Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:04] Daha iyi tedbir, daha iyi sonuç -- [20:15] Alzhaimer Hastası Yaşlı Kadın Bulundu -- [18:52] Yaşlı Kadın Her Yerde Aranıyor -- [17:18] İTFAİYE EKİPLERİ OPERASYONLA KURTARDI -- [17:03] KAMYONCU ESNAFI TEDBİRLERE SIKI SIKIYA UYDU -- [16:42] Belediye Sosyal Tesisleri Açtı -- [16:18] Canlı Yayınlara Sahte Takipçi -- [15:52] İŞTE YENİ KORONA TEDBİRLERİ -- [14:34] Operasyona Giderken Yaralandılar -- [14:09] Kadir Erdoğan’ın halası hayatını kaybetti --
Röportajlar
ÇALIŞMALARIMIZI ÖZENLE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever Düzce Belediyesi "Su ve Kanalizasyon İşleri" Müdürü İbrahim Özer ile röportaj yaptı.

26.09.2017
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
ÇALIŞMALARIMIZI ÖZENLE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Kendinizden bahseder misiniz?

1958 Düzce doğumluyum. İlkokulu Cumhuriyet ilkokulunda, orta öğrenimi İstanbul, Liseyi de Düzce Lisesinde bitirdim. Daha sonrada 1976 yılında Düzce Meslek Yüksek Okuluna girdim 1978 yılında da makine teknikeri olarak mezun oldum. Evliyim 2 erkek evladım var.

Düzce Belediyesinde hangi tarihten beri görev yapıyorsunuz? “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğüne” ne zaman atandınız ve Belediyede görev yapan kaçıncı “Su ve Kanalizasyon İşleri” müdürüsünüz?

1980 yılından beri Düzce Belediyesinde çalışmaktayım. 03.07.2017 tarihinde bu göreve atandım. Su ve Kanalizasyon Müdürü olarak 5.siyim.

Düzce Belediyesi “Su ve Kanalizasyon İşleri” müdürlüğünün Düzce Belediyesindeki tarihi ile ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?

Su ve Kanalizasyon İşleri belediyemizin kuruluşu ile başlamıştır. Tabi o zamanlar başka birimlere bağlı olarak çalışmaktaydı. Benim girdiğim dönemlerde Elektrik, Su idaresi olarak hizmet vermekteydi. 2006 yılından önce Su İşleri Müdürlüğü hizmet alanına Fen İşlerinden ayrılan kanalizasyon biriminin katılmasıyla “Su ve Kanalizasyon Birimi” oluşmuştur.

Belediye “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’’ bina olarak belediyenin hangi binasında hizmet veriyor, iletişim numaraları nelerdir?

Eski adıyla bilinen Konuralp Belediye binasında, “Düzce Belediyesi Ek Hizmet Binası”nda hizmet vermeye devam ediyor. İletişim numaramız: 0 380 541 20 07’dir.

Belediye “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nün’’ görevleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

İhtiyaca binaen içme suyu, kanalizasyon ve yağmur hatları yapmak ve bunların düzenli bir şekilde işletilmesini sağlamaktır.

İnşaatlarda çalışan işçilerin tuvalet ihtiyaçlarını ilkel şartlarda karşıladığını biliyor veya görüyorum. Bunun için bir projeniz veya inşaat sahipleri için herhangi bir yaptırımınız veya denetiminiz var mı?

İnşaat sahiplerine, inşaata başladıklarında başvuruyu hemen yapmalarını ve bu tip aciliyet gözetilen yerlere öncelik vererek kanalizasyonlarını bağlıyoruz. Denetim ve yaptırımlarımızı Zabıta Müdürlüğü ile ortak yürütüyoruz.

Şehrin muhtelif yerlerinde zaman zaman su patlakları görüyorum. Bu konuda bir vatandaş olarak ilk önce ne yapmalıyım?

Mesai saatleri içinde ilk önce bizim haber merkezimizi “185” ihbar-arıza hattını aramanız, mesai saatleri dışında ise “Beyaz Masayı” (153) arayabilirsiniz.

Gördüğüm su arızaları için zaman zaman Beyaz Masayı arıyorum. Cevap olarak; ‘’Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nü’’ aradınız mı oluyor. “Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünü‘’ arıyorum. Cevap olarak; Beyaz Masayı aradınız mı şeklinde oluyor. Bu işin doğrusu nedir?

Sonuçta Düzce Belediyesine ait olan Beyaz Masamız 24 saat hizmet vermektedir. Vatandaşımız Beyaz Masayı da arasa biz o şikayetlere müdahil olmaktayız, ama mesai saatleri içinde (Kanalizasyon-Su İhbar hattı olan 185’i) aramanız daha uygun olur. Mesai saatleri dışında ise “153 Beyaz Masa” aranabilir.

Yeni asfalt yapılmış olan yollarda kanalizasyon kapaklarının ya tamamen (daha sonra açılmak kaydıyla) kapatılmış olduğunu veya aşağıda kalarak çukur oluştuğunu görüyorum. Bu konudaki çalışmalar biraz daha düzenli ve süratli yapılamaz mı?

Burada amaç asfaltın hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Kanalizasyon bacalarının, yağmur ızgaralarının mevcudu binlerin üzerindedir. Dolayısı ile yüksekliği kurtaran bacalar da oluyor, kurtarmayanlar da. Bu işle ilgili devamlı tamirat yapan ekibimiz aciliyet sırasına göre tamiratlarını yapmaktadırlar. Çoğu kısmını da ihale ettik, müteahhit firma mesela Karaca Mahallesinde imalatlara devam etmektedir.

Bazı yerlerde kanalizasyon kapaklarının kırık, kapağın düşük olduğunu görüyorum bu kapaklar uzun süre bu şekilde kalıyor ve bu kapaklar tehlike arz ediyor. Bu çukurlara gece araç düşebilir, yanlışlıkla insan, hayvan düşebilir. Bu konuda ne yapılabilir?

Mevcut ızgara kapaklarımız onbinlerin üzerindedir. Takdir edersiniz ki hepsini görmemiz gözetlememiz mümkün değil, gezerken tesadüf görebiliyoruz. Bu sırada vatandaş faktörü önemli; hemen mesai saatleri içinde “185”, mesai saatleri dışında “153’ü” araması işimizi kolaylaştırır.

Yeni su ihale hattı çekilecek olan yerleşim bölgelerine su hattını belediye kendi imkanları ile mi çekiyor, yoksa ihale usulü ile herhangi bir firma mı yapıyor? Eğer bu iş ihale yolu ile yapılıyorsa su hattının çekişini Belediye denetliyor mu? Bunu şunun için soruyorum su borusu döşendiğinde üzerine ince kum veya özel toprak değil de taşın toprağın rastgele doldurulduğunu görüyorum. Bu da su hattının kısa zaman sonra arızalara sebep olduğunu görüyorum. Bu konuda ne dersiniz?

Yıllık çalışma planına göre yapılması planlanan imalatlar, hem müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından, hem de ihtiyaç halinde ihale edilerek yapılmaktadır. İhale edilen hatların denetimini müdürlüğümüz kontrol teşkilatı tarafından yapılmaktadır. Akar durumların tespiti halinde gerekli işlemler yapılarak imalat şartnameye uygun tamamlatılır.

Şiddetli yağmur yağdığında yağmur suyu kanalizasyonlarının tıkandığına şahit oluyoruz ve şehir merkezinde kısa süreli göllenme veya su taşmaları oluyor. Bu konuda sonbahar ve kış mevsimi hazırlıklarımız yapılmış vaziyette mi?

Biz devamlı rutin risk olan yerlerin bakımlarını yapmaktayız. Bildiğiniz üzere Düzce düz bir alan. Metre kareye düşen yağış miktarına göre ilk anda göllenmeler oluyor, temizlik bakım yapılan yerlerinde aşırı yağışlarda pislik gelmesinden dolayı da yeniden tıkanmaktadır. Buna göre de müdahalelerimizi yapmaktayız. Bu tür durumlarda Belediyemizde itfaiyemizde, bir başkan yardımcımız başkanlığında kriz masası oluşturularak hemen koordineli bir şekilde müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

Şehir merkezinde yapılan yol ve kaldırım çalışmalarında Belediye “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’’nün rolü nedir?

Şehir merkezinde yapılan yol ve kaldırım çalışmalarında ham yol açılması kanalizasyon işi, yağmur ve su hatlarının önceden çekilmesi yani alt yapının önden yapılması, daha sonra Fen İşlerinin yapılanma işleri gelir.

Belediye “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü” kaç personel ile hizmet veriyor?

Müdürlüğümüz bünyesinde 6 memur, 31 kadrolu işçi, 5 sözleşmeli personel ve 85 taşeron çalışan olmak üzere toplamda 127 personel ile hizmet vermekteyiz.

Belediye “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü” kaç araçla hizmet veriyor?

Müdürlüğümüz bünyesinde 9’u kiralık, 32’si kendi bünyemizde olmak üzere 41 araç ile hizmet vermekteyiz.

Belediye “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü”nün zorlukları hakkında bilgi verir misiniz?

Yeni yapılaşan bölgeler başta olmak üzere imar yollarının tam olarak açılamamasından kaynaklı ve bazı bölgelerde ciddi kot sıkıntılarının olması ve alt yapı güzergahlarımıza farklı alt yapıların çakıştığı durumlarda ciddi zorluklar yaşıyoruz. Son dönemde oluşturulan AYKOME (Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) ile bu sıkıntılar en aza indirgenmeye çalışılıyor.

İnşaata yeni başlayacak olan bir kişi veya firma belediyeye müracaat anlamında ilk yapması gereken iş nedir? Veya belediye olarak siz muhatabınızdan ne istiyorsunuz?

Yapıya ait tapu, ruhsat ve başvuruyu yapan kişinin kimlik fotokopileriyle birlikte müdürlüğümüzdeki matbu dilekçeyi doldurmaları yeterlidir.

Yeni yapılacak bir inşaat için su abonesi almak mecburiyeti var mı? Yoksa inşaat sahibi artezyen veya sondaj yaparak inşaat için gerekli suyu temin edebilir mi?

İnşaat sahipleri su ihtiyaçları için abonelik şartlarını yerine getirdiği sürece gerek şebeke suyu gerekse artezyen veya sondajdan inşaat için gerekli suyu temin edebilirler.

Yeni yapılan bir inşaat için önce kanalizasyon yapılması gerekmiyor mu? Bunu şunu için soruyorum. İnşaat başladığı andan itibaren tuvalet ihtiyacı başlar, inşaatlarda uzun süre doğru dürüst tuvalet olmadığını görüyorum.

Doğru olan, inşaata başlandığında başvurunun da yapılmasıdır.

Bazı sokaklarda su bağlantısı için asfalt kazmak gerekiyor. Su bağlantısı yapılıyor ve orası kapatılıyor ve orada bir süre sonra kasis oluşuyor. Bu kasisler daha sonradan maalesef kontrol edilmiyor. Bunun önüne geçmek için ne yapılabilir?

Bu durumlarda öngörülemeyen durumlar da olabiliyor. Maalesef arıza durumlarında asfalt kesmek durumunda kalıyoruz. Eskiden bu tür tamiratlar asfalt düzgün kesmeden yapılıyordu; şimdi ise düzgün kesmek suretiyle yamalar yapılabiliyor. Tabiî ki altta kazıyı ne kadar sıkıştırsan da zamanla çökme olabiliyor.

Bazı işyerleri, okul ve konutlardaki tuvalet giderleri geriye taşma yapıyor. Kod farkının olmayışından dolayı da problemler oluşuyor. Bu konuda ne yapılabilir?

Kod farkı çok istisnadır, bu durum genellikle kötü kullanımdan kaynaklanmaktadır. Maalesef kanal hattına yani pis su hattına inanılmaz şeyler atıyorlar. Çıkanları size göstersem hayret edersiniz!

1999 Düzce depreminden sonra mücavir alanlar veya bazı köyler mahalle oldu, yeni mahalle olan yerleşim alanlarının tamamına su ve kanalizasyon hattı çekildi mi?

Tüm merkez mahallelerimizde ana alt yapılarımız mevcuttur. Bazı sokak araları ve yeni açılan sokaklara hat çekimlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

Düzce’nin bazı yerlerinde içme suyunun pek tazyikli olmadığı söyleniyor. Bu konu doğru mu? Doğruysa bu konudaki çözüm ve tavsiyeniz nedir?

Yaz aylarında maalesef içme suyu uç noktalara ve yüksek katlara çıkmadığı, tazyik olmadığı doğrudur. Beyköy isale hattındaki boru kesitinde daralma olduğundan istediğimiz suyu alamamaktayız. Bu konuyla ilgili ciddi çalışmalarımız var. İnşaallah. 2-3 ay gibi kısa bir süre içinde bu işi halledeceğiz ve 2018 yazında inşaallah bu sıkıntıyı yaşamayacağımızı düşünüyorum.

1999 Düzce depreminden sonra yasal süresi içinde güçlendirmesi ve onarımı yapılmış olan binalardan hala iskanını almayan konut ve işyeri sahipleri var. İskanı olmayan bu binalardaki konut ve işyerleri su abonesi alırken normal su abonesi alabiliyorlar mı, yoksa şantiye suyu abonesi mi almaları gerekiyor. Çünkü bu konut ve işyeri sahiplerinin depremden önce iskanları vardı.

Su bağlama işlemleri her ne kadar müdürlüğümüz tarafından yapılsa da abonelik verme ve abone takip işlemleri Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Sayın Müdürüm güzel bir röportaj oldu. Doğrusu ben çok istifade ettim. Sizlere, biriminizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulanlar varsa onları söylemek ister misiniz?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce Belediyesi “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü”nün kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse birimimizin gelişimine olan katkıları nedeniyle başta Belediye Başkanımız Mehmet KELEŞ’e birimimiz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,44

Gazeteci

30.9.2017 - 22:20:02

Asabi beye teşekkür ediyorum. Gerçekten hata yapılmış. Aslı öyle değil röportajın. Ama siteye konulurken hata yapılmış. Hatanın röportajı yapanla bir alakası yok. Pazartesi günü düzeltilir inşaallah. Yorumcunun ikazı için teşekkür ediyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR