Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:16] 4. kattan kiremitleri aşağıya attı -- [11:31] PROJE İÇİN ÖLÇÜM ÇALIŞMASINI TAMAMLADI -- [10:41] MİLLETVEKİLİ KEŞİR MÜJDEYİ VERDİ -- [10:35] DÜZCESPOR’A DESTEK SÜRÜYOR -- [10:22] DEVA PARTİSİ’NDEN ŞEFFAFLIK ÖRNEĞİ -- [21:18] Ahmet Dertli'nin Kayınvalidesi vefat etti -- [21:08] Düzce'de Normalleşme Süreci Başlıyor -- [18:37] SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN 800 KİTAP BAĞIŞI -- [18:34] KESKİN: BÜYÜK YATIRIMLAR ALMAYA DEVAM EDİYORUZ -- [17:46] Yol trafiğe kapandı --
Röportajlar
Ayda 2 bin 350 Ameliyat Yapıyoruz

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, Düzce İl Sağlık Müdürü “Opr. Dr. İbrahim Özcan”ile, sağlık hizmetlerinin bilinmeyenlerini konuştu. Ayda ortalama 2 bin 350 hastayı ameliyat ettiklerini söyleyen il müdürü Özcan, Düzce genelinde 6 devlet hastanesi, 34 Aile Sağlığı Merkezi,4 tane Toplum Sağlığı Merkezi i ile hastalara şifa bulmaya çalışıyoruz dedi.

28.05.2018
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Ayda 2 bin 350 Ameliyat Yapıyoruz

Kendinizi tanıtır mısınız?

1959 yılında Bolu’da doğdum. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdim. 1983-1985 yılları arasında Diyarbakır TEK Kurumunda mecburi hizmetimi, 1985-1989 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ihtisası, 1989-1991 yılları arasında askerlik görevimi İzmir Hava Hastanesinde, 1991-2010 yılları arasında Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptım. 2003-2005 yılları arasında aynı hastanede Başhekim olarak görev yaptım.

2010-2012 yılları arasında Ankara Yenimahalle Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı, 2012-2014 yılları arasında İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesinde Başhekimlik ve Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinde Tıbbi Hizmetler Başkanlığı görevlerinde bulundum.

2015-2016 yılları arasında Ankara 3. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinde Tıbbi Hizmetler Koordinatörü, 08.11.2016-31.10.2017 tarihleri arasında Düzce Kamu Hastaneleri Birliğinde Genel Sekreterliği görevlerinde bulundum.  01.11.2017 tarihinden itibaren de Düzce İl Sağlık Müdürü olarak göreve başladım ve halen devam etmekteyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 Düzce İl Sağlık Müdürlüğünün açık adresi neresidir. İletişim numaraları nedir?

Camikebir Mah. İstanbul Cad. D Blok No:45 Valilik Binası Kat:2 Telefon: (0380)5239272 - (0380) 512 31 05 - (0380) 523 87 23

 İlhami Atasever: Düzce İl Sağlık Müdürü denilince aklımıza ne gelecek? Görevleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

 İl Sağlık Müdürü denilince aklımıza, İldeki Sağlık hizmetlerini planlamak ve uygulamak gelmelidir.

Görevlerimizi; Hastane ve diğer sağlık kurumlarının çalışmalarını denetlemek ve gözlemlemek, il genelinde sağlık ulaşımının denetimini yapmak, sağlık hizmetlerinin gerçekleşmesi için eğitimleri denetlemek, sağlık kurum ve kuruluşlarının koordine olmasını sağlamak, bakanlığın talimatlarını yerine getirmek olarak tanımlayabiliriz.

 İlimizde ilçeler dahil devlete ait kaç tane hastane var?

Düzce merkez, Akçakoca, Yığılca, Cumayeri, Kaynaşlı, Gölyaka olmak üzere 6 tane hastane mevcuttur.

İlimizde ilçeler dahil Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) olarak kaç adet sağlık kuruluşu var?

34 Aile Sağlığı Merkezi, 4 tane de Toplum Sağlığı Merkezi bulunmaktadır. Aile Sağlığı Merkezlerinin (ASM) ilçelere göre dağılımı; Düzce Merkezde 22, Akçakoca’da 3, Cumayeri’nde 1, Çilimli’de 4, Gölyaka’da 1, Gümüşova’da 1, Kaynaşlı’da 1, Yığılca’da 1 adet ASM bulunmaktadır.

İlimizde ilçeler dahil devlete ait kaç tane ambulans bulunmaktadır?

31 tane 112 ambulansı mevcuttur. Bu ambulanslardan Merkezde 17, Akçakoca'da 2, Cumayeri’nde 1, Çilimli’de 1, Gölyaka’da 1, Gümüşova'da 1, Kaynaşlı’da 1, Yığılca’da 1 adet bulunmaktadır. Ayrıca 2 paletli ambulans, 1 obez ambulansı,1 adet 4 sedyeli çoklu ambulans, 2 adet de sevk ambulansımız mevcuttur.

İlimizde kaç tane özel hastane var?

İlimizde 1 tane özel hastane mevcuttur.

İlimizde kaç tane özel ambulans var?

İlimizde 4 adet hasta nakil ambulansı bulunmaktadır.

Size bağlı olarak görev yapan devlet hastanelerinde iki yönetici mi var? Bir Başhekim, bir de hastane müdürü doğru mu? Şayet böyle ise her birinin görevleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Hastaneler Hastane Başhekimi tarafından yönetilir. Hastane Başhekimliğine bağlı olarak İdari ve Mali Hizmetler, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlükleri mevcuttur.

Başhekim; hasta ve çalışan hakları, güvenliği ve memnuniyeti ile sosyal ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin geliştirilmesinden ve Sağlık tesisinin yönetiminden sorumludur.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü; sağlık tesisine müracaat eden hastaların kabulünden ayrılış işlemlerinin tamamlanmasına kadar geçen süre içinde, hekimin teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hususlarındaki direktifleri dikkate alınarak sunulan hizmetler ile hasta nakli, sosyal destek ve hizmete erişimin kolaylaştırılmasını sağlamaya yönelik sunulan hizmetlerden sorumludur.

İdari ve Mali Hizmetler Müdürü; bütçe ve muhasebe, raporlama, mali kontrol, akıcı malzeme yönetimi ve tedarik, muayene kabul ve stok yönetimi gibi hizmetlerden sorumludur.

Düzce Devlet Hastanesi yeni binasında kaç personel ile hizmet veriyor? (doktor, idareci, hemşire, memur, hizmetli vs.)

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak 102 Uzman Doktor, 20 Pratisyen Doktor, 242 Hemşire, 48 Ebe, 12 Memur, 36 Hizmetli, 202 Diğer çalışan olmak üzere toplam 662 kişi çalışmaktadır. Sürekli işçi kadrosunda da toplam 348 kişi olmak üzere Düzce Atatürk Devlet hastanemizde toplam 1010 kişi görev yapmaktadır.

Düzce Devlet Hastanesinde kaç branşta poliklinik hizmetleri veriyorsunuz? Veremediğiniz poliklinik hizmetleri var mı, varsa hangileridir?

24 branşta poliklinik hizmeti verilmektedir. Veremediğimiz poliklinik hizmetleri; Gastroenteroloji, Nefroloji, Çocuk ve Ergen Ruh sağlığı, Çocuk Nörolojisi ve Plastik Cerrahisidir.

Düzce ili olarak; Doktor, hemşire vb. konularda personel ihtiyacınız var mı?

Doktor ve hemşire ihtiyacı zaman zaman olmakla birlikte son atamalarla büyük ölçüde personel ihtiyacı karşılanmaktadır.

Atatürk Devlet Hastanesinde yapılamayan ameliyat, tahlil, çekilemeyen film veya röntgen, ultrason, mr var mı?

 Hastanemiz A2 rolünde bir devlet hastanesi olarak ameliyat, tahlil, röntgen, ultrason, MR vb. hizmetleri vermektedir. Bazı tahliller dış laboratuvarda yapılarak hizmete sunulmaktadır. Bazı ultrason çekimleri özellikli cihaz gerektirdiğinden yapılamamaktadır. Radyoterapi ve Nükleer Tıp hizmeti verilememektedir. Ayda 4400 adet Bilgisayarlı Tomografi, 3700 civarında MR çekimi yapılmaktadır. Aylık ameliyat sayımız 2350 civarındadır.

Mr veya ultrason çekimi haftanın her günü ve günün her saatinde yapılabiliyor mu?

Mr çekimleri haftanın her günü ve her saati devam etmektedir. Ultrason çekimleri hafta içi 09:00 -15:30 saatleri arasında yapılmaktadır.

Atatürk Devlet Hastanesine ait kaç adet hizmet aracınız var ve yeterli mi?

Atatürk Devlet Hastanesine ait 21 adet hizmet aracı bulunmaktadır.

zce’nin İlk Devlet hastanesi nerede ve kaç yılında kurulmuş biliyor musunuz?

 Hastanemiz ilk olarak 1950 yılında tek katlı olarak yapılan ‘’Düzce Sağlık Merkezi’’ olarak açılmıştır. ‘’Düzce Sağlık Merkezi” binasına ek odalar ilave edilmiş, ameliyathane oluşturulmuş, 80 yatak kapasiteli ve poliklinik binası ilaveli olarak 1961 yılında Düzce Devlet Hastanesi olarak hizmete devam etmiştir.

 Düzce devlet hastanesine günde ortalama kaç hasta geliyor ve muayene oluyor?

Günlük ortalama 3300 hasta muayeneye gelmektedir.

İlimizde ilçeler dahil ortalama bir günde kaç hasta muayene ediliyor?

Ortalama 8.500 civarında.

İlimizde diyaliz hastası çok mu?

İlimizde toplam 312 diyaliz hastası mevcut.

Ramazan ve Kurban bayramlarında yatan hastaları izinli olarak evlerine gönderebiliyor musunuz?

Yataklı Tedavi Kurumlarında Yönetmelik doğrultusunda ve hastanın genel durumuna göre saatlik izin verilebilmektedir.

Düzce Atatürk Devlet Hastanenin yeni olması nedeniyle eksikleriniz var mı?

 

Düzce Atatürk Devlet Hastanemiz yenidir ancak bazı eksiklikleri de mevcuttur. TOKİ tarafından yaptırılan hastanemizin eksik ve kusurlarının giderilmesi için yüklenici firmalar görevlendirilmişlerdir.

Hastanenin Acil giriş tarafı sol tarafta bulunan havalandırma sisteminden çok gürültülü bir ses geliyordu kesildi mi o ses?

Ses, hastanemiz soğutma ünitelerinden gelmektedir. Hastanemiz soğutma üniteleri TOKİ tarafından teslim alınarak anılan yere monte edilmiş olup, gürültü seviyesi normalin üstünde çalışmaktadır. Yüklenici firma tarafından düzeltilmesi için müracaatımız bulunmaktadır.

Doktorlarımız poliklinik yaparlarken hastaları üç kişi, beş kişi içeriye alıyor ve muayeneyi bu şekilde yapıyorlar. Bu doğru bir muayene şekli mi?

 Bu doğru bir muayene şekli değildir. Hasta mahremiyetine uygun davranılmalıdır. Bu şekilde muayene yapan hekimlere gerekli işlemler yapılmaktadır.

Atatürk Devlet Hastanenizden zaman zaman temizlik konusunda şikayetler geliyordu hala geliyor mu? Temizlik konusunda daha pratik çözümler geliştirdiniz mi?

 Temizlik konusunda ilk günlerdeki şikayetler azalmıştır. Temizlik elemanlarımız yeni temin edilen araçlarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Her geçen ay temizlik memnuniyeti artmaktadır.

 Atatürk Devlet Hastanesi için teknolojinin gelişimine uygun yakın zamanda yeni cihaz alımı yapıldı mı?

KBB mikroskopu, ritim holter, tansiyon holter, mikrotom, CPR, CPM, C bop cihazı, holmiyum yağ lazer, flexiblesistoskop, elektro cerrahi platform, hasta başı monitörleri, ventilatör, Dopplerultrason, C kollu skopi cihazı, defibrilotör, alınmıştır.

Yeni yapılmış bulunan Atatürk Devlet Hastane inşaatının kesin kabulü yapıldı mı?

Hastane binamızın kesin kabulünün yapıldığına dair bir belge bizde mevcut değildir.

 Düzce Atatürk Devlet Hastanesi sizce yeterli mi? Yeni bir ek binaya ihtiyaç var mı?

 Hastanemiz Düzce İl merkezinde tek Devlet Hastanesidir. 370 bin nüfusa hizmet vermektedir. Giderek artan nüfusun ihtiyacı planlanarak yeni ek hizmet binasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yılki projelerinizde yeni yapılacak olan sağlık hizmet binası inşaatları var mı?

3 tane Toplum Sağlığı Merkezi (TSM), 7 tane Aile Sağlığı Merkezi (ASM), 5 tane 112 istasyonu, 1 sağlık evi, 1 Hastane, 1 Entegre Devlet hastanesi yapılması planlanmaktadır.

Eski hastane binasının oradaki binalar ve SSK hastanesi olarak bilinen en son hizmet verilen binalar ve o binaların bulundukları arazi ne olacak?                                                                                               

Eski hastanenin bulunduğu alanda 112 Başhekimliği, İl Sağlık Müdürlüğü ek hizmet binası mevcuttur. Eski SSK hastanesi ile fidanlık arazisinin değiştirilmesi planlanmaktadır.

Muncurlu köyünde önceki yıllarda Atatürk Devlet Hastanesi olarak hizmet veren bina halen Fizik rehabilitasyon merkezi olarak kullanılıyor. Orasının çalışmaları hakkında kısaca bilgilendirme yapar mısınız?

Günlük ortalama 370 Fizik Tedavi Rehabilitasyon (FTR) seansı uygulanmaktadır. 100 nitelikli yatak kapasiteli Muncurlu ek binası FTR hizmetinde %103'e yakın doluluk oranıyla diğer çevre illerden gelen vatandaşlara da umut ışığı olmaktadır. Ayrıca Toplum Ruh Sağlığı (TRS) merkezi olarak da hizmet vermektedir.

Atatürk Devlet Hastanesinin doğusunda yapılan inşaat hangi sağlık birimine ait ve ne zaman bitecek?

 Sorduğunuz o binada Sağlıklı Hayat Merkezi, Halk Sağlığı Laboratuvarı, Verem savaş dispanseri, KETEM ve 112 istasyonu mevcuttur. %95 oranında tamamlanmıştır, geçici kabulü yapılmış ancak süreç devam etmektedir.

Kalıcı konutlarda kalıcı işyerleri olarak yapılmış bulunan binalardan 3. Bölgedeki iş merkezinin alt katı sağlık il müdürlüğüne verildiğini biliyorum. Oradaki çalışmalar ne durumda?

İl Özel İdaresine ait 48 adet dükkanın tahsisi 20 yıllığına Sağlık Bakanlığına yapılmıştır. Proje revizesi ve yaklaşık maliyet çalışmasını Bakanlığımıza gönderdik.

Hastanenizde mescit var mı? Hastane binasında kadrolu İmam Hatibiniz var mı? Hastanede cuma namazı kılınıyor mu?

 Hastanemizde mescit ve kadrolu imam bulunmaktadır. Hastanemizde Cuma namazı kılınıyor.

Atatürk Devlet Hastanesinde günde veya haftada ortalama kaç adet ölüm vakası gerçekleşiyor? Gasilhaneniz var mı?

 Hastanemizde haftada ortalama 6 ölüm vakası yaşanmaktadır. Hastanemizde Gasilhanemiz bulunmaktadır.

Hastanenizde vefat eden vatandaşlar için erkek ve kadın olmak üzere cenaze yıkayıcınız var mı? Varsa yapılan bu hizmet karşılığında vatandaştan herhangi bir ücret talep ediliyor mu?

 Hastanemizin imamı cenaze de yıkamakta, bayan cenaze yıkayıcımız bulunmamaktadır. Ancak bunun için Düzce belediyesinden hizmet alınmaktadır. Yapılan bu hizmet karşılığında hastanemiz ücret talep etmemektedir.

Bir doktor veya bir vatandaş olarak ilimizdeki sağlık hizmetleri Muayene, tahlil, ameliyat vb. konularda size göre yeterli mi?

İlimizde sağlık ulaşılabilirliği açısından sıkıntı yaşamamaktayız. İl merkezinde bulunan Düzce Atatürk Devlet Hastanemiz ve ilçe devlet hastaneleri, 112, aile hekimliklerimiz vatandaşımızın hizmetindedir. Sağlık problemlerinden dolayı sağlık tesisimize ulaşamayan vatandaşlarımıza “Evde Sağlık Birimlerimiz” ulaşıp gereken tüm muayene, tahlil/tetkiklerinin ve tedavisini hasta yatağında gerçekleştirmektedir. Günümüz koşullarında sağlık hizmet sunumu hızla gelişmekte ve ilimizdeki tüm sağlık tesisleri olarak bizler de bu değişime entegre oluyoruz.

 Sayın Müdürüm güzel ve faydalı bir röportaj oldu. Halkımız tarafından Sağlık İl müdürlüğü ile ilgili fazla bilinmeyen konularda bilgiler vermiş oldunuz. Sizlere, biriminizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulan varsa onları söylemek ister misiniz?

Teşekkür ederim. Devletimizin sağlık alanında dünden bugüne geldiği noktayı, yapılan çalışmaları halka anlatılması için bizlere fırsat veriyorsunuz. Öncelikle böyle bir röportaj ile Düzce Sağlık İl Müdürlüğünün kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesine gerek verdiği izinlerle, gerekse kurumumuzun gelişimine katkıları nedeniyle başta ilimiz valisi Dr. Sayın Zülkif Dağlı’ya şahsım ve tüm sağlık camiası adına teşekkürlerimi arz ederim. Düzce'nin sağlığına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Düzce gibi ülkemizin şirin kentinde, sağlık sistemini, siz değerli basın mensuplarının katkılarıyla geliştirmeye ve duyurmaya çalışacağız inşaallah. Hoşçakalın.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,92

düzceli

29.5.2018 - 11:11:32

Son röportajları olur sanırım. Seçimden sonra gör bakalım mevlam neyler.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

"ÇÖLDE BİR VAHA" BİNEF
23.02.2021 - 09:30