Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:31] PROJE İÇİN ÖLÇÜM ÇALIŞMASINI TAMAMLADI -- [10:41] MİLLETVEKİLİ KEŞİR MÜJDEYİ VERDİ -- [10:35] DÜZCESPOR’A DESTEK SÜRÜYOR -- [10:22] DEVA PARTİSİ’NDEN ŞEFFAFLIK ÖRNEĞİ -- [21:18] Ahmet Dertli'nin Kayınvalidesi vefat etti -- [21:08] Düzce'de Normalleşme Süreci Başlıyor -- [18:37] SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN 800 KİTAP BAĞIŞI -- [18:34] KESKİN: BÜYÜK YATIRIMLAR ALMAYA DEVAM EDİYORUZ -- [17:46] Yol trafiğe kapandı -- [16:50] 1100 METREKARE BETON KULLANILDI --
Röportajlar
Su Hizmetinin Önemini Biliyoruz

İSKİ’nin Düzce ilindeki yapılanması ve ilimizde yaptığı çalışmalarla ilgili olarak gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “İSKİ Genel Müdürü”Fatih Turan ile röportaj yaptı. Uzun vadede İstanbul’un derin nefes almasını sağlayacak olan Büyük Melen Barajı ile ilgi bilgi veren Turan, İSKİ olarak Düzce ovasında yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. “Melen Çayı Alt Havzası Koruma Eylem Planı” çerçevesinde kurulması planlanan arıtma istasyonlarının hangi aşamada olduğuna değinen Turan, Düzce’nin menfaatine olan çalışmaların içindeyiz dedi.

26.12.2017
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Su Hizmetinin Önemini Biliyoruz

Sayın Genel Müdürüm kendinizi tanıtır mısınız?

Evvela bütün Düzceli dostları, İSKİ ailesi adına kalbi bir muhabbetle selamlamak isterim. Ben 1968 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı, Ulaştırma Mühendisliği Programı'nda Yüksek Lisans eğitimi aldım. Akabinde, Sakarya, Newcastle ve Niğde Üniversitelerinde akademisyen olarak görev aldım. Akademisyenliğin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlarda danışmanlık görevlerinde bulundum.

2009 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde; Ulaşım Dairesi Başkanı olarak, 2011/2014 yılları arasında, teknik işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve kısa bir dönem Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptım.

27 Ekim 2014 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü olarak atandım. Görev yaptığım süre içerisinde; Marmaray, Avrasya Tüneli, Ordu-Giresun Havalimanı, İstanbul metroları(Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı ve Sabiha Gökçen Havalimanı-Kaynarca hatları), Çamlıca TV Kulesi ve limanları projelerinde bulundum.23 Mayıs 2016 tarihinden itibaren de İSKİ Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) Genel Müdürlüğünün görevlerinden kısaca bahseder misiniz?

İSKİ, 1981 yılında kurulan, İBB’ye bağlı, bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İSKİ’nin misyonunu“Su ve Atıksu Hizmetlerini, Çevre ve İnsan Sağlığını Esas Alarak Etkin, Verimli ve Kaliteli Olarak Yürütmek” olarak açıklayabiliriz. Görev yetki sahasındaki abonelerin su ihtiyacını karşılamak, dünya standartlarında, kaliteli ve kesintisiz içmesuyunu abonelere ulaştırmakla yükümlü olan kurumumuz, atıksuların arıtımı, çevreye zarar vermeden uzaklaştırılması ve dere ıslahlarından da sorumludur. Bu kitabi bilgilerin yanı sıra ayrıca belirtmek gerekir ki su hizmetinin mübarek bir hizmet olduğuna inanıyoruz, bu inanç çerçevesinde çalışıyoruz.

İSKİ’nin Düzce’deki var oluş amacı nedir?

Bildiğiniz üzere, İstanbul önemli bir şehir. Türkiye nüfusunun 4’te 1’i İstanbul’da hayatlarını sürdürüyor. Sektörlerin, ticaretin ve sanayinin kalbi İstanbul’da atıyor. Bir başka deyimle, İstanbul Türkiye’nin dışarıdan bakıldığında en önemli vizyonşehri. İstanbul'da susuzluğun nasıl bir felaket olduğunu hepimiz tecrübeyle biliyoruz. Tarihe dönüp baktığımızda da yakınlarında su kaynağı olmadığı için Roma devrinden itibaren şehre isale hatlarıyla su taşındığını görüyoruz. Suyu planlamak ise sadece bugünün değil yarının da ihtiyaçlarını hesaplamak demek. Melen Projesi bu nedenle devreye alındı. Biz bu projeden söz ederken hep şunu söylüyoruz, Melen İstanbul’un suyunun sigortasıdır. Uzun yıllar İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacak dev proje ile İstanbul’a 1 milyar m³’ün üzerinde ek su rezervi sağlamış olacağız. Burada tarihten küçük bir sayfa açarak bir kıyas yapmak isterim. Mimar Sinan'ın büyük eseri Süleymaniye Camiini hepimiz biliriz. Koca Sinan Süleymaniye'nin inşa tutarından daha fazlasını İstanbul'un o zamanki su sistemi olan Kırkçeşme Su Yolu için kullanmıştır. Bu karşılaştırma bize şehrimizin su ihtiyacı ve yöneticilerinin bu konudaki tasarrufunun değişmediğini gösteriyor. Maliyeti ne olursa olsun İstanbul susuz bırakılamaz.

Melen Barajı çalışmaları hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

Melen Barajı uzun vadede İstanbul’un derin nefes almasını sağlayacak olan dev bir proje. Baraj inşaatının sona ermesiyle İstanbul’a yıllık 1 milyar m³’ün üzerinde ek su rezervi sağlanacak. Baraj Düzce ve Sakarya İllerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayının Karadeniz’e döküldüğü noktada yapılıyor. Barajımız 945 m. uzunluğunda, temelden yüksekliği 124 m, 2 milyon 80 bin m³ beton dolgu hacminde ve 694 milyon m³ su depolama hacmine sahip olacak şekilde projelendirildi. 2018 yılı mart ayında su tutmaya başlayacak olan Melen Barajının inşaatı DSİ tarafından gerçekleştirilmekte.

Melen suyunun İstanbul musluklarından akabilmesini sağlayan proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle belirtmek isterim ki; Melen Projesi sadece barajdan ibaret olan sıradan bir proje değil. 3 aşamadan meydana geliyor. Projenin ilk aşamasında 2.500 mm. iç çapında, 189 km. uzunluğunda isale hattı döşedik. Bu aşamayla 2007'deki kuraklığı İstanbul’lular hissetmedi ve İstanbul’a yıllık 268 milyon m³ su temin ettik. Bu iş kapsamında ayrıca, Melen Suyunu Avrupa yakasına da ulaştırabilmek için “Boğaz Geçiş Hattı” da inşa ettik. İki kıtayı birleştiren “su tüneli olma özelliği taşıyan”hat 4.000 mm (4 m.) çapında, 5.551 m. uzunluğunda ve Boğazın 135 m. altında.

İkinci aşamada ise 3.000 mm. çapında,145 km. uzunluğundaki hat sayesinde İstanbul’a yıllık 307 milyon m³ ilave su sağladık.

Halihazırda Melen 3. aşama çalışmalarımız devam etmekte. Kurumumuz tarafından 3.000 mm. çapında,165 km. uzunluğunda isale hattı döşenecek. Biz şu anda 131 km'lik 3. etabının %85'ini tamamlamış bulunuyoruz. 2018 yılında Melen 3. aşama 1. Etap çalışmaları sona erecek.

Melen Projesi içerisinde ifade ettiğim aşamaların haricinde; 720.000 m³ kapasiteli Cumhuriyet İçmesuyu Arıtma Tesisi, Melen Terfi Deposu, Sakarya Terfi Merkezi, Melen - Yeşilçay Bağlantısı, denge depoları ve su alma yapıları inşa edilmiştir.

Yapılan barajın sadece suyundan mı istifade edilecek? Enerji üretimi de olacak mı?

Bölgede enerji üretimi de gerçekleştireceğiz. Bunun için iki ayrı projemiz var. İlki ile isale hattı üzerinde rüzgar türbinleri inşa ederek enerji üretmeyi hedeflemekteyiz. 7 noktada rüzgar ve güneş ölçüm istasyonları kuruldu. Bu çalışmaların yanı sıra Melen Çayı’nın su potansiyelinden yararlanarak 45 Megawatt gücünde hidroelektrik santrali planlandı. Bu hidro elektrik santrali ile Melen Hamsu Terfi Merkezinde harcanacak enerjinin %48’i karşılanmış olacak.

Düzce’de çalışan eleman sayınız kaç? İSKİ Düzce’de kaç araçla hizmet veriyor?

Düzce’de 11 elemanımız ve 2 aracımız mevcuttur.

Düzce’deki çalışmalarınızda karşılaştığınız zorluklar neler?

Ruhsatlı döküm sahalarının olmaması ve “Düzenli Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisinin” yetersiz olması çalışmalarımızı olumsuz yönde etkilemekte. Bunun yanı sıra kanalizasyon ve yağmursuyu hatları gibi altyapıların yetersiz olması gibi sorunlarla karşı karşıya kalkmaktayız. Bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz.

İSKİ olarak Düzce’ye neler kattınız?

Birkaç başlık altında sıralamak isterim;

1-Bölgede bulunan yapı yasaklı alanlardaki yapılaşma kontrolü ile kaçak yapılaşmanın önüne geçiyoruz.

2-Kaçak döküm ve çöp dökümünün kontrolünün sağlayarak, Düzce’de faaliyet gösteren sanayi tesislerini denetliyor zararlı atıkların alıcı ortama deşarjını engelliyoruz. Çevreyi kirletici sanayi tesislerinin faaliyetlerini engelleyerek Düzce içinde bulunan su kaynakları ve çevre, dolayısı ile Düzce halkını korumuş oluyoruz.

3-İSKİ olarak Düzce Belediyesince kullanılmakta olan ve yetersiz durumdaki atıksu arıtma tesisini revize ederek kapasitesini arttırdık.

4-Düzce Çamköy mevkiinde bulunan ve çok uzun yıllar boyu kullanılmış olan vahşi çöp depolama sahasını ıslah ederek doğaya kazandırdık.

5-Hali hazırda Düzce ve ilçe belediyelerince çöp dökümü yapılan Çerkez Taşköprü köyünde bulunan vahşi çöp depolama alanını kısmen ıslah ettik.

6-Konuralp bölgesinde bulunan atıl vaziyetteki kum çakıl ocağında çalışma yaparak katı atık aktarma tesisi kurduk, geniş bir alanda çevre düzenlemesi, idari bina yapımı ve güvenlik sağlanması gibi çalışmalar yaptık.

7-Düzce’de toplanan çöplerin bir kısmını yine İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan İSTAÇ aracılığı ile bu çöp aktarma istasyonu üzerinden İstanbul’a taşınmasını sağlıyoruz.

Düzce’nin su havzası olarak ilan edilmesiyle, Düzce’nin bazı ilçe ve köylerinde mağduriyetlerin olduğu ifade edilmektedir. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Fatih Turan:İSKİ, Düzcelilerin menfaatine olan çalışmaları gündeme getirmekte ve uygulamaktadır. Düzce’nin içmesuyu havzası ilan edilmesi ile havza içinde bulunan alanlarda denetimler İdaremizce yapılmaktadır. Ekiplerimizin yapmış olduğu denetimlerde, çevre ve suyu kirleten faktörler tespit edilerek kirliliğin önüne geçilmesine çalışılmaktadır. Burada mağduriyet değil, tamamen Düzcelilerin menfaatine bir durum söz konusudur.

Düzce ve köylerinde kanalizasyon sistemi yapılması gündemdeydi. Ayrıca üç noktada arıtma istasyonu yapılacaktı. Bu konudaki çalışmalar ne aşamada?

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, “Melen Çayı Alt Havzası Koruma Eylem Planı” gereği Düzce İli içinde bulunan köylerin kanalizasyon sisteminin yapım işi, ilgili belediyeler ve Düzce İl Özel İdaresi tarafından yapılacaktır. İdaremiz tarafından yapılacak olan 6 adet atıksu arıtma tesisleri ise ÇED aşamasındadır.

Şu anda İSKİ'nin öncelikleri nelerdir, bunları öğrenebilir miyiz?

Çatalca'dan Tuzla'ya kadar İstanbul'un her yerinde İstanbul’luların memnuniyetini sağlamak, onların İSKİ ile ilgili beklentilerine en kısa sürede cevap vermek, kaliteli hizmet sunmak bizim en büyük önceliğimiz. Melen Su Temin Sistemi’nin tamamlanması, halen hizmet veren atıksu ön arıtma tesislerimizin dönüştürülmesi bizim için, İstanbul için çok önemli.

İdare olarak ARGE ve enerji faaliyetlerimiz bizi heyecanlandırıyor. Türkiye’de ilk defa uygulanan projeleri yürütüyoruz. Büyükçekmece Barajı üzerinde ülkemizde ilk defa yüzer enerji sistemlerini kurduk. Tesislerimizde çatılara, depoların üzerinde güneş enerjisi sistemleri kuruyoruz. Melen isale hattı üzerindeki enerji projemizden söz etmiştik, bunun dışında Terkos bölgesi gibi, Karadeniz’in hava koridorlarına açık su havzalarımızda rüzgâr enerjisinden faydalanmak için projeler yürütüyoruz. Böylece devletimizin enerji politikasına da katkı sağlayacağız. Bunların dışında "Akıllı Şehir, Akıllı Şebeke" hedefimiz var. İSKİ'nin projeleri bütün Türkiye'ye örnek olduğu için akıllı şebeke sistemimiz çok önemli. Dünyada sayılı, Türkiye'de tek olacak. Çünkü artık uzaktan yönetilen sistemlerle verimlilik, tasarruf artıyor. Riskler azalıyor ve kriz yönetimi kolaylaşıyor, hizmet kalitesi artıyor. Teknoloji, hayatın her alanında getirdiği büyük yenilikleri bizim alanımıza da taşıyor. Biz ne yapıyoruz mesela, online klor ölçümü yapıyoruz, tesis çıkışında nedir, şebekenin şu noktasında klor ne kadardır, ne olmalıdır sorularının cevabını anlık bildirimlerle görebiliyoruz. Kayıp kaçağı kabul edilebilir seviyelere çekebiliyoruz. Pilot uygulamamızı başarıyla uyguladık, şimdi bütün İstanbul'a yaygınlaştırıyoruz. Basit bir yazılımdan tutun devasa tünel sistemlerine kadar kullandığımız her şeyin yerli ve milli olması da ayrı bir hedef bizim için. Yerli ürünle dışa bağımlılığı azaltalım, sektörümüze ve nihayetinde ülke ekonomisine katkı sağlayalım istiyoruz.

Sayın Genel Müdürüm bize zaman ayırdınız. Verdiğiniz bilgiler nedeniyle size ve şahsınızda tüm İSKİ ailesine teşekkür ederim. İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

Yaptığımız çalışmaları basına taşımakla halkı bilgilendiriyorsunuz. Devletimizin dünden bugüne geldiği noktayı, yapılan çalışmaları halka anlatıyorsunuz. Bu röportajı gerçekleştirmeniz nedeniyle size ve şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine ben de teşekkürlerimi arzederim.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,93

Mehmet Saatçi

1.1.2018 - 16:21:03

Sayıın Müdürüm, neden ısrarla Düzce çöp toplama bölgesi olarak hecinlerdeki eski taş ocağında ısrar edenlere bizim Iski olarak söyleyecek birşeyimiz yok deyip teşvik ediyorsunuz? Burası su kaynaklarının üzeridir Hasanlar barajının yanı ve Melen’in tam üstüdür. Ayrıca deprem bölgesidir. Yer altına ve Melen’e çöp suyu sızmayacağını nasıl garanti ediyorsunuz? Çevre Bakanlığı ihanet içinde siparişle ÇED raporu veriyor elinizde ne delil var? Bütün kontrol mekanizmaları bypass edilmiş. Geleceğin temiz su kaynakları size emanet iken bu cüret cehaletten mi ihanetten mi kaynaklanıyor? Yarın nasıl anılacaksınız bir düşünün! Biraz omurga lütfen!!!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

"ÇÖLDE BİR VAHA" BİNEF
23.02.2021 - 09:30