Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:47] 5 haftalık program açıklandı -- [20:45] BUGÜN 30 HASTAYI KAYBETTİK -- [20:42] CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI -- [19:26] Pandemi Sürecinde Büyük Destek -- [19:19] ASAR DERESİ KÖPÜRDÜ -- [19:00] KAYNAŞLI “KONUT BELİRLEME KURASI” TARİHİ BELLİ OLDU -- [18:49] Öğrencilerin Maskeleri Öğretmenlerinden -- [18:39] Keşir ve Keskin Çocuk İzlenim Merkezini İnceledi -- [13:25] Cumayeri Pazaryerinde Namaz Kılınacak -- [12:48] Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak --
Röportajlar
Kaybolmaya yüz tutan meslek; sepetçilik

Kaybolmaya yüz tutan işlerden biri sepetçilik. Bu sanatın kaybolmaması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalışan usta öğretici Kemal Dilek, arkadaşımız İlhami Atasever’e yaptığı işin inceliklerini anlattı. İşi öğretecek çırak bulmakta zorluk çektiklerini söyleyen Kemal Dilek, genç nesillere bu işi öğretmenin yolunun Halk Eğitim merkezi aracılığı ile olabileceğini söyledi.

13.12.2017
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Kaybolmaya yüz tutan meslek; sepetçilik

Kendinizi tanıtır mısınız?

1948 Çorum ili, İskilip doğumluyum. Eskiden Ziraat okulları vardı. Bu okullar lise düzeyinde okullardı. Ziraat okulu mezunuyum. Kastamonu, Tokat ve Düzce El Sanatları Eğitim Merkezi müdürlüklerinde “El Sanatları Usta Öğreticisi” olarak görev yaptım. 3 oğlum var. Emekliyim.

 “El Sanatları geniş bir kavram. Bildiğim kadarı ile daha çok sepet işi ile uğraşıyorsunuz. Bu işi nasıl öğrendiniz, kaç yıldan beri bu işi yapıyorsunuz, biraz anlatır mısınız yaptığınız?

Ben El Sanatlarının sepetçilik bölümü ile ilgilendim. Ayrıca duvar süsleri de yapmaktayım. Bu işi 1965 yılında Kastamonu’daki El Sanatları Eğitim Merkezinde barış gönüllüleri olarak bulunan Alman El Sanatları Uzmanlarından öğrendim. Mesleğimi yaklaşık 40 yıldan beri yapmaktayım.

Halen sanatınızı devam ettiriyor musunuz ve nerede yapıyorsunuz bu işi?

Emekli olduktan sonra bu sanatımı halen devam ettiriyorum. Evimin bodrum katında 18 metrekarelik küçük bir alanda bu işi tek başıma yapıyorum.

Adresiniz neresidir. Size ulaşmak isteyenler için iletişim adresiniz nedir.

Uzunmustafa mahallesi, 848. Sokakta ikamet ediyorum. Telefon numaram: 05382987272 - Mail adresim ise mehmetdilek81@hotmail.comdur.

Sepetçilik denilince aklımıza ne gelmeli?

Sepetçilik denilince aklımıza Ekmek sepeti, çiçek sepeti, şemsiyelik, patates, soğan sepeti, piknik ve değişik ebatlarda sepetler gelir.

Sepet yaparken kullandığınız malzemelerden bahseder misiniz, bu malzemeleri nereden ve nasıl temin ediyorsunuz? 

Kullanmış olduğum malzemeler tamamen özeldir.  Değişik ebatlarda ağaçtan yapılmış kalıplar, kontraplaklar, Amerikan söğüdü, göllerde yetişen saz, özel ebatlarda çivi ve özel yapılmış mıknatıslı çekiç kullanmaktayım. Değişik elektrikli aletler kullanmaktayım. Kullanmış olduğum sazları Samsun ilinden temin etmekteyim. Düzce’de bu işi yaptığımı, bu işle iştigal ettiğimi bilenler var. Ayrıca zaman zaman da özel siparişler almaktayım.

Burada küçük bir tüp görüyorum bu tüp ne işinize yarıyor?

Yaptığım sepetlerin kalıpları var. Bu kalıpları ben kendim yaptım. Yapacak olduğum sepetlerin aralarında kullanmak zorunda kaldığım kontraplak katlarına istediğim şekli verebilmem için kontraplakların ısıtılması gerekiyor. Tüpü o amaçla kullanıyorum.

Yaptığınız bu işi Türkiye’de yapabilen insan sayısı hakkında bilginiz var mı, Düzce’de bu işi yapabilen kaç kişi var?

Türkiye’de bu işi yapan birkaç kişiyi geçmez diye tahmin ediyorum. Düzce’de ise benim bildiğim kadarı ile benden başkası yok!

Emekli olduğunuz kurumlarda bu iş halen yapılıyor mu?

Zannetmiyorum. Bu işe istekli ve hevesli insan sayısı maalesef yok denilecek kadar az. Bugünün çocukları liseyi bitirene kadar tahsil yapmak zorundadır. Liseyi bitiren gençlerden de bu işe merak eden genç sayı yok denecek kadar az.

Yaptığınız bu işten para kazanabiliyor musunuz? Bu işin pazarı var mı? Düzce’ye ne gibi katkı sağlıyorsunuz?

Çalıştığım zaman kazanıyorum. Bu işin pazarı otobüslerin mola verdiği yer olan petrol istasyonlarının bulunduğu mekanda El Sanatlarının satıldığı büfelerdir. Ayrıca El Sanatlarının satıldığı bazı işyerleri de var oralarda da satılıyor.

Siz yol boylarında otobüslerin mola verdiği yerlerdeki büfelere iş yapmıyor musunuz? Oralardan size siparş gelmiyor mu?

Ben iş yetiştirebilsem iş sıkıntısı yok. Tek başına olmuyor bu iş. Ben yapabildiğim kadar yapıyorum zaten ama yetmiyor, yetiştiremiyorum.  

Bu dalda kurs açılsa talep olmaz mı acaba?

Onu ben bilemem. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün açtığı kurslara birçok bayan katılıyor. Böyle bir kurs açılırsa talep olur diye tahmin ediyorum. Bu iş güzel ve gelir getirici bir çünkü.

Yaptığınız iş konusunda resmi kurumlardan size sipariş veriliyor mu?

Çok uzun yıllardan beri Düzce’de ikamet etmekteyim. Düzce El Sanatları Eğitim Merkezinde görev yaptım. Dolayısıyla beni Düzce’de tanıyan, bilen resmi kurum idareci sayısı çoktur. Bu işin kıymetini bilen kişi, kurum ve kuruluşlar ihtiyaç olduğunda bana sipariş veriyorlar. Ben de gücümün ve zamanımın yettiğince siparişlere cevap vermeye çalışıyorum.  Elimden geldiğince Düzce’nin Turizmine de katkıda bulunmuş oluyorum.    

Kemal abi faydalı ve bir röportaj oldu. Bize zaman ayırdınız. Güzel ve farklı bir röportaj oldu. Yaptığınız işlerle ilgili güzel bilgiler verdiniz teşekkür ederim. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler varsa onu da alalım.

Asıl ben teşekkür ederim. Kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için size, şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR