Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[22:23] KIRGINLIK YOK, KÜSKÜNLÜK YOK! -- [18:56] YAZ DÖNEMİNE KADAR GEÇİCİ DÜZENLEMELER DEVAM EDECEK -- [18:51] BELMEK KURSİYERLERİ HARİKA ESERLERE İMZA ATIYOR -- [16:08] Mahkum Çocukları İçin Muhteşem Proje -- [15:15] YEMLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR -- [13:39] Kardeşine Bir Kitap da Senden Olsun -- [13:00] Özlü MHP'yi Ziyaret Etti -- [12:52] "2023'e kadar 500 bin ton bazalt ihracatı yapmak istiyoruz" -- [12:48] “FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR EDİLİYOR” -- [12:40] SÜRÜCÜLER HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI --
Röportajlar
Düzce için 365 gün 24 saat görevdeyiz...

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat ile itfaiye faaliyetleriyle ilgili röportaj yaptı...

18.09.2017
3895 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Düzce için 365 gün 24 saat görevdeyiz...

Kendinizi tanıtır mısınız?

1974 doğumluyum. 1997 yılında memuriyete başladım. 2000 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Düzce Belediyesine tayin oldum. Düzce İtfaiye Müdürlüğünde her kademede görev yaptım. Üniversite mezunuyum. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

“İtfaiye Müdürlüğü”, bina olarak belediyenin hangi binasında hizmet veriyor, iletişim numaralarınız nedir? Eskiden beri 110 olarak bilinen telefon numarası hala geçerli mi?

İtfaiye Müdürlüğümüz Azmimilli Mahallesi Gazhane Caddesinde bulunan hizmet binasında hizmet vermektedir. İletişim numaralarımız 0 380 5241318 – 0 380 5257000 olarak hizmet vermektedir. İhbar numarası 112 olup tüm itfai vakaların ihbarları bu hat üzerinden alınmaktadır. Uzun yıllar kullanılan 110 numarası devletimizin geçtiği yeni sistem ile 6 kurum acil çağrıları birleştirilerek 112 olarak hizmete girmiştir.

İtfaiyeciliğin tarihçesi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

İlk tulumbanın yapılış yılı 1715 ve yapan kişi Gerçek Davut ismini alarak Müslüman olan bir Fransız mühendistir. Padişah III.Ahmet ve Sadrazam İbrahim Paşa'nın emirleriyle yeniçeri ocağı içerisinden seçme yapılarak 1720 yılında ''Tulumbacı Ocağı'' kurulur. 1715 yılından 1923 yılına kadar askeri teşkilatların yönetiminde bulunan İtfaiye Teşkilatı 25 Eylül 1923 tarihinde Belediyelere devredilmiştir. Büyükşehirlerde İtfaiye Daire Başkanlığı, İllerde İtfaiye Müdürlüğü olarak 365 gün 24 saat kesintisiz olarak hizmete devam etmektedir.

İtfaiye Müdürlüğünün Düzce Belediyesindeki tarihi ile ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?

İtfaiye Teşkilatları 1923 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Belediyelere devredilmiştir. Düzce Belediyesi Bünyesinde de “İtfaiye Teşkilatının” kuruluşu bu tarihlerde olmuştur. İlk İtfaiye aracı 1936 yılında alınmıştır.

Düzce Belediyesinde hangi tarihten beri görev yapıyorsunuz. “İtfaiye Müdürlüğüne” ne zaman atandınız ve Belediyede görev yapan kaçıncı itfaiye müdürüsünüz?

Düzce İtfaiye Müdürlüğünde 2000 yılından bu yana görev yapmaktayım. Er, Şoför, Çavuş, Amir olarak 14 yıl görev yaptım. 2014 yılında Müdürlüğe atandım. 1999 depreminden sonra 2. Müdür olarak görev yapmaktayım.

“İtfaiye Müdürlüğünün” görevleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

MADDE 6 – (1) İtfaiye teşkilatının görevleri şunlardır:

a) Yangınlara müdahale etmek ve söndürmek,

b) Her türlü kaza, çökme, patlama, mahsur kalma ve benzeri durumlarda teknik kurtarma gerektiren olaylara müdahale etmek ve ilk yardım hizmetlerini yürütmek; arazide, su üstü ve su altında her türlü arama ve kurtarma çalışmalarını yapmak,

c) Su baskınlarına müdahale etmek,

ç) Doğal afetler ve olağanüstü durumlarda kurtarma çalışmalarına katılmak,

d) 12/6/2002 tarihli ve 2002/4390 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile verilen görevleri yapmak,

e) 05.06.1964 tarih ve 6/3150 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sivil Savunma ile İlgili Şahsi Mükellefiyet, Tahliye ve Seyrekleştirme, Planlama ve Diğer Hizmetler Tüzüğü gereğince kurulan itfaiye servisi mükelleflerini eğitmek, nükleer, biyolojik, kimyasal (NBC) maddeleri ile kirlenmelerde arıtma işlemlerine yardımcı olmak,

f) Halkı, kurum ve kuruluşları itfaiye hizmetleri ile ilgili olarak bilgilendirmek, alınacak önlemler konusunda eğitmek ve bu konuda tatbikatlar yapmak,

g) Kamu ve özel kuruluşlara ait itfaiye birimleri ile gönüllü itfaiye personelinin eğitim ve yetiştirilmesine yardım etmek; bunların bina, araç-gereç ve donanımlarının itfaiye standartlarına uygunluğunu denetlemek ve bu birimlere yangın yeterlilik belgesi vermek ve gerektiğinde bu birimlerle işbirliği yapmak,

ğ) Belediye sınırları dışındaki olaylara müdahale etmek,

h) Belediye sınırları içinde bacaları belediye meclisince tespit edilecek ücret karşılığında temizlemek veya temizlettirmek ve bacaları yangına karşı önlemler yönünden denetlemek,

ı) Talep edilmesi halinde orman yangınlarının söndürülmesi çalışmalarına katılmak,

i) İmar planlarına göre parlayıcı, patlayıcı ve yanıcı madde depolama yerlerini tespit etmek,

j) İşyeri, eğlence yeri, fabrika ve sanayi kuruluşlarını yangına karşı önlemler yönünden denetlemek, bu konularda mevzuatın öngördüğü izin ve ruhsatları vermek,
 

Araçlarınızın bazılarında “kaza kırım aracı” yazıyor, bunun anlamı nedir?

Bazı trafik kazalarında araç şekil bütünlüğü bozularak insanlar sıkışmaktadır. Bu tür kazalarda teknik kurtarma çalışması yapılması gereklidir. Teknik ekipmanlar ile kaza yapan araçta durumuna göre bazı noktalardan kesme, ayırma, kaldırma, vb. işlemler yapılır ve kazazede çıkartılarak sağlık ekiplerine teslim edilir. Bu teknik ekipmanların bulunduğu ve bu görevi yapan araca ''Kaza kırım aracı'' denir. Aracın üzerine trafik kazası kurtarma aracı yazmış olsaydık dikkat çekmez diye düşündük ve dikkat çekmesi için bu ismi verdik.

“İtfaiye Müdürlüğü” kaç personel ile hizmet veriyor? Yeni personel alımı olacak mı? Yapılıyorsa giriş şartları nedir?

İtfaiye Müdürlüğü 60 personel ile hizmet vermektedir. Merkezi atama ile yeni alınan ve işlemleri devam eden 15 personel işlemleri bittiğinde göreve başlayacaktır.

İtfaiye erliğine atanmak için 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesindeki genel şartların yanı sıra;

a) En az lise veya dengi okul mezunu olmak, (İtfaiye Okulları İlk tercih sebebidir.)

b) Sağlık açısından kapalı mekan, dar alan ve yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla itfaiye teşkilatının çalışma şartlarına uygun olmak,

c) Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 m, kadınlarda en az 1.60 m boyunda olmak ve boyun 1 m. den fazla olan kısmı ile kilosu arasında ( +,-) 10 kg. dan fazla fark olmamak,

ç) 30 yaşını doldurmamış olmak.

Personelinizin çalışma şartları nasıl, vardiya usulü mü?

İtfaiye Müdürlüğü 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. İtfaiye personeli 3 vardiya olarak görev yapmaktadır.

“İtfaiye Müdürlüğü” kaç araçla hizmet veriyor? Yeni araç takviyesi olacak mı?

İtfaiye Müdürlüğümüz 15 araç ile hizmet vermektedir. Alım yapılmış, üst yapı imalat aşamasında olan 2 yeni aracımız bulunmaktadır.

“İtfaiyecilik” mesleğini kısaca anlatır mısınız? Zorlukları hakkında bilgi verir misiniz?

İtfaiyeci tüm canlıların kurtarılmaya muhtaç duruma düştüğü her an yanındadır. İtfaiyecilik fizik, kimya, mühendislik bilgisi ister. Çabuk karar verme yeteneği, üstün cesaret, sabır, itaat, vicdan ister, inanç ister. İtfaiyecilik çileli, fiziki ve psikolojik olarak çok zor meslektir. Cefakar, fedakar, İtfaiyeci her vakada can riski taşır, ancak özveri ile görevini yerine getirir.

Olaylar çok hızlı gelişir, yangın çok hızlı ilerler, yangında genel olarak 3 dakika gibi kısa bir sürede tüm alanı alevler sarar. Fiziki olarak yorucu ve zorlu çalışmalar gerektirir. Vaka yerine varana kadar trafikte yaşananlar, olay yerinde olabilecek tehlikeli olaylar, vatandaştan gelebilecek tepkiler psikolojik olarak itfaiyecileri yıpratmaktadır.

İtfaiye Müdürlüğünde bulunan araçların hepsinin ayrı bir görevi vardır. Tabiki ihtiyaç durumunda birbirlerinin yerine kullanılabilmektedir. “Kaza kırım aracı” sıkışmalı trafik kazalarında teknik kurtarma hizmeti vermektedir. İtfaiye Müdürlüğü tüm canlıların kurtarılmaya muhtaç olduğu her alanda kurtarma hizmetleri yürütmektedir.

İtfaiye Müdürlüğünün şu andaki yeri hizmet açısından uygun mu? Başka yerde hizmet binası var mı? Şu anki haliyle itfaiye teşkilatı her şeyi ile Düzce merkez için yeterli mi?

İtfaiye teşkilatı için doğru yerleşim planı şehrin risk durumu dikkate alınarak belirlenen noktalara müdahale istasyonları kurulması ile yapılmalıdır. Azmimilli Merkez Grup ve Konuralp Müfrezesi mevcut istasyonlar olarak hizmet vermektedir. Kalıcı konutlarda kurulumuna başlanan, çalışmaları devam etmekte olan müfreze istasyon ve 2018 yılı başında bağlantı yolu üzerinde yapılması planlanan yeni hizmet binası ile müdahale istasyonu sayısı 4 olarak hizmete devam edilmesi planlanmaktadır.

İtfaiye olarak kime bağlısınız? Belediyeye mi, yoksa Türkiye genelinde bağlı bulunduğunuz bir Genel Müdürlük var mı?

Ülke genelinde İtfaiye Teşkilatları Belediye Başkanlıklarına bağlı olarak çalışmaktadır. İtfaiye Teşkilatlarının yetki ile bağlı olduğu merkezi yönetim bulunmamaktadır.

İtfaiyecilik bir meslek midir? Bu işin bir okulu var mı?

 İtfaiyecilik ülkemizde meslek kolu olarak kabul edilmemektedir. İtfaiyecilik Meslek Liseleri ve İtfaiyecilik Yüksekokulları bulunmaktadır.

İtfaiyeyi çocuklara tanıtmak için ne yapıyorsunuz? Milli Eğitim Müdürlüğü veya üniversitelerle işbirliği halinde yaptığınız proje çalışmaları oluyor mu?

Çocuklar ile ilgili çok çalışma yapıyoruz. Öğrenci kardeşlerimiz okulları vasıtası ile sürekli Müdürlüğümüzü ziyaret etmekte, itfaiyeciler olarak bizler de okulları ziyaret etmekteyiz. Bilinçlendirme çalışmaları kapsamında çocuklarımıza yaş gruplarına uygun olarak broşür, boyama kitapları, kalem setleri, balon, çikolata, meyve suyu gibi hediyeler dağıtmakta, çocuklarımızla oyunlar oynamaktayız. Biliyoruz ki toplumun bilinçli olması için ileriye dönük olarak çocuklara yatırım yapmak gerekmektedir.

Düzce’de veya Türkiye’de “Yangın Araştırma Merkezi” var mı? Varsa şayet bu merkez ne iş yapar?

Sakarya Üniversitesi bünyesinde ''Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezi'' bulunmaktadır. Merkezin amaçları şunlardır:

a) Yangın ve yanma alanları ile ilgili dallarda her türlü araştırmayı yapmak ve bunları yayınlamak,

b) Yangın ve yanma alanları ve uygulamaları konusunda gerek yurt içi gerekse yurt dışı benzer enstitü, merkez ve üniversitelerle işbirliği yapmak; ulusal ve uluslararası kuruluşlara üye olmak ve temsil etmek,

c) Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak her kademeden yangın ve yanma alanları ile ilgili çalışan personele, yangın ve yanma alanları ile ilgili konularda kurslar düzenlemek ve sertifikalandırma sınavları yapmak,

ç) Yangın ve yanma alanlarına giren konuları test eden bir ölçme ve araştırma laboratuvarı kurup tarafsız kontrollük müessesesi olarak yangın ve yanma alanları ile ilgili her türlü ölçme ve testleri yapmak ve bunlarla ilgili raporlar düzenlemek,

d) Avrupa Birliği müktesebatı kapsamında ve Avrupa Komisyonu direktifleri ile ilgili teknik engellerin aşılmasında ve karşılaşılan problemlerin çözülmesinde Türk endüstrisine yardımcı olmak,

e) Yangın ve yanma alanlarının endüstriyel, bilimsel, savunma sanayii, iletişim, güvenlik, eğitim alanlarındaki uygulamalarına ışık tutmak ve sorunlarını çözmek, danışmanlık yapmak,

f) Yangın ve yanmadan kaynaklanan emisyonların yol açabileceği çevre kirliliği ile ilgili olarak toplumun, sanayinin, kamu kurumları ve özel firmaların ihtiyacı olan her türlü eğitimi yapmak,

g) Yangın ve yanma alanları ile ilgili dokümantasyon merkezi kurmak,

ğ) Yangın ve yanma alanları ile ilgili araştırma, inceleme, geliştirme ve uygulama projeleri yapmak, bu konulardaki çalışmalara katılmak, desteklemek ve kontrol etmek,

h) Yangın ve yanma alanları ve uygulamaları konusunda ulusal ve uluslararası seminer, sempozyum, kongre ve konferanslar düzenlemek,

ı) Yangın ve yanma alanları ile ilgili, ölçme, kontrol, endüstriyi yönlendirecek yayınlar, kalite sistemi oluşturma, laboratuvar kurma, akreditasyon, cihaz yapımı ölçme ve test cihazları ile ilgili bakım onarım, laboratuvar yeterlik belgesi vermek,

i) Yangın ve yanma alanlarıyla ilgili standart, spesifikasyon ve nizamnamelerin hazırlanmasında yardımcı olmak veya bizzat hazırlamak; bu konuda ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmak,

j) Ulusal bazda Türkiye Yangın ve Yanma Bilgi Ağı (TÜYAB) kurmak,

k) Gerek yurt içinden resmi veya özel ve gerekse yurt dışından Merkezden istenecek diğer hizmetleri yapmak.

İtfaiye olarak çıkardığınız bir gazete veya dergi var mı?

Düzce İtfaiyesi adına çıkartılan herhangi bir gazete, dergi, vb. yayım organı bulunmamaktadır. Sakarya Üniversitesi ile yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında ulusal nitelikteki bir derginin çalışmaları devam etmektedir.

İtfaiyecilik ile ilgili fuarlar yapılıyor mu? Yapılıyorsa bu fuarlara katılıyor musunuz?

İtfaiyecilik ile ilgili İstanbul ve Konya' da her yıl fuar düzenlenmektedir. Düzenlenen fuarlara ve mesleki platformlara mümkün olduğunca katılım sağlamaktayız.

İtfaiye olarak AR-GE çalışmalarınız oluyor mu? Varsa kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz ve bu ekip ne iş yapıyor?

Araştırma ve geliştirme çalışmalarımız yapılmaktadır. 7 kişiden oluşan bir ekibimiz bulunmaktadır. Günümüz teknolojileri, müdahale ekipmanları, eğitim gereksinimleri, vb. tüm konularda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Mesleğiniz ile ilgili konularda toplumun bilinç düzeyini yeterli buluyor musunuz?

Toplumun her yaş grubu ile ilgili eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları Müdürlüğümüzce kesintisiz yürütülmektedir. Okullarımızda eğitimler yapılmakta, öğrencilerimiz İtfaiye Müdürlüğümüzde misafir edilmektedir. Ancak; Toplumda bireyler yetişme çağında daha iyi eğitim alabileceği için okul çağında eğitimin verilmesi, eğitim müfredatına ''yangın güvenliği, afet güvenliği ve ilkyardım'' konularının ders olarak eklenmesi ile toplumdaki bilinç düzeyi olması gereken düzeye getirilebilir.

Koridorda kapı üzerlerine konulan dershane, komuta, itfaiye amiri, yemekhane salonu, yatakhane gibi levhalar gördüm. Bunları açıklar mısınız?

İtfaiye Müdürlüğümüz hizmet binasında, hizmetin yürütülmesi ve personelin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla birimler ve odalar bulunmaktadır. Dershane; Personel eğitimlerinin ve vatandaş eğitimlerinin yapıldığı eğitim salonu, Komuta; Tüm haberleşmenin yapıldığı, ekiplerin yönetildiği, idare merkezi odası, İdari ofisler, yazı işleri servisi, yangın güvenliği denetim servisi ve 24 saat esasına göre çalışmakta olan itfaiye personelinin ihtiyaçlarını karşılamak için odalar bulunmaktadır.

Size her an yangın ihbarı gelebilir. Belli ki 24 saat görev başındasınız. İbadet konusunda ne yapıyorsunuz? Cuma ve Bayram namazları kılmak isteyenlerin bu isteğini nasıl karşılıyorsunuz?

Görev kutsaldır, görev esnasında kendi rızası ile isteyen itfaiye personeli mümkün olduğu takdirde ibadetlerini yerine getirebilir. Binamızda mescit ve şadırvan mevcuttur. Müftülük tarafından görevlendirilmiş personel tarafından ''Cuma namazı, Bayram namazı ve Ramazan ayında teravih namazı'' kıldırılmaktadır.

Bir şeyi çok merak ediyorum. Çok katlı binalarda yangın olan daireye nasıl müdahale ediyorsunuz? Müdahale anında yangın söndürülürken yandaki ve alt kattaki dairelere zarar vermiyor  musuz?

Yangına müdahale ile ilgili birçok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Bina yangınlarında dışarıdan mümkün olan müdahale yapılırken aynı zamanda bina içinden etkin müdahale yapılmaktadır. Yanmakta olan alan etrafındaki binalara, katlara, dairelere mümkün mertebe zarar verilmemeye çalışılır. Ancak inşaat malzemelerinin geçirgenliği ve yangının büyüklüğüne bağlı olarak kullanılan söndürme maddeleri bazen alt katlara zarar verebilmektedir.

 İtfaiyeciler olarak Sivil Toplum Kuruluşları ile bağlantılarınız var mıdır?

Kurucu üyelerinden olduğum “Düzce Arama Kurtarma Ekibi Derneği (DAKE) ile çalışmalarımız sürekli olarak devam etmektedir. Ayrıca Genel Sekreterliğini yürüttüğüm Türkiye Acil Yardım Kurtarma, Yangın ve Eğitim Vakfı (TAYEV) ile çok sayıda ulusal ve yerel çalışmalar yürütmekteyiz.

Şehir merkezini zaman zaman da olsa su ile yıkama ihtiyacı duyuyor musunuz?

Yıkama işlemleri Belediye Başkanlığımız Temizlik İşleri Müdürlüğü görevleri arasındadır.

Arşiviniz var mı?

Evet arşivimiz mevcuttur. Saklanması gereken evraklar düzenli olarak saklanmaktadır.

Sayın müdürüm güzel bir röportaj oldu. Sizlere, biriminizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Allah yar ve yardımcınız olsun. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulanlar varsa onları da söylemek ister misiniz?

Ben de kurumumuz adına sizlere teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce Belediyesi “İtfaiye Müdürlüğü” nün kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse kurumumuzun gelişimine olan katkıları nedeniyle başta Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Keleş’e kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

İtfaiye Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza şu uyarıları hatırlatmak isterim;

“Trafikte araçlarımıza lütfen yardımcı olunuz,

Hatalı parklar sebebiyle araçlarımızın geçişine engel olmayınız,

Hidrant (Yangın Muslukları) önüne araçlarınızı park etmeyiniz,

İşyeriniz için bina yapmadan veya kiralamadan önce İtfaiye Müdürlüğümüzden (0 533 0142930) bilgi alınız,

Yaşam alanlarında “Portatif yangın söndürme” cihazı bulundurunuz, kullanmasını öğreniniz.” Saygılarımla.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
3895 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR