Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:41] HENDEK'TEN BİR ACI HABER DAHA -- [17:30] EVDE BAKIM HİZMETLERİ İLE YÜZLER GÜLÜYOR -- [17:25] SÜRÜCÜLER BİLGİLENDİRİLDİ -- [17:20] Gümüşova'da Silahlar Konuştu -- [15:45] DÜZCE İÇİN ÖNEMLİ BİR HAMLE -- [15:10] NİYE SESSİZ KALIYORSUN? -- [14:56] VALİ ATAY HALK İLE BULUŞUYOR -- [13:45] İlçenin Göbeğinde Bangır Bangır Düğün -- [10:16] 60 Kişilik Kontenjana 128 Başvuru -- [10:07] ATV takla attı --
Röportajlar
Ulaşım sorunumuz yoktur

Düzce’nin kendine has özellikleri olan, yapılaşması düzgün, bahçeli ve villa tipi müstakil evlerin yoğun olduğu Arapçiftliği mahallesinin muhtarı Muammer Ceylan ile gazetemiz yazarı İlhami Atasever 24.07.2018 tarihinde röportaj yaptı.

30.07.2018
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Ulaşım sorunumuz yoktur

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1959 Sakarya doğumluyum. 1982 yılında Düzce’ye yerleştik. İlk, orta ve lise tahsilimi Karadeniz Ereğli’de yaptım. Düzce sanayi çarşısında (eski sanayi) otomotiv sektöründe ticaret yaptım. İzolasyon işleri ve kıyı kaptanlığı (Özel yatlarda kaptanlık) yaptım. Trabzon kökenliyim. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

Arapçiftliği mahallesinin tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

2009 yılında Kazukoğlu köyüne bir iş için gitmiştim. Köyde muhtarlık yapmış olanlardan birinin yakını olduğunu söyleyen ve yaklaşık 85-90 yaşlarında olan yaşlı bir amca ile tanışmıştık. Kendimi tanıttığımda bana Arapçiftliği köyünün ismi ile alakalı olarak şu bilgiyi vermişti: “Adıgelerin atlara karşı ilgisi fazladır. Özellikle imkanı iyi olan her ailede en az 2 veya 3 tane at olurdu. Eski tarihlerde bu köyde Arap atı yetiştirilip Osmanlı’ya at gönderiliyormuş. Bu köyde Arap atı yetiştirme çiftlikleri varmış. Mahallenin isminin at çifliklerinden kalma olduğunu ifade etmişti. Kazukoğlu köyüne, soyadı Kazuk olan iki kardeş gelmiş. İki kardeşten küçük olanı da bu köye yerleşmiş. Adıgeler buraya ‘ufak-küçük Kazuk’ derler. Fakat bu kişi küçük Kazuk olarak değil de bu köyde Arap atı çiftliği olması nedeniyle köyün adının ‘Arapçiftliği’ olmasının daha uygun olacağını” düşünmüş. Ayrıca bir veya iki Arap ailesinin de bu mahallede yaşadığı ayrıca söylenmekteymiş. Arapçiftliği ismi o şekilde oluşmuş.

Küçük Kazuk olarak bilinen zatımuhterem Arapçiftliği’nde ikamet eden ve Kazım bey olarak tanınan veya bilinen kişinin babasıymış. Arapçiftliği isimlendirilmesi 1863’den sonra Adıgeler’le oluşmuş olduğu rivayet edilmektedir.  

Ne zamandan beri Arapçiftliği mahallesinde ikamet etmektesiniz. İlk olarak ne zaman muhtar oldunuz. Kaçıncı dönem muhtarlık yapmaktasınız?

 02.03.2000 yılından itibaren Arapçiftliği mahallesinde ikamet etmekteyim. 30.03.2004 yılında Bostanyeri köyü muhtarı olarak seçildim. İsim değişikliklerinden sonra halen 3. Dönem Arapçiftliği mahalle muhtarı olarak görev yapmaktayım.

Mahallenin ismi Bostanyeri mi, Arapçiftliği mi? Bu süreci anlatır mısınız? İsim değişikliğinin zorlukları oldu mu?

Arapçiftliği Mahallesi önce köy statüsündeydi ve ismi Bostanyeri köyü idi. 30.03.2004 yılında Bostanyeri köyü muhtarı olarak seçildim. İlk devre muhtarlığımın son günlerinde köyümüz, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’nın olurlarıyla re’sen Bostanyeri mahallesi oldu. Daha sonra 31.03.2009 ve 31.03.2014 yıllarında Arapçiftliği Mahalle muhtarı olarak seçildim. Halen 3. Dönem muhtar olarak görev yapmaktayım.

İsim değişiklikleri bize bir takım zorluklar yaşattı tabi. Her karşılaştığımız vatandaş mahallenizin adı Bostanyeri mi, Arapçiftliği mi diye soruyordu. Vatandaş bir ikilem içindeydi. Muhtar ve halk olarak bu sorulara cevap vermekte zorlanıyorduk. Neticede mahallemizin adı Arapçiftliği olarak kesinleşti.

 Arapçiftliği mahallesi kaç haneden ibarettir, nüfusu ve seçmen sayısı hakkında bilgi verirmisiniz?

 Arapçiftliği mahallesi 613 haneden ibarettir. Yaklaşık 2960 nüfus ve 1461 seçmeni bulunmaktadır.

Arapçiftliği mahallesine hizmet anlamında muhtar olduktan sonra hangi tür hizmetleri yaptınız?

Okulumuz yoktu, öğrencilere taşımalı hizmeti getirdik. Daha sonra mahallemize ilköğretim okulu yapılması için gerekli çalışmaları yaptık ve başardık.

*Mahallede daha önce yapılmış olan Arapçiftliği Camii bahçesine depo ve gasilhane yapıldı. WC ve Şadırvan yenilendi. Cami bahçesi komple kilit parke taşı ile döşendi. Cami bahçesinde bulunan lojmanın alt katı Kur’an Kursu olarak hizmete sunuldu.  

*Mahallemiz halkından Rahmetli Ahmet İlhan amcamızın bağışladığı, halen hayatta olan Zekeriya Acar’ın ilave olarak ve ayrıca mahalle halkının imar uygulamasında terk edilen yerlerden oluşan bağışlarla 2409 metre karelik alana, müştemilatı (9m.x9m. ebadında kamelya, WC, Şadırvan, Musalla taşı, bahçe düzenlemesi, ağaçlandırma, bahçeye komple kilit parke taş) dahil devlet-millet işbirliği ile (valilik, özel idare, belediye, mahalle halkı...) ikinci bir cami yapıldı. (Şehit Ömer Halis Demir camii)

*Üç köyün kullandığı (Arapçiftliği, Sarayyeri, Akınlar) su deposu yetersiz kalıyordu. Arapçiftliği mahallesi olarak özel bir su sondajı yaptırdık. Su şebekesi yenilendi. Mahalle olmazdan önce 2005 yılında su sayaçları takıldı. Mahalle olunca hiçbir zorluk çekilmeden su hizmetleri belediye tarafından yürütülmeye başlandı.

*Mevcut olan 1700 metrelik kanalizasyon hattına 8.500 metre ilave hat yaptık. 2520 metrelik bir kanalizasyon ilave çalışması halen yapılmaktadır ve kısa bir süre sonra tamamlanacaktır.

*Daha önce 1800 metre uzunluğunda olan yollara 15 bin metre (15 km.) yol ilavesi yapıldı. Mahalle yollarımızın 6400 metrelik bölümü (ana arterler) geçtiğimiz haftalarda asfaltlandı.

*Muhtarlık hizmet alanı olarak daha önce tescili yapılmış olan 1500 metrekarelik alana 2017-2018 yılı içinde 48 metre kare büyüklüğünde Düzce belediyesi tarafından Muhtarlık binası yapıldı.

*Altı dönüm halinde olan mezarlığımız 12 dönüme çıkarıldı.

*Mezarlık ve Muhtarlık binasının ihata duvarı belediye tarafından yaptırılması sağlandı.

*Mahallemizde mevcut olan elektrik trafoları kapasitelerinin en kısa sürede artırılacağı sözü alındı.

*Muhtar olduktan sonra internet ve telefon hizmetlerinde kullanılmak üzere fiber kablo ve süper online hattı çekildi.

*Mezar tahtaları muhtar olduğum zamandan itibaren muhtarlıkça ücretsiz olarak karşılanıyordu. Aynı hizmet halen belediye tarafından da verilmektedir. Mezarlıkta 800 kişinin cenaze namazı kılabileceği kapalı bir alan yaptık. Mezarlığın kapıları yenilendi. Mezarlığa çeşme yapıldı. 2017’de klimalı tabut alındı.

*Mahallemize 2009 yılında Doğalgaz hizmeti getirildi. Çeşitli belediyelerden 19 adet bank temini yapıldı. Caddelere isim değil numara verildi.

*Arapçiftliği ve Çamköy mahalle sınırlarındaki çöp alanı kaldırıldı.

*Muhtar olmazdan önce Arapçiftliği mahallesinde 2 adet trafo vardı. Halen 7 adet trafo çalışır vaziyettedir! 

*Muhtar olduktan sonra 3 adet çocuk parkı yapıldı. Ayrıca bir tane halı saha, bir tane basket sahası yapıldı. Akşamsettin ilkokulunun yanında ve mezarlığın batı tarafında olmak üzere iki yerde de Fitness aletleri yapıldı.

Arapçiftliği mahallesi göç alan bir yerleşim yeri mi? İnsanların demografik yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

 Mahallemiz 1990’lı yıllardan bu yana Düzce’nin ve Türkiye’nin çeşitli yerleşim yerlerinden göç almış ve halen de almaktadır. 1863 yılı başlangıç olarak kabul edilirse Arapçiftliği mahallesine ilk yerleşenler Adigeler’dir. Eskiler bu mahalleyi Adige yerleşim yeri olarak bilirler.

Arapçiftliği mahallesinde yaşayan insanların yaş ortalaması, Üniversitede ve yüksek okullarda okuyan öğrenci veya mezun sayısı nedir ve bu kişilerin iş bulma kapasitesi nedir?

 Arapçiftliği Mahallesinde yaşayan insanların yaş ortalaması 40’dır. Yaklaşık 40 kişi üniversite, fakülte veya yüksek okulda okumaktadır. Yaklaşık 60 kişi de ya üniversite, fakülte veya yüksek okul mezunudur. Hemen hemen hepsi de il içi veya il dışında çalışmaktadırlar.

Arapçiftliği Mahallesinde bir yıl içinde doğan ve ölen insan sayısı ortalama olarak nedir? Arapçiftliği Mahallesine bir yıl içinde göç eden aile sayısı nedir? Arapçiftliği Mahallesinde engelli vatandaş var mı, varsa sayısı nedir?

 Siz de kabul edersiniz ki bu durum yıllara göre değişir. Ama örnek vermek gerekirse Mesela; 2017 yılını söylemem gerekirse mahallemizde 35 kişi dünyaya gelmiş, 17 kişi de vefat etmiştir.

Arapçiftliği mahallesine yıl içinde yapılan göç yıllara göre değişir. Mesela; geçtiğimiz 2017 yılı içinde mahallemize 30 hane geldi. 

Arapçiftliği Mahallesinde engelli vatandaş sayısı yaklaşık olarak 15 kişiyi bulmaktadır.

 Arapçiftliği mahallesinde kaç adet cadde ve sokak bulunmaktadır? Mahalle, sokak ve hane planı var mı? Muhtarlığa ait Web sitesi var mı?

Mahallemizde 8 adet cadde ve 276 adet sokak bulunmaktadır. Mahallemizde, il özel idare ve belediyesi tarafından hazırlanmış sokak ve hane planları bulunmaktadır. Muhtarlığımıza ait web sitesi yoktur. Düzce Belediyesi internet sitesi Kent rehberine girildiğinde bütün cadde ve sokaklar görülmektedir.

Arapçiftliği mahallesinde halen kullanılmakta olan su tamamen belediyeye ait olan su mu, yoksa daha önce var olan sondaj suyu da kullanılıyor mu?

Halen kullanılmakta olan su tamamen belediye su şebekesine ait olan su dur. Gerektiğinde (Büyük bir arıza veya uzun süreli su kesintilerinde) mahalleye ait olan su sondajı devreye sokulabilmektedir.

Arapçiftliği mahallesinde alt yapı olarak yapılması gereken eksik (Yol, su, elektrik, kanalizasyon, telefon, internet vb.) var mı?

Var tabi. Halen bazı yerlere su hattı çekiliyor. Kot kurtaran yerlere kanalizasyon çekiliyor. Mesela ileriki tarihlerde, Melen çayı ıslahından sonra, Konuralp ve Melençayına sınır mahallelerine kanalizasyon hizmeti getirilerek Sarayyeri, Arapçiftliği, Çamköy, Akınlar mahallelerinde kod kurtarmayan yerleşim alanları bu kanalizasyon hattına bağlanacak. (Dere boyundan arıtmaya giden kanalizasyon hattına bağlanacak)

rapçiftliği mahallesinde elektrik ve telefon hatlarına ağaç dalları tarafından verilen zarar ile ilgili nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?

Ağaçların kesilmesi işini Belediye ve Sedaş gibi ilgili kurumlara bildiriyoruz. İlgililer de gereğini yapıyorlar.

Mahalledeki nüfus ve hane sayısının artışı kanalizasyon, yağmur suyu giderleri, su, elektrik trafosu vb. hakkında sorun oluşturmuyor mu? Bunun için ilave çalışmalarınız var mı?

Arapçiftliği mahallesi ile Sarayyeri mahallesi arasında ortak imar uygulaması yapılacak. Bu uygulama içersinde de enerji hatlarının iyileştirilmesi ve vatandaşın mağduriyetinin ortadan kalkması için çalışma yapılacaktır. Halen Osmanca’dan Düzce istikametine iki hat çıkıyor. Bir tanesi D-655 yolu üzerindeki tüm yapılar dahil kalıcı konutlar, Organize sanayi istikameti buradan besleniyor. Diğer hat ise Sarayyeri-Arapçiftliği üzerinden D-100 karayolu üzerindeki tüm yapıları besliyor. ) Mahallemize en az 2 adet daha elektrik trafosu ihtiyacı vardır.

Yeni açılan veya açılması gereken yollar var mı? Asfaltlama çalışmaları ne durumda?

Yeni açılan yollar var tabi. Arapçiftliği mahallesi 2890. Caddeden, Ruhi Kurnaz Bulvarı arasındaki 20 metrelik yolun açılması ile birlikte (Ekşioğlu sitesinin ve Fen Lisesinin batısından geçen yol) buna bağlı olarak 10 m. 12 m. ve 15 metrelik yollar da açılacak. Mahallemizde 2018 yılına ait asfaltlama çalışması bitti. Yol çizgileri çizildi. Yol üzerinde araçların süratli gidişlerinin önüne geçmek için hız kesicileri yapılacak. Belki de röportajın yayınlanacağı günler veya birkaç gün sonra bu çalışma da bitmiş olacak.

Mahalleniz çok güzel bir mahalle. Yapılaşma çok düzgün, villa tipi müstakil evlerle dolu. Yapılmış olan evlerin önünde veya yanında bahçeler çok geniş, tertemiz ve pırıl pırıl. Bu mahallede böyle bir kültür nasıl oluşmuş?

Başta da belirttiğim gibi mahallenin ilk kuruluşu adige toplumu ile oluşmuş. Adige’lerin Kafkasya’dan getirdikleri kültür gereği evlerin ön tarafı bahçe olarak bırakılmış. Çocukların yolda oynamayıp ama aynı zamanda yola yakın bir bahçeyi oyun alanı olarak kullanabilmeleri için. Aynı zamanda ev halkının ve gelen misafirlerin bahçede ve güzel bir ortamda ağırlanabilmesi için. Tabi bu durum adige olmayanların da kabul edebileceği, “üzüm üzüme baka baka kararır” misali diğer toplumlara da güzel bir örnek oluşturmuş diyebiliriz..

Mahallenizin ulaşım ve çöp sorunu var mı?

Ulaşım sorunumuz yoktur. Her saat başı ve buçuklarda şehir merkezinde bulunan şehirlerarası otobüs terminalinden halk otobüsleri kalkmaktadır. Sabah saat 06.30’dan, gece 21.30’a kadar mahallemize her yarım saatte bir ulaşım yapılmaktadır. Mahallemizden de ilk otobüs sabah saat 07.00’den gece saat 22.00’ye kadar halk otobüsü geçmektedir.

Çöp sorunumuz yoktur. Belediye temizlik işleri müdürlüğü günün belirli saatlerinde vatandaşın çöpünü almaktadır.

Mahallede sosyal veya kültürel anlamda yapılan veya yapılması gereken (Sağlık, eğitim, Aile, çocuklar, gençler, yaşlılar, hastalar vb.) çalışmalar hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Yakın gelecekte mahallemizde 112 Acil noktası ve Aile Sağlığı Merkezi binaları, Müstakil Ortaokul, Anaokulu ve Kreş binaları yapılacak. Hepsinin yerleri hazır vaziyettedir.

Muhtar olarak hergün mahallede misiniz veya şehir merkezinde iştigal ettiğiniz herhangi bir işiniz var mı? Yoksa sadece muhtarlık işi için mi koşturuyorsunuz? Muhtarlık binasını kullanıyor musunuz?

Hemen hemen hergün saat 08.30 dan itibaren mahalledeyim veya muhtarlık binasındayım. İhtiyaç duyulduğunda resmi kurumlarda mahallemin ihtiyaçları için koşturuyorum. Kendime ait herhangi bir özel işyerim yoktur. Emekliyim.

Mahallenizde dini tesislerle ilgili yapılan çalışmalar ne durumdadır? Yeni yapılması düşünülen tesisler var mı?

Mahallemizde dini tesis olarak 1996 ve 2017 yıllarında yapılmış olan 2 adet cami, yetişkinler için 1 adet Kur’an kursu bulunmaktadır. Halen 04-06 yaş arası çocuklar için yapılması planlanan Kur’an Kursu binası için uygun bir yerimiz hazır vaziyettedir. Takdir İl Müftülüğümüze aittir.  

Resmi kurumlarla ilişkileriniz nasıl? Herhangi bir problem yaşıyor musunuz? Mahallede ihtiyaç olan, yapılmasını istediğiniz (düğün salonu, yollardaki kaldırım çalışmaları vb.) ne tür işler kaldı?

Resmi kurumlarla ilişkilerimiz gayet iyidir, problemimiz olmuyor. Çünkü Muhtarlık olarak hiçbir kurumdan yapılmayacak herhangi bir talebimiz olmuyor.

Yeni yapılmış bulunan Muhtarlık binamızın bahçesi yukarıda da söylediğim gibi 1500 metrekaredir. Binamızın bahçe düzenlemesi yapıldıktan sonra 2019 yılından itibaren vatandaşlar ihtiyaçları için kullanılabilecekler. Kır düğünü, Nişan, Sünnet, Mevlit merasimleri, Cemiyet toplantıları, asker uğurlaması vb. etkinlikler için kullanılabilecektir.

Mahallede ilkokula ve ortaokula giden öğrenci sayısı nedir? İleriye dönük olarak nüfus artış oranı nedir? Buna bağlı olarak eğitim anlamında ihtiyaçlarınızı giderebilecek imkanınız var mı?

Halen mahallemizde bulunan Akşemsettin ilkokulunda 125, ortaokulunda ise 134 öğrenci eğitim-öğretim yapmaktadır. İleriye dönük olarak nüfus artışını dikkate aldığımızda bir ortaokul binası yapılması zorunluluğu vardır. Bu konu ile alakalı olarak bina yapılacak okul yerimiz bile hazır vaziyettedir. Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmelerimiz yapılmış vaziyettedir. Herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.

Mahalle olduktan sonra muhtarlığa ait gelirleriniz nedir? Muhtarlık olarak devlet size maaş ve sigortanızı da karşılıyor mu? Muhtarlık için tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?

Muhtarlığa ait herhangi bir gelir bulunmamaktadır. Devletimiz sağ olsun, maaşımızı veriyor. Allah nasip ederse muhtarlığa tekrar aday olmayı düşünüyorum.

Yeni yapılmış olan caminin yanında baz istasyonu bulunmaktadır. O baz istasyonu kaç yıl daha aynı yerde duracak?

Baz istasyonu özel mülkiyet sınırları içindedir. Yaklaşık 3 yıl sonra anlaşma süresi bittiğinde bulunduğu yerden kaldırılacaktır.

Mahalle mezarlığına kimlerin definleri yapılabiliyor? Mesela zaman zaman il dışından mahallemize cenaze geliyor ve Arapçiftliği Mahallesi mezarlığına defin ediliyor, bunun bir ölçüsü var mı? Bu konuda zaman zaman problemler yaşanıyor mu? Mahallede her vefat edenin salası verilebiliyor mu?

Mahalle mezarlığına 2 şekilde defin hakkı vardır. Birincisi soy ağacından (Firuğ bağı) olanlar. İkincisi mahallede ikamet edenler. Mesela; Firuğ bağı olmayan kız çocuğu evlenip gitmişse ve haneden Arapçiftliği mezarlığında yatan yok ise, kendi soyadından burada hak kazanamıyor! Ancak, kendi büyüklerinden Arapçiftliği mezarlığına defin edilmiş birisi var ise o zaman hak doğuyor.

Mahallede ikamet eden birisi vefat etmiş ama cenazesi başka bir mezarlığa defin olacaksa da bile onun salası veriliyor.

Muhtarlık olarak internet siteniz var mı? Mahallenizde büyük çapta özel tesis veya işletmeler var mı?

Muhtarlık olarak henüz internet sitemiz yok.

Mahallemizde; Beypiliç, Toprak Mahsullari Ofisi deposu, Su Damlası eğitim tesisleri, Özel Bahçeşir koleji gibi tesisler veya kurumlar bulunmaktadır.

Muhtarlık binasında sabit telefonunuz var mı? İletişim adresiniz nedir?

Düzce belediyesi tarafından yapılan muhtarlık binası 48 metre kare büyüklüğündedir. 1 oda, 1 salondan ibarettir. WC ve lavobası mevcuttur. Adres: Arapçiftliği Mahallesi, 3018 Sokak, Akşemsettin Okul karşısıdır. Muhtarlığa ait sabit bir telefon yoktur. Cep telefonu; 0 532 446 89 58’dir. 

Sayın muhtarım güzel bir röportaj oldu. Mahalle halkı ve vatandaşlar, tarafınızdan yapılmış olan hizmetleri ilk ağızdan öğrenmiş oldular. Doğrusu ben de çok bilgilendim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Çok teşekkür ederim. Muhtarlık olarak mahallemize hizmet eden, bizlerin her zaman yanında olan başta ilimiz valisi Sayın Zülkif Dağlı olmak üzere, Belediye başkanımız Sayın Dursun Ay’a, Belediyenin tüm birim müdürlerine, geçmişte başkanlık yapmış tüm Belediye başkanlarımıza, Mahalli idareler müdürümüze, resmi veya özel kamu kurum ve kuruluşlarına, emeği geçen herkese şahsım, muhtarlık ve mahalle halkı adına teşekkür ederim.

Ayrıca bizi ziyaret etmeniz nedeniyle memnun oldum. Size ve şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, muhtarlığımız, şahsım ve mahalle halkım adına teşekkürlerimi arz ederim. 

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Geçen Yıl Yüzde 95 Başarı Sağlandı