oluşunuz nedeniyle PTT de işi olan vatandaş oraya hangi numaralı dolmuşlara binerek gelebilir?

Başmüdürlüğümüze ulaşmak çok kolay. Düzce Üniversitesine giden tüm otobüsler buradan geçmektedir. Ayrıca Boğaziçi dolmuşları ile Beçi dolmuşları da bu güzergahtan geçmektedirler.

Düzce’de PTT Müdürlüğü ve PTT Başmüdürlüğü hangi tarihlerde kurulmuş?

PTT (postane) ilk olarak Tanzimat Fermanında yapılan gelişmeler sonucu Osmanlı Devleti zamanında kurulmuş, kuruluş tarihi 23 Ekim 1840’dır. İlk PTT hizmet noktası İstanbul’da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile hizmet vermeye başlamıştır.

Düzce PTT Müdürlüğü daha önceleri Bolu Başmüdürlüğüne bağlı merkez müdürlüğü olarak kurulmuş olup, 2007 yılında Başmüdürlük olarak yapılanmıştır.

PTT Başmüdürlüğüne ait İnternet siteniz var mı ve devamlı güncelliyor musunuz?

Başmüdürlüğümüze ait internet sitemiz yoktur. ptt.gov.tr kurumsal internet sitemizdir.

İlhami Atasever: İlçelerde de PTT Müdürlüğü, şube ve Acenteler var mı?

Her ilçemizde PTT Müdürlüğü bulunmaktadır. Şubelerimiz ise; Düzce Adliyesi, Düzce Hükümet Konağı, Küçüksu, Konuralp, Düzce Üniversitesi, Sancaklar, Beyköy, Yeni Sanayi çarşısı, Kalıcı konutlar olmak üzere 9 adettir. Acentelerimiz ise; Boğaziçi Beldesi, Aydınpınar, Doğanlı, Duraklar, Gölormanı, Hacıyakup, Üçköprü, Üçyol ve Yenitaşköprü köylerinde hizmet vermektedir.

PTT ilkokulda öğrendiğimiz gibi hala posta, telefon, telgraf anlamında mı hizmet veriyor? PTT’nin tarihçesini kısaca özetler misiniz?

İlk Posta Teşkilatı 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. 1843 yılında telgrafın icadını müteakip 11 yıl sonra ülkemizde de telgraf hizmeti başlamış, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur. 1871 yılında ise Posta Nazırlığı ile Telgraf Müdürlüğü birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür. 1876 yılında milletlerarası posta nakli şebekesi kurulmuş, 1901 yılında ise koli ve havale işleminin kabulüne başlanmıştır. 23 Mayıs 1909 tarihinde ilk manüel telefon santralinin İstanbul'da hizmete verilmesinden sonra Posta ve Telgraf Nezareti, 1909 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürülmüş, 1913 yılında da Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını almıştır.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan PTT Genel Müdürlüğü 1933 yılında katma bütçeli bir idare olarak Bayındırlık Bakanlığına, 1939'da ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanarak hizmetine devam etmiştir.

1954 Yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan PTT Genel Müdürlüğü, 1984 yılında Kamu İktisadi Devlet Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak çıkarılan 233 sayılı KHK ile Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) statüsüne geçirilmiştir.

18.06.1994 tarih ve 4000 sayılı Kanun ile PTT İşletmesi Genel Müdürlüğünün, T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi şeklinde yeniden yapılanması öngörülmüş olup, 24.04.1995 tarihinden itibaren T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü müstakilen çalışmaya başlamıştır.

29.01.2000 tarih ve 23948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı kanunun 24. maddesi ile "T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü" olan Kuruluşumuzun adı "T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü" (PTT) olarak değiştirilmiştir.

01.11.2011 tarih, 28102 (Mükerrer) sayılı ve KHK/655 karar sayısı ile Resmi Gazete'de yayınlanan "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" ile Bakanlığımız teşkilat yapısı değişmiş olup Bakanlığımız "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı" olarak hizmetlerine devam etmektedir.

23.05.2013 tarih ve 28655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6475 sayılı "Posta Hizmetleri Kanunu" ile Kuruluşumuz görevleri yeniden düzenlenmiş ve "Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi" adı ile yeniden yapılandırılmıştır.

Bakanlık olarak hangi bakanlığa bağlısınız?

Kurumumuz az önce de ifade ettiğim gibi “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığına” bağlı bir kuruluştur.

1995 yılında telefon PTT'den ayrıldıktan sonra adımız önce Posta İşletmesi oldu. Fakat PTT bir uluslararası marka olduğundan bu ismi tekrar almamız gerekiyordu. 2004 yılında çıkan bir yasayl ile adımız “Posta Telgraf Teşkilatı” olarak tekrar PTT oldu. 2013 yılı Mayıs ayından itibaren çıkarılan yeni yasa ile PTT A.Ş olduk.

Hala PTT’den telgraf çeken var mı? Telgraf işi eskisi gibi mi yoksa elektronik olarak mı yapılıyor?

Evet. Özel günlerde telgraf çekilmeye devam ediliyor. Günümüzde telgrafları internet üzerinden bir noktadan bir noktaya iletiyoruz.

PTT devletin bir kurumu mudur, özel bir kuruluş mudur? Kit midir?

PTT A.Ş %100 devlet kuruluşudur. Hazineye ait iken çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile “Varlık Fonuna” devredilmiştir.

Siz ve çalışanlarınız 657 sayılı devlet memurları kanununa göre mi hizmet veriyorsunuz? 

PTT’de Müdür konumunda olanlar 657, A.Ş olmadan önceki çalışanlar 399 sayılı kanuna tabi sözleşmeli personel, A.Ş olduktan sonra işe girenler ile isteğe bağlı bu statüye geçenler İdari Hizmet Sözleşmeli (İHS) olarak çalışmaktadırlar. Bunlara ek olarak dağıtım, temizlik, güvenlik işlerimiz taşeron tarafından yapılmaktadır.

PTT Başmüdürlüğünün kurumsal yapısından bahseder misiniz? Başmüdürlük, Müdürlük, Şubeler ve Acenteler olarak.

Düzce PTT Başmüdürlüğü; 8 Merkez Müdürlüğü, 9 Şube ve 9 Acente olmak üzere 26 işyeri ile Düzce halkına hizmet vermektedir. Hizmet verdiğimiz yerleri yukarıda belirtmiştim.

Kurumsal görevleriniz içinde bankacılık hizmetleri de var mı?

Evet var. Tahsilat bankacığı yapıyoruz. Anlaşmalı olduğumuz bankalar adına kredi veriyoruz. Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile artık kendi adımıza kredi kartı da verebileceğiz.

Düzce şehir merkezindeki hizmet binası hepimizin bildiği gibi Düzce Merkez caminin karşısında. O bina aynı zamanda idare binası olarak da mı kullanılıyor? Orada hangi tür hizmetler veriliyor? 

Düzce şehir merkezimizdeki binamız; Düzce Merkez Müdürlüğümüze ait olup, her türlü tahsilat, havale ve posta çeki ödeme ve kabul, mektup kabulü ve kredi verme işlemleri başta olmak üzere bu binada 400'e yakın iş ve işlem yapılmaktadır.

İlimiz ve ilçelerimizde kaç adet hizmet binası mevcut? Binalar PTT Başmüdürlüğüne mi ait yoksa kira karşılığı olan binalarda mı hizmet veriyor?

Başmüdürlüğümüz dahil olmak üzere İl merkezimiz ve ilçe merkezlerimizdeki binalarımızın tümü PTT A.Ş.’ye ait olup 9 adettir.  Şube binalarımızın sayısı 9 adettir. Şube binalarımız ise kira karşılığı olup 9 adettir.

Görev alanları değişen PTT’nin yeni hizmet alanları konusunda okullarda eğitim vermeyi düşünür müsünüz?

vet. Zaman, zaman okullarımızda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Hatta öğrencilerimiz PTT Başmüdürlüğümüze ziyaretlerde bulunmaktadırlar.

Eskiden olduğu gibi mektup veya tebrik kartları gönderiliyor mu?

Günümüzde mektupların çok büyük bir kısmı ticari mektuplardan oluşmaktadır. (Faturalar, Extreler gibi.) Özel mektuplar çok az da olsa gönderilmektedir. Tebrik kartı göndermek unutulmasın diye; bayramlarda ve özel günlerde PTT A.Ş olarak okullarda kart ve zarf dağıtıyoruz. Mektup ve tebrik kartı göndermeyi teşvik ediyoruz.

Toplam kaç personel ve kaç araç ile hizmet veriyorsunuz?

Kurumumuzda her kademeden 145 personel çalışmakta olup, 20 araç, 15 motosiklet ile hizmet vermekteyiz.

Verdiğiniz bu bilgiler tüm il için mi, Merkez ilçe için mi geçerli?

Tüm ilimiz için geçerlidir.

Arşiviniz var mı?

Geçmiş yıllara ait arşivimiz 1999 depreminde yok olmuş, fakat 1999 yılından sonra düzenli bir arşivimiz mevcuttur.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

176 yıllık bir kurum olan PTT A.Ş her zaman kendini yenileyerek ve çağa ayak uydurarak bugünlere gelmiştir. Geçtiğimiz aydan başlayarak Düzce Belediyesine ait su tahsilat işine de başlamış bulunmaktayız. Halkımıza bu müjdeyi buradan vermiş olalım.

 Bize zaman ayırdınız. Verdiğiniz bilgiler nedeniyle teşekkür ederim.

Yaptığımız çalışmaları basına taşımakla halkımızı bilgilendiriyorsunuz. Devletimizin dünden bugüne geldiği noktayı, yapılan çalışmaları halka anlatmış oluyorsunuz. Bu nedenle size ve şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine teşekkürlerimi arzederim.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR