Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:04] Daha iyi tedbir, daha iyi sonuç -- [20:15] Alzhaimer Hastası Yaşlı Kadın Bulundu -- [18:52] Yaşlı Kadın Her Yerde Aranıyor -- [17:18] İTFAİYE EKİPLERİ OPERASYONLA KURTARDI -- [17:03] KAMYONCU ESNAFI TEDBİRLERE SIKI SIKIYA UYDU -- [16:42] Belediye Sosyal Tesisleri Açtı -- [16:18] Canlı Yayınlara Sahte Takipçi -- [15:52] İŞTE YENİ KORONA TEDBİRLERİ -- [14:34] Operasyona Giderken Yaralandılar -- [14:09] Kadir Erdoğan’ın halası hayatını kaybetti --
Röportajlar
ÖZEL AMA ÜCRETSİZ EĞİTİM!

Düzce Özel Endüstri Meslek Lisesi yeni eğitim öğretim dönemi için öğrencilerini bekliyor. Özel okul olmasına rağmen ücretsiz olan okulun kurucuları Maksut Balta, Düzce sanayisindeki ara eleman açığını gidermek ve maddi beklentide olmadan iyi insan yetiştirmek için bu işe soyunduklarını anlattı.

30.08.2017
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
ÖZEL AMA ÜCRETSİZ EĞİTİM!

Düzce Özel Sağlık Lisesi ve bu yıl eğitime başlayacak olan Özel Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi’ni bünyesinde barındıran  ESMER Eğitim Kurumları ortaklarından olan Maksut Balta gazetemiz yazarı İlhami Atasever’e hedeflerini anlattı.

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Düzce doğumluyum. İlk, orta, lise ve Üniversite tahsilimi İstanbul’da tamamladım. İstanbul’da uzun yıllar futbol oynadım. Daha sonra Futbol federasyonunda FİFA hakemi olarak uzun yıllar üst düzey futbol hakemliği yaptım. Türkiye Faal Futbol hakemleri genel merkezinde disiplin kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulundum. Halen aktif olarak İstanbul Beşiktaş Kızılay Şube başkanlığı görevini yapmaktayım. Eğitime hizmet etmek, çocuklarımıza birikimlerimizi aktarmak, topluma iyi bireyler kazandırmak ve yetiştirmek amacıyla Düzce’de eğitim ile ilgili bir oluşuma gitme düşüncesi hasıl oldu. Özel Sağlık Meslek Lisesini kurduk ve bu sene de ilk olarak “Hemşire” mezunlarımızı verdik.

 “ESMER Eğitim Kurumlarından” kısaca bahseder misiniz? ESMER’in açılımı nedir?

Eğitim kurumumuzu şahıs’tan Anonim şirkete çevirince şirket ismini ESMER eğitim kurumları olarak kurduk. Açılımı; Ortağım Mehmet beyin kızı ESRA ve benim kızım MERVE’nin isimlerinin ilk hecelerinden oluştu.

Yeni açtığınız “Özel Endüstri Meslek Lisesi” kurma fikri nereden aklınıza geldi?

İlimizdeki Organize Sanayi Bölgesinde bulunan firmaları ziyaret ederken, buradaki fabrikaların ara eleman sıkıntısı çektiğini gördük. Konuşmalarımızda, iş başvurularında vasıflı eleman bulmakta zorlandıklarını, bunun ülke ekonomisine de olumsuz olarak yansıdığını belirttiler. Bu durum ülkemizde “işsiz eğitimli” sayısının artmasına neden olduğunu, bunun da işsizlik oranını yükselttiğini gördük. Biz de sanayicilerin isteği doğrultusunda bu açığı nasıl kapatabiliriz diye düşünürken bu işe biz soyunalım dedik ve sonrasında okulu kurmaya karar verdik.

Okulunuzun açık adresi neresidir? İletişim numaralarınız nedir?

D-100 karayolu üzeri, Çilimli sapağı, Düzce caddesi, no: 69 Çilimli-Düzce. Telefon numaralarımız ise: 0 530 202 2081 – 0 545 202 2081’dir.

 Okulunuzun fiziki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Okulumuz Ana bina olmak üzere A-B-C Bloklardan, 4 katlı, 7000 metre kare kapalı alana sahip, 62 derslik ve bölümler ile 3 katlı, 2500 metre kare kapalı alana sahip Atölye binasından oluşmaktadır.

Okulunuzda kaç bölüm var? Öğrenci ve öğretmen kapasiteniz nedir?

Okulumuz 2 Bölüm ve bunlara bağlı 4 dal olarak hizmet verecektir. Okulumuz 1728 öğrenci kapasitelidir. Öğrenci sayısı tam kapasite olduğunda 120’den fazla öğretmen arkadaşımız görev yapacaktır.

BÖLÜMLERİMİZ:

1-Makine Bölümü: CNC Dalı

Makine bakım dalı,

Bilgisayar destekli Makine Ressamlığı dalı.

2-Elektrik ve Elektronik Bölümü: Elektrikli pano montörlüğü dalı

Okulunuzda atölyeleriniz ile sınıflar aynı binada mı?

Okulumuzda atölyeler ile derslikler ayrı ayrı binalardadır. Çünkü atölyelerin tavan yüksekliği 4 metre, dersliklerin ise 3 metredir,

 Önümüzdeki Eğitim Öğretim yılında faaliyete başlayacak mısınız?

Okulumuz 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçecektir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılış onayı alınmıştır. Dersliklerimiz 24 öğrenci kapasitelidir.

Okulunuzun Özel Endüstri Meslek lisesi oluşunun devlet okullarından farkı nedir?

Dersliklerimizin 24 öğrencilik olması, okul binamızın yeni ve eğitim araç ve gereçlerimizin standartlar yönergesine uygun ve tam olmasıdır. Okulumuz, yukarıda da belirttiğim gibi 24 kişilik sınıflarda eğitim yapılmasının yanında son sistem makine ve teçhizatlarla donatılmış makinelere sahiptir. Hiçbir şeyden kaçınılmadan hazırlanmıştır.

 Okulunuz sadece Düzce’nin öğrencilerine mi hizmet edecek?

Okulumuz Düzce merkez ve tüm ilçelerine hizmet verecektir. Gölyaka, Gümüşova, Cumayeri ve Çilimli ilçelerinin tam ortasında yer almaktadır. Bu ilçelere uzaklığı 5 km. olup, Düzce merkezine de olan uzaklığı 7 km’dir. Ayrıca diğer komşu illerimizden de öğrenci gelip kayıt yaptırıp öğrenim görebilecektir.

 Okulunuza kayıt yaptıracak olan öğrencilerden kaç lira alacaksınız? Kız erkek ayrımı olacak mı?

Okulumuz ücretsizdir. Sadece kıyafet, kitap ve yıllık yemek ücret bedeli olarak 3.000 tl. (üçbin) alınmaktadır. Veli isterse bu ücreti taksitler halinde ödeyebilecektir. Kız ve Erkek ayrımı olmadan tüm çocuklarımız tüm branşlara kayıt yaptırabilecektir.

Okulunuza kayıt olan öğrenciler kaç yıl eğitim alacaklar?

Okulumuz devlet okullarından farklı olmadığı için öğrenciler 4 yıl eğitim ve öğretim alacaklardır.

 Öğrencileriniz diyelim ki Yığılca’dan, Gümüşova’dan, Gölyaka’dan gelecek. Okulunuza gelip gitme konusu nasıl olacak?

Okulumuzla anlaşmalı servislerimiz mevcut olup, taşıma konusunda bir problemimiz yoktur. Her ilçeye servislerimiz olacaktır.

Okulunuzda yemek, çay vb hizmetleriniz de var mı?

Okulumuz anlaşmalı bir yemek firmasında gelen yemek ile öğrencilerimize hizmet verecektir. Ayrıca okulumuzda kantin de mevcut olup Bakanlığın müsaade ettiği ürünler çocuklarımıza sunulmaktadır,

Okulunuzdan mezun olacak olan öğrencilerin iş garantisi var mı?

İş garantisi açısından sizlere sadece şunu söyleyebilirim; Şu anda Düzce İş-kur’a müracaat edip iş başvurusunda bulunan meslek lisesi mezunu açıkta bulunmamaktadır. Bu da ne kadar garanti olduğunun göstergesidir. Ayrıca Düzce’mizde organize sanayi sitesinde açılan bir firma Düzce merkezde stant açıp eleman arıyor. Bu da şunu gösteriyor ki ara eleman açığımız halen var. İlimizde bulunan organize sanayi sitelerinin genel ihtiyacı çerçevesinde meslek lisesi mezunlarının iş bulamaması gibi bir durum söz konusu değil. Bunu neden söylüyorum? Organize sanayi sitesinde teknik ve ara eleman açığımız var!

Okulunuzdan mezun olacak öğrencilerinize verilecek olan diploma ile öğrencileriniz üniversite sınavlarına girebilecek mi?

Evet çocuklarımız üniversite sınavlarına girebileceklerdir. Ayrıca okul olarak da 11 ve 12’ci sınıf öğrencilerimize, Cumartesi günleri ücretsiz olarak okul bünyesinde üniversiteye hazırlık kursu verilecektir,

Okulunuz mülkiyet olarak size mi ait yoksa kiralık mı?

Okulumuzun arazisi ve üzerindeki taşınmazlar okulumuzun bağlı olduğu Anonim şirketimize aittir. Yani kendi mülkümüzdür.

Yapacağınız eğitim faaliyetinde devlet size katkı sağlıyor mu?

Evet sağlıyor. Okulumuz devlet destekli olup, eğitim ve öğretim ücreti 4 yıl olarak devlet tarafından karşılanmaktadır,

 Isıtma işini nasıl hallediyorsunuz?

 Isınmada Doğal gaz kullanılmaktadır.

Okulunuza ortaokulu bitiren her öğrenci kayıt yaptırabilir mi?

Okulumuzda ortaokulu bitiren, TEOG sınavına giren tüm öğrenciler kayıt yaptırdığı gibi, puan durumuna bakmıyoruz. Ayrıca lise veya Endüstri Meslek liselerinin birinci sınıftan ikinci sınıfa geçen, birinci veya ikinci sınıfta sınıf tekrarı alan tüm öğrencilerimiz de kayıt yaptırabilecektir!

 Öğretim şekliniz nasıl olacak? Öğrenci hafta içi mi, hafta sonu da okulunuza gelebilecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğumuz için devlet okullarında uygulanan programların aynısı bizim okulumuzda da uygulanmaktadır. 9,10 ve 11.sınıf öğrencilerimiz okulda ders ve atölyelerde eğitim alırken 12.sınıf öğrencilerimiz de 3 gün staj yapacakları firmada, 2 gün de okulumuzda eğitim göreceklerdir.

 Okulunuz ilk olarak bu yıl açılacağı halde 10, 11 ve 12. sınıflarınız da mı olacak?

Okulumuz bu yıl açılacak. Ancak, 9. sınıflarda tüm liselerde program aynı olduğu için tüm liselerde 10. sınıfa geçen öğrenciler kayıt yaptırabiliyor. Ayrıca okulumuzda bulunan makine ve elektrik elektronik bölümlerine ise Endüstri Meslek Liselerinin 10, 11 ve 12 sınıflarında okuyan öğrencilerimiz kayıt yaptırabilecek, okulumuza nakil yaptırabileceklerdir.

Devletin okulunda okuyan bir öğrenci size nakil yaptırabilecek mi?

9. sınıftan 10. sınıfa geçen tüm liselerde okuyan öğrenciler kayıt yaptırabilir. Ayrıca okulumuzda mevcut olan Makine ve Elektrik elektronik bölümlerinde okuyan Endüstri Meslek Lisesinin 10, 11 ve 12’nci ara sınıf öğrencileri de kayıt yaptırabilir. Ayrıca 9. sınıfa kalan ve sınıf tekrarı yapan öğrencilerimizle 10. sınıfta sınıf tekrarı yapan tüm öğrenciler de kayıt yapabilirler. Sadece 2 yıl tekrar yapan öğrenci kayıt yaptıramaz.

Öğrencilerinizin özel bir kıyafeti olacak mı?

Evet okulumuz için yaptırdığımız özel kıyafetlerimiz olacak.

 İşleyiş olarak devletin okulları ile aynı diyebilir miyiz? Eğitim öğretim olarak, programlar olarak, yazışma olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak mı hizmet vereceksiniz?

Biz ilçede kayıtlı olduğumuz için Çilimli ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak çalışacağız. Devlet okullarında olan programın aynısı bizim okulda da geçerli olacaktır. Ders saatlerimiz devlet okulları ile aynı olmakla birlikte tam gün eğitime tabiiyiz.

Halen kaç kayıtlı öğrenciniz var, personel sayınız kaç kişiden ibarettir.

Şu ana kadar kayıt yaptıran öğrenci sayısı 255. Öğretmen kadromuz hariç diğer kadrolarda 11 personelimiz mevcuttur.

Okullarda biliyorsunuz temizlik işi çok önemli. Bu konuda herhangi bir sıkıntı var mı?

Kesinlikle hayır, en fazla önem verdiğimiz diğer bir konu da temizlik konusudur.

Bir öğrenci için devlet size belli bir ücret verecek. Siz de öğrenci velisinden ayrıca bir ücret alacaksınız. Bunun karşılığında vatandaşa fatura verecek misiniz?

Evet devletten aldığımız destek miktarı kadar devlete fatura kesiyoruz. Ayrıca öğrenci velisinden aldığımız ücret için de fatura kesiliyor. Zaten veliden talep edilen para bankaya yatırılarak hesabımıza geçmektedir, veli bize elden ücret ödememektedir.

Engelli öğrenci de alabilecek misiniz?

Engel oranına göre bedensel ve işitme engelli öğrenci alabiliriz.

Türkiye’de kaç adet Özel Endüstri Meslek Lisesi var?

Türkiye genelinde yeni olarak yapılanmakta olduğu için kesin bir rakam veremiyorum, fakat büyük şehirlerde olduğunu biliyorum. O nedenle Düzce’mizde yeni açılan bu okulun da ilimiz için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum.

Maksut Bey güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından yeni açılacak olan “Özel Endüstri Meslek Lisesi” belki çok kişi tarafından bilinmiyor. Vatandaşın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Okulumuz ilimize, vatanımıza, devletimize, milletimize hayırlı olsun. Allah mahcup etmesin. Sizlere, kurumda görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile kurumumuzun kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,45

Fırat TOPDEMİR

31.8.2017 - 15:19:15

Öncelikle bu çok başarılı ve akıllı bir girişim Düzce ye hayırlı olsun ,benim önerim sayın kurucuların uygulama atölyelerinde gerek özel sektör gerekse devlete ait döner sermaye işleri almaları olacak ,böylece öğrencilerin hem mesleki becerileri gelişecek hem de okulun birçok gideri finanse edilecektir.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR