Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:25] Cumayeri Pazaryerinde Namaz Kılınacak -- [12:48] Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak -- [12:36] MAÇLAR YOĞUN TEDBİRLER ALTINDA OYNANACAK -- [12:32] Camiler Dezenfekte Ediliyor -- [10:44] İhaleye Katılan Firmalarla İlgili Açıklama -- [09:48] Mücadelenin ikinci dönemindeyiz -- [20:37] BUGÜN 34 HASTAYI KAYBETTİK -- [19:35] Bir Jest de Kahveci esnafına -- [19:17] TEMİZLİK ÇALIŞMASI BAŞLADI -- [19:11] Yoğun sis ulaşımı aksatıyor --
Röportajlar
Kur'an Kursları Bizim Önemsediğimiz Bir Programdır

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce “İl Müftüsü Selami Emen” ile röportaj yaptı.

10.07.2017
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Kur'an Kursları Bizim Önemsediğimiz Bir Programdır

Sayın Hocam kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Selami Emen: 1962 yılında Giresun - Görele ilçesine bağlı Ege köyünde doğdum. İlkokulu Giresun İli İkisu ilkokulunda bitirdim. Daha sonra memleketim olan Görele-Çanakçı’da Ortaokulu bitirdim. 20.09.1980 tarihinde Giresun İmam-Hatip Lisesini bitirdim. Giresun-Dereli-Iklıkçı köyünde bir müddet İmam-Hatiplik görevinde bulundum.

Üniversite tahsili için görevimden istifa ederek 1981 yılında Samsun Yüksek İslam Enstitüsü’ne kayıt yaptırdım. 1985 yılında da İlahiyat Fakültesinden mezun oldum.

Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu Müftülük-Vaizlik imtihanını kazandım. 1986 yılında Siirt - Sason İlçe Vaizi oldum. Askerliğimi yaptıktan sonra aynı ilçeye Müftü oldum. 01.09.1988 tarihinde Giresun - Alucra İlçe Müftülüğüne atandım. Buradaki görevim sırasında Hafız Hasan Akkuş’un talebelerinden olan emekli İmam-Hatip Selahattin Yağcıoğlu’ndan 29 yaşında hafızlığımı ikmal ettim. Bundan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1991 yılında takdirname ile taltif edildim.

1991 - 1997 yılları arasında Giresun - Espiye İlçe Müftülüğü, 1997-2001 yılları arasında Kars İl Müftülüğü, 2001-2009 yılları arasında Amasya İl Müftülüğü, 2009-2011 yılları arasında Zonguldak İl Müftülüğü görevlerinde bulundum.  

Düzce Müftülüğü ve il Müftülüğü hangi tarihte kuruldu, adresiniz neresi ve iletişim telefonlarınız nedir.  Düzce “İl Müftülüğüne” Müftü olarak ne zaman atandınız?                                                                

Kayıtlara göre Düzce’nin ilçe olarak ilk müftüsü Ahmet Şevki Karasu’dur ve 24.05.1925 tarihinde göreve başladığına göre Düzce Müftülüğü 1925 yılından beri hizmet vermektedir. İlçe olarak son müftü ise Mehmet Bayrak’tır ve 2000 yılının nisan ayında görevi son bulmuştur.

Düzce Müftülüğü 1999 Depremi öncesi Bolu iline bağlı İlçe müftülüğü iken deprem sonrası Düzce’nin İl olması hasebi ile Düzce İl müftülüğü olarak hizmet vermekteyiz. İl olarak ilk müftü Hanif Burun’dur ve 06.04.2000 tarihinde göreve başladığına göre il müftülüğü de aynı tarihten itibaren hizmet vermeye başlamıştır diyebiliriz.

Adresimiz: Burhaniye Mahallesi, General Kazım Sok. No:10, 81010 Düzce Merkez/Düzce.

Telefon numaramız: (0380) 514 32 22’dir.

İl olarak 28.06.2011 tarihinden itibaren Düzce ilinin 4. Müftüsü olarak görev yapmaktayım.

 Düzce İl Müftülüğü olarak kaç personel ile görev yapmaktasınız? 

Düzce İli Merkez ve ilçeler dâhil toplam 1045 personelle hizmet yürütmekteyiz.

Düzce Merkez ilçede faal halde kaç adet Cami, Kur’an Kursu, camilerimizde görevli İmam-Hatip, Müezzin, Kur’an kursu öğretmeni veya öğreticisi görev yapmaktadır?  

Düzce Merkezde 682 adet camii, 216 adet Kura’n kursu bulunmaktadır. 580 İmam Hatip, 87 Müezzin-Kayyım, 243 Kur’an kursu öğreticisi personelimiz bulunmaktadır.

Röportajımızın asıl konusu olan Kur’an kurslarımıza gelecek olursak Kur’an kurslarımıza sürekli olarak devam eden eden kaç öğrencimiz mevcuttur. Yaş ve başarı durumumuz nedir?                       

Bizim Kur’an Kurslarımız 04-06 Yaş Kur’an Öğretiminde 1443 öğrenci, Temel eğitim (Yetişkin; bayan erkek) 4578 öğrenci ve Hafızlık Kurslarımızda erkek ve bayan toplam 534 öğrenci eğitime devam etmektedir.                                                                                              

Merkez ilçe olarak özellikle Hamidiye yatılı Kız Kur’an Kursu, Konuralp’teki Yatılı Kız Kur’an kursu ve Yatılı Hafız Hasan Erkek Kur’an Kursumuzdaki öğrenci sayılarımız ve eğitim şekli hakkında bilgi verir misiniz? Son 4 yılda hafızlığını bitiren kaç öğrencimiz oldu?

Hamidiye Kursumuzda bu yıl 67 öğrencimiz hafızlık yapmaktadır. 4 yılda toplam 60 öğrencimiz “hafızlığını” tamamlamıştır. Konuralp kursumuzda bu yıl toplam 80 öğrencimiz hafızlık yapmaktadır. 4 yılda toplam 40 öğrencimiz “hafızlığını” tamamlamıştır. Hafız Hasan Kura’n kursumuzda bu yıl 67 öğrencimiz hafızlık eğitimi yapmaktadır. 4 yılda toplam 102 öğrencimiz hafızlığını tamamlamıştır. Nurettin Bilgin kursumuzda ise 37 öğrencimiz hafızlığa devam etmektedir. Bu kursumuz bu yıl ilk hafızlarını 10 kişi ile verecektir inşaallah.

Kur’an kurslarımız fiziki olarak yeterli mi, sınıflarımız yeterli mi ve sınıflarımız kaç kişilik?                  

Temel Eğitim kursu açılacak olan mekânların Diyanet İşleri Başkanlığımızca belirlenen kriterlere uygun olup olmadığının tespitinin ardından uygun olan yerlerde kursun açılmasına izin veriyoruz. Uygun olmayan mekânların ise uygun hale getirilmesinin ardından izin veriyoruz. Temel eğitim kurslarımızda bu anlamda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Yatılı kurslarımızda özellikle Konuralp Kız Kur’an Kursu’nda beklentilere cevap vermekte güçlük çekiyorduk. Fakat söz konusu kursun yeni binası ile birlikte bu sıkıntılar ortadan kalkmış durumdadır. Hamidiye Kız Kur’an Kursu, Hafız Hasan Erkek Kur’an Kursu ve Nurettin Bilgin Erkek Kur’an kurslarımızda eğitime devam etmekteyiz. Yine Milli Eğitimle ortak proje kapsamında yürüttüğümüz HAFIZ İmam Hatip Ortaokulu eğitimlerimiz de devam etmektedir.                                                                                                     

Okullarımızda okuyan öğrencilerimiz yaz tatiline girdi. Yaz Kur’an kursları için öğrencilerimize Kur’an eğitimi yine her yıl olduğu gibi camilerde mi, yoksa okullarda mı verilecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak uzun yıllar Yaz Kur’an Kursları eğitim programına devam ediyoruz. Yaz Kur’an Kursları bizim çok önemsediğimiz bir programdır. Her ne kadar çocuklarımız okullarda din eğitimi almış olsa da dini yaşantıdaki manevi havayı teneffüs ederek camilerde aldığı eğitimin daha kalıcı olduğunu görmekteyiz. Yine camilerimizde bulunan din görevlilerimiz sayesinde çocuklarımız karşılarında örnek şahsiyet, rol-model bir dini temsil eden kişi ile muhatap olmaktadır. Bunun için biz mümkün olduğu kadar Yaz Kur’an Kursunun camilerde sürdürülmesini arzu etmekteyiz. Bununla beraber Milli Eğitime bağlı okullarda da imkânlar ölçüsünde eğitimler sürdürülmektedir.                                                                                                                                                            

Hamidiye, Konuralp ve Hafız Hasan Kur’an kurslarında yaptığınız hafızlık eğitiminin yanında bu binalarımız aynı zamanda yaz tatiline çıkan öğrencilerimize de açık mı?

Halkımızın Yaz Kur’an Kurslarında çocuklarının yatılı olarak eğitim görmelerini arzu ettiklerini biliyoruz. Her dönem öncesi bu konuda bize yoğun bir başvuru olmaktadır. Biz Hafız Hasan Erkek ve Konuralp, Hamidiye Kız Kur’an Kurslarında Yaz dönemi için yatılı öğrenci almaktayız.  

Yaz kur’an kurslarımızın başlama ve bitiş tarihleri ile hafta içi çalışma saatleri hakkında bilgi verir misiz?

Yaz Kur’an kurslarımızda üç dönem halinde kayıt almaktayız. 1. Kayıt dönemi 01 Haziran ile 18 Haziran arasında olacaktır. 1. Kurs dönemimiz ise 12 Haziran ile 7 Temmuz arasındadır. 26 Haziran ile 02 Temmuz arasında Bayram tatilinin ardından 2 kayıt dönemi 03 Temmuz ile 16 Temmuz arasında olacaktır. 10 Temmuz ile 06 Ağustos arasında ise eğitim devam edecektir. Son kayıt dönemi ise 24 Temmuz ile 06 Ağustos arasında olup, 31 Temmuz ile 18 Ağustos arasında eğitim devam edecektir. Kurslarımızda esnek bir çalışma saatleri düzenlenmiştir. Kursumuzda görevli görevlimizin öğrencinin talebi doğrultusunda 09’dan başlayarak toplam 3 saat olmak üzere öğleden sonra da herhangi bir saatle başlatabilir.

Çocuklarımıza vermeyi planladığınız Kur’an eğitim ve öğretimi yanında ayrıca ilmihal konuları olarak hangi konularda eğitim verilecek?

aşkanlığımız Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Daire Başkanlığımızca Yaz Kur’an kursları eğitim programı doğrultusunda eğitimimize devam etmekteyiz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz çocuklarımızın öncelikli olarak ahlaki gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Biz kafalardan çok gönüllerin doldurulmasını hedefliyoruz. Bununla birlikte Yaz Kur’an kurslarımızda Kur’an-ı Kerim, İtikat, İbadet, Ahlak ve Siyer başlıkları altında eğitimlerimize devam ediyoruz. Yaz Kurslarımızda çocuklarımıza Başkanlığımızca ücretsiz olarak dağıttığımız Elif-Ba Cüz’ü ile Temel Dini Bilgiler kitaplarımızı ders kitabı olarak kaynak alıyoruz.

İmam Hatip ve Müezzinlerimiz genellikle yaz aylarında yıllık izin kullanırlar. Çünkü onların da çocukları okula gidiyordu ve yazın izin kullanma hakları var. Hem Kur’an eğitimi ve hem de din görevlilerinizin yaz ayında yıllık izin kullanma hakları var. Bu işi nasıl ayarlıyorsunuz?

Biz Yaz Kur’an Kurslarını çok önemsiyoruz. Burada alınan eğitimlerin çocuklarımızın gelecek yaşantılarının temelini oluşturduğunu biliyoruz. Öyle yaşantılar var ki dinlediğimizde sadece Yaz Kur’an Kurslarında aldığı eğitimle bir ömür geçiren vatandaşlarımızın olduğunu biliyoruz. Biz din eğitiminin güvenilir eller vasıtasıyla verilmesi taraftarıyız. Lakin malumunuz ki okulların tatil olması ile birlikte çocuklarımız tatilini camilerde, yaz kurslarımızda geçirmektedir. Bu durumda da personelimizin tatil yapma hakkı belli ve kısıtlı gibi gözükmektedir. Yaz Kursları öncesi iki haftalık zamanda ve yaz kursları bitimi yine üç haftalık dönemde izinlerini kullanabilirler. İmam hatiplerimiz de Yaz Kursları öncesi ve sonrasında izinlerini kullanabilmektedirler.

Yaz Kur’an kurslarında görev alan öğreticilerimize İmam Hatip olsun ve dışarıdan olsun görev alanlara ücret ödüyor musunuz? 

Evet. Biz Yaz Kur’an Kurslarında görev alan personelimize ders ücreti karşılığında ücret ödüyoruz.

Görev yapan öğreticileri veya eğitim alan öğrencileri ziyaret sisteminiz düzenli bir şekilde işliyor mu?

Yaz kurslarında açık olan kurslarımıza yönelik idari personelimiz tarafından ziyaret edilmektedir. Kendilerine kurslarında Rehberlik yapılmaktadır.

Geçmiş dönemlerle son birkaç yılı kıyas yaptığınızda hafızlığa olan ilgi ve Kur’anı Kerim’i öğrenmeye olan istek nasıl bir grafik çiziyor?

Düzce’miz hafız yatağıdır. Bu manada merhem Hafız Hasan Şen Hocamızı anmadan geçemeyeceğim. Rahmetli Hocamız binlerle ifade edilecek hafız yetiştirmiş, Düzce’mizle birlikte ülkemizin dört bir köşesine öğrencileri yayılmıştır. Hocamız Hafız Hasan Şen tarafında büyük aşkla sürdürülen Hafızlık eğitimi hızını kesmeden devam etmektedir. Düzce halkının hafızlığa bakışı çok önemli! Hafızlığı yüksek oranda önemsemektedirler. Bu durum il merkez ve ilçelerimizde hafızlık kurslarımızın tam kapasite eğitim vermesini sağlamaktadır. Hem kızlarımız hem de erkeklerimiz her yıl icazet merasimlerinde büyük sayılarla hafızlığını ikmal etmektedirler. Bununla birlikte her köyümüzde ve her mahallemizde Temel Eğitim dediğimiz Yetişkin erkek ve bayanlara yönelik kurslarımıza da ilgi büyük. Özellikle Kur’a okumasını bazı nedenlerden dolayı öğrenememiş olan yetişkinlerimiz bu kurslarımızda hem manevi atmosferde vakit geçirmekte hem de Kur’an öğrenimini sürdürmektedir.

İlimizde Hafız İmam Hatip Ortaokulu var. Bu okulda çocuklarımız hem hafız olarak yetişiyor hem de ortaokulu bitirip diploma alıyorlar. Hafız olamayan öğrenciler ise hafız olmaya yakın bir şekilde okuldan mezun oluyorlar.  Bu okulun Diyanete bağlı Kur’an Kurslarınıza olan ilgiyi olumlu veya olumsuz yönde etkisi nasıl oldu?

İlimizde bulunan Hafız İHO bizim İl Milli Eğitimle sürdürdüğümüz bir hafızlık projesidir. Burada bizim Kur’an Kursu öğreticilerimiz eğitimde görev almaktadır. Biz bu çalışmanın temelindeyiz. Bu projenin işleyiş sistemi bizim diğer hafızlık sistemimizden farklı. Bu sistem akademik eğitimle beraber hafızlık sistemini destekliyor. Tabi hafızlık eğitimi sabır isteyen bir eğitimdir. Akademik eğitimin zorluğu ile hafızlık eğitiminin zorluğunu yüklenecek öğrenciler belli bir zihinsel kapasitede olması gerekmektedir. Bu sisteme girecek öğrenciler akademik ve dini yeterliliklerinden sınava tabi tutulmaktadırlar. Bu şekilde zorlu bir süreçte eğitimlerine devam etmektedirler. Sayıları da yaklaşık olarak her yıl yüz kişi olarak belirlenmiştir. Bu eğitim sistemi bizim diğer kurslarımıza olumsuz olarak bir etki bulunmamakta aksine bu sisteme dâhil olamamış bazı öğrencilerin diğer kurslarımıza müracaat ettiğini görmekteyiz. Bu konuda bizlere sürekli destek olan Sayın Valimiz Zülkif Dağlı’ ya çok teşekkür ediyorum.

Yaz tatilinde öğrenciler için açılan Kur’an eğitimi başarılı oluyor mu? Ben görüyorum mesela ilk hafta çok kalabalık oluyor sonra öğrenci sayısı azalıyor bunun sebebi nedir ve bunun önüne geçilemez mi?

az kurslarımızda en çok karşılaştığımız problem öğrencinin devamıdır. Biz eğitim mekânlarını hazırlıyoruz, öğreticilerimiz hazır. Tabi formal eğitim gibi disipline edecek yaptırımları olmadığı için öğrenci devamsızlık yapabiliyor. Anne ve baba da ilgisiz olursa çocuk bazen evden çıkıp camiye gelmiyor. Anne babaların bu konuda kurs veya cami görevlisi ile mutlaka irtibata geçmelidir. Anne babanın ilgisi çocuğun devamını olumlu olarak etki etmektedir.

Yatılı olan Kur’an kurslarınıza yaz tatiline öğrenci alımı için bir kriteriniz var mı yoksa her gelen öğrenciyi kabul ediyor musunuz?

Yatılı olarak yaz kurslarında öğrenci alabiliyoruz. Konuralp Kur’an Kursu, Hamidiye Kur’an Kursu, Hafız Hasan Kur’an Kursu ve Nurettin Bilgin Kur’an Kurslarımıza bu anlamda öğrenci alabiliyoruz. Daha önce de ifade ettiğim gibi halkımızın bu anlamda yoğun ilgisine yeterli olarak cevap veremiyoruz. Bu kurslarımıza kayıt tarihlerimiz 01 Haziranda başlıyor, velilerimiz bunu takip edip ilk gün giderek çocuklarını kayıt yaptırıyor.

Yatılı olan Kur’an kurslarınız için kayıt aldığınız öğrencilerden herhangi bir ücret alıyor musunuz?

Yatılı kurslarımızda 5. Sınıfa geçmiş olan öğrencilerimizden itibaren kayıt alıyoruz. Yaz kurslarımızda yaş sınırımız bulunmamaktadır.

Sayın hocam dini eğitim alanında halkımızı bilgilendirdiniz. Sizlere teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile müftülüğümüzün kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz çalışma nedeniyle sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,78

Numan

15.7.2017 - 09:50:07

İlhami Bey,Düzce Müftülüğümüzün bizlere vermiş olduğu hizmetleri kaleme alıp bizlere tanıttığınız için sizlere teşekkür eder,Müftü Efendiye de teşekkürlerimizi arz eder başarılarının devamını dilerim.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR