Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:37] Koronadan Hayatını Kaybetti -- [10:05] Son hazırlıklar yapılıyor -- [10:00] Özlü diğer fabrikaları da gezecek -- [09:52] Temizliğiyle Dikkat Çekiyor -- [23:21] AMBULANS ALEV ALEV YANDI! -- [17:28] Yarışma İçin Gün Sayılıyor -- [17:22] Sorunları Ele Aldılar -- [16:55] Birlikte hareket ediyorlar -- [13:37] Vali Atay başkanlık etti -- [11:07] GERİ SAYIM BAŞLADI --
Röportajlar
Öztürk: Biz Bir Köprü Görevi Görmekteyiz

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce Valiliği “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü” Ercan Öztürk ile röportaj yaptı.

19.06.2017
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
Öztürk: Biz Bir Köprü Görevi Görmekteyiz

Kendinizi tanıtır mısınız?

1977, Düzce doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Düzce'de tamamladım. Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Evliyim, 3 çocuk babasıyım. 

 Düzce “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü”ne ne zaman atandınız ve burada halen kaçıncı müdür olarak görev yapmaktasınız?

2014 yılında “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü”nde göreve başladım. Bu kurumun 4. Müdürü olarak görev yapmaktayım.

"Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” Düzce’de hangi tarihten itibaren hizmet veriyor. Kuruluş amacı neydi, kısaca tarihçesini anlatır mısınız?

“Düzce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” 29 Mayıs 1986 tarih ve 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında devlet ile yoksul vatandaşlar arasında sosyal yardımların doğrudan ve en kısa sürede vatandaşa ulaştırılması açısından bir köprü görevi görmek amacı ile kurulmuştur.

Düzce “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” bina olarak nerede hizmet veriyor, iletişim numaraları nedir, hangi bakanlığa bağlı ve ilde idari olarak nereye bağlısınız?

Vakfımız, Düzce Valiliği yerleşkesinde I Blok, zemin katta hizmet vermektedir. İletişim telefonumuz 0380 523 16 69’dur.

“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” hiyerarşik olarak herhangi bir kuruma bağlı olmayıp, Özel Hukuk Tüzel Kişiliği şeklinde örgütlenmiş olmakla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gönderilen periyodik paylar ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Vakfımızın karar organı, "Vakıf Mütevelli Heyeti”dir ve bu heyetin Başkanı, aynı zamanda Vakfımızın Başkanı Düzce Valisidir.

 “Düzce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”nın görevleri ve çalışma prensipleri hakkında bilgi verir misiniz?

Vakfımızın görevleri:

*Muhtaç vatandaşların geçimini sağlamak ve zaruri ihtiyaçlarını karşılamak konusunda nakdi ve ayni yardımlarla desteklemek,

*Eşi vefat etmiş kadınlar, muhtaç asker aileleri, öksüz ve yetim çocuklar, engelli ve yaşlı kimseler gibi toplumumuzdaki dezavantajlı kesimden fakru-zaruret içinde olan vatandaşlarımızın yanında olmak,

*Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza Genel Sağlık Sigortası için Gelir Testini yapmaktır.

Kuruluş Kanunumuzun amacı kapsamında yoksullukla mücadele edilmesinde, kaynakların etkin bir biçimde kullanılmasını sağlamak, temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun nüfusun en yoksul diliminde yer alan vatandaşlarımıza doğruluk, eşitlik ve objektiflik kriterlerine bağlı kalarak sosyal yardımlarla desteklemek de temel çalışma prensibimizdir.

 “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” kaç personel ile hizmet veriyor?

20 kişilik kadro ile hizmet vermekteyiz.

 “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” kaç araçla hizmet veriyor?

Faaliyetlerimizi 3 adet kiralık araç ile yürütüyoruz.

 “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” daha çok toplumumuzun hangi kesimine hizmet ediyor?

Yukarıda da izah ettiğimiz gibi muhtaç durumdaki vatandaşlarımız ile eşi vefat etmiş bayanlar, asker aileleri, öksüz ve yetimler, çocuklar, engelli ve yaşlı vatandaşlar gibi toplumun dezavantajlı kesimine ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara hizmet vermektedir.

“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ilçelerde de hizmet veriyor mu?

 “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” her il ve ilçede bulunmaktadır. Her vatandaş ikamet ettiği il veya ilçenin vakfında işlem yaptırabilmektedir. Biz de ilimiz merkez ilçe sınırları içerisindeki vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz.

