Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:02] KAZADA SÜRÜCÜ YARALANDI -- [17:11] Mahkeme Yolu Göründü -- [16:30] DAHA AYDINLIK GÜNLERE YÜRÜYECEĞİZ -- [15:49] "Çivisiz camiler" ziyaretçilerini bekliyor -- [15:18] DÜZCE KONUŞULDU -- [15:25] Bu yıl Bayram Kutlanmayacak -- [14:40] Mevsimlik tarım işçilerine sağlık taraması -- [13:50] SORUŞTURMA BAŞLATILDI -- [13:43] Kazanılan Zafer Dijital Ortamda İzletilecek -- [13:39] ŞEHİTLİK GEZİLDİ --
Röportajlar
Prensipli ve Disiplinli Olmak Bizim Birinci Kuralımız

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Müzisyen Ferdi Keman” ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdi.

20.12.2017
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Prensipli ve Disiplinli Olmak Bizim Birinci Kuralımız

Kendinizi tanıtır mısınız? Keman Soyadı nereden geliyor?

1978 Düzce doğumluyum. KEMAN ailesinin bir ferdiyim. Müzisyenim. Enstrüman olarak Keman icra ediyorum. Yakın çevremizde Keremler veya Keremoğlu olarak tanınıyoruz. Düzce’de ve bölgemizde KEMAN ailesi olarak ünlüyüz. Soyadımızın Keman oluşu da müzisyen bir aileden gelişimizin kanıtıdır aslında. Özetlersek büyük dedemiz Kerem 1900 yıllarının başlarında savaşlar nedeniyle Bulgaristan ve Yunanistan’dan Anadolu’ya Konuralp’e yani Üskübü’ye göç etmiş. Kendisi marangozluk yaparak geçimini sağlıyormuş. Anadolu’ya gelince de bu mesleğine belli bir süre devam etmiş. Sesinin güzel oluşu sebebiyle de müzikle arası iyi imiş. Bu sebepten dolayı da arkadaşlarının düğünlerine davet edilip şarkı söyler hoş sohbetlere katılırmış. Zamanla tanınmış ve ünü köy köy, kasaba kasaba, yayılınca asıl mesleği marangoz olmasından dolayı kendisine Saz ve Keman yapıp bu aletleri de icra etmeyi öğrenmiş. Artık bulunduğu çevrede herkes tarafından tanınır sevilir hale gelmiş. Çocuklarına Keman yapıp çalmasını öğretmiş. Düğünlere çocuklarıyla beraber gitmeye başlamış. 1934 yılında soyadı kanunu çıktığında ben her şeyimi Keman ile kazandım deyip soyadını KEMAN olarak almış.

 “Müzisyen denilince aklımıza ne gelmeli?

 Enstrüman (çalgı) icra edebilene müzisyen, söyleyene ise solist denir.

 Hangi tür Enstrümanları icra ediyorsunuz?

Ben Keman icra ediyorum

İcra ettiğiniz “Keman” nereden ve nasıl öğrendiniz?

Sakarya’da, Türk Müziği Derneğinde Erol Sayan’dan Türk Müziği dersi aldım. Sakarya Halk Eğitimi Merkezinde Keman dersi aldım. Genelde babadan ders alırlar, fakat son nesil şu anda Düzce Güzel Sanatlar okulundan eğitim almaktadır.

Sizin yaptığınız bu işi Düzce’de yapabilen kaç kişi var?

 Bizim yaptığımız bu işi Düzce’de çok az kişi yapabilmektedir. Sayısı 30 kişiyi geçmez. Bu işi Profesyonelce yapan kişi sayısı da 15’i geçmez.

Yaptığınız bu işi Türkiye’de yapabilen insan sayısı çok mu, bu konuda bilginiz var mı?

Türkiye’de bölge bölge değişiyor, rakam veremem. Ama çok da fazla değil diye biliyorum.

Bu işten para kazanabiliyor musunuz?

Sürekliliği olan bir iş değil. Sanıldığı gibi de çok paralar kazanmıyoruz. Son terör olaylarından sonra işlerde çok düşüş yaşadık. Eskisi kadar olmasa da her kesime cevap verebildiğimiz için şükrediyoruz.

 Müzisyenler olarak bir derneğiniz var mı?

 Halen bir derneğimiz yok. Ama dernek kurma çalışmamız var. Resmi formaliteleri tamamladığımızda yakında bir derneğimiz olacak inşallah.

Müzisyenliğin size verdiği bir avantajı oldu mu? Toplum içinde saygınlığınız arttı mı?

 Tabii ki manevi olarak çok avantajları oldu. Bunun bir kısmını değerlendirebildik.  Değerlendiremediklerimiz de oldu. Allah’a şükürler olsun toplum içinde sevilen ve sayılan bir kişiliğimiz oldu. Çok güzel bir ortamımız var.

Yaptığınız iş konusunda çevrenizde veya ilimizde tanınan bilinen bir kişi misiniz?

