Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:08] Traktörün Altında Kaldı -- [13:53] DÜZCESPOR MAÇLARA HAZIR -- [12:58] TARLALARI SU BASTI -- [12:23] Masallar ile Öğrencilerin Evlerine Konuk Oldular -- [11:52] Çocuklar Düzenli Olarak Kardiyolog Tarafından İzlenmeli -- [11:18] DÜZCE BELEDİYESİ KOOPERATİFE SAHİP ÇIKTI -- [10:09] SANAL MÜSABAKA ŞAMPİYONLARI HEDİYELERİNE KAVUŞTU -- [21:04] Daha iyi tedbir, daha iyi sonuç -- [20:15] Alzhaimer Hastası Yaşlı Kadın Bulundu -- [18:52] Yaşlı Kadın Her Yerde Aranıyor --
Röportajlar
Gelen Yabancılara Ait İşlemleri Yapıyoruz

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “İl Göç İdaresi Müdürü” Seyhan Akyüz ile röportaj yaptı.

23.10.2017
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Gelen Yabancılara Ait İşlemleri Yapıyoruz

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1963 Düzce doğumluyum. İlk ve ortaokulu Çilimli ilçesinde okudum. 1980 yılında Düzce Ticaret Lisesini, 1985 yılında da Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdim. Askerliğimi yedek subay olarak yaptım. Özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptım. Bir süre serbest ticaret yaptıktan sonra 1997 yılında Şanlıurfa-Birecik ilçesinde Sınıf Öğretmeni olarak göreve başladım. 1999 yılında Düzce iline atandım. 2003 yılında Bostanlık ilkokulu Müdürü, 2007-2014 yılları arasında Çilimli ve Gümüşova İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Şube Müdürü olarak görev yaptım. Düzce valiliğinin kurmuş olduğu “Kardeşlik Akrabalık Dayanışma ve İletişim Merkezi” “KADİM” (Yurt dışı göçmenlere yönelik) proje ofisinde Proje İl Koordinatörü olarak  görev yaptım. 2002 yılından bu yana Sivil Toplum Kuruluşlarında yönetici olarak çalışmaktayım. İçinde bulunduğum STK’larda, ülke çapındaki projelerde Proje Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yaptım.

2017 yılı Mayıs ayında “Düzce İ Göç İdaresi Müdürü” olarak görevlendirildim. Evli ve üç çocuk babasıyım.

 “Düzce İl Göç İdaresi Müdürlüğü” hangi tarihte kuruldu, başında bulunan kaçıncı müdürsünüz? İlde bağlı olduğunuz kurum neresidir?

“Düzce İl Göç İdaresi Müdürlüğü” 2015 Yılında kuruldu. Dördüncü müdür olarak görev yapmaktayım. Düzce valiliğine bağlı olarak çalışıyoruz.

Halen hizmet verdiğiniz adresiniz ve iletişim numaraları nedir?

Seyhan Akyüz: Fevzi Çakmak Mahallesi, Kalıcı işyerleri olarak yapılan binalarda, İl Özel İdaresi binasının alt katında hizmet veriyoruz. Telefon numarası: 0 380 5248975 - İnternet Adresimiz: “duzce.goc.gov.tr”’dir.

 “İl Göç İdaresi Müdürlüğü”’nün kuruluş amacı nedir? Bu görevi neden tercih ettiniz?

 “İl Göç İdaresi Müdürlüğü” 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında “Yabancıların Türkiye’ye girişleri, Türkiye’de kalışları ve Türkiye’den çıkışları ile Türkiye’den koruma talep eden yabancılara sağlanacak korumanın kapsamına ve uygulanmasına ilişkin esaslar”dır.

 “İl Göç İdaresi Müdürlüğü”nün çalışma saatleri nedir? Nasıl bir çalışma sisteminiz var?

“İl Göç İdaresi Müdürlüğü” olarak 08:30-17:30 saatleri arasında hizmet veriyoruz. İlimize dışarıdan gelen yabancılara ait iş ve işlemleri yapıyoruz.

Müdürlüğünüzde kaç birim olarak görev yapmaktasınız?

Kurumumuzda, “Geçici Koruma”, “Uluslararası Koruma” ve “İkamet İzni” ile ilgili birimler hizmet veriyor. “Geçici koruma” biriminde Suriye’li göçmenlerin işlemleri yapılıyor. “Uluslararası Koruma” bölümünde Suriye’li göçmenlerin dışındaki devletlerden ilimize gelen yabancılara ait işlemler yapılıyor. “İkamet İzni” bölümünde ise ilimizde izinli olarak uzun süreli kalacak olan kişiler ile ilgili işlemler yapılmaktadır.

“Göç İdaresi Müdürlüğü”’nde toplam kaç personel olarak görev yapıyorsunuz, hizmet aracınız var mı?

“İl Göç İdaresi Müdürlüğü”nde 8 personel ile hizmet veriyoruz. Bir adet hizmet aracımız vardır.

Hizmet sahanız neresidir, size müracaat eden kişiler yurt dışından Düzce’ye göç edenler mi, ilimizden de size işi düşen oluyor mu?

Hizmet alanımız, “Geçici Koruma” kapsamında olan Suriye vatandaşları, “Uluslararası Koruma” kanunu kapsamında olan Irak, İran, Afganistan, Pakistan, Gürcistan gibi ülkelerden gelen yabancılara ait iş ve işlemlerdir. İlimizden yabancı uyruklular ile evlenen, yabancı uyruklu kişi çalıştıran, ilimizde spor yapan yabancı sporcular ve yabancı uyruklu öğrencilere hizmet veriyoruz.

İlimize göç edenler sizin biriminize mutlaka gelmek zorunda mı, dil problemini nasıl çözüyorsunuz?

İlimizde ikamet etmek zorunda olan bütün yabancı uyruklular mutlaka bize gelmek zorundadır. Bu kişilerin oturumuna ait her türlü izin işlemleri, kimlik verme, kimlik değiştirme, yabancı uyruklu çalıştırma, yabancı uyruklu ile evlenip ikamet izni almak isteyenlerin işlerini kurum olarak biz yapıyoruz. Ayrıca ilimiz sınırları içerisinde yakalanan “Düzensiz Göçmenlerin” (yasa dışı yollardan ülkemize giren yabancılar) adli olarak sınırdışı kararı alınan kişilerin sınırdışı işlemlerini biz yapıyoruz. Ayrıca şartları uygun olan ve Türk vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin işlemleri de kurumumuz tarafından yapılmaktadır.

“Düzensiz Göçmenler” ile ilgili bilgi verir misiniz.

Ülkemize yasadışı yollardan kaçak olarak giren yabancıları “Düzensiz Göçmen” olarak tanımlıyoruz. Bu kişiler kolluk kuvvetleri tarafından yakalandığında kimlik tespitinin ardından bize teslim ediliyor. Biz Genel Müdürlüğümüz ile görüş alışverişi yaparak bunların sınırdışı işlemlerini yapıyoruz. Ya “Geri Gönderme Merkezlerine” gönderiyoruz. Ya da kara, hava yoluyla “sınırdışı” ediyoruz.

 “İl Göç İdaresi Müdürlüğü” ile “KADİM” arasındaki farkınız nedir?

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 6458 sayılı kanunla bize verdiği yetki ve sorumluluklara göre kanuni işlemleri yapıyoruz. “KADİM” ise bir Sivil Toplum Kuruluşu gibi gönüllülük esasına göre, Düzce’de yaşayan yabancıların sorunlarını çözmeye yönelik olarak çalışmaktadır.

İlimize göç eden muhacirlerin karşılaştığı en önemli problemler nelerdir?

Bu konuyu bir kaç başlık olarak açıklamak daha doğru olur. Barınma, istihdam, eğitim, sağlık, ekonomik gereklilikler, yani yaşamak için elzem olan ana unsurlardır.

Mültecilerin Eğitim problemlerini çözme konusunda nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Göçmenlerin sürekli hareketli yaşadığı ve sık sık adres değiştirdikleri bilinen bir durumdur. Bu nedenle eğitim-öğretim yılı başında ilimizde yaşayan ve eğitim çağında olan yabancı uyrukluların bilgilerini, adreslerini liste halinde Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaşıyoruz. Düzenlenecek olan okuma-yazma, dil ve diğer kursların planlanmasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapıyoruz.

İlimize göç eden ailelerle ilgili olarak STK’ların rolü nedir?

STK’lar olmazsa olmaz bir konumdadır. İlimizde misafir olarak barınan yabancıların bir takım ihtiyaçlarının karşılanması, sosyal uyum konusunda desteklenmesi, iş-aş temini, barınma açısından desteklenmesi, “KADİM” koordinasyonunda STK’lar tarafından yapılmaktadır. Biz kurum olarak ekonomik açıdan mağdur olarak tespit ettiğimiz yabancı uyrukluların desteklenmesi konusunda ilimizde aktif olarak çalışan STK’larla ve hayırseverlerle sürekli iletişim içindeyiz.

İlimize çeşitli nedenlerden dolayı göç eden Suriye’li veya Irak’lı aile veya kişi sayısı nedir, bunların yaş ve meslek grupları nedir bir analiz yapıldı mı, bunları biliyor musunuz?

İlimizde yaklaşık 5000 civarında göçmen yaşamaktadır. Bunların 900 kadarı Suriyeli’dir. Kalan 4000 civarındaki göçmenlerin büyük çoğunluğu Irak’lıdır. İranlı, Afganistanlı ve başka ülkelerden gelen göçmenler de ilimizde yaşamaktadır. Büyük çoğunluk yaşlı, kadın ve çocuklardır. Farklı eğitim ve meslek gruplarından kişiler ilimizde yaşamaktadır. Doktor, mühendis, işadamı, öğretmen, imam gibi farklı meslek gruplarından kişilerin de olduğunu biliyoruz.

Yabancıların ilimizde çalışması veya iş bulması konusunda yardımcı olabiliyor musunuz? Yabancıların çalışması konusunda mevzuat uygun mu?

O konuda “KADİM” insanlara yardımcı olmaya çalışıyor. İş konusunda ilgili mevzuat Suriye’lilerin mevsimlik tarım işlerinde çalışmasına izin veriyor. Diğerleri çalışmak isterse şayet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından izin almak zorundadırlar. Ancak insanların karnını doyurmak ve yaşamak için farklı yerlerde çalıştıkları da bilinen bir konudur.

İDüzce’ye gelen yabancılar ilk olarak resmi kurum anlamında nereye müracaat etmeli? Emniyet müdürlüğüne mi, göç idaresi müdürlüğüne mi, “KADİM”’e mi?

Düzce'ye ilk gelen yabancılar Göç İdaresi İl Müdürlüğüne müracaat etmelidirler. 01 Kasım 2017 tarihinden itibaren Suriyeli göçmenlerin ilk kayıtlarını da biz yapacağız. Belgeleri ile kurumumuza müracaat eden ve ikamet adresi Düzce olan tüm yabancıların işlemlerini biz yapıyoruz. Evrakların incelenmesi ve mülakatların yapılmasının ardından 99 ile başlayan TC. Kimlik numaralarının olduğu kimlikleri biz veriyoruz. Aksi durumda kimliklerin verilmesi gecikiyor ve özellikle sağlık, eğitim ve ikamet alanlarında sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

“İl Göç İdaresi Müdürlüğü” ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Müdürlüğü olarak nasıl bir koordinasyon içindesiniz?

Kurumumuza müracaat eden göçmenlerden ekonomik yoksunluk içinde bulunanları tespit ettiğimiz zaman “Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Müdürlüğü” (SYDV) ve STK’lar ile paslaşarak bilgi paylaşımı yapabiliyoruz.

“İl Göç idaresi Müdürlüğü” belli zamanlarda kendi içinde bir değerlendirme yapıyor mu?

Evet Genel Müdürlük sık sık eğitim ve seminerler düzenliyor ve personelimiz kendi alanlarını ilgilendiren konularda bu eğitimlere katılıyorlar. Biz de kurum olarak sık sık kurum içi toplantılar yaparız. Yapılan eğitimler ve toplantılarda durum değerlendirmeleri yapıyoruz.

Göçmenlere devlet olarak para ödüyor muyuz? Göçmenlerin sağlık, tedavi ve ilaç paralarını kim ödüyor?

Göçmenlere devlet olarak para ödenmiyor. Sadece ekonomik yetersizlik içinde olduğu “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” (SYDV) tarafından tespit edilen kişilere belli yardımlar yapılıyor. Bunun yanında engelli olduğunu belgeleyen, yatalak hasta olduğu konusunda belli bir engel oranı olan kişilere maaş ödendiğini biliyorum. Göçmenlerin sağlık ve tedavi masrafları  99 ile başlayan kimlik numaralı kimliği varsa ve ikameti Düzce olan kişiler bizim gibi sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabiliyor.

Arşiviniz var mı?

Evet yapılan tüm işlemleri arşivliyoruz.

Sayın müdürüm çok güzel bir röportaj oldu. “İl Göç İdaresi Müdürlüğü” ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdiniz. Devletin muhacirlere yaptığı hizmeti, bu konuda gelinen noktayı bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlerin başarınızı artırmaya yönelik çalışan, sizlere yardımcı olan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak Düzce halkına vermek istediğiniz mesaj var mı?

Çok teşekkür ederim. Öncelikle bu röportajın gerçekleşmesi için izin veren başta sayın valimiz Zülkif Dağlı’ya, kurum çalışanlarımıza, size ve şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine teşekkürlerimi arzederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%44,44

Feyyaz çalışkan

29.9.2018 - 19:27:59

Suriyeli bir arkadaş var yabancı tanıtım belgesi almak istiyor ne yapması lazım

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR