Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:26] MAHALLELİ ARTIK BIKTI! -- [17:07] Bu Ne Vefasızlık! -- [16:59] BARO BATIYOR -- [16:37] SON 10 GÜNDEKİ KİBİR ALAMETLERİ... -- [16:21] BU GALİBİYET İLAÇ GİBİ GELDİ -- [14:45] AKÇAKOCA SAHİLİNDE ŞAŞIRTAN GÖRÜNTÜ -- [13:46] Düzcespor Evinde Yomraspor ile Karşılaşıyor -- [04:40] Hatalı dönüş yapan tır'a otobüs çarptı -- [00:23] TAVUK ÇİFTLİĞİ KÜL OLDU -- [22:57] Müdür Çam Devirmeye Devam Ediyor --
Röportajlar
Kültür-Sanatın Nabzını Tutuyoruz

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürü” Seçil Acar ile röportaj yaptı.

4.07.2017
3087 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Kültür-Sanatın Nabzını Tutuyoruz

Kendinizi tanıtır mısınız?

1964 Cumayeri doğumluyum. İlk ve ortaokulu Cumayeri’nde tamamladım. İstanbul Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Malatya Yüksek Okulu’nu bitirdim. Evli ve 1 çocuk annesiyim.

 Ne kadar zamandır Düzce Belediye’sinde görev yapıyorsunuz? Belediyede hangi birimlerde görev yaptınız, Kültür İşleri Müdürlüğü görevini ne kadar süredir yürütüyorsunuz?

Mezuniyetten sonra 1992-2001 tarihleri arasında Cumayeri Belediyesi’nde görev yaptım. 2001 tarihinden bu yana Düzce Belediyesi’nde çalışıyorum. Bu güne kadar “Makine İkmal,” “Mali Hizmetler” ve “Destek Hizmetleri” Müdürlüğü’nde görev yaptım. 2014 yılında “Kültür İşleri Müdürü” olarak atandım.

Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü” ne zaman kuruldu, Müdürlüğünüze bağlı birimleri tanıtabilir misiniz, kaç kişi ile hizmet veriyorsunuz?

“Kültür İşleri Müdürlüğü” 2003 yılında Düzce Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile kurulmuştur. Kuruluşundan günümüze kadar sürekli gelişme gösteren müdürlüğümüz bugün 50 kişi ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Müdürlüğümüz bünyesinde; Kurumsal işlerin yürütüldüğü “Yönetim Hizmetleri,” teknik işlerin yürütüldüğü “Teknik Hizmetler,” müdürlüğün yıl boyunca yaptığı etkinlikleri planlayan ve koordine eden ayrıca iç kaynaklı projelerin de hazırlandığı “Kültür Sanat Etkinlikleri ve Projeler,” planlanan etkinlikler ve projelerin uygulandığı “Etkinlik Uygulama ve Koordinasyon,” Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile açtığımız kursların koordinasyonunu sağlayan “Meslek Edindirme Kursları,” yetişkin ve çocuk oyunlarını sahneye koyan“Şehir Tiyatrosu,” “Halk Dansları Topluluğu,” “Düzce Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu”, “Mehter,” “Bando,” Çocuk Keman Grubunun çalışma ve programlarını organize eden “Orkestra ve Sanat Toplulukları” ile “Belediyespor Birimleri” bulunmaktadır.

 “Kültür İşleri Müdürlüğü”ne ait kaç hizmet aracınız bulunmaktadır?

Çalışmalarımızda 1 makam aracı, 1 minibüs ve 1 pikap kullanıyoruz.

 Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü” (Kültür Merkezi) binanızın açılışı hangi tarihte yapıldı?

Düzce Belediye Başkanımız Sayın Mehmet KELEŞ’in dünyanın en kutsal mesleğini icra eden değerli öğretmenlerimize ithaf ettiği “Kültür Merkezi’”mizin açılışı, 24 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Devlet Tiyatosu’nun sahneye koyduğu ve izleyici tarafından çok beğenilen “Jennifer’in Düğünü - Osman Gazi” adlı oyun ile açıldı.

 “Kültür İşleri Müdürlüğünüzün” yeni adresi neresidir. İletişim numaraları nedir?

Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü”; Şıralık Mahallesi, Eski Bolu Caddesi, No:248 adresinde yapımı yeni tamamlanmış olan “Kültür Merkezi” binasında hizmet vermektedir. Telefon numaraları: 0380 523 43 22 – 523 93 33 – 0 530 546 10 54. Fax numarası: 0 380 514 92 38’dir. Vatandaşlarımız bizelere bu numaralardan ulaşabilirler.

Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü’”nün hizmet birimlerinin de içinde bulunduğu Düzce Belediyesi “Kültür Merkezi” binasının fiziki özelliklerinden bahseder misiniz?

Seçil Acar: Kültür Merkezi binası 3 kattan oluşmaktadır. Binanın 3. katında “Kültür İşleri Müdürlüğü” hizmet birimleri yer almaktadır. Zemin katta “sergi salonu,” 120 kişi kapasiteli Küçük Sahne, seramik atölyesi ve bale atölyesi bulunmaktadır. Giriş katında ise 400 kişi kapasiteli Celil Yağız Sahnesi, çocuk ve yetişkin okuma salonları ile 70’er kişi kapasiteli toplantı salonları hizmet vermektedir.

 İlhami Atasever: Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü’nün” çalışma şartları nedir?

Düzce Belediyesi “Kültür Merkezi” Düzce’nin Sosyal ve Kültürel ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile deyim yerinde ise 7/24 hizmet vermektedir. Çalışma arkadaşlarımız öncelikle Belediye hizmetlerinin kusursuz yürütülmesi ve yine diğer kurumların ihtiyaçlarının karşılanması adına her türlü özveride bulunarak canla başla günün her saatinde görevlerini yerine getirmektedir. Bu vesile ile arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum.

Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü” bu binada yani “Kültür Merkezi”nde ne tür hizmetler veriyor?

Düzce Belediyesi “Kültür Merkezi” açılışından itibaren resmi - özel ayrımı yapılmaksızın çoğu zaman günde 3 - 4 program ile Düzce’nin salon ihtiyacına cevap vermektedir.

Bunun dışında Düzce Belediyesi organizasyonu ile düzenlenen Devlet Tiyatroları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve özel tiyatrolar tarafından sahnelenen çok sayıda oyun ücretsiz olarak Düzceli sanatseverlerle buluşmuştur. Yine çocuklara yönelik tiyatro oyunları sahnelenmiş, düzenlenen söyleşilerle çocuklar sevdikleri yazarlar ile bir arada olma fırsatı yakalamıştır. Ayrıca açılan bale kursu yoğun talep görmüştür.

Düzce’nin kültür sanat gündemine yön vermek, Düzceli’yi farklı sanat etkinlikleri ile buluşturmak amacı ile yaptığımız planlamalar doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapıyoruz.

Bunların dışında çok sayıda sergiye ev sahipliği yaptık, Düzce Üniversitesi işbirliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Uluslararası Düzce Tarih Kültür ve Sanat Günleri” kapsamında “Düzce Kültür Sempozyumu”’nu hayata geçirdik. Belediyemiz Birim Müdürlükleri tarafından düzenlenen çok sayıda hizmet içi eğitim seminerleri yine Kültür Merkezimiz salonlarında yapıldı.

 Geçtiğimiz Ramazan ayında bir takım etkinlikler yapıldı. Bu etkinlikler sizin bünyenizde mi oldu?

Evet Ramazan ayında gerek Anıtparkta, gerek mahallelerde, gerekse kalıcı konutlarda yapılan etkinlikler “Kültür İşleri Müdürlüğü” uhdesinde olarak yapıldı.

Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü” verdiği salon hizmetlerinden herhangi bir ücret talep ediyor mu? Salon talebinde işleyen süreçten bahseder misiniz?

Yıl boyunca özel ya da resmi ayrımı yapılmaksızın tüm okullar ve resmi kurumlar dilekçe ile başvurarak salonları ücretsiz olarak kullanmışlardır.

Düzce Belediye Meclisi tarafından belirlenmiş bir ücret tarifemiz bulunmaktadır. STK’lar, organizasyon firmaları ya da organizatörler Düzce Belediye Başkanlığı’na yazdıkları bir dilekçe ile salon tahsisi talebinde bulunabiliyorlar. Daha sonra meclisin belirlediği tarifedeki ücreti Düzce Belediyesi veznesine yatırarak salon kendilerine tahsis edilmiş oluyor.

 Diyelim ki herhangi bir dernek veya vakıf bir konferansçı getirdi. Belirlenen bir konuda Düzce halkına bir konferans verecek. Konferans için 2 saatliğine salonunuzu sizden isteyecek. O dernek veya vakıf Belediye Kültür Müdürlüğüne kaç lira ödeyecek?

Bu sorunun cevabı muhteliftir. Hafta içi günlerdeki salon kiralama ücretleri farklı, hafta sonu salon kiralama ücretleri farklıdır. Hafta içi yapılacak etkinlikler için ödenecek ücret daha azdır. Mesela; hafta içi konferans ücreti 300 tl. ise aynı konferans hafta sonu 450 tl. dir. Sahne gösterileri (organizasyon firmaları aracılığı ile düzenlenen tiyatro vb.) hafta içi 750 tl. ise hafta sonu 1000 tl. dir. Küçük salonlar için ödenecek salon kiralama ücreti, büyük salonlar için ödenecek ücret fiyatlarının yarısı kadardır. Salon kiralama saatleri gündüz: 10.00-17.00 arasıdır. Gece ise 18.00 24.00 saatleri arasıdır. Daha önce de söylediğim gibi Düzce belediye Meclisi tarafından belirlenmiş bir ücret tarifemiz var. Bu tarife kurumlara göre değişiklik gösteriyor.

Meslek edindirme kurslarınız olduğundan bahsettiniz bunun dışında sanatsal kurslar açıyor musunuz?

Bu yıl öncelikle “seramik” kursu açtık ve yoğun talep ile karşılaştık. “Türk Sanat Müziği Korosu İstanbul Radyosu’nun değerli sanatçısı İnci YAMAN” ile çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca koroya katılmak isteyen sanatseverlerin başvurularını da değerlendiriyoruz. Yine 7-14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “bale” kursu ile hizmet verdik. Haziran ayının 3. haftasından itibaren çocuklara yönelik yaz kurslarımız başlayacak.

Mesela; Çocuklara yönelik hangi tür kursları açacaksınız?

Yaz okulları kapsamında çocuklar için “Resim, Müzik, Yaratıcı Drama, Kil Mozaik ve Heykel” kurslarımız bulunmaktadır. Kurslar 6 hafta süresince devam edecektir.

Belediye “Kültür İşler Müdürlüğü’ne” sosyal medyadan ulaşmak mümkün mü?

Düzce Belediyesi internet sitesi aracılığı ile yapılan her türlü programın duyurusu yapılmaktadır. Ayrıca Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü” adında bir facebook sayfamız var. Düzceli’ler bizleri buradan takip edebilirler.10

 Kültür Sanat Etkinlikleri ve Projeler Birimi bu güne kadar hangi tür projeler geliştirdi?

Düzce Belediyesi’nin iç ve dış kaynaklı projeleri takip eden bir proje birimi var. “Kültür İşleri Müdürlüğü” bünyesinde hizmet veren Kültür Sanat Etkinlikleri ve Projeler Birimi daha çok Müdürlüğün yaptığı iş planı doğrultusunda hazırlamış olduğu etkinlikler için iç kaynaklı projeler hazırlamaktadır.

Mesela; 3 yıldır düzenlemiş olduğumuz “Uluslararası Düzce Tarih Kültür ve Sanat Günleri,” yine 3 yıldır yapılan “Düzce Otları Tyche Bereket Festivali,” “Yağlı Pehlivan Güreşleri,” “Ortaokullar arası Genel Kültür Bilgi Yarışması,” “Mevlana Haftası Etkinlikleri,” “23 Nisan Çocuk Şenliği ve Fırçalarla 81 Kahraman Hikâyesi Ulusal Resim Yarışması” gibi. Çok sayıda etkinlik bünyemizde bulunan proje birimi tarafından hazırlanan projeler ile finanse edilmiştir. Ayrıca Belediyemiz Proje Birimi işbirliği ile hazırlanan “Bilim Şenliği Projesi TÜBİTAK” desteği ile hayata geçecektir.

Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü” Düzce tarihinde iz bırakmış isimlere yönelik özel programlar düzenliyor mu?

Düzce’nin tarihi ve kültürel değerlerinin gün yüzüne çıkartılması ve yaşatılması adına akademik işbirliği ile düzenlenen “Uluslararası Düzce Tarih Kültür ve Sanat Sempozyumu”’nu soyut olmayan kültürel mirasın derlenmesi anlamında büyük bir kazanç olarak görüyorum. Tarihe mal olmuş isimleri unutturmamak, bu şehre yapılacak önemli hizmetlerin başında geliyor. Bu nedenle her yıl geleneksel olarak “Konuralp Gazi Anma programı” düzenliyoruz.

Düzce için yapılacaklar ya da yapılması gerekenler bununla sınırlı değil elbette. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü adı altında hizmet verdiğimiz dönemde sosyal yardım işleri konusunda daha yoğun çalışıyorduk ancak “Sosyal İşler Müdürlüğü” kurulduktan sonra kültürel faaliyetlere yoğunlaşma fırsatı bulabildik.

Düzce’deki kültürel değerlerin gün yüzüne çıkartılması amacı ile “Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü” ile başlamış olduğumuz “Düzce Türküleri” derleme çalışmaları için arkadaşlarımız ve bakanlık bünyesinde görev yapan uzmanlar köy köy gezerek araştırma yapmayı sürdürüyorlar.

Bilim Sanat Merkezi ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Fırçalarla 81 Kahraman Hikâyesi Ulusal Resim Yarışması” tüm Türkiye’den lise öğrencilerinin katılımı ile hayata geçirildi. Her öğrencinin Türkiye tarihinde yer etmiş bir kahramanlık hikâyesini resmettiği yarışma kapsamında derlenen resim ve hikâyelerden oluşan kitabımız kısa zaman sonra Düzce Belediyesi Kültür Yayını olarak basılacak inşaallah. Bu çalışmanın sadece Düzce için değil Türkiye tarihi için de kalıcı bir eser olacağı inancındayız.

Çok kısa süre içinde yapmış olduğumuz kültürel çalışmalara her geçen gün yenilerini eklemek amacı ile yaptığımız araştırmalar da devam ediyor.

Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğü” olarak tarihe mal olmuş kişilerin isimlerinin cadde veya sokaklara verilmesi gibi bir projeniz var mı?

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi, -n- bendinde de belirtildiği üzere cadde ve sokaklara isim vermek ya da isimleri değiştirmek Belediye Meclisi’nin yetkisindedir. 

Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğü olarak Düzce gençliği için, değerler eğitimi adı altında, herhangi bir projeniz var mı? Mesela; Bu yaz ayında şu kadar gencimize, şu kadar süre içinde şu konularda eğitim vermek istiyoruz gibi?

Eğitim öğretim döneminde çocuklar, gençler fazlası ile yoruldukları için yaz tatillerinde eğitime yönelik aktivitelere çok fazla yanaşmıyorlar. Eğitim dönemlerinde elbette ki bu tür etkinliklere çok fazla yer veriyoruz.

Bina girişinde kat planları yok. Mesela; İdareci odaları, salonları, mescit, WC vb. yerleri gösteren yön levhaları yok. Bunları yapmayı düşünüyor musunuz?

Yön levhalarımız Belediyemiz destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Müdürlük olarak arşiviniz var mı? Mesela kurumunuzda bir yılda kaç adet toplantı, seminer, panel vb. yapılmış. Konuları, kurumdan istifade eden insan sayısı ve hizmet verdiği kurum sayıları olarak bir veri tabanınız var mı? Böyle bir çalışmanız yoksa yapılması gerekmez mi?

Tüm kurumlarda olduğu gibi bizim de kurum olarak istatistiksel verileri derlediğimiz arşivimiz var.

Sayın müdürüm güzel bir röportaj oldu. Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğünü” vatandaşımıza ayrıntılı olarak anlattınız. Sizlere, kurumda görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulanlar varsa onları söylemek ister misiniz?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce Belediyesi “Kültür İşleri Müdürlüğünün” kamuya tanıtılması konusunda göstermiş olduğunuz hassasiyet nedeniyle sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, kurumumuzun gelişimine katkıları nedeniyle başta Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Keleş’e, Müdürlüğümüz ve şahsım adına teşekkür ederim. 

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
3087 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%58,39

Murat Sipahi

4.7.2017 - 13:40:34

İlhami hocama ve kültür müdürümüze bu açıklayıcı bilgilerin den dolayı teşekkürlerimizi sunarız.Çalışmalarının da gayretli bir şekilde devamını dilerim

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

EN İYİ BEŞ İLDEN BİRİYİZ