Keman ailesi olarak Düzce’mizi gerek yurt içi, gerekse Avrupa sahnelerinde konserlerde temsil ettik. Ekibimiz Düzce ve bölgemizde en çok tanınan bir ekip oldu. Hepimiz de tanınan bilinen kişiler olduk.

Ekibinizin tamamı da Düzceli mi?

Evet. Hepimiz doğma büyüme Düzceliyiz.

Müzisyen olarak Düzce’de bir ekibiniz var mı? Varsa kaç kişilik bir ekip ve ekipte ne tür enstrümanlar icra ediliyor?

Müzik ekibimiz var tabi. Ekibimiz Kanun, Ud, Keman, Klarnet, Darbuka, Org icra eden arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. Aynı zamanda ses sistemlerimiz de mevcuttur. Ekip; Mehmet KEMAN, Hüseyin KEMAN, Berat KEMAN, Mehmet Emre KEMAN, Özcan TOK ve ben Ferdi Keman dahil 6 kişiden ibarettir..

Müzisyen olmanın veya tanınan bir kişi olmanın üzerinizde bir ağırlığı var mı?

Bizler işimizi severek, saygı duyarak yapıyoruz. Prensipli ve disiplinli çalışmak bizim birinci kuralımız. Sahnede gözlerin bizim üzerimizde olduğunun farkındayız. Üzerimizde Müzisyen olmanın bir ağırlığı var. Yaptığımız işin yanı sıra toplum içindeki kurallara uyulmasının hem ahlaki hem de insani bir yönü var. Kısaca her insanın bu kurallara uyma zorunluluğu vardır. Bizim ise Müzisyen olarak biraz daha fazladır. Yaptığımız iş toplum karşısında daha dikkatli, daha ölçülü olma sorumluluğunu da beraberinde getiriyor.

Düzce’deki sanatsal faaliyetleri nasıl buluyorsunuz?

Düzce’deki sanatsal faaliyetler maalesef çok yetersiz. Yapılan bütün etkinlikler yaptık oldu mantığı ile yapılıyor. Halbuki gençlerimizin sanatsal faaliyetlere ilgisini çekmek için geçici etkinlikler değil, sürekliliği olan projeler üretip, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutacak alışkanlıklar kazandırılmalı. Mesela; Resim, Müzik, Tiyatro, Spor vb. Siyasilerin veya ilgililerin bu konularda tüm kamuoyunu bu tür faaliyetlere özendirmesi gerekir diye düşünüyorum.

Yaptığınız bu işten zevk alıyor musunuz, gençlere tavsiye eder misiniz?

Yaptığımız işten memnunuz. İşimizi isteyerek ve severek yapıyoruz. Müzisyenliği gençlerimize özellikle tavsiye ediyoruz. Bu iş gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutar. İnsanı dinç tutar. İsteriz ki her gencimiz bir enstrüman kullanmayı öğrensin. Bu bir kanun, keman, darbuka, ney de olabilir, resim, ebru vb. uğraşlar da olabilir. Geçtiğimiz günlerde bir cezaevinde etkinlik yapmıştık. Maalesef gencecik insanlarımız oralara kötü alışkanlıklar yüzünden düşmüşler. Bu kurslar oralarda da açılabilir.

Düzce’de müziğe bakış ve dinleyici kalitesi nasıl?

Gerçekleri konuşmak gerekirse Düzce’de iyi bir dinleyici kalitesi yok denecek kadar az. Maalesef eğlenmesini de, dinlemesini de bilmiyoruz! Bunun en büyük sebeplerinden biri yapılan etkinliklerin sanatsal değerlerinin olmaması, etkinliklerin eğlence olarak lanse edilmesidir. Konser salonlarının sanatsal değeri olup eğitici konserlerin çok az olması veya hiç olmamasıdır. Müzik hiçbir zaman meze değildir. Müzik; dinlendiren, duygulandıran, yeri geldiğinde neşelendiren bir aktivitedir.

Düzce ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden davet alıyor musunuz? Düğünlere veya cemiyetlere davet ediliyor musunuz?

Tabi ki hem il içinden, hem de il dışından çeşitli cemiyetlere davet ediliyoruz. Davet edildiğimiz yerlere Orkestra olarak gidiyoruz.

Size ihtiyacı olan bir kişinin ulaşabileceği iletişim adresiniz nedir?

Telefon numaralarımız: Ferdi Keman: 05362012724, Mehmet Keman: 05363474221, Hüseyin Keman: 05325974685’dir. Mail adresimiz: duzce1982@outlook.com

Herhangi bir yerde çalışıyor musunuz?

Bizler ekip olarak Düzce Belediyesinin Bando ekibinde görevliyiz.

Teşekkür ederim. Bize zaman ayırdınız. Güzel ve farklı bir röportaj oldu. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler varsa onu da alalım.

Asıl ben teşekkür ederim. Kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için size, şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR