Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:35] Hidayet Yüksel Oğlunu Kaybetti -- [17:26] BAHÇEŞEHİR'DE ŞOK OLAY! -- [17:11] Kazı Ekipleri İle Biraraya Geldiler -- [17:08] Halı Sahalar Ne Zaman Açılacak? -- [16:32] Sürat Botunun Dümenine Geçti -- [15:24] Teknorot Tüm Dünyaya İhracat Yapıyor -- [15:20] Melensu Park Lunaparkı Açılıyor -- [15:14] KURBAN KESİLEREK AÇILDI -- [15:10] "Katamaran"a Coşkulu Karşılama -- [14:48] KESKİN’DEN DÜZCESPOR HAMLESİ --
Röportajlar
Okulda sırada 1973’ten Beri Eğitim mobilyalarının öncü kuruluşu TERMODİN

1973 yılından beri eğitim mobilyaları sektöründe faaliyet gösteren TERMODİN, kaliteyi, güveni ve konforu ilke edinerek, sektöründeki başarısını bugüne kadar sürdürmeye başarmış firmalardan biri.

23.07.2018
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
 Okulda sırada 1973’ten Beri Eğitim mobilyalarının öncü kuruluşu TERMODİN

Düzce’de kurulan ilk fabrikalardan bir olan TERMODİN, D-100 karayolu İstilli köyü mevkinde üretimine 22.000 metrekarelik arazi üzerinde 4.000 metrekarelik  kapalı  alanda devam ediyor.

Anaokulundan üniversiteye,  yemekhane grubundan kütüphane grubuna, modüler eğitim malzemelerinden konferans sandalyelerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunan, ürünlerin mimari tasarımı ve üretimi de kendilerine ait olan TERMODİN markasının yaratıcısı ve bugünlere gelmesinde en büyük paya sahip fabrikanın sahibi sayın İbrahim Şen ile gazetemiz yazarı İlhami Atasever 20 Temmuz2018 Cuma  günü röportaj yaptı.

İbrahim Şen, 45 yıldır kesintisiz üretim yapan TERMODİN markasının hayat hikayesini anlattı.

 Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1948 Bursa-İnegöl doğumluyum. İnşaat mühendisiyim. İnşaat işleri ile uğraşımı bitirdikten sonra, İstanbul’da Bahçe Mobilyaları ve Dekorasyon işleri ile uğraştım. bu işlerle uğraşırken ortağım ile Termodin’in Türkiye Distribitörlüğünü yapıyorduk. Evliyim ve iki çocuk sahibiyim.

 “TERMODİN” olarak ne iş yapıyorsunuz ve Düzce’deki tarihçenizden kısaca bahseder misiniz?

Yaptığımız iş okul sıra tablaları, sandalye otuma ve sırtı, tabure tablalarını farklı bir teknoloji ile üretme işidir. Şirket 1973 yılında “TERMODİN Yapı Malzemeleri San. Tic. A.Ş.” adı altında kurulmuş, Düzce’nin ilk fabrikalarındandır.1993 yılında halen içinde bulunduğumuz bu işyerini iki ortak olarak devir almıştık. Ortağımın daha sonra ayrılmasıyla 2003 yılından itibaren işimizi aile şirketi olarak aynı unvan altında devam ettirmeye çalışıyoruz

Bizler bu işyerinde Klozet kapağı yapıldığını bilmekteyiz. Bu doğru mu veya bu işyerinde ne yapıyorsunuz?

Kısmen doğru. Evet, burası yıllar evvel Klozet kapağı ve sandalye oturağı yapıyordu. Ama daha sonra klozet imalatı yapanlar, kapak üretimini de yaptıklarından bizler iş değişikliğine gittik.

 Şu anda bu işyeri ne üretiyor?

1998 yılından itibaren özellikle okul sıraları ve tabure üzerinde yoğunlaşmış durumdayız. Tek ve çift kişilik okul sıraları, modüler eğitim mobilyaları, anasınıfı, konferans sandalyeleri, öğretmen masa ve sandalyeleri, öğretmen ve öğrenci soyunma dolapları, kütüphane mobilyaları, sandalyeler, yemekhane grubu, kafeterya masaları, oturma grubu ve banklar, yazı tahtaları ve panolar, ofis grubu vb.

Bu saydıklarınızın hepsi Termodin’in ürünleri mi?

 %95’i evet.

Sıra tablası yapma işine girmek nereden aklınıza geldi, bu işe girerken zorluklarınız oldu mu?

 Kolay olmadı tabi. Yapmayı düşündüğümüz okul sıraları tablaları hem hijyenik, hem pürüzsüz ve de sağlam. Başta bu fikrimize karşı olumsuz bakanlar çok oldu. İlk olarak özel bir koleje bu ürettiğimiz ürünler ile sıra yaptım. Çok ilgi gördü ve beğenildi. Daha sonradan hem yurt içi hem de yurt dışına sipariş olarak sıra yapıyoruz.

 Yaptığınız sıraların hammaddesi nedir?

Hammadde olarak ağaç talaşı, yani orman atığını kullanıyoruz. Bu sayede ormanlarımızı bir nebze olsun kurtarmış oluyoruz sanırım. Biliyorsunuz ülkemizde okul sıralarında ahşap malzeme kullanılıyordu. Bu kullanım gittikçe azalıyor gibi.

Ağaç talaşını nerelerden temin ediyorsunuz?

İlimizde ağaç işleme işi ile uğraşan atölye ve işletmelerden ve uygun bulduğumuz her yerden temin ediyoruz.

Yapılan üretim yurt içi mi yurt dışına mı satılıyor?

Bizler siparişe göre çalışıyoruz. Yurt içine de, yurt dışına da ürettiğimiz ürünlerden satış yapıyoruz.

Yaptığınız bu tabla üretim işini Türkiye’de sizden başka yapan var mı?

Türkiye’de bu teknoloji ile tabla üretim işini 3 kuruluş yapıyor. Kuruluş olarak en eskisi biziz tabi.

Makineleriniz yerli mi?

Kuruluş aşamasındaki tüm makineler Alman malıdır. Onların teknolojisi ile kurulmuş ve üretime geçmiştir. Daha sonra ihtiyaç duyulan makinelerin tümü yerli üretimdir, özellikle buna dikkat ediyoruz, kendi sanayi ürünlerimize destek olmak zorundayız!

Halen üretim yapılan bu işyeri kira mı yoksa mülkiyet olarak size mi ait? İşyerinizin fiziki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Halen üretim yaptığımız işyeri mülkiyeti bize ait. 22 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alanda üretim yapıyoruz.

1999 depreminde zarar gördünüz mü?

17 Ağustos 1999 depreminde bina olarak zarar görmedik. Ancak mamul malda büyük zararımız oldu. 12 Kasım 1999 Düzce depreminde yok denilebilecek kadar az bir bir hasarımız oldu. Bizi pek etkilemedi onu da onardık.

Kaç işçi çalıştırıyorsunuz?

Şu anda merkez dahil 38 kişi. Arada bir çalışan sayısı değişebiliyor.

İşçiler arasında problem oluyor mu, sendika problemi falan var mı?

Geçmişte bizlerden önce sendika ile problem olmuş. Fakat fabrika bize geçince işçilerle anlaştık. O gün bu gündür bizde problem olmadı olacağına da pek ihtimal vermem.

İşçi sıkıntısı oluyor mu?

Zaman zaman işçi ihtiyacımız oluyor tabi. Fakat vasıflı eleman bulmakta zorlanıyoruz. Aldığımız kişiler maalesef pek eğitimli olarak gelmiyorlar. İşinde tecrübe sahibi eleman maalesef yok denecek kadar az. Eğitim işinde biraz daha dikkatli olmamız lazım diye düşünüyorum. Meslek liselerinden çıkan gençler yeterince donanımlı değil maalesef.

Belli bir yaşa geldiniz geleceğe dönük ne düşünüyorsunuz?

Geleceği Allah bilir tabi ama oğlum ve kızım ile beraber çalışıyoruz. Oğlum da iç mimardır ve işini de seviyor. Allah müsaade ettiği müddetçe işimize devam edeceğiz.

İşyerinizin açık adresi neresidir? İletişim numaralarınız nedir?

 D-100 Karayolu üzeri 4.km, İstilli köyü mevkii Çiçek Mahallesi, Numara; 30. Telefon No; 0 380 537 52 24 - Fax: 0 380 537 51 84 - www.termodin.com.tr Termodin@termodin.tr

Çalışma saatleriniz nedir? Vardiya usulü mü çalışıyorsunuz? Çalışanlarınızın hepsi Düzceli mi?

Metal ve boya bölümü hariç 3 vardiya olarak çalışıyoruz. Merkez hariç çalışanlarımızın hepsi Düzceli.

İşyerinizde ısıtma işini nasıl hallediyorsunuz? Doğal gaz var mı?

Başlangıçta fueloil, kömür sonra LNG (dökme doğal gaz ) kullandık. Bir yılı aşkın süredir doğalgaza geçtik.

Bahçede çok çeşit ağaç ve tarlada ekili yerler gördüm bizzat kendiniz mi ilgileniyorsunuz?

Evet bizzat kendim toprakla uğraşmayı severim. Her ne kadar fabrika anlamında bir işyerimiz olsa da bağ-bahçe işleri ile bizzat ilgileniyorum. Her türlü sebze, meyve eker, diker yetiştiririm. Bunları zevkle yapıyorum aynı zamanda da zihnen ve bedenen dinleniyorum. Kimi insan oturarak, yatarak dinlenmeyi seçer, ben bu tarz uğraşı ile dinleniyorum, herkese de tavsiye ederim.

İbrahim bey sizde hiç patron havası yok. Fabrikada çalışan bir işçi gibi bir görüntünüz var?

Benim patronluk anlayışım farklıdır, Bu konuda çok eleştiri alıyorum, patron dediğin masa başıda oturur, etliye sütlüye bulaşmaz diyorlar. Ben katılmıyorum. İnsan kendi işinin patronudur, ben yerine göre önlüğümü giyer işçi ile beraber çalışır, oların arasında olurum. Bunun da hiçbir zararını görmedim. Avrupa’da bizim ölçekteki işletmelerde de benim gibi patronluk vardır. Ülkemizde diyelim ki firmaya makine mühendisi alıyorsunuz ve adamı masa başına oturtuyorsunuz. Onun yeri masa başı değil makinelerin başıdır. Ben bunu doğru bulmuyorum.

Düzce’de mi ikamet ediyorsunuz?

Genellikle evet.

İbrahim bey güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından “Termodin fabrikası” olarak ne yaptığınızı pek bilen yok. D-100 karayolundan geçen bir kişi de burada ne yapıldığını pek bilmiyor. Eminim ki yakınınızdaki insanların bile pek bildiklerini zannetmiyorum. Oysa ki çok güzel ve faydalı bir iş yapıyormuşsunuz, memleket ekonomisine katkıda bulunuyorsunuz. Doğrusu ben çok bilgilendim. Sizlere, fabrikanızda çalışan tüm çalışanlara başarılar diliyorum. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj dolayısıyla bizi ziyaret etmenizden memnun oldum. Size ve şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, işyerimiz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,75

aysu

23.7.2018 - 15:03:32

bu kadar faydalı işler yapıp ekonomiye katkı sağladığınız için teşekkürler. kazancınız ve başarılarınızın devamını dileriz.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,25

ahmet

23.7.2018 - 12:53:13

teşekkür ederim. ben burayı ilaç fabrikası sanıyordum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Geçen Yıl Yüzde 95 Başarı Sağlandı