Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:25] Cumayeri Pazaryerinde Namaz Kılınacak -- [12:48] Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak -- [12:36] MAÇLAR YOĞUN TEDBİRLER ALTINDA OYNANACAK -- [12:32] Camiler Dezenfekte Ediliyor -- [10:44] İhaleye Katılan Firmalarla İlgili Açıklama -- [09:48] Mücadelenin ikinci dönemindeyiz -- [20:37] BUGÜN 34 HASTAYI KAYBETTİK -- [19:35] Bir Jest de Kahveci esnafına -- [19:17] TEMİZLİK ÇALIŞMASI BAŞLADI -- [19:11] Yoğun sis ulaşımı aksatıyor --
Röportajlar
DEZAVANTAJLI GRUPLARA YÖNELİK ETKİNLİKLER YAPIYORUZ

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürü” Ayşe Kılıç ile 17.07.2017 tarihinde röportaj yaptı.

24.07.2017
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
DEZAVANTAJLI GRUPLARA YÖNELİK ETKİNLİKLER YAPIYORUZKendinizi tanıtır mısınız?

Düzceliyim. 43 yaşındayım. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Evliyim. 2 kız çocuk annesiyim.

Düzce Belediyesinde ne zamandan beri görev yapıyorsunuz, bu güne kadar hangi birimlerde görev yaptınız? “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne” ne zaman atandınız?

1992 yılından beri Düzce Belediyesinde görev yapmaktayım. Daha önce Mali Hizmetler Müdürlüğü Genel Tahakkuk Şefliğinde çalıştım. Sonra İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü görevini yürüttüm. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne ise 2016 yılının Ağustos ayında atandım. Yaklaşık olarak bir yıldır bu görevi yürütmekteyim.
“Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” hangi tarihte kuruldu, müdürlüğünüze bağlı başka birimler var mı, varsa nelerdir?

“Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” 04.08.2016 tarihinde kuruldu. “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz” bünyesinde; “Aşevi,” “60+ Yaşam Merkezi”, “Evde Bakım Hizmetleri”, “Hayır Çarşısı” ve “Hanımlar Lokali” (Kalıcı konutlarda ve merkezde) bulunuyor.
 Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” adresiniz neresidir. İletişim numaraları nedir?

Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz” Cedidiye Mahallesi, Celal Kasapoğlu Caddesinde Düzce’nin eski belediye binasının olduğu yere yapılan “Belediye İş Merkezinin 2. Katında” hizmet vermektedir. Telefon numaramız: 0 380 523 01 58’dir. Vatandaşlarımız; sosyalyardim@duzce.bel.tr internet adresinden de bilgi alabilirler.

Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” bürosunun bulunduğu binayı ve müdürlük olarak kullandığınız bölümleri kısaca tanıtır mısınız?

Düzce Belediyesi Belediye iş merkezinin 2. Katında bulunan “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü”müz bünyesinde hizmet veren Aşevimiz ve 60+ Yaşam Merkezimiz aynı binanın giriş katında bulunuyor. Müdürlüğümüze gelen her vatandaş, tüm hizmetleri artık aynı çatı altında hizmet veren büromuzdan alabiliyor.

Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünün” çalışma şartları nedir? Haftanın kaç günü hizmet veriyor, hafta sonları da açık mı?

Hafta içi 5 gün hizmet veriyoruz. Sadece Aşevimiz, 60+ Yaşam Merkezimiz ve Hanımlar Lokalimiz hafta sonları da hizmet veriyor.
Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” olarak kaç personel ile hizmet veriyorsunuz?

Toplamda 43 personelimiz ile bu hizmetleri yürütüyoruz.

“Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü”nün de içinde bulunduğu binanın girişinde, zemin katta kat planları yok. Mesela; İdareci odaları, salonları, mescit, WC vb. yerleri gösteren yön levhaları da yok. Bunları yapmayı düşünüyor musunuz?

Düzce Belediyesi olarak Belediye İş Merkezinin belirli kısımlarını kullanıyoruz. Belediye İş Merkezinde bulunan bina yönetimine bu konuyu bildirdim. İnşaallah en kısa zamanda bu problemi de aşmış olacağız.

İlhami Atasever: Bina, hizmetleriniz açısından yeterli mi size göre?

Evet, şimdilik yeterli.
Mesela: Sizlere toplumun hangi kesiminden daha fazla insan müracaat ediyor? Müracaatlar doğrudan size mi yoksa beyaz masaya mı oluyor?

Düzce Belediyesi sınırları içinde dar gelirli, yoksul, muhtaç, kimsesiz ve engelliler ile ikametgâhları Düzce Belediyesi sınırları dışında olmakla beraber ikametgahlarını, belirlenen süre içinde Düzce Belediyesi sınırları içine taşıyan öğrenci ve vatandaşlara hizmet veriyoruz. Müracaatçılarımız genellikle toplumun bu kesiminden oluyor.

“Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze” doğrudan başvuru alıyoruz. Vatandaşlarımız Beyaz Masa’ya da başvuru yapabilirler, oradaki görevli arkadaşlarımız bize yönlendirme yapıyorlar. Ayrıca muhtarlarımızın ve zabıta ekiplerimizin bize bildirdiği durumları ihbar olarak kabul edip değerlendirme yapıyoruz. “Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü” ve Düzce Valiliği “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ile de koordineli bir şekilde çalışıyoruz.
“Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” olarak bugüne kadar ne tür etkinlikler yaptınız?

Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” olarak hizmet alanımızda dezavantajlı gruplar olduğundan onlara yönelik etkinlikler yapıyoruz.

Mesela?

Şimdiye kadar Kandillerde lokma, şeker dağıtımı, Yaşlılar Haftası, Engelliler Haftası, Anneler günü etkinlikleri, Kardeşlik İftarı, İftar Çadırı gibi etkinlikler yaptık. En sonki Kadir Gecesinde Büyük Camii ve Cedidiye Camii önünde halkımıza şeker ve cep namaz duaları dağıttık.

Düzce Belediyesinde eskiden “TODEM” diye bir birim vardı. O birim hala devam ediyor mu?

“Sosyal Yardım İşleri” bünyesinde bulunan “TODEM” (Toplumsal Destek Merkezi) nin ismini Hayır Çarşısı olarak değiştirdik. Hayır çarşısını şehir merkezine taşıyarak, hem vatandaşlarımızın müdürlüğümüze ulaşımlarını kolaylaştırmayı, hem de müdürlüğümüzün vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet vermelerini sağlamayı amaçladık.
Az önce bahsettiğiniz o hayır çarşısı nerede, çarşıda neler var ve çarşının çalışma sistemini anlatır mısınız?

Hayır çarşısı büromuzun bulunduğu belediye iş merkezindedir. “Hayır Çarşısı” daha önce “TODEM” (Toplumsal Destek Merkezi) olarak hizmet veriyordu. Yani yeni açılmadı. Sadece ismi “Hayır Çarşısı” olarak değişti. Hayır Çarşısında, Okul zamanı kırtasiye yardımı (çanta, defter, kalem silgi vb.) Bayramlarda çocuklara ve büyüklere bayramlık ve (kışlık bot, mont vb. yardımı) yiyecek, temizlik malzemesi yardımı yapılıyor.

Az kullanılmış eşya ile ev düzenlemesi için 2. el ev eşyası alımına da başladık. Bu iş için depo hazırladık. 2. el kıyafet yardımı kabul etmiyoruz.

“Hayır Çarşımızın” işleyişi; önce vatandaşlarımız bize müracaat ediyorlar. Sosyal Çalışmacılarımız tarafından yapılan ön inceleme sonrası hizmetten yararlanabiliyorlar. Muhtelif zamanlarda, bayramlarda kendilerine gıda, giysi, kırtasiye ve temizlik malzemesi yardımı yapıyoruz.
Sizin, evde bakım hizmetleriniz de var. Çalışma sistemini anlatır mısınız?

Evde Bakım Hizmeti için Düzce Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü olarak 2015 yılının sonlarında bir protokol yapıldı. Evde bakım için şu ana kadar 105 kişiye hizmet verdik. 10 günde bir evlere gidiyoruz. Evlerde vatandaşların ev temizliği ve kişisel temizlikleri (Saç, sakal, banyo vb.) yapıyoruz.

Belediyemiz, çok büyük çaplı olmamak kaydı ile vatandaşların konutlarını tamir, boya badana işlerini yapıyor. Mesela evin hasır betonu dökülmüş ama çatısı yok. Çatısı yapılmış ama bacası yok. Bu gibi durumlarda hemen müdahale ediyoruz. Bu hizmetleri sadece şehir merkezi ve mücavir alanlarda yapıyoruz.
60+üzeri yaşlardaki vatandaşlara nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?

“60+ Yaşam Merkezimizde” 60 yaş ve üzeri kişilerin güzel ve keyifli zaman geçirmesini hedefliyoruz. Vatandaşlarımız için sabahları simit ve poğaça, öğlenden sonra tatlı, tuzlu kurabiye veriyoruz. Çay, oralet, maden sodası türü içecekler akşama kadar ve sınırsız ve ücretsiz. İsteyen kitap okuyabiliyor, isteyen televizyon seyredebiliyor. Satranç, dama gibi oyunlar oynayabilirler. Ayrıca her Cuma günü de Cuma Sohbetleri adında bir etkinlik başlattık. Her hafta bir konuğumuz oluyor. Buraya gelenler için de kartlı sistemimiz bulunuyor. Şu ana kadar üyelik anlamında 217 kişiye kart verdik. “60+ Yaşam Merkezi”, binamızın giriş katında bulunuyor ve yaklaşık 160 metre kare büyüklüğünde bir alanda hizmet veriyoruz. Merkezimiz 08:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ramazan ayında 60+üzeri yaşlardaki vatandaşlara hizmet ettiğiniz lokal açık oluyor mu?

Hayır. Lokalimiz Ranmazan ayında kapalı oluyor.
Hanımlar lokali de var galiba. Bu lokalin çalışma şekli hakkında kısaca açıklama yapar mısınız?

 “Hanımlar lokali”, Kalıcı konutlar 3. Bölgede, Erguvan Sosyal Tesislerinin karşısında parkın içinde bir yerde hizmet veriyor. Hanımlar Lokali, 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Bayanlar evlerinde yaptıklarını isterlerse orada kendi aralarında yiyebiliyorlar. Kendi aralarında gün yapıyorlar. Burada yaş sınırı yok. Orada belediye çalışanları hizmet ediyor. Çay ücretsiz.

Ayrıca; Şehir merkezinde, belediye binasının batı arkasındaki binanın son katında 150 metrekarelik bir yerde hanımlar için bir lokalimiz var. Belediyeden 2 çalışanımız var burada. Burası paralı ama kar amaçlı değil. Burada hizmete sunulan öğlen yemeği, kurabiye vb. yiyecekler günü birlik yapılıyor. Hanımlarımızı bekliyoruz.

Size ait bir de Aşeviniz var. Bu aşevinden kimler istifade edebiliyor?

Aşevimiz “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” olarak hizmet verdiğimiz binanın zemin katında yaklaşık 200 metrekarelik bir yerde tam bir lokanta gibi çalışıyor. Durumu uygun olan vatandaşlara “kart” düzenliyoruz. Bu hizmetler şehir merkezi ve mücavir alanlarda ikamet edenler için geçerli. Aşevi hizmetini haftanın 7 günü 12.00-14.00 saatleri arasında günde tek öğün olarak veriyoruz. Şu ana kadar aşevi için 441 kişiye kart verdik, hizmete başladığımız günden beri her gün 500 kişiye sıcak yemek veriyoruz.

Evinde yemek yapamayacak durumda olan 80 kişiye halen öğlen ve akşam için yemek servisi yapmaktayız. Eve yapılan yemek servisinde mesela iki kişilik bir aileye akşam yemeği de dahil olmak üzere dört kişilik yemek götürüyoruz. Bu kişileri ya muhtarların, ya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün evde bakım hizmeti yapan, ya da halk sağlığı hizmetini yapanların ihbarı ile tespit ediyoruz.

Aşevi, ilimizde sadece Düzce merkez belediyesinde var. Aşevine bağış yapmak isteyen vatandaşlar için Belediye meclis kararı ile bağış hesabı açtık. Mesela iki veya üç günlük veya daha uzun süreli yemek bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız bu hesaba bağışlarını yapabilirler.
Ramazan Kolisi de dağıtıyor musunuz veya dağıttınız mı?

Dağıtıyoruz. Bu sene de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza muhtarlarımız işbirliğiyle 5300 yardım kolisi dağıttık.

Anıtparktaki iftar çadırı sizin uhdenizde mi?

Evet. İftar çadırını geleneksel olarak her yıl kuruyoruz. Ramazan ayı boyunca iftar çadırından dileyen herkes iftarını açabiliyor. Bu yıl iftar çadırından yaklaşık 1500 kişi yararlandı.

Yolcu olanlar, öğrenciler, çevre halkı çadırımızda iftar açıyor. Ramazanın en büyük hikmetlerinden biri bir arada iftar sofrasında buluşmaktır. Bu durum manevi olarak da gönül bağlarımızı güçlendiriyor.

Bebek Bakım ve Emzirme Kabinleri Hizmete Girdi. Bu kabinlerden kimler nasıl yararlanacak. Yararlanabilmek için belli bir kriter var mı? Kabinlerin içinde anneler veya bebekler için ne var. Bu kabinlerden şehir merkezinde kaç tane ve nerelerde var? Kabinlerin içinde kalma süresi ne kadar? Kabinlerle ilgili acil durumda hangi telefon aranabilir?

Sağlık Bakanlığı ile UNESCO´nun ortaklaşa gerçekleştirdiği proje kapsamında “Bebek Bakım ve Emzirme Kabinleri” 08 Mart 2017 tarihinde hizmete girdi. Düzce Belediyesinin destekleriyle vatandaşların hizmetine sunduğu kabinler sayesinde çocuklarıyla birlikte çarşıya çıkan anneler, bebeklerini emzirmek ve gerekli bakımlarını yapmak için yer aramak zorunda kalmayacaklar.

“Bebek Emzirme Kabinleri”, “Büyük cami önü, Cedidiye cami önü” ve “Anıtparkta” olmak üzere 3 noktada bulunuyor.  Bebek bakım ve emzirme kabininin içinde bebek emzirme koltuğu, bez değiştirme masası gibi annelerin işini kolaylaştıracak donanımlar bulunuyor.

Bu kabinlerden faydalanabilmek ve kapısından içeriye girebilmek için özel kart sistemi kullanılıyor. Belediye olarak, anne bebek güvenliğini düşünerek “Annelere özel kart” veriyoruz. Kişiye özel olan bu kartlara sahip olmak için 0-2 yaş bebekleri olan anneler; kendi kimliği ve çocuğun kimliğiyle birlikte Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze” başvuru yapabilirler. Kendileri için düzenlenen kartlarını bizden alıyorlar. Bu kartlar aynı zamanda Türkiye’nin her tarafında geçerli olan kartlardır. Kartların süresi bebek 2 yaşını doldurana kadar geçerlidir.

Bebek bakım ve emzirme kabinine, kart okutularak giriş yapılıyor. Anne ve çocuk içeriye girdikten sonra kapı otomatik olarak kapanıyor. Kabinin ortalama kullanım süresi 15 dakikadır. 15 dakikadan sonra kabine başka bir kullanıcı da girebilir. Kartlar kişiye özel olduğu için başka biri tarafından kullanılamaz. Şu ana kadar 210 annemize kart verdik. Acil durumlarda 0 380 523 01 58 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirler.

Bebek Bakım ve Emzirme kabinlerinin güvenliği nasıl sağlanıyor?

Kabinlere giriş çıkışlar güvenlik nedeniyle 7/24 kamera sistemiyle kontrol edilmektedir.

Bebek Bakım ve Emzirme kabinlerinde daha başka ne tür hizmetler veriliyor?

Bebek Bakım ve emzirme kabinlerimizde ayrıca kitap paylaşım noktaları, engelli araç şarj istasyonları ve bankalara ait 2 adet de ATM bulunuyor.“Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü”ne ait kaç aracınız var?

Bu hizmetleri 7 araç ile yapıyoruz.

Yapılan işlerle ilgili Arşiviniz var mı? Mesela bir yılda kaç vatandaşa hangi konularda hizmet verilmiş. Kurumunuza ihtiyaç nedeniyle kaç kişi müracaat etmiş. Hangi konularda vatandaşa hizmet verilmiş? Yani kurumunuzdan istifade eden insan sayısı olarak bir veri tabanınız var mı?

Müdürlüğümüz tarafından ihtiyaç sahiplerine, birçok kalemde yardımlar gerçekleştirdik. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından “10 engelli vatandaşımıza tekerlekli sandalye,” “Hayır Çarşısından 276 aileye” kıyafet ve kırtasiye”, “5300 kişiye gıda kolisi” yardımı yaptık. Ayrıca “Evde Bakım Hizmetinden 105 kişi,” “Aşevinden 441 kişi,” “60+ Yaşam Merkezinden 217 kişi,” “Evlere sıcak yemek hizmetinden 80 kişi,” “Bebek Bakım ve Emzirme Kabinlerinden 210 kişi” yararlanıyor. İhtiyaç nedeniyle vatandaşların yaptığı başvuruları Değerlendirme Kurulu inceledikten sonra, yardımları Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüzce” yapıyoruz. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü olarak her zaman ihtiyaç sahibinin yanındayız.
Sayın müdürüm güzel bir röportaj oldu. Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşler Müdürlüğünü” vatandaşımızın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Belediyenin çalışmalarını bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlere, kurumda görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulan varsa onları söylemek ister misiniz?

Her iş bir ekip halinde yapıldığında, sorumluluklar paylaşıldığında kolaylaşır. Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü olarak bu anlayışla hizmetlerimizi yürütüyoruz.

Röportaj için teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünü” kamuya tanıtılması konusunda göstermiş olduğunuz ilgiye, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse kurumumuzun gelişimine katkıları nedeniyle başta Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Keleş’e, Müdürlüğümüz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,94

YEŞİL DÜZCE

2.8.2017 - 16:21:41

Yeşil Düzce Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi olarak Düzce Belediyesinin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile ortak yürüttüğümüz bir çok çalışmamız mevcut.Engellilere verdikleri değer ve destek taktire şayan.Ne zaman başımız sıkışsa maddi ve manevi desteklerini her daim gördüğümüz bir birim.Ekip çalışmasının en güzel örneğini sergiliyorlar.Tanıtım için de kaleminize sağlık..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR