Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:26] Pandemi Sürecinde Büyük Destek -- [19:19] ASAR DERESİ KÖPÜRDÜ -- [19:00] KAYNAŞLI “KONUT BELİRLEME KURASI” TARİHİ BELLİ OLDU -- [18:49] Öğrencilerin Maskeleri Öğretmenlerinden -- [18:39] Keşir ve Keskin Çocuk İzlenim Merkezini İnceledi -- [13:25] Cumayeri Pazaryerinde Namaz Kılınacak -- [12:48] Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak -- [12:36] MAÇLAR YOĞUN TEDBİRLER ALTINDA OYNANACAK -- [12:32] Camiler Dezenfekte Ediliyor -- [10:44] İhaleye Katılan Firmalarla İlgili Açıklama --
Röportajlar
İlimize Göçmen Olarak Gelen Mültecilere Yardım Ediyoruz

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Kardeşlik, Akrabalık, Dayanışma ve iletişim Merkezi” “KADİM” proje sorumlusu Osman Özcan ile röportaj yaptı.

16.10.2017
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
İlimize Göçmen Olarak Gelen Mültecilere Yardım Ediyoruz

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Osman Özcan: Düzceli’yim. 25 yılı aşkın Eğitimci, 15 yılı aşkın yöneticilik hizmetim var. Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu Müdürlüğü görevini yürütürken, Sayın valimizin görevlendirmeleri ile Haziran 2017 de “Kardeşlik Akrabalık, Dayanışma ve iletişim Merkezi” (KADİM)in sorumluluğu görevini üstlendim.

“KADİM” hangi tarihte kuruldu, açılımı nedir, başında bulunan kaçıncı kişisiniz, ilde bağlı olduğunuz kurum neresidir?

Osman Özcan: “KADİM” Düzce Valiliği bünyesinde 2016 yılının sonlarında kuruldu. Açılımı: “Kardeşlik, Akrabalık Dayanışma ve İletişim Merkezi” demektir. Başında bulunan 2. kişiyim.

Halen hizmet verdiğiniz adresiniz ve iletişim numaraları nedir?

Düzce Valiliği binasında, güvenlik girişinin yanı başında bulunan binada hizmet veriyoruz. İletişim numaramız: 0 380 524 13 79’dur.

 “KADİM”’in kuruluş amacı nedir? Bu görevi neden tercih ettiniz?

“Kardeşlik, Akrabalık Dayanışma ve İletişim Merkezi’nin” (KADİM)  kuruluş amacı; İlimize göçmen olarak gelen Mültecilerin (Suriyeli, Iraklı, vb.) barınma, eğitim, sağlık, istihdam ve güvenlik ile ilgili problemlerine çözümler üreterek sosyal uyumlarını sağlamak ve kamu hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla Düzce Valimiz Sayın Zülkif DAĞLI’nın önderliğinde oluşturulmuştur.

Eğitimci ve Yönetici görevlerimin yanında uzun bir süredir Sosyal Kültürel faaliyetler ve Yardım Derneklerinde aktif olarak çalışmalar yapıyor olmam nedeniyle zaten uzak olmadığım bu alanda daha aktif görevler ve sorumluluklar alarak toplumumuza ve milletimize daha da faydalı olacağım inancıyla bu görevi kabul ettim.

 Çalışma saatleri nedir? Burada nasıl bir çalışma sistemi var?

Normal şartlarda mesai düzeniyle çalışarak bize müracaat eden mültecilere hizmet vermekle birlikte gerektiğinde bayram da olsa görev başında oluyoruz!

KADİM’de toplam kaç personel olarak görev yapıyorsunuz, hizmet aracınız var mı?

Benim dışımda iki personel ve iki tercüman ile hizmet veriyoruz. Sorunların yerinde tespiti ve alan ziyaretlerinde kullanılmak üzere bir de hizmet aracımız mevcuttur.

Hizmet sahanız neresidir, yeni kurulmuş olan bu birime kimlerin işi düşer?

Düzce ilinin tamamı hizmet sahamızdır. Ülkemize çeşitli nedenlerle göç eden mülteci muhacirler sorunlarının çözümü için bize müracaat ediyorlar.

Size müracaat eden kişiler yurt dışından Düzce’ye göç edenler mi, ilimizden de size işi düşen oluyor mu?

Görevimiz yurt dışından ilimize göç edenlerin sorunlarına çözümler üretmektir. Ancak zaman zaman gerek kendi problemleri için, gerekse birimimizin nasıl bir hizmet verdiğini merak ettikleri için uğrayanlara da elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz.

İlimize göç edenler sizin biriminize gelmek zorunda mı, dil problemini nasıl çözüyorsunuz?

Birimimiz resmi anlamda oturma izni, kimlik çıkarılması vb. herhangi bir işlem yapmadığı için Mülteciler bize uğramak zorunda değil tabii ki. Ancak dil problemlerinin yanında yabancı oldukları için de ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bize müracaat ettiklerinde kurumlarla irtibata geçerek kişileri doğrudan sorunun çözüm merciine yönlendiriyoruz. Dil problemlerini de birimimizde görevli iki tercüman vasıtasıyla çözüyoruz.

 “KADİM” Özellikle Suriyeli’lerin problemini mi çözer?

Sadece Suriye’lilerin değil, talep etmeleri halinde ülkemize sığınmacı olarak gelen tüm yabancıların problemlerini çözmeye çalışıyoruz.

 İlimize göç eden muhacirlerin karşılaştığı en önemli problemler nelerdir? Mesela; Bu kişiler hasta olduğu zaman problemini nasıl çözüyorsunuz, hastalandıkları zaman gittikleri belirli bir sağlık merkezi var mı, hastaneye giden bu mülteciler derdini nasıl anlatabiliyor?

Birimimizin kuruluş amaçları arasında olan, eğitim, sağlık ve istihdam en önemli problemlerimizdendir.

Eğitim Konusunda; Milli Eğitim Müdürlüğümüz vasıtasıyla yaz tatilinde mültecileri sosyal hayatlarını kolaylaştırmalarına ve toplumumuza daha kolay adapte olmalarına katkı sağlamak amacıyla içlerinde yetişkin mültecilerin de olduğu dört kurs merkezinde 14 kurs ile 337 kursiyere Türkçe Kursları verildi.

Eğitim çağında olup okula devam etmeyen mülteci çocukların tespitini yaparak hepsinin eğitim almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca eğitim çağı dışındakiler için de “Türkçe Kurslarının” planlaması yapılmaktadır.

Sağlık Konusunda; Hastanelerdeki yığılmaları önlemek, gereksiz iş yükünü ve zaman kaybını azaltmak ve mültecilerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırarak hizmet vermek maksadıyla, “Toplum Sağlığı Merkezinde” Arapça bilen bir hekimin görev yaptığı “Göçmen Sağlığı Birimi” oluşturulmuştur. Ayrıca birimimizin de desteği ile “Koruyucu Hekimlik” hizmetleri de verilmeye başlanmıştır.

İstihdam Konusunda; Maalesef en sıkıntılı konulardan biri bu konu olmakla birlikte, birimimize gerek işverenlerden, gerekse iş arayan göçmenlerden gelen talepleri buluşturmaya çalışıyoruz. Bir yandan da İş-Kur’a yönlendiriyoruz. Ayrıca İlimizdeki Sivil Toplum temsilcileri ile irtibata geçerek mültecilere maddi ve manevi olarak destek temin etmeye çalışıyoruz.

“Toplum Sağlığı Merkezi”nin adresi nerededir?

Çay Mahallesi. 642. Sokak. Düzce (Kiremitocağı köprüsünden güney tarafa (çay mahallesi tarafına geçtiğinizde) geçer geçmez sağ tarafa dönüldüğünde soldaki bina.)

Eğitim problemlerini çözme konusunda nasıl yardımcı oluyorsunuz? Misafir öğrenci ne demek, her sınıfa kayıt yapılabiliyor mu?

İlimizde oturma izni olan, geçici kimliğe sahip öğrenim çağındaki tüm Mülteci öğrencilerin kayıtları ikamet ettikleri yere en yakın olan okula kayıtları yapılmaktadır. Tıpkı bizim öğrencilerimiz gibi işlem görmektedirler.

İlimize göç eden ailelerle ilgili olarak STK’ların rolü nedir?

 İlimizdeki yardım dernekleri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ihtiyaç sahibi mülteci ve muhacirleri yardım derneklerine yönlendirerek ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Bu biriminin devlete ve vatandaşa faydası nedir?

İlimize göçmen olarak gelen mültecilerin (Suriyeli, Iraklı vb.) barınma, eğitim, sağlık, İstihdam ve güvenlik ile ilgili problemlerine çözümler üretmeye çalışıyoruz. Sosyal uyumlarını sağlamak ve kamu hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla “Kardeşlik, Akrabalık, Dayanışma ve İletişim Merkezi” (KADİM) birimi kurumlar arası koordinasyonu sağlayarak kişileri doğrudan sorunun çözüm noktasına yönlendiriyoruz. Bu sayede kişilerin hem sorunlarının hızlıca çözülmesine katkıda bulunmuş oluyoruz hem de kurumlara yapılacak olası yanlış müracaatların önüne geçerek kurumların iş yükünü hafifletmeye çalışıyoruz.

İlimize çeşitli nedenlerden dolayı göç eden Suriye’li veya Irak’lı aile veya kişi sayısı nedir, bunların yaş ve meslek grupları nedir bir analiz yapıldı mı, bunları biliyor musunuz?

Mülteci kardeşlerimiz çok yer değiştirmektedirler. İkameti ilimizde olup başka şehirlere gidenler olduğu gibi başka şehirlerde kayıtlı olup ilimize gelenler de olduğundan kesin sayı vermek biraz güç olmakla birlikte 300’ü üniversite öğrencisi olmak üzere 5000 civarında kayıtlı, 1600 civarında da kayıt bekleyenler olmak üzere toplam 6600 civarında mülteci olduğunu öngörmekteyiz.

Yabancıların ilimizde çalışması veya iş bulması konusunda yardımcı olabiliyor musunuz? Yabancıların çalışması konusunda mevzuat uygun mu?

Yabancıların çalışması ve iş bulması konusunda işverenler ile iş arayanları buluşturarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tabii ki Türkçe bilmeyenlerin iş bulmaları kolay olmuyor. Yabancıların tarım vb. alanlarda çalışmaları daha kolay oluyor. Ancak diğer alanlarda istihdam için işverenlerin çalıştırmak istedikleri şahıslar için İş-Kur üzerinden başvuru yapmalarını sağlıyoruz. Çalışma izinleri Çalışma Bakanlığı tarafından verilmektedir.

 Düzceye gelen yabancılar ilk olarak resmi kurum anlamında nereye müracaat etmeli? Emniyet müdürlüğüne mi, göç idaresi müdürlüğüne mi, KADİM’e mi?

İlk olarak “İl Göç İdaresi Müdürlüğüne” gitmeliler. Bize gelenleri de “Oturum İzni ve Geçici Kimlik Belgesi” almaları için “İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne” yönlendirmekteyiz.

KADİM’in resmi bir mevzuatı var mı? Çalışma prensipleri nelerdir?

“Kardeşlik, Akrabalık Dayanışma ve İletişim Merkezi” (KADİM) 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu vb. İlgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde Düzce Valiliğimizin iç yönergeyle belirlediği Usul ve Esaslar dahilinde gizlilik ilkesi çerçevesinde kardeşlik hukuku prensibi ile ilimize gelen mülteci muhacir kardeşlerimize talep etmeleri durumunda barınma, eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal uyum alanlarında bireylere ve ailelere danışmanlık hizmeti vermektedir.

KADİM, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma müdürlüğü olarak nasıl bir koordinasyon içindesiniz ve aranızdaki fark nedir?

“KADİM” olarak bizler; bize başvuranlara sorunlarının çözümü noktasında danışmanlık hizmeti veriyoruz. Tüm kurumlarla koordinasyon içerisinde olmakla birlikte Yardım Talebinde bulunanları öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendiriyoruz. Yeterli yardım sağlanamayanlar için de Sivil toplum kuruluşlarına yönlendiriyoruz. Kimlik ve Oturma izni için de İl Göç Müdürlüğü’ne yönlendiriyoruz. “KADİM” olarak biz sorunların resmi çözüm mercii değiliz, Kişilerin sorunlarının Çözüm merciine ulaşmalarında yol gösterici oluyoruz.

Yardımların dengeli dağıtımı konusunda nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Yardım konusu “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının” işidir. Bizler ise yasalar çerçevesinde vakıftan aldığı desteğe rağmen hala yardıma muhtaç durumda olanların tespitlerini ve incelemelerini yaparak sivil toplum Kuruluşları olan yardım derneklerine yönlendirerek yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Halk arasında, bizler ihtiyaç içerisindeyken, Devlet göçmenlere maaş veriyor, kira, elektrik, ve su paralarını bile ödüyor diye söylentiler var? Bu söylentiler doğru mudur?

Kesinlikle doğru değildir. Bunlar Mülteciler’e karşı toplumda olumsuz bir algı ve tavır oluşturarak Devletimizi ve Hükümeti yıpratmak için ortaya atılan iddialar olsa gerek. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bizim ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ne şartlarda, nasıl yardım yapılıyorsa onlara da aynı şartlarda yardım yapılıyor. Bizim vatandaşlarımızdan farklı olarak Birleşmiş Milletler tarafından Mültecilere verilmek için Kızılay’a gönderilen belirli bir miktar nakdi yardım Kızılay tarafından yardım şartlarını taşıyan mültecilere bir yıllığına dağıtılmaktadır.

“KADİM” belli zamanlarda kendi içinde bir değerlendirme yapıyor mu?

Evet Sayın Valimiz Zülkif DAĞLI’nın başkanlığında, her ayın ikinci haftası, ilgili il kurum müdürlerinin ve STK’ların da katılımıyla halk günü formatıyla toplantılar gerçekleştiriliyor. Sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildikten sonra mülteci muhacir kardeşlerimizin bir kısmının sorunları heyet halinde dinleniyor.

Göçmen sağlığı birimi ne demek, tedavi ve ilaç paralarını kim ödüyor?

Göçmen sağlığı birimi; Mülteci Muhacir Kardeşlerimiz için oluşturulmuş, Arapça bilen bir hekimin bulunduğu birinci basamak bir sağlık kuruluşudur. Mülteci, Muhacirlerin tedavi masrafları ve ilaç bedelleri kayıtlı oldukları illerde devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yardım alan kişiler hem belediye, hem sos yardımlaşma, hem de başka stk’lardan yardım alabiliyor mu? Almaması gerekiyorsa bunun önüne nasıl geçiyorsunuz?

İlgili tüm birimlerle koordineli olarak çalışmakla birlikte birbirinden bağımsız olan kurumlardan yardım alanlar olabiliyor. Olabildiğince takip etmeye çalışıyoruz. Ancak tamamen halledilebilmesi için tüm ilgili kurum ve birimlerin ulaşabileceği ortak bir veri tabanı oluşturulması gerekiyor. Bunun için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Konya belediyesi bu konuda bir program yapmış, kim nereden yardım almışsa görünüyor. Burada da öyle bir sistem kurulamaz mı?

Yasal ve teknik altyapı oluşturulduktan sonra olabilir tabii ki. Bunun için gerekli inceleme, araştırma ve girişimler yapılmaktadır.

“KADİM” sadece Düzce’de mi var? Göçmenlere verilen kimlikteki TC. kimlik numarası her ilde geçerli mi?

“Kardeşlik, Akrabalık Dayanışma ve İletişim Merkezi” (KADİM) Sayın Valimiz Zülkif DAĞLI’nın öncülüğünde sadece ilimizde oluşturulmuş bir birim olmakla birlikte, tüm Türkiye’de Mülteci, Muhacir Kardeşlerimiz için yapılan çalışmalara ışık tutabilecek bir Projedir.

Kimlik numaraları her ilde geçerli olmakla birlikte Muhacir kardeşlerimiz sadece kayıtlı oldukları illerde sosyal yardım ve hizmetlerden yararlanabilmektedirler.

KADİM ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü arasında nasıl bir fark var?

“KADİM” olarak biz “İl Göç İdaresi Müdürlüğünden” farklı olarak bütün kurumlardan bağımsız ama bütün kurumlarla iletişim halinde olan bir birimiz. İl Göç Müdürlüğü Kimlik ve oturma izni veriyor. Bizler ise bize başvuranlara sorunlarının çözümü noktasında danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Arşiviniz var mı?

“KADİM” olarak bize başvuru yapan tüm mültecilerin kayıtlarını alıyoruz ve ihtiyaçlarını yerinde ve doğru tespit ederek çözümler oluşturabilmek için de ev ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.

Sayın hocam çok güzel bir röportaj oldu. “KADİM” ile ilgili olarak herkesin anlayabileceği şekilde ayrıntılı bilgiler verdiniz. Devletin muhacirlere yaptığı hizmeti, bu konuda gelinen noktayı bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlerin başarınızı artırmaya yönelik çalışan, sizlere yardımcı olan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak Düzce halkına vermek istediğiniz mesaj var mı?

Çok teşekkür ederim. Sevgili Düzcelilerimize; Yurtlarından ayrılmak zorunda bırakılarak bizlere iltica eden Mülteci kardeşlerimize gerekli anlayışı göstererek, Sevgili Peygamberimizin: “Allah’a ve Ahiret Gününe İnanan Misafirine ikramda bulunsun” Hadisi Şerifini şiar edinerek Ensar Muhacir Kardeşliğinin oluşturulmasına sağlayacakları katkının çok önemli olduğunu söylemek isterim.

Öncelikle bu röportaj ile sayın valimiz Zülkif DAĞLI’nın çok önemsediği, ülkemiz genelinde örnek alınabilecek bir proje olan “Kardeşlik, Akrabalık Dayanışma ve İletişim Merkezi” (KADİM)in kamuoyuna tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere ve şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine, Birimimiz adına çok teşekkür ederim.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR