Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[22:45] Elazığ İçin Kenetlendiler -- [18:41] GİDİŞ-DÖNÜŞ BİLETLERİ BİROL ŞAHİN’DEN -- [18:18] Emniyetten Operasyon Üzerine Operasyon -- [17:13] Ahmet Vanlıoğlu Hakk'ın Rahmetine Kavuştu -- [16:57] BU SEFER GIDA VE GİYİM YARDIMI YAPILDI -- [16:11] DAKE Üyelerine Dağlı'dan Tebrik -- [15:17] Bunu Yapan İnsan Olamaz -- [15:15] "Hava Kirliliği İçin Acil Önlem Alınmalı" -- [15:09] Maarif Okulunu Ziyaret Etti -- [15:02] BU MAÇ DÜZCESPOR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ --
Röportajlar
AYDAN ÇAKIR...DÜZCE DOĞAL FİLM PLATOSU

4.07.2018
3156 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
AYDAN ÇAKIR...DÜZCE DOĞAL FİLM PLATOSU

Özdilek AVM’nin  özel davetlisi olarak Düzce’ye gelen sinema ve tiyatro sanatçısı Aydan Çakır, Özdilek AVM sinema salonlarında gösterime giren T.İ.M filmini izlemeye gelen Düzceli sinemaseverlerle buluştu. Arkadaşımız Cengiz Keleş, film gösterimi sonrası Aydan Çakır ile röportaj yaptı. Düzce’nin doğal film platosu olduğunu söyleyen Çakır, “’Düzce Altın Fındık Film Festivali’ düşüncesi, mutlaka hayata geçirilmeli“ dedi.

Özdilek Sinemasını Nasıl Buldunuz?

Özdilek'e ilk kez geldim,Düzce’de bu kadar güzel sinema salonları olması beni şaşırttı. Böyle büyük bir işletmenin Düzce’mizegelmesi beniçok sevindirdi. Halkımız kültürel açıdan bu güzel mekana en azından bir çay içmeye gelsinler. Müdürümüz ve çalışan arkadaşlara,nazikdavetlerinden ötürü Özdilek yöneticilerine  gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.

Biraz filmden ve kendinizden söz edermisiniz?

T.İ.M.sinemafilmi,Dağlıca da şehit olan askerlerimizin hatırasına çekilen bir filmdir.BenDüzceliyim,Konuralp Antik Kent benim memleketim. Bir ayağım Konuralp, bir ayağımda Beyköy.5 yaşlarında Konuralp antik kentte tiyatro sahnesi olduğunu öğrenip merak saldım ve 10 yaşından itibaren de yaklaşık 39 yıldır tiyatro ile uğraşıyorum.

200'e yakın çalışmam oldu

Kamera karşısına ilk geçtiğim yıl 1991 yılıdır.20 yıldır da 200'e yakın toplamda sinema ve dizi çalışmalarım olmuştur. Bunların içinde özel bir durum;ilk ve son Cumhurbaşkanlarımızın filmleri olan veda sinema filmidir. Malumunuz Mustafa Kemal Atatürk'ün Atatürk olmasına vesile olan falakacı hoca rolündeydim.Mahalle mektebine giderek orada öğrenimini devam ettirdi. Osmanlının içerisinde asker olarak görevini sürdürdü. Sonrasında da cennet mekan Abdülhamit Han'ın uzun yıllar görevini yapmakla birlikte Vahdettin Han'dan almış olduğu izin belgesi ile kurtuluş savaşı mücadelesini başlattı ve şuanda ülkemiz mimarlarından biri biliyoruz.

Reis filminde Marangoz Selim Benim

Yine aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk ve tek çekilen Reis filminde Başkanlık sürecine kadar uzanan o siyasi hayatına yön veren Marangoz Selim karakteri ile rol aldım.

Hiçbir zaman Türk'ün Kürt Kürdün ‘de Türk düşmanı yoktur

Dağlıca filmi malumunuz ülkemiz üzerinde dönüp dolaşan bir takım entrikalarla ilgili Şehit olan askerlerimizin hatırasına çekilmiş bir film. Biz Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır inancına sahip insanlarız. Hiçbir zaman Türk'ün Kürt Kürdün ‘de Türk düşmanı yoktur. Hepimiz kardeşiz Taki Selahattin Eyyubi’den bu yana.Malumunuz Selahattin Eyyubi Kudüs Fatihi bir Kürt komutandı. Birbirimiziuluslararası güçlerin fitne fesadı ile kırmaya çalıştığımız sürece maalesef ağıtlar Kürt'çe ve Türkçe olurken zafer naraları başka dillerde olmaya devam ediyor.

Düşen ateş hepimizi yakıyor

Düşen ateş hepimizi yakıyor. Bu acıdan eski köklerimize geri dönüp Türk'ü Kürdü Laz'ı Çerkez’i Abaza'sı hepimiz bu vatana sahip çıkmalıyız.Barış ve Kardeşlik ortamını yeniden inşa etmeliyiz diye düşünüyorum. Aslında dağlıca gibi terör olaylarını birer ağaç olarak değerlendirdiğimizde ormanın bütününe baktığımızda bu ülke üzerinde dönüp dolaşan entrikaları görmemiz mümkün. Bu açıdan biran önce terör olaylarının sona ermesini, barış ve huzur içerisinde ülke içerisinde birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz diye düşünüyorum.

Terörün nasıl bela olduğunu anlatmaya çalışıyoruz

Onur Beyin ilk uzun metrajlı filmi Serdar Atacan adlı sevgili dostumuz ve başrol oyuncumuz Serdar Atacan beyin projesiydi bu proje.Serdarbeyde vatansever bir kardeşimiz,onun bir projesiydi. Buvesileyle terörün Türk Kürt ocaklarına ateş düşürdüğünü aslında bunun kimseye bir faydası olmadığını az öncede belirttiğim gibi Barış ve Huzur'a ihtiyacımız olduğunu aksi takdirde dediğim gibi ağıtların Türkçe ve Kürtçe olmaya devam edeceği zafer naralarının da başka dillerde devam edeceği aşikar. Yaptığımız filme güveniyoruz elbette rekorlar kırmaktan ziyade terörün nasıl bir bela olduğunu kamuoyunu duyurmamız bizim için yeterli.

Seyirciye mesaj vermeye çalışıyoruz

Terörün hiçbir zaman bize ve ülkemize fayda sağlamayacağı,arkasındaki güçlerin bizi birbirimize kırdırmaya devam ettirdiği sürece silah satışlarına devam edeceği çok net. Ateş düşen bizim ocaklarımız kürdün ocağı Türk'ün ocağı Hâlbuki biz yıllarca kardeş kardeşe yaşamayı becerebilmiş bir milletiz. Yani bu fitnenin fesadın biran önce ortadan kalkması gerekiyor. Bumesajı verdiğimiz sürece birbirimize hedefimize amacımıza ulaşmış olacağız. Tabi şu da var görmek istemek lazım duymak istemek lazım yoksa görmek istemeyen kadar kör duymak istemeyen kadar sağır olunmaz. Anlamak istemek lazım kalben bu işe gönül vermek lazım. Sinemada bu tür olayları en net bir şekilde ifade edecek bir araç bu aracıda biz çok iyi değerlendirme çabasındayız.

Düzce’de savaş filmi çekilebilir

Özellikle Düzce doğal platolar açısından sinema sektörü açısından dünyanın sayılı yerlerinden biri. Yani ciddi manada bu projelerin Düzce'ye gelmesini istiyoruz Özellikle Savaşçı dizisi Eskişehir'de çekiliyor.Ben Savaşçıda AGİT başkan rolünde görev aldım oranın ikinci adamı konumundaki Faruk Uçan beyDüzceli, yani özellikle sizin basın aracılığıyla bir el atılarak Düzce'nin Eskişehir'den çok çok fazlası var yani coğrafya olarak o savaşçı dizisinin Düzce’deçekilmesi acısından artıları var eksileri yok. Eskişehir de güzel bir Coğrafyamız ama başta savaşçı olmaz üzere tutulan reytingleri yüksek olan her dizi yada dizilerin Düzce’ye gelmesini istiyoruz.

BURALARIN KULLANILMAMASI BENİ ÜZÜYOR

Yaklaşık 2-3 yıldır ben bu mücadelenin içindeyim. İnşallah bizimde ön ayak olduğumuz projenin Düzce'de çekilmesine vesile olabilirsek bu bize yeter. Hollywood nasıl popüler bir yer ise burasıda Greenwood yani yeşil tahta.Greenwood olma potansiyeli var. Özellikle mülki amirlerimize, siyasetçilerimize taşın altına elinizi koyun diyeceğim ama her yer altın burada. Hemeko turizm açısından hemde sinema sektöründe doğal platolar açısından bulunmaz nimet. İstanbul’aiki saat mesafede. Eskişehir’e 6-7 saatte gidip geliyorlar dizi çekimine.Bir ön ayak olsalar. Başta bakanımız Faruk beyle iletişime geçilebilir. Örneğin kınalı kar dizisiyle bursa Cumalı Kazık dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin uğrak yeri haline geldi. Üskübü, Efteni Gölü, şelalerimiz bizim bu potansiyele sahip. Buraların kullanılmaması 39 yıl sanatın içinde yer alan biri olarak beni üzüyor.

DÜZCE ALTIN FINDIK FESTİVALİ

“Düzce altın fındık film festivali"düşüncemizi hayata geçirebilirsek bomba olur inşallah. Oltan fındık dünya devi! Öncülük ederse bir sürü fındıkçı var birlikte bomba ses getirecek bir halis amel olur! İş adamları siyasetçiler desteklemeli bu projeyi! İstanbul ve Ankara’ya 2 Şer saat mesafede benzersiz doğal güzellikte platolar !!eko turizm merkezi ve her yer bakir..


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
3156 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR