Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:04] Daha iyi tedbir, daha iyi sonuç -- [20:15] Alzhaimer Hastası Yaşlı Kadın Bulundu -- [18:52] Yaşlı Kadın Her Yerde Aranıyor -- [17:18] İTFAİYE EKİPLERİ OPERASYONLA KURTARDI -- [17:03] KAMYONCU ESNAFI TEDBİRLERE SIKI SIKIYA UYDU -- [16:42] Belediye Sosyal Tesisleri Açtı -- [16:18] Canlı Yayınlara Sahte Takipçi -- [15:52] İŞTE YENİ KORONA TEDBİRLERİ -- [14:34] Operasyona Giderken Yaralandılar -- [14:09] Kadir Erdoğan’ın halası hayatını kaybetti --
Röportajlar
Yeni Geçim Kaynağı Solucan Gübresi

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Solucan Gübresi imalatçısı Ömer Aydın ile röportaj yaptı.

23.08.2017
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
Yeni Geçim Kaynağı Solucan GübresiKendinizi tanıtır mısınız?

12.11.1985 Düzce doğumluyum. ilk ve orta okulu Karadeniz Ereğli’de okudum. Düzce Anadolu Öğretmen Lisesi mezunuyum.  Üniversiteyi Almanya darmstadt da işletme mezunu olarak tamamladım.15 yıl kadar Faaliyet gösterdiğimiz enerji sektöründen çıkıp organik tarıma geçerek 2015 yılından itibaren Düzce’de “solucan gübresi üretimi” yapmaya başladık. İşimi profesyonelce yapmak için de ayrıca Üniversiteye tekrar kaydoldum. Eğitimini görüyorum. Halen Ziraat Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim.


 

“Solucan Gübresi imalatı” yapmak nereden aklınıza geldi. Bu işe ne zaman başladınız? Adresiniz neresidir?

Ben bu işi internet sitesinden araştırma sayesinde buldum. Önce bu konuyu babama açtım. Sağ olsun o da beni kırmadı. Bu işi yapan bir yer var İzmit’te. Bir gün oraya gittik. Yapılanları yerinde gördük. Bu işe 15 Haziran 2015 tarihinde yapmaya karar verdik. Önce Kaynaşlı’da kendimize ait hayvan ahırında pazarcı kasaları ile başladık. Sonra kendi bahçemizde devam ettik. Daha sonra orası da yetmedi işyerimizdeki binanın deposunda devam ettik. Yine yetmedi yer aramaya başladık. Buraya geldik ve 10 dönüm bir yer satın aldık. Satın aldığımız yer bu iş için çok uygun. Kapalı alanı var. Yaklaşık 1600 metre kare betonlanmış açık alanımız var. Büyümeye de çok müsait bir yer.

Adresimiz ve iletişim numarası: Düzce ili, Çilimli ilçesi, Şerefiye Mahallesi, Pırpır Caddesi, No: 35. Telefon numarası; 0 544 504 6181’dir. E-posta adresi: omaraydin@hotmail veya organikfabrika@hotmail.com’dur.


 

Siz bu işe başlarken kaç adet solucan ile başladınız? Solucanları sayı olarak mı, kilo olarak mı satın alıyorsunuz?

İşe 40 bin adet solucan ile başladık. Solucanları sayı olarak satın alıyoruz. Mesela 40 bin tane solucana 10 bin tl. para ödedik.


 

Halen kaç solucana sahipsiniz? Bu hayvanlar doğuran hayvanlar mı?

Şu anda 5 milyon solucana sahibiz. Solucanlar yumurtlayarak çoğalıyor. Sürekli yumurta bırakıyorlar. Bir yumurtanın içinden 4-7 arası yavru çıkıyor. Üç ayda bir yumurtluyorlar. Biz bir yumurtadan en az 4 adet yavru çıktığını gözlemliyoruz

Sürekli üretim var yani. Sahip olduğunuz kapalı alanınız kaç metre kare bir yer? İçinde bulunduğumuz bu kapalı alanda kaç adet solucan üretim yapabilir?

Evet burada sürekli üretim var. Mesela 5 milyon solucan 3 ay sonra 10 milyon, ikinci 3 ay sonunda 20 milyon, üçüncü 3 ay sonunda ise 40 milyon oluyor. Buranın kapalı alanı 800 metre karelik bir alandır. Bu kapalı alanın kapasitesi 30 milyondur. Yani ancak 30 milyon solucan bu kapalı alanda gübre üretebilir. 30 milyon solucan demek en az 30 ton solucan gübresi demektir.

Yani burası en geç 9 ay sonra size yetmeyecek demektir. O zaman ne yapacaksınız?

 Doğru söylüyorsunuz. Üretilen gübre gittikçe artıyor. Bu kasalardan 40 tane daha yapacağız. Gittikçe çoğaltacağız. Biz de o zaman arazimiz üzerinde ayrıca kapalı alanlar yapmak zorunda kalacağız.

İleriki yıllarda siz de solucan satışı yapabilecek misiniz?

Bir taraftan gübre üretimini artırırken diğer taraftan da bu işi yapmak isteyen girişimcilere solucan tedarik ediyoruz. Kaynaşlı, Konuralp, Cumayeri, Gölyaka, Aydınpınar ve Düzce merkezde solucan verdiğimiz arkadaşlarımız var. Onlar da üretimlerini artırırken kendilerine gerekli tüm desteği sağlıyoruz.

Solucan gübresi nasıl oluşuyor anlatır mısınız?

Önce 120 cm eninde, 300 cm. boyunda, 65 cm yüksekliğinde ve tarafımızdan özel yapılmış olan kasanın içine 10 cm. kalınlığında hayvan gübresini döküyoruz. Üzerine de 100 bin (yüzbin) adet solucan koyuyoruz. Bu solucanlar bu gübreyi 10 gün içinde yiyor ve kendi sindirim sistemlerinden geçirerek solucan gübresine çeviriyor. Onun üzerine 10 cm. daha tekrar gübre koyuyoruz. Bu işi kasamız dolana kadar tekrarlıyoruz. Yani 100 bin solucana 10 gün arayla fermente edilmiş hayvan gübresi veriyoruz. Sadece hayvan gübresi değil ilaveten çay, kahve posası, kavun, karpuz, elma, armut atıkları, yani tüm evsel atıkları çöpe değil solucanlara veriyoruz.

Solucana yem olarak verdiğiniz hayvan gübresi fire veriyor mu? Mesela 10 kg. gübre size yine 10 kg. olarak dönüyor mu?

Fire veriyor tabi. Yaklaşık %40-50 civarında fire veriyor. Yani 10 kg. gübreden beş veya altı kilogram  solucan gübresi alabiliyoruz.

Solucan gübresinin tam olarak olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

Rengi siyahlaşıyor zeytin ezmesi kıvamında oluyor. O da solucan adedine göre değişen sürelerde oluyor. Yani 200 bin solucan 6-7 günde tamamen tüketirken, 100 bin solucanlık bir kasada bu süre 12 güne çıkıyor.

En sonunda solucanları bulunduğu yerden nasıl alıyorsunuz?

Kasamız dolduğunda en son oluşan gübrenin üzerine delikli pazar kasaları koyuyoruz. İçine yem olarak yine hayvan gübresi koyuyoruz. Solucanlar o kasaların içine yemini yemek için geçtiklerinde kasaları oradan alıyor boş kasanın içine aktarıyoruz.

Solucanların bulunduğu ortam sıcaklığı ne olmalı? Solucan gübre fabrikasının bulunduğu bu alanda elektrik, su var mı?

İdeal olan ortalama sıcaklık 20 derece civarında olmalı. Biz havalar çok sıcak olduğunda ortamı serinletmek için ıslıyoruz. Sıcaklık ortamı sağlandığında nem, havalandırma ve verilen mamanın fermente olma kalitesi ayarlandığında solucan kokonlarından çıkan 4 yavru solucandan 3 tanesi yaşayabiliyor. Bulunduğumuz alanda elektriğimiz, artezyen suyumuz mevcuttur. O bizim için büyük bir nimet.

Soğuklarda 20 derece ortamını nasıl sağlayacaksınız? Binanın izolasyonu gerekecek mi?

Evet biz buraya geleli daha 5 ay ancak oldu. Çatının değişmesi, izolasyonunun yapılması gerekecek. Kolay değil tabi bu işler.

Bu tür işlere devlet teşvik veriyor mu?

Evet Düzce KOSGEP için sunduğumuz projemiz kabul edildi yardım alacağız inşallah.

Hammadde olarak sahaya getirilen gübre kokuyor mu? O gübrenin bilmediğimiz bir özelliği var mı?  Solucanların ürettiği gübre kokuyor mu?

Kullandığımız gübre büyükbaş hayvan gübresidir. Özelliği olan bir gübredir. Gübrenin özelliği seperatörden çıkmış olması, havuzda bekletilmiş olması yani suyunun süzülmüş olmasıdır. İçine farklı solucan ırkı ya da börtü böcek taş toprak girmemiş olması da büyük nimet. Buraya hammadde olarak getirilen gübre, gübrenin posasıdır. Dolayısıyla kokmayan gübredir. Solucanın ürettiği gübre kokusuz, hiç bir alerjik zararı olmayan zararsız ve %100 organiktir.

Hammadde olarak tedarik ettiğiniz gübreyi nereden alıyorsunuz? Hammedde olarak aldığınız bu gübreyi doğrudan kullanabiliyor musunuz?

S.S Pırpır Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden alıyoruz. Hammadde olarak aldığımız gübreyi hemen kullanmıyoruz. Önce fermente sahamıza döküp fermente süresince üzerini bıranda ile örtüyoruz. Mümkünse evsel atık dediğimiz yiyecek atıklarını, çay posalarını kavun, karpuz, hal’den aldığımız sebze atıkları gibi atıkları hammadde dediğimiz gübreye % 30’u geçmeyecek şekilde ilave ediyoruz ve bu solucan maması kıvamına geldiğinde solucan gübresi üretim binamıza taşıyoruz.

Çalışmalarınızda köy halkından destek görüyor musunuz? Solucanlar kaç ayda ürüyor? Bu iş Türkiye’de ne zamandan beri yapılıyor?

Çok destek görüyoruz. Çünkü koku yok zarar yok ve bulunduğumuz bölgede bağ bahçe ile uğraşanlar mevcut. Onları da tesisimizde misafir edip tanıtımını yapıyoruz. Solucanlar üç ayda bir ürüyor. Bu iş Türkiye’de 7-8 yıldan beri yapılıyor, kullanılıyor. Ama bu gübre Amerika, Avrupa ve uzak doğu ülkelerinde yaklaşık 50 yıldan buyana yapılıyor ve kullanılıyor.

Pazarınız var mı, kime satıyorsunuz üretilen gübreyi? Bu gübrenin bilinen adı nedir?

Organik tarım yapanlara satıyoruz. Bu gübre Düzce’de daha yeni yeni tanınmaya başladı. Bu işin toptancıları var. Onlar piyasadan solucan gübresini 90-100 ton gibi topluyorlar. Bu gübrenin bilinen adı “solucan gübresi”dir. Diğer bir adı ise “Vermi kompost”dur.

2 yıl boyunca ne kadar gübre ürettiniz?

Bugüne kadar 4 ton ancak üretebildik. İki tonunu eşe dosta reklam amaçlı verdik. Verdiğimiz gübrenin ne işe yaradığını, sonucunu gördük. Kalan 2 ton gübre de şu an burada duruyor. Satma konusunda acelemiz yok. Üretiyoruz, tanıtıyoruz. Ancak işi öğrendik diyebilirim. İşimizi ancak yoluna koyabildik.

Solucan gübresinin parekende satış fiyatı nedir? Piyasada bu gübrelerin daha ucuz olanları da var mı?

Lisanslı ve ambalajlı olanının kilosu 4 lira civarındadır. Piyasada bu gübrenin aynısı denilerek daha ucuz olanı olabilir ama dikkat edilmesi gerekir. Piyasada solucan gübresi diye karışık gübre satanların var olduğunu duyuyoruz.

Bu gübrenin diğer gübrelere göre farklılığı nedir?

Bu gübre bitki kökünü güçlendiriyor. Hasatta erkencilik sağlıyor. Bitkinin hastalıklara ve zararlılara karşı direncini artırarak korumacılık sağlıyor. Bitkiye Aroma tadı veriyor. Bunu domates ve çilekte daha belirgin bir şekilde hissedebilirsiniz. Bu söylediklerimi köyde kendi ürünlerimizde biber, domates, salatada denedik. Mesela bir yakınımızın kurumakta olan 10 ceviz ağacından 8 adedini kurtardık. Çok güzel ve olumlu neticeler aldık. Çalışmalarımızı fındık köklerinde uygulamaya başladık. Kullananlar çok memnun. Biz de böyle bir iş içinde olmaktan dolayı çok mutluyuz. Çünkü zararlı kimyasallarla kaybettiğimiz toprak verimliliğini bu gübre ile tekrar kazanıp topraklarımızı iyileştirebiliriz.

Yapmaya çalıştığınız bu iş için ruhsat veya lisans almanız gerekiyor mu?

Tabiki gerekiyor. Ruhsat alma aşamasına ancak gelebildik.


 

Üretimde ileriye dönük olarak yapmayı düşündüğünüz yenilikler olacak mı?

Olacak inşaallah. Herşey daha otomatik hale gelmiş olacak.

Yapmaya çalıştığınız bu işten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün veya Üniversitenin haberi var mı?

Var. Hepsi de buraya geldiler, incelediler, memnuniyetlerini belirterek ayrıldılar ve bizleri destekliyorlar. Biz Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü bilgisi dahilinde çalışıyoruz.

Size göre bu gübrenin en önemli özelliği nedir?

 Birçok önemli özelliği var Bu gübrenin en önemli özelliklerinden biri, bu gübre ile yetişen bitkilerin toprak üstü gövdesine gübrenin özel bir koku vermesi nedeniyle bitkilerin gövdesine haşarat türü böceklerin gelememesidir.


 

Teşekkür ederim. Bize zaman ayırdınız. Güzel ve farklı bir röportaj oldu. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler varsa onu da alalım.

Asıl ben teşekkür ederim. Çalışmalarımızı anlatma fırsatı verdiğiniz, kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için.

Miyonlarca yıldır bu topraklar için çalışan solucanların kıymetini bilelim. Topraklara kimyasal ilacı dötüğümüzde orada yaşayan tüm canlı alemini öldürdüğümüzü unutmayalım. Bilinçsizce toprağa serpilen kimyasallar gelecek nesillerimiz için büyük tehdit. Buna şimdiden önlem alalım. Ülkemiz tarım ülkesi, milyon dolarlar verip yurtdışından gübre ithal edeceğimize bu mucize hayvanların gübresini tarımda kullanalım. Sağlıklı besinler, sağlıklı nesiller yetiştirelim. Size ve şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,84

Kaya Atas

23.8.2017 - 15:22:19

Böyle genç girişimcileri gördükçe gururlanıyorum. Memleketimiz sizlerle gurur duyuyor.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,87

Mahsun KARABAĞ

23.8.2017 - 12:55:21

Hijyen ve titizliğin hatsafhada tutulduğu bir mekan. İşlerini en iyi şekilde yapan Ömer abi ve destekçisi olan ailesine verdikleri emekten ötürü saygılarımı sunarım. Rabbim utandırmasın inşallah. Doğal gübrenin önemini ön planda tuttuğunuz bu uğurda yolunuz her daim açık olsun...
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,94

İsmail mandıracı

23.8.2017 - 12:55:18

Rabbim işlerinizi hayırlı etsin

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR