Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:04] Daha iyi tedbir, daha iyi sonuç -- [20:15] Alzhaimer Hastası Yaşlı Kadın Bulundu -- [18:52] Yaşlı Kadın Her Yerde Aranıyor -- [17:18] İTFAİYE EKİPLERİ OPERASYONLA KURTARDI -- [17:03] KAMYONCU ESNAFI TEDBİRLERE SIKI SIKIYA UYDU -- [16:42] Belediye Sosyal Tesisleri Açtı -- [16:18] Canlı Yayınlara Sahte Takipçi -- [15:52] İŞTE YENİ KORONA TEDBİRLERİ -- [14:34] Operasyona Giderken Yaralandılar -- [14:09] Kadir Erdoğan’ın halası hayatını kaybetti --
Röportajlar
Öğrencilerimizi Mesleklere Hazırlıyoruz

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Düzce Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü” Seyhan Ökmen ile röportaj yaptı.

15.01.2018
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Öğrencilerimizi Mesleklere Hazırlıyoruz

 

Sayın Müdürüm kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Düzce “Mesleki Eğitim Merkezi’ne” müdür olarak ne zaman atandınız ve kaçıncı müdür olarak görev yapmaktasınız?

18 Ekim 1961’de Düzce doğumluyum. 1988 yılında Gazi üniversitesi Metal İşleri Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Otuz yıllık öğretmenlik mesleğimin 4 yılı Ankara’da, 23 yılı da Düzce’de Borsa İstanbul Teknik ve Anadolu Lisesinde geçti. 3 yıldan beri de “Düzce Mesleki Eğitim Merkezinde” müdür olarak görev yapmaktayım. Evli ve üç çocuk babasıyım. Düzce “Mesleki Eğitim Merkezi’ne 08 Aralık 2014 tarihinde müdür olarak atandım. Halen 4. Müdür olarak görev yapmaktayım.

Düzce “Mesleki Eğitim Merkezi’nizin kuruluş amacı ve tarihçesini kısaca anlatır mısınız?

Merkezimizin öncelikli hedefi çıraklık, kalfalık, ustalık düzeylerinde genel kültür kazandırarak öğrencilerimize kişi ve toplum sorunlarını tanıtma, çözüm arama, yurdumuzun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunma bilincini vermektir. Ayrıca öğrencilerimizi ilgi, beceri ve yetenekleri ölçüsünde mesleğe ve iş alanlarına hazırlamak, iş ve hizmet alanlarının ihtiyacı olan teknik insan gücü yetiştirmek de kuruluş amaçlarımız içinde yer almaktadır.

Düzce Çıraklık Eğitim Merkezi Düzce’de 20 Mayıs 1984 tarihinde eski sanayi çarşısında Yapı Kooperatifinin olduğu yerde 1985-1986 Eğitim-Öğretim yılında 9 meslek dalında, 318 öğrenci ile eğitim ve öğretime başladı. Daha sonra ihtiyaca binaen; aynı binanın hemen yanıbaşında bulunan eski Şoförler Odası hizmet binası alınarak 4 oda ilavesi yapıldı. Eski sanayi çarşısında bulunan Müslüman Ticaret Şirketinin üst katında Muharrem Noyan’a ait binadan 3 derslik kiralandı. Daha sonra Gençlik Merkezinden 4 sınıf ilave olarak alındı. Yine o tarihlerde yeni yapılmış olan Azmimilli ilkokulunun 1. katı komple alındı. Ayrıca 2 derslik de Çilimli’de bulunan İTO kilit fabrikasından alındı. Ama o tarihlerde yani 1988-1989 Eğitim-öğretim yılında da 1938 kişi Çıraklık öğrencisi vardı. Çıraklık EğitimMerkezi, yaklaşık olarak 34 yıldır hizmet vermektedir. 3308 sayılı Kanunun adı; “Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu” iken, 29.06.2001 tarihli ve 4702 sayılı Kanunun 22. maddesi ile “Mesleki Eğitim Kanunu” olarak değiştirildi.

Uzel’in bahçenizde kurduğu bir atölye vardı. O atölye ne amaçla kurulmuştu?

Uzel firması gibi büyük işletmeler, okul-sanayi işbirliği kapsamında kendileri için gerekli olan teknik eleman ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla ve Düzce’ye yapacağı yatırımlar çerçevesinde okulumuz bahçesinde metal ve makine teknolojisi alanında tam donanımlı atölyeler kurmuştu. Kurulmuş olan bu atölyede yaklaşık olarak üç yıl eğitim öğretim verilmişti. Kendi ihtiyaçları olan teknik elemanını burada yetiştirtmişti. Daha sonra maalesef çeşitli sebeplerden dolayı Uzel traktör firması Düzce’deki yatırımlarını durdurduğundan burada kurmuş oldukları atölyelerde sürdürülen eğitim ve öğretimi de sonlandırdılar!

 “Mesleki Eğitim Merkezinin” Düzce’deki açık adresi neresidir? İletişim numaralarınız nedir?

Kültür Mahallesi, Kuyumcuzade Bulvarı, No: 23 - Düzce. Telefon No: 0 380 523 66 16 – E- Posta adresi: 132872@meb.gov.tr

 “Mesleki Eğitim Merkezinin” fiziki yapısı hakkında bilgi verir misiniz? Bina kira mı, mülkiyeti devlete mi ait? Isıtma şekli nedir?

Okulumuz, 4671 metre kare arazi üzerinde ve 4 katlıdır. 16 derslik, 2 laboratuar, 5 idare odası,1 konferans salonu, 6 deposu vardır. Ayrıca yemekhane ve kantin mevcuttur. Merkezimiz asansörlüdür. 1999 Düzce depreminden sonra ilk defa geçtiğimiz yıl güçlendirme ve onarımı yapılmıştır. Mülkiyeti Milli Eğitim Müdürlüğüne aittir. Isıtma şekli Doğalgazdır. 

Düzce “Mesleki Eğitim Merkezinde” kaç bölüm veya branş var? Asıl bölümler hangileridir ve öğrenci kapasiteniz nedir?

 “Mesleki Eğitim Merkezi’miz” 28 meslek alanında ve 142 dalda öğrenci kabul etmektedir. Asıl bölümler; Mobilya ve İç Mekan Tasarımı-Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi-Tarım-Bilişim Teknolojileri-Elektrik Elektrik Teknolojisi-Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri-El Sanatları Teknolojisi-Grafik ve Fotoğraf-Gemi Yapımı-Giyim Üretim Teknolojisi-Gıda Teknolojisi-Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri-İnşaat Teknolojisi-Harita, Tapu Kadastro-Kimya Teknolojisi-Konaklama ve Seyahat Hizmetleri-Kuyumculuk Teknolojisi- Makine Teknolojisi-Matbaa Teknolojisi-Metal Teknolojisi-Metealurji Teknolojisi-Motorlu Araçlar Teknolojisi-Plastik Teknolojisi-Seramik ve Cam Teknolojisi-Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme-Tekstil Teknolojisi-Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Alanla ilişiği olmayan dallar olarak tanımlanmıştır. Öğrenci kapasitemiz 1200’dür.

Düzce “Mesleki Eğitim Merkezinde” atölyeleriniz ile sınıflar aynı binada mı?

Öğrencilerimiz uygulama eğitimlerini işyerlerinde aldıkları için Merkezimizde uygulama atölyesi bulunmamaktadır.

Düzce “Mesleki Eğitim Merkezine” öğrenci kayıt şartları nelerdir? Öğrenci kayıtları için herhangi bir kayıt dönemi var mıdır?

Ortaokul mezunu olması ve seçtiği meslek alanında çalışabilir sağlık raporunun olması yeterlidir. Yıl boyu sürekli kayıt yapılmaktadır. Kayıt için sınırlandırılmış bir tarih aralığı yoktur.

Öğretim şekliniz nedir? Sınıfta kalma var mı? Öğrenci çalıştığı işyerinden ücret alabiliyor mu ve sigortası yapılıyor mu? İşyerinde günde kaç gün ve saat çalışıyorlar? Merkezinizde teorik eğitim aldıkları gün ders bitiminden sonra işyerlerine tekrar çalışmaya devam ediyorlar mı?

Öğrencilerimiz, “Mesleki Eğitim Merkezine” teorik eğitim yapmak için haftada -1- gün gelmektedir. Geriye kalan 5 gün işyerinde beceri eğitimi yapmaktadır. Sınıf tekrarı diğer meslek liselerinde olduğu gibi uygulanmaktadır. Öğrenim süresi boyunca sigortalı ve asgari net ücretin en az % 30’u oranında maaş alır. Öğrencilerimizin işyerindeki çalışma süresi işletmenin sabah açılma ve akşam kapanış saatleridir.

Öğrencilerimiz, haftada bir gün Merkezimize teorik eğitim almak için gelirler. O gün ders bitiminden sonra işyerlerine gidip çalışma yapmak zorunda değildirler.

“Mesleki Eğitim Merkezinizde” şu anda kaç alanda ve bu alanlara ait kaç alt dalda eğitim yapılmaktadır?

 “Mesleki Eğitim Merkezi’mizde” şu anda 8 alanda ve bu alanlara ait 19 alt dalda eğitim verilmektedir. Talep durumuna göre alan ve dal sayısını çoğaltmak mümkündür.

Düzce “Mesleki Eğitim Merkezinden” mezun olan öğrenciler ne tür belgelere sahip olabilmektedir? “Merkezinizden” mezun olan öğrencilerin iş sahibi olma oranı nedir?

 “Mesleki Eğitim Merkezi’mizden” öğrenciler 3. yılın sonunda KALFALIK, 4. yılın sonunda USTALIK ve isteğe bağlı olarak fark derslerini AÇIK liseden vermek koşulu ile Meslek lisesi diplomasına sahip olabilirler. Merkezimizden mezun olan öğrencilerimizin hiç birisinin iş bulma problemi yoktur. Bilakis öğrenci kaydı yapıldığı andan itibaren eğitim aldığı iş yerinin işçisidir. Mezun olduğunda isterse aynı iş yerinde işine devam eder veya kendi işini kurabilir.

Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına ne zaman alındı?

Bu konuda 6764 Sayılı Kanun var. 09.12.2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanun ile, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu, 3795 sayılı bazı lise, okul ve fakülte mezunlarına unvan verilmesi hakkında kanunu ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikler kapsamında; Çıraklık Eğitimi, zorunlu eğitim kapsamına alınmış olup, buna ilişkin görev ve hizmetler Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülmektedir.

Düzce “Mesleki Eğitim Merkezinde” kaç personel görev yapıyor? Hizmet aracınız var mı?

 “Mesleki Eğitim Merkezi’mizde” 4 idareci, 13 öğretmen, 4 memur, 1 hizmetli olmak üzere toplam 22 personel görev yapmaktadır. Şu anda hizmet aracı olarak -1- adet minibüsümüz bulunmaktadır.

 “Mesleki Eğitim Merkezi’nde” yapmış olduğunuz ve devam eden projelerden kısaca bahseder misiniz?

TİKA ve Düzce Düşünce Derneğiyle beraber MOĞOLİSTAN’dan 30 tane öğrenci eğitimi için projemizin yazılımı sürmektedir. Eğer kanuni bir engel çıkmazsa önümüzdeki eğitim-öğretim yılında Moğolistan’a ve yurt dışına da Türkiye standartlarında ara elaman yetiştiren ilk “Mesleki Eğitim Merkezi” olacağız. Ayrıca Avrupa birliği eğitim projeleri kapsamında da proje yazımlarımız devam edecek.

 “Mesleki Eğitim Merkezine” kayıt olan öğrenciler kaç yıl eğitim alacaklar? Merkezinizde yemek, çay vb. hizmetleriniz de var mı?

Zorunlu eğitim kapsamında bulunan ortaöğretim süresi 4 yıl olduğu için bu süre kadar eğitim alacaklar. Merkezimizde, tam teşekküllü yemekhane, kantin ve kafeterya hizmetimiz vardır ve faaldir.

 “Mesleki Eğitim Merkezinden” mezun olacak öğrencilerinize verilecek olan diploma ile öğrencileriniz üniversite sınavlarına girebilecek mi?

Açık liseden fark derslerini vermeleri halinde üniversite sınavlarına girme hakları bulunmaktadır.

Öğretim şekliniz nasıl olacak? Öğrenci hafta içi mi, hafta sonu da “Mesleki Eğitim Merkezine” gelecek mi?

Öğrencilerimiz, hafta içi bir gün “Mesleki Eğitim Merkezimizde” eğitim alırlar. Diğer günler işyerlerinde 5 gün olarak beceri eğitimi alırlar. Şu anda hafta sonu eğitimini ön görmüyoruz.

Devletin okulunda okuyan bir öğrenci size nakil yaptırabilecek mi? Öğrencilerinizin özel bir kıyafeti var mı?

Evet. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yok. Nakil işlemi diğer okullar arası nakillerden daha kolaydır. Öğrencilerimize ait özel bir kıyafet yoktur. Kıyafet serbesttir. Bu konuda öğrencileri özgür bıraktık. Zaten haftada bir gün “Merkezimize” geliyorlar. Öğrencilerimiz işyerlerinde serbest olduğundan bizde de serbest.

İşleyiş olarak devletin diğer okulları ile aynı mı? Halen kayıtlı kaç öğrenciniz var? Öğrenci sayısı olarak belli bir hedefiniz var mı?

 “Mesleki Eğitim Merkezimiz” Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmaktadır. Halen toplam öğrenci sayımız 325’tir. Bunun 235’i geçtiğimiz yılbaşında değişen yeni yönetmeliğe göre eğitim ve öğretime devam etmektedir. 4 yıl sonra 1200 öğrenci hedeflemekteyiz.

Okullarda biliyorsunuz temizlik işi çok önemli. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşıyor musunuz?

İşkur’dan 1 kişi görevli. İhtiyacımız aslında iki kişi. Bu konuda, her okulda olduğu gibi zaman zaman bizim de sıkıntımız olabiliyor tabi.

Öğrenci “Mesleki Eğitim Merkezi”ne gittiğinde devlet desteği alıyor mu? Liselerde başarısız olup da okuldan ilişiği kesilen öğrenciler size kayıt yaptırabilir mi?

Devlet işverene, çırak öğrenci çalıştırdığı her öğrenci için 254 tl. destek veriyor. Öğrenci çalıştığı işletmeden ayda en az asgari ücretin net %30’u kadar ücret alır. Okulumuzdaki tüm öğrencilerin ortalama aylık maaşları 800 tl. dir.

Liselerden ilişiği kesilen öğrenciler kabiliyetlerine uygun olarak istedikleri bir meslek dalındaki işyerini kendileri bulmaları ve sözleşme yapmaları şartı ile Merkezimize her zaman kayıt kabul ediyoruz.

Özellikle ortaokullar gezilerek, niçin Endüstri Meslek Lisesine gitmeliyim veya niçin “Mesleki Eğitim Merkezi”ne gitmeliyim şeklinde bilgilendirme yapıyor musunuz?

Her yıl mayıs ayında ortaokullara ziyaret yaparak 8. sınıflara bilgilendirme yapıyoruz. Tüm liselerde 9. sınıf dersleri ortaktır. Fen lisesindeki derslerle, meslek lisesindeki ders yükü aynıdır. Başarı seviyesi düşük olan öğrencilerin bu dersleri başarmaları mümkün olmuyor, sınıf tekrarına kalıyor ve yıl kaybetmiş oluyorlar. Oysa mesleki eğitimde ders yükü yoğun olmadığından öğrencinin sınıf tekrarına kalma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca “mesleki eğitim” öğrencileri 4 yıl boyunca çıraklık sigortası yapılıp, 4 yıl boyunca çalıştıkları işyerinden ücret alarak kendi ihtiyaçlarını giderip ailelerine maddi olarak da yük olmuyorlar. Eğitimin sonunda isteğe bağlı olarak “Meslek Lisesi” diplomasına da kavuşma imkanları oluyor.

9. sınıflarda “Mesleki Eğitim Merkezindeki” müfredat ile diğer liselerdeki müfredat aynı mı? 9. sınıflarda okullardan atılma durumu oluyor mu?

Bizim haftalık ders yükümüz haftada 1 gün ve 10 saat teorik dersten ibarettir. Geriye kalan 32 saat işletmelerde pratik uygulamadır. Öğrenci okulda 2 saat Matematik, 2 saat Türk Dili ve Edebiyatı, 2 saat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 2 saat seçmeli ders, 2 saat de Mesleki Gelişim dersleri alır. Bu derslerin müfredatı, içeriği diğer liselerdeki derslerle aynıdır.

Öğrencinin okuldan atılma kuralları Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinde açıklandığı gibi diğer okullarla aynıdır. Öğrenciler başarısızlık, devamsızlık ve disiplin suçlarından okuldan atılabilir veya sınıf tekrarına kalabilirler.

Endüstri Meslek Liselerine kayıt olan öğrencilerin hepsi mezun olabiliyor mu size göre?

Meslek liselerinde 9. sınıf ders müfredatı çok ağırdır. Burayı tercih eden öğrencilerin başarı seviyesi de düşüktür. Bu nedenle meslek liselerinin 9. sınıfında öğrenciler ortalama olarak % 40 oranında sınıf tekrarına kalıyorlar. Bu da zaman kaybı ve israftır.

 “Mesleki Eğitim Merkezinde” disiplin sistemi işliyor mu?

 “Mesleki Eğitim Merkezinde” kayda değer nitelikte disiplin işi olmuyor. Sebebi ise öğrenci haftada bir gün okula geldiğinden yaşanan olumsuzluklar bir sonraki güne taşınamıyor. Öğrenciler arkadaşlarını bir hafta boyunca göremediğinden birçok olay kendiliğinden çözülüyor. Buna rağmen yaşanan bazı disiplin olayları okul idaresi, disiplin kurulu ve rehber öğretmen tarafından sonlandırılıyor.

 “Mesleki Eğitim Merkezine” gelen öğrenci haftada 5 gün mü geliyor?

Öğrenciler Merkezi’mizde okulda haftada 1 gün, 5 çeşit ve 10 ders saati ders görür. Mesleklerine göre okula geldikleri gün sayısı değişir.

 “Mesleki Eğitim Merkezinizde” nakil öğrenci oluyor mu?

 “Mesleki Eğitim Merkezimizde” ortaokul mezunu olmak kaydı ile her çeşit orta öğretim kurumundan nakil olabiliyor. Ara sınıflar olmadığından sadece 9. sınıfa nakil kabul ediyoruz. Nakil geldiği okuldaki sınıfı ne olursa olsun önemli değil. Nakil sadece 9. Sınıfta.

Ortaokulu bitiren öğrenci lise seçimi sırasında “Mesleki Eğitim Merkezi”ni seçebiliyor mu? Sistem buna müsait mi? Seçilen bir bölümden daha sonra vazgeçilebiliyor mu?

Öğrenciler diğer liseleri seçtiği gibi bizim “Mesleki Eğitim Merkezimizi” de tercih edebiliyor. Artık mesleki eğitim merkezi de zorunlu eğitim kapsamına alındı. E-OKUL sistemi buna uyarlanmıştır. Öğrenci seçmiş olduğu alanı 9. sınıfın 1. dönemi sonuna kadar, aynı alanın içinde yer alan herhangi bir dalı ise 10. sınıf 1. dönem sonuna kadar değiştirebilmektedir.

 “Mesleki Eğitim Merkezi” öğrencilerine sigorta yapılıyor mu?

Öğrenci bir işletme ile sözleşme imzaladığı anda SGK girişi yapılıyor.

Sayın müdürüm güzel ve faydalı bir röportaj oldu. Halkımız tarafından çok fazla bilinmeyen “Mesleki Eğitim Merkezi’ni” (Eski adı ile Çıraklık Okulunu) vatandaşın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Devletin teknik eğitime verdiği değeri, gelinen noktayı bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlere, kurumda görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Çok teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile kurumumuzun kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse kurumumuzun gelişimine katkıları nedeniyle başta valimiz Sayın Zülkif Dağlı’ya ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit’e, kurumumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR