Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:29] Evde Bakım Hizmetleri Aralıksız Sürüyor -- [14:18] TFF'DE SESSİZLİK HAKİM -- [14:14] BÜYÜK KISMI TAMAMLANDI -- [13:14] Ağrı'da Aranırken Düzce'de Yakalandı -- [12:44] Eski PKK'lı Yönetici Düzce'de Yakalandı -- [12:20] TEHLİKEYE ALDIRIŞ ETMEDİLER -- [09:29] VALİ ATAY AKÇAKOCA'DA -- [09:18] GÖLYAKA'DA RENKLİ ŞENLİK -- [09:11] Özlü Bakan Soylu'nun Acısını Paylaştı -- [15:40] Yamaç paraşütçüleri Düzce'de şenlikte buluştu --
Röportajlar
Amacımız bilgili ve ahlaklı gençler yetiştirmek

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, 13 Aralık 2017 tarihinde Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. İsmail Karagöz ile fakültenin fiziki şartları başta olmak üzere genel durumu hakkında ayrıntılı bir röportaj yaptı.

15.10.2018
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Amacımız bilgili ve ahlaklı gençler yetiştirmek

İyi ahlaklı, bilgili,  vatan ve milletine bağlı, insan haklarına saygılı öğrenci yetiştirebilmek amacıyla 2015-2016 akademik yılında kapılarını eğitime açan Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 560 öğrenci eğitim görüyor.

İki profesör, iki doçent, 13 doktor öğretim üyesi, 3 öğretim görevlisi ve 3 araştırma görelisi olmak üzere 23 öğretim elemanı ile eğitime devam eden İlahiyat Fakültesi’nin kendine has bir binası yok. Teknoloji Fakültesinin zemin katında eğitim yapan fakülte kendi binasına geçeceği günü iple çekiyor.

Sayın dekanım kısaca kendinizi tanıtır mısınız? “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesine” dekan olarak ne zaman atandınız ve kaçıncı dekan olarak görev yapmaktasınız?

1954 Bolu-Gerede doğumluyum. İmam-Hatip okulunun orta kısmını Düzce’de, Lise kısmını Ankara’da tamamladım. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1979 yılında mezun oldum, aynı Fakültede tefsir ana bilim dalında doktoramı tamamladım. 1998 yılında doçent oldum. Düzce Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun 13.10.2016 tarihli kararı ile tefsir profesörü oldum. Diyanet İşleri Başkanlığında; İmam-Hatip, Müftü, Müfettiş, Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi, İç Denetçi ve Teftiş Kurulu Başkanı olarak 44 yıl görev yaptıktan sonra Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalına 23.12.2016 tarihinde profesör olarak atandım. Bu görevime, 22.10.2017 tarihinde başladım. 13.12.2017 tarihinde İlahiyat Fakültesi dekanlığına atandım. Halen bu görevi yürütmekteyim. Fakültenin ikinci dekanıyım. Bu güne kadar 65 kitabım, farklı dergilerde 500 makalem yayınlandı. 12 yıldır farklı televizyonlarda programlara katılıyorum.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin” kuruluş tarihçesini kısaca anlatır mısınız?

31 Mayıs 2013 tarih ve 28663 saylı Resmi Gazetede yayımlanarak açılan İlahiyat Fakültemiz, 2015-2016 Eğitim-Öğretim döneminde Eğitim ve Öğretim hayatına başlamıştır.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin” Düzce’deki açık adresi neresidir? İletişim adresiniz nedir?

İlahiyat Fakültemiz Düzce Üniversitesinin Konuralp Yerleşkesi Beçi Yörükler Kampüsünde Teknoloji Fakültesi ile aynı binada hizmet vermektedir. Telefon numaraları: 03805421170 - 03805421180’dir. Mail adresi: ilahiyat@duzce.edu.tr’dir.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin” fiziki yapısı hakkında bilgi verir misiniz? Hizmet verdiğiniz bina kime ait? Isıtma şekli nedir?

Düzce İlahiyat Fakültemizin henüz binası yoktur. İdare kısmı Teknoloji Fakültesinin zemin katındadır. Hizmet verdiğimiz bina merkezi kalorifer sistemi ile ısınmaktadır.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi” Eğitim-öğretimi hangi binalarda veriyor? Fakülteniz ne zaman yapılacak? Bu konuda bir çalışma var mı?

Hazırlık sınıfı ve Yüksek Lisans öğrencileri Teknoloji Fakültesinin D Blok zemin katında, diğer sınıflar Mehmet Akif Ersoy Eğitim merkezinde fakültemize tahsis edilen 5 sınıfta eğitim öğretime devam etmektedir. 20 öğretim elemanına Teknoloji Fakültesinin zemin, birinci ve ikinci katında 4 çalışma odası verilebilmiştir. İlahiyat Fakültesi, Üniversite camiinin doğusundaki arsaya yapılacak, ancak henüz projesi yapılmış ve programa alınmış değildir.

İlahiyat Fakültesinde öğretim süresi kaç yıl? Hazırlık bölümünüz var mı?

İlahiyat fakültesi hazırlık ile birlikte beş yıldır. Hazırlık bölümü bir yıldır. Hazırlıkta sadece Arapça öğretiliyor. Hazırlığı geçmeden birinci sınıfa devam edilemiyor. Fakültemizin eğitim dili yüzde 30 nispetinde Arapça’dır.

İlahiyat Fakültesinde halen kaç öğrenci bulunmaktadır? Mezun verdiniz mi? 2018-2019 öğretim yılı için kaç öğrenci kayıt yaptırdı?

Lisans, yüksek lisans ve doktora dahil 560 öğrencimiz vardır. Fakültemiz ilk mezunlarını inşallah 2018-2019 eğitim-öğretim yılında verecektir.  2018-2019 eğitim-öğretim yılında 180 öğrenci kayıt yaptırdı. Fakültemizin ikinci öğretim yoktur.

Fakültenize Dikey geçiş sınavı (DGS) ile öğrenci alıyor musunuz?

Fakültemize DGS ile öğrenci alıyoruz.

 Fakültenizde kaç personel görev yapıyor? Kaç idareci ve öğretim elemanınız var, halen öğretim elemanı ihtiyacınız var mı?

Fakültemizin iki profesör, iki doçent, 13 doktor öğretim üyesi, 3 öğretim görevlisi ve 3 araştırma görelisi olmak üzere 23 öğretim elemanı, bir sekreter ve dört memur olmak üzere toplam 28 personeli vardır. İki doktor öğretim üyesi dekan yardımcısı olarak görev yapmaktadır. En az iki Arapça hocası ile dinler tarihi, felsefe tarihi, mantık, din psikolojisi, din sosyolojisi, Türk İslam sanatları tarihi, Türk İslam Edebiyatı ve Türk din musikisi derslerinin hocası yoktur. Bu derslere hoca ihtiyacını Üniversitenin Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi hocaları ile Fakültemizin hocalarından karşılıyoruz.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi” olarak 2018-2019 öğretim yılı için yeni projeleriniz var mı? Mesela; Müftülük, Milli Eğitim, Camiler, Din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri vb. gibi.

En temel amacımız ve hedefimiz, iyi, ahlaklı, bilgili,  vatan ve milletine bağlı, insan haklarına saygılı öğrenci yetiştirebilmektir. İlahiyat Fakültesi olarak müftülük, örgün ve yaygın eğitim hizmetlerine her türlü katkıyı sağlamaya her zaman hazırdır. Valilik ile Üniversite arasından yapılan bir sözleşme sonucu fakültemizde 26 müftülük ve milli eğitim personeli, tezli ve tezsiz yüksek lisans yapmaktadır.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi” öğrencilerinin yurt, pansiyon, ulaşım, yemek vb. problemleri var mı, varsa çözümü konusunda nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Fakültemize ait binamız olmadığı gibi yurdumuz da yoktur. Öğrencilerimiz, KYK ile özel yurt ve evlerde kalmaktadır. Ulaşım ve yurt konusunda herhangi bir problemimiz yoktur. Öğrencilerimiz Üniversitenin yemekhanesinden yemek ihtiyacını karşılamaktadırlar.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi”nden mezun olanlar kendilerini nerelerde değerlendirebilirler? Öğretmenlik formasyon dersleri veriliyor mu?

 Fakültemizden mezun olanlar, yüksek lisans yapabilirler, Diyanet İşleri Başkanlığında İmam-Hatip ve Kur’ân kursu öğreticisi, Milli Eğitim Bakanlığında ilkokul, ortaokul ve liselerde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ile İmam-Hatip liselerinde meslek dersleri öğretmeni olabilirler. Öğrencilerimize fakültemizde öğretmenlik formasyon dersleri verilmektedir.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi”ne bir başka üniversitede öğrenim gören öğrenci nakil yaptırabiliyor mu, şartları nedir?

Başka bir üniversitenin İlahiyat veya İslami Bilimler fakültelerinin öğrencileri, fakülteye giriş puanları Düzce İlahiyat Fakültesine giriş puanlarına eşit veya yüksek ise yatay geçiş yapabilirler.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi”nden mezun olan öğrencilerinizin aynı üniversitede yüksek lisans yapma imkânı var mı?

Fakültemizde yüksek lisans ve doktora yapma imkânı vardır.

Karşılaştığınız zorluklar var mı, varsa ilimiz ölçeğinde çözüm için size yardımcı olunuyor mu?

En önemli zorluklardan biri müstakil bir İlahiyat Fakülte binasının olmamasıdır. Mesela; Bolu’da İlahiyat Fakültesini bir hayırseverin yapıverdiği gibi ilimizde de İlahiyat Fakültesinin binasını bir veya birkaç hayırsever bir araya gelerek yapıverse hoca ve öğrencilerimiz için bir sevinç, Düzceliler için bir onur olur!

Kütüphaneniz var mı? Kütüphaneye kitap bağışı yapan veya yapmak isteyenler oluyor mu? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Fakültemize çok sayıda kitap bağışı yapılmıştır. Kitapların birçoğu üniversitemizin kitaplığındadır. Bazı kitaplar ise fakültemize ait kütüphane olmadığı için şimdilik kolilerde bulunmaktadır. Fakültemize ait kütüphaneyi düzenlediğimizde kitaplar raflardaki yerini alacaktır. Kitap bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar öğrencilerimize kaynak olabilecek kitaplarını bağışlayabilirler.

Fakültenizin tanıtımı konusunda il, ilçe ve köy camilerini ziyaret ediyor musunuz? Gerek vaaz, gerek Cuma namazlarını kıldırma, gerekse mülki idare amirlerini ziyaret ediyor musunuz? Tabiri caizse Düzce’nin taşına toprağına fakültenizin ismini yazdırabilecek şekilde tanıtım yapabiliyor musunuz?

Fakültemizi tanıtmak için en başta Düzce camilerinde vaaz programlarına katılıyoruz, mahalli televizyonlarda konuşuyoruz, zaman zaman cenazelere katılıyoruz, konferanslara gidiyoruz, ziyaretler yapıyoruz, okullarımızı, resmi ve sivil kuruluşları ve ilin yöneticilerini ziyaret ediyoruz. Bu konuda elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz.

 “Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi”nde cami veya mescit var mı? Varsa yeterli mi?

Düzce Üniversitesi yerleşkesinde yapımı devam eden, Tıp Fakültesinin yanındaki cami inşaatı devam etmektedir. Bittiğinde inşallah Fakültemizin tatbikat camisi olacaktır. Bunun dışında mescidimiz yoktur. Üniversite camii inşaatının tamamlanması için hayırseverlerin yardımına ihtiyaç vardır. Cami, bir dernek marifeti ile yaptırılmaktadır.

Sayın hocam güzel ve faydalı bir röportaj oldu. Halkımız tarafından çok fazla bilinmeyen, belki de Düzce Üniversitesinde İlahiyat Fakültesinin varlığından bile haberi olmayan insanlarımız vardır. Fakülteniz ile ilgili her şeyi anlattınız. Son gelinen noktayı bizzat yerinde görmek güzel bir şey! Sizlere, kurumda görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Fakültemizin hali hazır durumunu dilimizin döndüğünce izah etmeye çalıştım. Öncelikle bu röportaj ile fakültemizin kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine teşekkür ederim. Fakültemize olan katkıları nedeniyle başta ilimiz valisi Sayın Zülkif Dağlı’ya, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, fakültemiz, hocalarımız, öğrencilerimiz ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim. 

 

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR