Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:14] Ağrı'da Aranırken Düzce'de Yakalandı -- [12:44] Eski PKK'lı Yönetici Düzce'de Yakalandı -- [12:20] TEHLİKEYE ALDIRIŞ ETMEDİLER -- [09:29] VALİ ATAY AKÇAKOCA'DA -- [09:18] GÖLYAKA'DA RENKLİ ŞENLİK -- [09:11] Özlü Bakan Soylu'nun Acısını Paylaştı -- [15:40] Yamaç paraşütçüleri Düzce'de şenlikte buluştu -- [15:25] "Batı Karadeniz'in incisi" Akçakoca'ya Büyük İlgi -- [15:14] Kersendüzü'nde Yol Sevinci -- [14:54] Otomobil köprüden uçtu: 2 yaralı --
Röportajlar
Dursun Ay... Modern bir tesis olacak, elektrik üretilecek

16.03.2018
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Dursun Ay... Modern bir tesis olacak, elektrik üretilecek

Mehmet Keleş’in istifası ile boşalan Düzce Belediye Başkanlığı koltuğunda altıncı ayını dolduran başkan  Dursun Ay, Oxijen medyaya konuk oldu. Oxijen Medya grubu içinde yer alan Düzcenin Sesi, Parantez ve Günaydın Düzce gazetelerinin yönetici ve yazarlarıyla bir araya gelen Başkan Ay, sorularımıza içtenlikle cevap verdi.

Düzce gündeminde yer alan bütün sorunlara değinen Başkan Ay, Hecinler çöp alanı ve Melen Park projesinden İnönü ve Avni Akyol parkı ihalesine, EDS uygulamasından Kabalak köylülerinin itirazı ile karşılaşan hayvan hastanesine, Sözleşmeli Personalin kadroya alınmasından Düzcespor kongresine kadar her soruya ayrıntılı cevap verdi.

2 Mart tarihinde ilimizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın Hecinler çöp sahası için yaptığı açıklama sonrası dikkatlerin yeniden Hecinler bölgesine döndüğünü hatırlatan gazetecilerin sorusuna cevap veren Başkan Ay, Hecinler bölgesinde bütün izinlerin alındığını ve  Hecinler bölgesi insanın rahatsız olmayacağı bir çözüm üzerinde çalıştıklarını söyledi.

HECİNLER’DE ELEKTİRK ÜRETECEĞİZ

Başkan Ay; Şu anda oranın bütün izinleri alınmış. Orası bizim çöp sahamız. İnsanımızın çöp konusuna tahamülü yok, Zaten bizde insanlarımızı o koşullarda yaşatamayız. Sinekleri, çöp kokusunu, pisliğini önlemek için oraya modern bir tesis yapacağız. Fabrika gibi olacak. Kartonu, naylonu ayrılacak. Elektrik üretilecek orada. Bilecik’te ki tesisi örnek alacağız.

Hayvanlar için hastane yapılıyor

Bakanımızın öncülüğünde hayvan hastanesi yapılıyor. Düzce ilinde ki bütün hayvanlar taranacak. Kulaklarında küpe olacak. Hayvan yaşam merkezinde hepsi kontrol edilecek. Tedavileri yapılacak. Denetimleri yapılacak, daha sonra aldıkları yere geri bırakılacak.

Birde o bölgede halk ayaklandı, kedi köpek istemiyoruz diye. Bir çöp sorunumuz vardı birde başımıza bu sorun çıktı.  Vatandaşlara söyledim son derece modern bir yaşam alanı oluşturulacak. Nasıl insanlar için hastane varsa, sokak hayvanları için de hastane yapıyoruz. Burada hayvan doğum yapacak, kırığı tamir edilecek, bakımı yapılacak. Vatandaş bunu anlamakta zorluk çekiyor. Hepimiz müslümanız. Peygamberimiz (SAV) ordusu ile giderken, yavrularını emziren köpeği rahatsız etmemek için ordusunun yönünü değiştiriyor. Biz böyle bir dinin mensuplarıyız.

500 dönümlük bir koruma bandı ve 15 dönümlük alana sokak hayvanları için hastane ve yaşam alanı olacak. Orada kalıcı olmayacaklar, tedavileri yapıldıktan sonra alındıkları yere geri bırakılacaklar. Bi köpek kuduz olsa, çocuklarımızı ısırsa daha mı iyi. Bu yaşam alanı sayesinde bütün  sokak hayvanları denetlenmiş olacak. Herşey kontrol altına alınacak. Bunları anlatıyoruz ama vatandaşlar anlamıyorlar, burada olmasın diyorlar.

EDS’ler için direniyoruz

EDS ile ilgili şöyle bir şey var, başlatmamak için direniyoruz. Halkımızı bu konuda yeterince bilinçlendiremedik. Herkes EDS’ler açıldığı anda bir sürü ceza yiyeceğini sanıyor. Halbuki kurallara uyarsa, kırmızı ışıkta geçmezse, hız sınırlarına uyarsa neden ceza yesin ki.

Vatandaş diyor ki EDS koyma kasis koy. Kasis koymak daha problem. İtfaiye aracı, ambulans bunlar hızlı gitmesi gereken araçlar. Amnulans acil bir hastayı yetiştirirken kasisten nasıl geçecek. Şu anda 250 tane kasis talebi var zaten. İnsanlarımız yavaş gitmeye alışacak. Düzceli insanlar biraz baba. Baba dediğin ağır araba kullanır. EDS hakkında tarih veremiyoruz henüz belli değil ama insanlar kendilerini yavaş yavaş hazırlasınlar. Sınırları yukarı çekmek için uğraşıyoruz. 50’yi 60 yapalım, 70’i 80 yapalım. Bunun için uğraşıyoruz şu anda. Vatandaşımız için 10 km daha almaya çalışıyoruz. Kaynaşlıdan gelen çevre yolu 120. E 5 ise 70 şu anda. Şehir içi de 50.

Olimpiyat kavşağını köprülü kavşak yapmak için gayret ediyoruz. Asar deresine bir köprü yapacağız, 4 köprü de Karaca Deresine yapacağız.

Mehter ilk defa kendi işini yaptı

Biz Kilis’e ilk gidenlerdeniz. Mehterimizle  gittik, muhtarlarımız ile gittik. Sınır kapısında mehteranımız çaldı. Asker ileride cephede savaşıyor geride mehter çalıyor. İlk defa mehter gerçek görevini yaptı. Kilis Belediye başkanımızda teşekkür etti. Genel Başkan Yardımcılarımız teşekkür etti. Hem oradaki halka hemde askerimize destek oluyoruz.

Komisyon bir bir inceliyor

Tamamen yasal prosedürlere göre hakeret ediyoruz. Biz isimleri sisteme girdik, sistemin kabul ettikleri var, kabul etmedikleri var. Sistemin kabul etmediklerine yapacak bşr şeyimiz yok. Bu arkadaşların güvenlik soruşturmaları da yapılıyor. Güvenlik soruşturmasına takılanlara yapacak bir şeyimiz yok. Ben kendim müdahil olmuyorum zaten bir komisyon var, komisyon mülakat yapıyor görüşüyor. Ben sadece hangi birimde çalışıyor ise o birimin müdürüde orada bulunsum dedim. Kriterleri tuttuktan sonra zaten alacağız. Birde henüz güvenlik soruşturması gelmeyenler var, onlarıda bekliyoruz. Alacağımız kişiler devlet memurluğu kriterlerine uyacak.Mahmukimiyeti olan arkadaşlarda giremeyecek ama onları biz şöyle değerlendireceğiz. Bildiğiniz gibi kamuda sabıkalı çalıştırma durumu var. Sabıkalıların da sabıka durumuna göre değerlendirme yapacağız. Biz hiçbir arkadaşımızın dışarıda kalmasını istemiyoruz ama kurallarada uyacağız.

Film platosu alanına Cami ve park yapacağız

Film platosu bizim değil, orayı TOKİ’den almak için gayret ediyoruz. Orayı satmaya çalıştı satamadı. Biz nasıl alabiliriz onun çalışmasını yapıyoruz, Orayı Düzce’ye yakışır bir hale getirmek istiyoruz. Oranın altını komple otopark, üzerine cami ve park olarak düzenlemek istiyorum. Suyuda yükselteceğiz. Orada bir cmai vardı zaten. Cami oranın güvenliği içinde önemli. Cami cemaati olduğu zaman oraya zarar veremez kimse.

Sanayi sitesi için çalışmalar devam ediyor

Bakanımızlada konuştuk. Hızlı yapılması için belediye olarak duruma el attık. Mevcut kooperatif çokn klasik çalışıyor. Şu anda oradaki yeri koopratif satın alacak. Belediye olarak biz satın alsak bakanlık bize kredi veremiyor. Sanayicilere veriyor. Bunların toplanması organize edilmesi çok uzun sürüyor.  Kooperatif ikinci bir kooperatif kuruyor. Buna bizde müdahale edeceğiz. Daha geniş katılımlı olacak. Kooperatif 50 dönümlük yeri alacak. 7 dönümde belediyenin yeri var. Burayıda satın alacaklar. Oranın planlamasını biz yapacağız, onlarda yapacak. Bakanlıkta kredi verecek. Ama şunu şerh koydum. Burada dükkan yapacak kişiler, şu anda kiracı olupta odaya kayıtlı bizzat mesleğini icraa edenlere verilecek. Onlardan sonra öbür kişilere yani, sanayide dükkanı var ama çalıştırmıyor. Öncelikle faal olarak çalışanlara vereceğiz.

Parkları ihaleye çıkartacağız

Parklarımızı tekrar gözden geçirdik. İhale edilmiş yerleri kontrol ettik. Mesela geçen gün çağırdım birini. Dedim ki arkadaş sen yıllardır burada bu parkı işletiyorsun ama şaibeli bir durum olduğunu duyuyoruz. Burayı 5 liraya alıyor, 10 liraya başkasına kiraya veriyorsun diye duyuyoruz dedim. Bu şaibe ile ne kadar devam edebilirsin diye sordum. Buraya yeniden ihale yapacağım, belediyemizin şirketi alır bunu, şirket kendisi işletir dedim.  Burayı tekrar ihaleye çıkarttığım zaman hepsine talip olma dedim. Orada birkaç tane dükkân var. Bölümleri ayrı ayrı ihaleye çıkartacağım. O dükkânları kullanan kişilerde ihaleye girecek. Belediye şirketi de ihaleye girecek. Buna göre bir düzenleme yapacağız. Parklara bir çeki düzen vereceğiz.

İnönü Parkına gireceğiz

İnönü parkı için de gerekenleri söyledim. Düzce’de 1 metrekare yer değerli artık. O devirler geçti. İşletmeciye dedim, bu yerin tamamını sana veremem. Sadece senin kullanacağın yeri ihaleye çıkartırım, sen alırsın başkası alır bilemem dedim.

Ben tamamen parkı veripte Cahit’in parkı, Ahmet’in parkı, Mehmet’in parkıdiye konuşturmam, öyle bir şey yok. Ben o parka çocuk oyun parkı kuracağım, spor aletleri koyacağım, vatandaş gelecek orada vakit geçirecek. Tel örgüleri falan hep sökeceğiz, gireceğiz oraya. Oraları düzenleyeceğiz. Vatandaşımız o parkları kullanmalı. Gerekli çalışmaları yapıyoruz. Yakında operasyona başlayacağız. 2 ayı bulmaz, kısa zamanda ihaleye çıkacağız.

Kurala uymadığı an cezayı keserim

Önceki ihale gibi 200 bin TL’lik bir ihale yapmayacağım. Ben o ihaleyi beğenmedim. Ben parkın tamamını bir vatandaşa vermiyorum. Ben parkın bir köşesinde bir alanı ihaleye çıkaracağım. Park vatandaşın.  İhalede verdiğim alanın en fazla 5 metre etrafını ihaleyi alana vereceğim, parkın geri kalan kısmı vatandaşın olacak. Bir adım attığı an cazayı keserim. Belediyede şirketi de girecek bu ihaleye.

Efteni Otel’i Üniversite almalı

Efteni Otel konusunda Düzce Üniversitesi çalışıyor. Üniversite alamazsa biz belediye olarak alacağız. Orası için 6 milyon istiyorlarmış. Oradaki binaların neredeyse tamamı iskansız ve ruhsatsız. Bu durumda oraya 6 milyon vermeye gerek yok. Vali Beye’de söyledim bunu. Ruhsatsız iskansız binaya 6 milyon vermek israftır. Öncelikle üniversitenin almasını istiyorum. Üniversite almazsa 3 milyon gibi bir bedele belediye olarak biz almak istiyoruz.

 

YEYPAŞ ihalelere girecek

İNTAŞ’ın görev ve yeetkilerini YAYPAŞ’a aktarıyoruz. İNTAŞ sadece personel çalıştıracak. YAYPAŞ’ta iş yapacağız. Belediyenin şirketlerini de ayakta tutmamız lazım. Mesela bir ihale oluyor, iki müteahhit kendi arasında paslaşıyor işleri bölüşüyordu. Yüksek fiyattan işleri alıyorlardı. Belediyenin şirketini de işin içine koyarak bunların önüne geçeceğiz.

Sokak hayvanları için kulübeler yapıyoruz

Sokak hayvanları konusunda bizim yaptığımız şu. Bir dişi hayvanın bir kez doğum yapma hakkı var. Biz o hakkı elinden alamayız. Bir kere doğum yaptıktan sonra kısırlaştırıyoruz, iğnesini yapıyoruz, bütün kontrollerini yapıyoruz, küpesini takıp aldığımız noktaya bırakıyoruz. Usül böyle. Çarşıda o yatan köpeklerin hepsi bizim kontrölümüzden geçmiştir.

50 tane köpek kulubesi yaptırıyoruz. Parkların çeşitli yerlerine koyacağız. Birde kedi barınağı istediler, köpeklerin ulaşamayacağı yere. Onlarında kulübelerini yaptırıyoruz.

Dükkanı boşalt dedim

Melen Su Park’ta da ya belediye çalıştırır ya da özel bir şirket alır ama biz maddelerimizi, şartlarımızı ortaya koyacağız. Astronomik fiyatlar, vatandaşı ezici fiyatlar olmayacak. Ben göreve geldiğimde çok fazla şikayet geldi. Başkanım çay içemiyoruz dediler. Bende aradım işletmeleri çay 1 TL olacak dedim. Bir kaçtanesi direndi, başkanım ödeyemeyiz dedi bende ödeyecek var, boşalt o zaman dükkanı dedim. Neticede anlaştık. Çay fiyatlarını yükseltene ceza keserim.

Belediye başkanlarının üzerinde psikolojik bir baskı var. Ben bu baskıyı fazla dikkate almıyorum. Bir daha belediye başkanı olurum ya da olmam bunun hesabını yapmıyorum ben. Yapacağımız işi sağlam yapalım, düzgün yapalım. Bakıyorum belediyenin işlerine, önce projeleri elden geçirdik. Belediye için acil olmayan projeleri ayırdık bir kenara. Mesela Melen Su Park 2’yi iptal ettik. 1. Etabı yapacağız, daha fonksiyonel hale getireceğiz. Suyu şişireceğiz, cazibesini arttıracağız. İnsanları oraya çekmemiz lazım. Orayı bir cazibe merkezi haline nasıl getiririz ona bakacağız. Hem belediyeyi ekonomik olarak düzlüğe çıkarmak için gayret ediyoruz hem de mevcut işleri elden geçirmek için uğraşıyoruz.

Melen Çayı Düzce için çok önemli

Düzce’ye yukarıdan baktığımızda Düzce’nin içiden heçen bir Asar Deresi var, Karaca Deresi var birde Melen Çayı var. Melen Çayı Düzce için çok önemli. Asar Deresinin etrafına yaptığımız projeleri insanlar günlük görecek ama Melen Çayı’nın kenarına yaptığımız projeler sonrası insanlar çocuklarını ailelerini alıp oraya gidecekler piknik yapacaklar, nefes alacaklar. Ben Melen Çayı’nın kenarını şöyle düşünüyorum. Üskübü köprüsüne kadar olan alanda ki mülkiyet problemini çözeceğiz. Burada en az 100  metre genişliğinde  bir bant oluşturacağız. Boydan boya alanı düzelteceğiz. Orada yürüyüş alanı, oturma alanı olsun, doğal bir alan oluşsun orada.

Asar Deresini gezdim. Ağa Köyü’nde derenin kenarında yol yok. Böyle bir şey olabili mi? Ağa Mahallesinin oraya ayrı bir köprü daha yapıyoruz şimdi. Derenin sağı solu yol olacak. Derenin içerisine kalıcı işler yapacağız. Burası ile alakalı bir projemiz vardı ama ben beğenmedim projeyi. Şıralık’tan , Ağa Köyü Mahallesine kadar dere kenarı çif taraflı yol olacak. Asar Deresi’nin sağı ve solu Porsuk gibi olsun istiyoruz.

Bisiklet kullanmayı özendireceğiz

Yeni yaptığımız yollarda bisiklet yolunu yapıyoruz ama eski yapılan yollarda bisiklet yolu için alan yok. Çift şeritli yolları tek şeride düşürüp bisiklet yolu yapacağız. Şehir merkezinde insanlar bisiklet ile daha rahat dolaşması için çalışmalar yapıyoruz. Bisiklet kullanmayı özendirici çalışmalarımız var.

Vatandaş isterse atlı zabıta gelecek

Atlı zabıta konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaş istiyorsa yapacağız, istemiyorsa yapmayacağız. İstemiyorlarsa zorla yapacak halimiz yok.

Müteahhide sert uyarı

Belediye olarak ihale yapıyoruz iş veriyoruz ama işi düzgün yapmıyorlar. Ben gidip yerinde kontrol ediyorum. Olmayan yeri hemen düzelttiriyorum. Taksicilere bir alan yaptırdık. Yapan adam bir basamak koymuş, uyduruktan bir şeyler yapmış. Arkadaşlara söyledim. Bunu yapan arkadaşa söyleyin bunu düzeltsin, bir daha da bununla çalışmayın dedim. Böyle bir şey olmaz. Para harcıyoruz, işi bir kere yapacağız. İşi sağlam yaptığımız zaman bizden sonra gelen kişide onu söküp yeniden yapma gereği duymaz. Biz acele etmeden, işlerimizi yavaş yavaş yapacağız ama kalıcı işler yapacağız. Yapılan işler 50 sene 100 sene kalmalı. Bir belediye başkanı geliyor kaldırım yapıyor, sonra gelen bir daha kaldırım yapıyor. Osmanlı bir cami yapmış, bir çeşme yapmış 500 senedir duruyor, bizim işlerimizde bu şekilde olması lazım. Kalıcı işler yapalım ki gelen kişide üzerine devam etsin.

Belediyemizin ekonomisine göre ayağımızı yorganımıza göre uzatalım. Bende özel sektörden geldim. Bakıyorum herkese borç var. Yardımcı olmaya çalışıyorum. Yapacağımız işin finansını da ayırıp ona göre planlamasını yaptıktan sonra işi yapmayı düşünüyorum.

Alt yapıyı yaparken doğalgaz firması ile elektrik firması ile Telekom ile görüşüyoruz. Ona göre alt yapı çalışması yapıyoruz. Vatandaşta benim sokağıma neden asfalt dökülmüyor diye soruyor. Asfalt her zaman dökülmüyor ki. Yapıyorsun arkadan söküyorlar. Kazıyorlar. Bunları bir plan dâhilinde yapacağız.

Tramvayı hastaneye kadar uzatmayı düşünüyoruz

Taramvayda birisi stop düğmesine basmış, tramvay durmuş. Herkes herşeyi konuştu. Stop butonuna basmış çocuğun biri. Bizimkilerde şaşırmış, firmayı aramışlar arıza var diye. Fimada olamaz demiş. Stop butonuna bakın demişler de olay çözüldü.

Tramvayı ben hastaneye kadar uzatmak istiyorum. Hastaneye kadar gitsin, vatandaş belediyenin oradan binince hastaneye kadar gitsin. Yaptıklarımızı halkında benimsemesi gerekir. Memleket bizim, vatandaş bizim.

Sendikalar sistemi kilitlememeli

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay “İşçi sendikaları çok yüksek paralar alıyor. Biraz daha düşük para alsınlar. İşçinin günlük brüt maaşını alıyorlar. Bu oranın düşmesi lazım.  İşçiye ben senin avukatlığını yapıyorum bana aylık bunu vereceksin diyor. Bu para birikiyor. Bu paranın hemen yatmasını istiyorlar. Yatmadığı zaman hemen faiz başlatıyorlar. İş bırakıyorlar, kamu hizmet yapamıyor. Ben sendika ile 10 gün mücadele ettim. Adamlar hesaplara el koydular. Yıllar öncesinden alacakları varmış. Bir yandan işçinin maaşını zamanında ödemeye çalışıyorum diğer yandan bunlarla mücadele ediyorum. Sendikalar bu paraları alıp ne yapıyorlar? İşçinin 1 günlük parasını niye alıyorlar. 20-25 TL alsınlar. Sendikalar sistemi kilitlememeli. Kamunun işini zarara uğratıcı veya engelleyici faaliyet yapmamaları lazım.

Düzcespor için bir delikanlı çıkar

Düzcespor kulüp başkanı geldi ben daha fazla yürütemeyeceğim dedi, bende yürütemiyorsan bırak başka arkadaş bakarız dedim. Bir delikanlı çıkar dedik hallettik. Düzcespor için ne yapabiliriz diye düşündüm.  Taraftarlarımız oynanan oyunu izleyecekleri yerde karşı takım taraftarına küfür ediyorlar. Geçmişte Düzcespor ve Sakaryaspor arasında bir müsabakada bir kişi hayatını kaybetti. Çok çabuk geriliyoruz. Bu algıyı değiştirmek lazım. Gelen misafir takımı güzelce ağırlamak lazım. Gelen seyircileri girişte karşılayalım, herkes güzelce maçını izlesin.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,35

düzcelı

16.3.2018 - 16:11:40

kentsel dönüşüm eftenı karduz hasarlı bınalar termınal bölgesı ımar yolları cevre yolları stadyum işi fılım platosu düzceyı ucuracak projelere bakın yazık

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR