Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:07] Acı Haber Hastaneden Geldi -- [18:36] UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK -- [18:33] ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ -- [18:13] TAKIMA DESTEKLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR -- [15:29] Yeni İmar Müdürü Karabacak -- [14:37] Bakım Yaparkan Elektriğe Kapıldı -- [14:23] Şehid Furkan Kaplanbaba Adına Kamerun'a Su Kuyusu -- [11:47] Yılın Markası Özdilek Ev Tekstiline -- [11:28] Yapılan Operasyon İle Yakalandı -- [10:28] Temizlik Çalışmaları Sürüyor --
Röportajlar
VATANDAŞTAN HİÇBİR ŞEYİ ESİRGEMİYOR

​Göreve geldikten sonra Yığılca yatırım alan, ilgi gören sevgi gören bir bölge oldu diyen Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, gelecek nesiller gurur duyacakları bir Yığılca’da yaşayacaklarını söyledi. Oxijen medya’nın konuğu olan Başkan Yiğit, 4 yıl boyunca yaptıkları icraatları açık gönüllülükle anlattı.

2.05.2018
2532 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
VATANDAŞTAN  HİÇBİR ŞEYİ ESİRGEMİYOR

Yığılca’ya hizmet getirmek için bıkmadan usanmadan kapısını  aşındırdığı  kimi çevrelerin kendisine ‘ ver kurutul Muzaffer’ demelerinden rahatsız olmadığını söyleyen Başkan Muzaffer Yiğit, “Benim için ver kurtul Muzaffer diyorlar, desinler hiç önemli değil, bulduğum her kaynağı Yığılca için harcıyorum, geliri en az olan belediyeden hizmeti en fazla üreten belediye olmanın haklı gururunu yaşıyorum, bu bana yeter “ dedi.

Yığılca hayal edilemeyen Doğalgaza kavuştu

4 yıl önce mazbatayı aldık, büyük bir heyecan ile yola çıktık. Yığılca’nın sorunlarına hâkimdik. Rabbim bize nasip etti. Büyüklerimizin yardımı ile sorunları tek tek ele aldık ve birçok sorunu çözdük. 4 yıl önce Düzce’den dışlanmış bir Yığılca varken, o fikir bugün değişti. Artık Yığılca dışlanan bir ilçe olmaktan çıktı, Yığılca yatırım alan, ilgi gören sevgi gören bir bölge oldu. Yığılcamız 4 yıl önceki ulaşılamayan, gidilemeyen konumundan çok uzaklaştı. Yığılca daha önce hayal dahi edilemeyen doğalgaza kavuştu.

1954’de ilçe olmuş. O tarihten günümüze kadar ortaya çıkan birçok sorunun çözülmesi konusunda adımlar attık. Öncelikle Yığılca kurulduğu günden bugüne kadar alt yapısı tam olarak hiç tamamlanmamış. Düzenli bir yapılaşma olmamış. Yığılca’nın her tarafı dere. Alt yapı sorunu en yakın dereye enjekte edilerek çözülmeye çalışılmış ancak bu durum toplumsal bir rahatsızlığa neden olmuş.

2014 yılında mazbatamızı aldık, mazbatamızı alır almaz ilk etepta ilçenin kuruluşundan bu yana hiç el atılmamış sorunu olan alt yapı sorununu çözme konusunda ilk projemizi uygulamaya başladık ve alt yapı konusunda ilk adımı attık.

Su borularının içi mantar olmuştu

İlçenin suları kanserojen borulardan akıyordu. 35 km’lik iç hattımızın suyunu taşıyan boruların içi mantara dönüşmüştü. O boruları hala saklıyorum, onları sergileyeceğim. Bütün sermayemizi ortaya koyarak kanalizasyon ve su borusu sistemini yeniden yaptık. Yığılca’nın artık alt yapı sorunu çok büyük oranda sona erdi. Vatandaşımızın çeşmesinden su şu anda şakır şakır akıyor. Su 18 km uzaklıktan geliyor. Yığılca’nın yüksek kesimlerine Yığılca kurulduğundan beri su çıkmamış. Taşıma su ile idare etmişler, kendi imkânları ile su çekmişler. Ancak şu anda Yığılca’nın en yüksek kesimlerine dahi su veriyoruz.

Bizim yaşadığımız sorunları gelecek nesiller yaşamayacak

Geçmişte bizlerin, dedelerimizin yaşadığı sorunları gelecek nesiller yaşamayacak. Bütün kaynaklarımızı bu konuda seferber ettik. 3 buçuk yılda mutlu sona ulaştık. Modern bir arıtma tesisimizde var. Vatandaş suyu çeşmeden içiyor. Alt yapıyı yaparken şehirde her yer kazıldı, bu sırada hazır yollar kazılmışken başka ne yapabiliriz diye düşündük. Elektrik hatlarını da yer altına aldık. Bazı mahallelerde tam bitmedi ama yüzde 80’ni ni yer altına aldık. Daha sonra aydınlatma çalışması yaptık. Yığılca bugün birçok ilçenin çözemediğini ana arter sorunlarını çözmüş oldu. Yığılca’nın vizyonunu kökünden değiştirmeye başladık.

160 bin TL ile belediyeyi devraldık

Geçmiş belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum bize kasa da 160 bin TL para bıraktı. Ben belediye başkanı olmadan önce yöneticilik yaptım. Ben belediye başkanı olurken hedefim katma değer üreten bir başkan olmaktı. Asla koltuktan kuvvet alan koltuğa güç veren bir belediye başkanı olacağım dedim. Kısacası az para ile çok iş yapmaya çalışan bir belediye başkanı olmayı istedim. Bunu da bir nebze olsun başardım. Göreve gelir gelmez 3-4 yıl sonranın hesabını yapmaya başladım. Ülkenin birçok yerini ziyaret ettim, kasama, depoma ne koyabilirim diye düşündüm. Yığılca için ne alabilirim diye uğraştım. Hem kasamda para biriktirmeye çalıştım hem de depolarımdaki malzeme ihtiyaçlarını giderdim.

Belediyeden kıstık, vatandaşa harcadık

Yığılca Belediyesinin esnafa borcu yoktur. Kredisi limitidesi en yüksek belediyeyiz. Tüm bunları yaparken, alt yapı, üst yapı hiçbir bankadan 1 kuruş kredi çekmedim. Belediyeler iller bankasından ya da özel bankalardan çekmiş oldukları krediler ile iş yapıyor. İkincisi de piyasaya olan borcu ile iş yapar. Bizim ne bankalara ne de vatandaşa borcumuz yok. Geçmişten gelen SSK borcu vardı, onu da en aza indirdik.

Benim için ver kurtul Muzaffer diyorlar, desinler hiç önemli değil

Minimum personel gideri, minimum sosyal giderler, tabiri caiz ile her şeyi kıstık ve vatandaşa oluk oluk akıttık. Bizim 9 memurumuz, 12 tane işçimiz var. 16 tane de taşeronumuz var. Belediyemin gelir ve gideri konusunda takdir almış bir belediye başkanıyım. Tasarruf sağlamadan iş yapmak çok zor. Belediye içinde tasarruf yapıp, kaynağı vatandaşa aktarıyoruz. Mesela şu anda biri Yığılca’da ev mi yaptı. Kim olursa olsun fark etmez, gidiyoruz çevre düzenlemesini en uygun şekilde yapıyoruz. Benim için ver kurtul Muzaffer diyorlar, desinler hiç önemli değil. 3-4 yıl biriktirip vatandaşa ben bunu aktarabiliyorsam ne mutlu bana. Yığılca her şeyin en iyisini hak ediyor. Vatandaşımdan hiçbir şeyi esirgemiyorum.

Varsa başka fabrika getirin onu açalım

Ben her zaman klasik bir belediye başkanı olmayacağım dedim. Su akıtan, çöp toplayan, vatandaşın rutin işlerini yapan bir belediye başkanı olmayacağım dedim. Dev gibi göç veren Yığılca’da göç yüzde 5’lere düştü, bu da beni mutlu etti. Vatandaş ilçeyi artık terk etmek istemiyor. İstihdam oluşturmaya çalıştık. Belki birilerinin hoşuna gidecek ya da gitmeyecek, biz bunu getirdik, daha iyisini siz getirin. Bende elimden geldiğinde yardımcı olayım.

Vatandaş yatağını, yorganını alıp gurbete gitmek istemiyor

Fabrika yapıyoruz diye kızıyorlar. Yığılca Düzce’nin en geniş coğrafyasına sahip ilçesi. Fabrikanın filtreleme sistemi son teknoloji olacak. İstihdam bakımından o fabrikaya muhtacız. Başka fabrika getirdiler de istemedik mi? Bunlar bizi tercih etti, bizde kucak açtık. Zaten o fabrikanın çevreye vereceği zarara en çok ben karşı çıkarım. Sonuçta ruhsatı biz vereceğiz. Kontrol edeceğiz. İlçe halkı fabrikayı istiyor çünkü artık burada çalışıp kendi evinde kalmak istiyor. Vatandaş yatağını, yorganını alıp gurbete gitmek istemiyor. Biz fabrikanın artsını, eksisini iyi hesaplıyoruz. Buna karşı çıkan varsa gelsin, başka bir fabrika kursun bizde onu tercih edelim.

Yığılca Düzce’nin nefes alma yeri olsun

İstihdam konusunda azda olsa bir şey yapmaya çalışıyoruz. Yığılca’nın kendi yağı ile kavrulması lazım. Fabrikanın temeli atıldı, yapımı devam ediyor. İlçemize yüksek okul yapıldı. Bu sene 2 bölüm daha açacağız. Memurun da Yığılca’da kalabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hastanemiz son teknoloji ile hizmet veriyor. Yığılca’nın görselliğini değiştiriyoruz.  Yığılca’da TOKİ ile toplu konut yapabiliriz. Bu konuda çok fazla talep var. Yığılca Düzce’nin arka bahçesi olacak, nefes alma yeri olacak.

Zaman kaybı oldu ama Yığılca kazandı

Yığılca’nın yarınları daha farklı olacak. 1900’lü yıllarda kuruluş bir ilçe. O günden bu güne yol sorunu hiç bitmemiş. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde geldi. Yolun sözünü verdi. Yol hızlı bir şekilde projelendirildi. Bende o dönem ilçe başkanıyım. Şantiyeler kuruldu ama o proje bizim hoşumuza gitmedi. Onarım projesiydi Bende bunu ilettim sayın başbakanımıza. O da projeyi hemen durdurdu. Yol, yeni projenin yapımı için 2 sene durdu. 2 yıllık kayıp oldu zaman konusunda ama uzun vadede Yığılca kazandı. Proje yeniden tasarlandı, 3 tane viyadük, bir tane tünel eklendi projeye. Ölüm virajı olarak adlandırdığımız virajda yeniden yapılacak. Zaman kaybımız oldu ama uzun vadede Yığılca’nın kazancı oldu. Yol, 14 Milyon TL ile ihaleye çıktı, bugün yolun şu anki ihale bedeli 100 Milyon’un üzerinde. Buna birde Alaplı yolu eklendi. Yığılca kör noktadaydı ama önü açılmış oldu. Alaplı yolu da açılsın. O yol, Kastamonu, Bartın, Karadeniz’in Doğusuna kadar gider.

Yolun tamamen bitmesi 3 yılı bulur

Kamulaştırma dönemine girildi, vatandaş aldığı parayı az görüyor, mahkemeye gidiyor, bu süreçte sürenin uzamasına neden oluyor. Şu anda gelinen süreçte hiçbir gecikme söz konusu değil, ödenek problemi yok. Çalışmalar devam ediyor. Yolun tamamen bitmesi 3 yılı bulur. Bu sürenin uzun olması da uzlaşmadan kaynaklanan problemler.

Yığılca 5 yıl sonra bölgenin parlayan yıldızı olacak

Yığılca 5 yıl sonra bölgenin parlayan yıldızı olacak. Yığılca’nın belki büyük fabrikaları yok ama Yığılca Düzce’nin tarihi, geçmişi. Yığılca’nın bugün hala 300 yıllık ayakta duran, insanların yaşam sürdüğü evleri var. Yığılca, Düzce’nin ayrı bir köşesi olacak. İnsanların dudak büktükleri değil, gıpta ile baktıkları, akın akın geldikleri bir bölge olacak. Yığılca’ya iki tane mesire alanı yapıyoruz. Harmantepe Mesire alanımızın da projesi çiziliyor. Parası hazır. Yılsonuna kadar bitireceğiz. Orada restaurant, kır bahçesi, seyir terasları olacak.

Üst düzey bürokratlar Yığılca’dan yer istiyor

Üst düzey bürokratlar, fabrika sahipleri, tanınmış kişiler Yığılca’dan yer istiyorlar. Doğanın içerisinde yaşayacağız, ormana yakın yer bulun diyorlar. Bunlar sıradan insanlar değil. Yığılca Düzce’nin nefes alma yeri olsun.

Yığılca’nın bitki örtüsü başka yerde  yok

Yığılca’nın bitki örtüsü çevrede yok. İğne uçlu çam nerede var. Yığılca’nın en büyük özelliklerinden biri bu. Buranın değerlerini ön plana çıkarmak lazım. Düzce’nin doğa turizmi için çok önemli bunlar. Bizde bir kanyonlar şeridi var 10 km uzunluğunda. Yedi göller yolunda. Oraya Milli Parklar büyük bir yatırım yapıyor. Oraya göletleri ile oturma alanları ile konaklama tesisleri ile çok büyük bir yatırım geliyor. Düzce turizm alanında adım adım ilerliyor. Mağaramızı da bu ay açacağız. Mağaramız Batı Karadeniz’İn ve Balkanların en büyük mağarası. Eşsiz bir mağara. Işılandırması bitmek üzere Sarıkaya Mağarasının. Yığılca’nın 300-400 yıllık türkülerini çıkartıyoruz. TRT repertuarına girecek bunlar. Bunların hepsi yapılıyor. Bu çalışmalar sadece Yığılca’ya değil Düzce’ye değer katacak.

Sosyal belediyecilikte örnek belediyeyiz

Yığılca Belediyesinin sosyal faaliyetleri emsalleri içerisinde birinci sınıf hizmet veriyor. Hastalarımız evlerinden alınıyor. Kimsesi yoktur, hastaneye gidecek mecali yoktur, biz onu evinden alıyoruz, hastaneye getiriyoruz, o gün personel onu bekliyor, tedavisi yapılacaksa yapılıyor, yatışı olacaksa personelimiz yatışını yaptırıyor. Belediyenin bir ambulansı var ama ihtiyaç olursa kiralık araçlarımız devreye giriyor, makam aracımız dahi hasta taşıyor.

Ambulansımız Türkiye’nin her yerine gidiyor

Bizim ambulansımız Türkiye’nin her yerine gidiyor. Ben başkan olduğumda araca mesafe koymuşlar sadece Düzce diye. Ben bunu değiştirdim, ülkenin her yanına gidiyor. Mesela denk geldi gidemedi mi, cenaze sahibi farklı bir ilden buraya araç mı tuttu, onunda parasını biz veriyoruz. Cenaze hizmetleri hiçbir ücret talep edilmeden belediyemiz tarafından yapılıyor.

Düğün salonundan para almıyoruz

Bizim bir mahallemiz var yıllardır herkes söz vermiş düğün salonu yapacağız diye. Bu mahallede düğün hastası. 500 milyara yapılacak işi 100 bin TL’ye hallettik. Düğün salonundan para almıyoruz. Ben bulurum, halkıma sunarım.

Bursa Büyükşehir Belediyesi bin kişilik çok amaçlı salon yapıyor

Esas düğün salonumuz temeli atılacak. 5 Milyon’a mal oluyor. Bin kişilik düğün salonu ve konferans salonu. Üstüne gençlik merkezi, bayanların spor yapabileceği alan, müzik odaları, kurs odaları, onun da üzerine misafirhane yapılacak. 3 katlı bir bina olacak. Bunu da hiç para vermeden yapıyoruz. Kasamızdan hiç para çıkmayacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile kardeş belediye olduk, onlar yapacak. Projesi bitti, hale aşamasında. Tam donanımlı bir düğün için almam gereken para 10 bin TL civarı olması gerekirken ben sadece 500 TL elektrik parası alıyorum. Bazılarından 300 TL. Böyle olunca Yığılca Belediyesinin geliri ne diyorlar. Benim kendime göre bir gelirim var.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2532 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Düzce’nin Bitkileri, Kozmetik Raflarında