Muhtaç durumda olan vatandaşlarımıza ne tür yardımlarınız olabiliyor?

Muhtaç durumda olan vatandaşlarımızın giyim, yakacak ve gıda gibi ayni yardımlar ile eğitim, sağlık, afet ve ev onarım/yapım yardımı gibi nakdi yardımlardan faydalandırılmalarını sağlıyoruz.

Engelli, yaşlı, asker, yetim, dul maaşlarını da siz mi veriyorsunuz?

Eşi vefat etmiş kadınlara, muhtaç asker ailelerine, öksüz ve yetim çocuklara yönelik merkezi yardımlar ile 2022 Sayılı Kanun çerçevesinde engelli, engelli yakını ve yaşlı aylıklarını biz bağlıyoruz. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü de ödemelerini gerçekleştiriyor.

Engelli, yaşlı, asker, öksüz, yetim, dul maaşlarını aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de vermiyor mu?

 “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü” ağır engelli kişilerin bakımını üstlenen vatandaşlarımıza Evde Bakım Aylığı, temel ihtiyaçlarını sağlayamayan ailelere de çocukların ailelerinden ayrılmadan yanlarında bakımına imkan sağlanması amacıyla Sosyal ve Ekonomik Destek vermektedir. Bunların haricinde, saydığınız kesime yapılan bütün yardımlar vakfımız tarafından yapılmaktadır.

Bu kişilere maaş bağlanabilmesi için kararı kim veriyor, kriterler nelerdir?

Vakfımızın karar organı Düzce Valimiz Zülkif DAĞLI’nın Başkanlık ettiği Mütevelli heyetimizdir ve yapılacak bütün işlemler için kararlar bu heyette alınmaktadır.

Vatandaşlarımızın başvurusuna müteakiben Sosyal Yardım ve İnceleme görevlilerimizin yapacağı inceleme sonucu oluşturulan rapor, Vakıf Mütevelli heyetine sunulur ve mevcut talepler mevzuat çerçevesinde değerlendirilerek karar verilir. Sıraladığımız bu maaş ve yardımlarda en temel kriterler kişinin sosyal güvencesi olmaması ve hanede kişi başına düşen gelir ve mal varlığı hesaplandığında ortaya çıkan rakamın 423,58 tl’yi geçmemesidir. Bu rakam asgari ücrete yapılan zamma göre düzenli olarak güncellenmektedir.

“Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi” ne demek? Hangi kesimi ilgilendiriyor?

Genel Sağlık Sigortası herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için düzenlenmiş bir sistemdir.

Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık, malullük, ölüm, dul, yetim aylığı almayanlar ile geliri olmayan başka bir deyişle sosyal güvenceli bir işte çalışmayan (yani her hangi bir sağlık sigortası olmayan) kişileri ilgilendirmektedir.

Son yıllarda ülkemize çok sayıda mülteci geldi. Devlet mültecilere maaş, gıda, ilaç, yakacak yardımı veriyor mu?

Her daim mazlumun yanında olan ecdadımızdan aldığımız mirasımız gereği müşkül durumdaki mültecilere de destek olmaktayız. Mültecilere “Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği” tarafından ödenen yardımlar vakfımız aracılığıyla aktarılmaktadır. Buna ek olarak vatandaşlarımıza yaptığımız nakdi ve ayni yardımlardan vakfımızın imkanları çerçevesinde mültecilere de yapmaktayız. Ancak bunlara yapılan yardımlar da tıpkı vatandaşlarımızda olduğu gibi yetkililerimizin dikkatli incelemeleri sonucu muhtaç olduklarının tespit edilmesine bağlıdır. Halk arasında her ay kiralarının ödendiği, aylık 500-1000TL para yardımı yapıldığı gibi söylentiler ise kesinlikle doğru değildir!

İlimize gelen mültecilerle ilgili çalışma yapan ve vakfınıza bağlı “Kadim” adıyla bir birim oluşturulduğunu duydum, bunun açılımı nedir biraz anlatırmısınız?

Evet, Sayın Valimiz Zülkif DAĞLI’nın talimatı ile ilimize gelen tüm mültecilerle ilgili sosyal politika üretecek ve rehberlik hizmeti verecek “Kardeşlik, Akrabalık, Dayanışma ve İletişim Merkezi” (KADİM) kuruldu. Söz konusu merkezde sadece yardımlarla ilgili değil eğitim ve sağlık gibi alanlarda da rehberlik ve danışma hizmeti verilmektedir. Sayın Valimiz Merkezin kuruluşuyla ve çalışmalarıyla Düzce ilinde bu alanda faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarını ve konunun muhatabı olan Resmi Kurumları bir araya getirmiştir, çalışmaları da yakinen takip etmektedir.

Engellilerin kimliklerini siz mi düzenliyorsunuz?

Hayır, engellilerin kimlikleri Düzce “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü” tarafından düzenlenmektedir.

 Bir yılda ortalama olarak ne kadar yardım yapıyorsunuz?

 Yıllık yardımlarımız o yıl içerisinde gerçekleşen afet olaylarına, ülkemizin Sosyo-Ekonomik durumundaki (göçler, ekonomik krizler gibi) değişikliklere göre değişim göstermektedir. Biz Vakıf olarak Haziran 2016 ve Haziran 2017 tarihleri arasında Vakıf Özkaynaklarımızdan 2.306.540,57 tl, Merkezi olarak 11.615.850,59 tl. nakdi yardım ve 2.039.658,45 tl. değerinde ayni yardım yaptık. Bu ayni yardımlar giyim, gıda ve 2500 aileye toplam 3750 ton kömür yardımından oluşmaktadır.

Son olarak Ramazan ayının gelişi sebebiyle, Sayın Valimiz Zülkif DAĞLI’nın talimatları ve koordinasyonu ile İlimizde 3242 aileye 725800 tl. nakdi yardım, Vakfımız ve Sivil Toplum Kuruluşları işbirliğinde de 8022 aileye 8936 koli gıda yardımı yapılmıştır.

 

Nakdi, gıda, giyecek ve yakacak şeklinde yapılan yardımların yapılış şekli ile ilgili de kısaca bilgi verir misiniz?

Nakit olarak yardım yapabildiğimiz gibi ayni olarak da yani gıda, giyecek ve yakacak şeklinde de yardım yapabilmekteyiz. Örneğin geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde Düzce’de ilk ve orta öğretime devam eden öğrencilere bir proje dâhilinde 1000 adet bot ve 1000 adet mont yardım olarak dağıtılmıştır. Yine yaptığımız bir proje ile okula devamsızlığın yoğun olduğu bölgelerde “Okula Devam Sizden-Bot ve Montunuz Bizden” deyip 263 öğrenciye birer (1) takım bot, mont ve pantolon dağıtılmıştır.

Yoksullara yapılacak yardımların ne kadar yapılacağına kim karar veriyor?

Tüm yardımları ve yapılacak yardımların miktarlarını mütevelli heyetimiz belirlemekte olup, Mütevelli heyetin bütün kararları oy çokluğu ile alınmaktadır.

Yardımlar belirli bir komisyon tarafından yapılıyorsa o komisyon kimlerden oluşuyor ve kriterleri nelerdir?

Vakfımızın Mütevelli heyeti doğal üyeler ve seçilmiş üyelerden oluşmaktadır. Doğal üyeler aynı zamanda vakfımızın başkanı olan Valimiz, Belediye Başkanı, Defterdar, İl Millî Eğitim Müdürü, İl Sağlık Müdürü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü (İl Shçek Müdürü) ve İl Müftüsüdür. Seçilmiş üyelerimiz ise Köy Muhtarı (kendi aralarından seçecekleri bir kişi), Mahalle Muhtarı (kendi aralarından seçecekleri bir kişi), Stk temsilcileri (kendi aralarından seçecekleri iki kişi) ve hayırsever vatandaşlar (İl Genel Meclisinin seçeceği iki kişi)’dir. Doğal üye olmanın kriteri adı geçen görevlerde bulunuyor olmak, seçilmiş üye olmanın kriteri ise anlaşılacağı üzere bu göreve layık görülerek seçilmektir.

Sayın müdürüm güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından bilindiği zannedilen ama pek fazla bilgi sahibi olunmayan Düzce “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”nı vatandaşımızın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Sizlere, biriminizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulanlar varsa onları söylemek ister misiniz?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”nın kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse kurumumuzun gelişimine katkıları nedeniyle başta ilimiz valisi Zülkif Dağlı’ya kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,63

İlahami Atasever

21.6.2017 - 12:21:50

Hukukçu bey kardeşime uyarıları için teşekkür ediyorum
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,80

Hukukçu

19.6.2017 - 19:48:11

Çocuk resimleri ve yardım yapılan aile resimlerini kullanmak istismardır.Bunları kaldırmalısınız..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR