Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:41] HENDEK'TEN BİR ACI HABER DAHA -- [17:30] EVDE BAKIM HİZMETLERİ İLE YÜZLER GÜLÜYOR -- [17:25] SÜRÜCÜLER BİLGİLENDİRİLDİ -- [17:20] Gümüşova'da Silahlar Konuştu -- [15:45] DÜZCE İÇİN ÖNEMLİ BİR HAMLE -- [15:10] NİYE SESSİZ KALIYORSUN? -- [14:56] VALİ ATAY HALK İLE BULUŞUYOR -- [13:45] İlçenin Göbeğinde Bangır Bangır Düğün -- [10:16] 60 Kişilik Kontenjana 128 Başvuru -- [10:07] ATV takla attı --
Röportajlar
OSB, 5 bin 500 çalışanı ile üretiyor, kazanıyor

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, 2011 yılından itibaren “Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu (DOSB) Başkanı” Selim Yirmibeşoğlu ile söyleşi yaptı.

2.11.2018
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
OSB, 5 bin 500 çalışanı ile üretiyor, kazanıyor

1996 yılında kurulan Düzce OSB,  2004 yılına kadar üç fabrika işletmesi  faaliyette iken,  1999 Ağustos ve Kasım depremleri ile birlikte il olan ve 2005 yılında teşvik kapsamına alınmasının ardından atağa geçerek bir biri peşi sıra gelen yatırımlarla irili ufaklı 54 işletmede 5 bin 500 çalışana istihdam sağlayan dev bir organizasyona dönüştü.

Selim Yirmibeşoğlu kimdir?

1966 yılı, Ordu ili doğumluyum. Makine Mühendisiyim. 1991-1994 yılları arasında SAGRA- Ordu Çikolata Fabrikasında Mekanik Bakım ve Montaj Mühendisi, 1995-1997 yılları arasında FANCCY Gıda Çikolata A.Ş.’nin Düzce Yatırım Müdürü, 1997-1998 yılları arasında ORTUN Gıda Fındık Entegre Tesislerinde Düzce Yatırım ve Proje Müdürü olarak görev yaptım. 1998 yılından itibaren YİRMİBEŞOĞLU MÜHENDİSLİK San. Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatıma devam ediyorum. Bunun yanında, 2005-2010 Türkiye Makine Mühendisleri Odası Düzce Yürütme Kurulu (TMMOB) Başkanı olarak görev yaptım. 2015-2017 yılları arasında Nederman Havalandırma ve Filtrasyon Sistemleri Türkiye Yönetim Danışmanlığını yaptım. 2011 yılında Bölgemizdeki sanayicilerimizin tercihleri ile Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu olarak göreve geldik. 2011 yılı itibariyle de Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyorum.

2013 yılında Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Derneği OSBDER’in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildik. 2017 yılı itibariyle de Düzce Teknopark A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak Bölgemizi temsil ediyoruz.

DOSB denilince aklımıza ne gelmeli? Fabrikaların bulunduğu alan mı, fabrikaların bulunduğu alanı idare eden bir kuruluş mu, kooperatif mi, dernek mi? Bunun bir yönetmeliği var mı? Kuruluş amacı nedir?

DOSB dediğinizde, üretime ve istihdama yönelik tesislerin bulunduğu alanı ifade eder. Bu alanın sevk ve idaresini yapan bir OSB Bölge Müdürlüğü bulunur. Bölge Müdürlüğü DOSB yönetim kuruluna bağlı olarak çalışmaktadır. DOSB’de diğer tüm organize sanayi bölgelerinde olduğu gibi 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan “Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği” çerçevesinde yönetilir.

Organize sanayi bölgelerinin kurulmasındaki amacı, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak olarak açıklayabiliriz. Organize sanayi bölgeleri, sınırları tasdik edilmiş arazi parçalarıdır ve imar planlarındaki oranlar dahilinde gerekli ortak kullanım alanları, hizmet ve destek alanları ve teknoloji geliştirme bölgeleri ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde sanayi için tahsis edilirler. OSB’ler yukarıda bahsettiğimiz Kanun hükümlerine göre kurulan, planlanan ve işletilen, kaynak kullanımında verimliliği hedefleyen mal ve hizmet üretimi yapılan bölgelerdir. OSB’ler sanayicinin ihtiyaç duyduğu tüm alt yapı ve üst yapı yatırımlarını kendi bütçesi ile yapar ve işletir.

DOSB yönetimi denilince ne anlamalıyız?

Düzce Organize Sanayi Bölgesinde bulunan firmalar kendi aralarında Genel kurul ile Yönetim kurulu üyelerini seçer. Seçilen yönetim kurulu üyeleri de kendi arasından bir başkan seçer. Aynı yönetim kurulu uygun gördüğü bir kişiyi de Bölge müdürü olarak atamasını yapar. Halen Düzce Organize sanayi yönetim kurulu başkanı olarak Selim Yirmibeşoğlu, Düzce Organize sanayi bölge (DOSB) müdürü olarak da Aylin Özdemir görev yapmaktadır.

OSB bölge müdürünün görevleri nedir?

OSB Bölge Müdürlüğü, bir bölge müdürü ve yeteri kadar idari ve teknik personelden oluşur. Bölge müdürü, yönetim kuruluna bağlı olarak çalışır. Bölge müdürü, kanun, yönetmelik, kuruluş protokolü, ana sözleşme ve benzeri düzenlemeler çerçevesinde, müteşebbis heyet, genel kurul ve yönetim kurulunun kararları ve talimatları doğrultusunda, OSB’nin sevk ve idaresini yürütmekle görevlidir. Bölge müdürü, OSB’nin idari ve teknik personelinin en üst amiridir.

“Düzce Organize Sanayi Bölgesini (DOSB’yi)” tanıtır mısınız? OSB ne iş yapar? Ne zaman kurulmuştur? Kuruluş hikâyesini kısaca anlatır mısınız? Özel bir kurum mudur, kamu kuruluşu mudur?

Bölgemizin kuruluş çalışmaları Bolu Valiliği (Düzce ilinin ilçe olduğu zaman) tarafından 1994 yılında başlamış, 1996 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yer seçim komisyonu çalışmalarını tamamladıktan sonra 43 sayılı sicil numarası alarak tüzel kişilik kazanmıştır. 1996 yılında kurulan DOSB'de 2004 yılına kadar üç adet işletme faaliyette iken, Düzce'nin 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkındaki Kanun kapsamına alınmasıyla Bölgemize yoğun talep olmuştur. 2005 yılında yatırımlara hızlı bir şekilde başlamış ve üretime geçilmiştir. DOSB 169 hektarlık bir arazi üzerine kuruludur. Bugün “64 parselde 54 işletme faaliyet gösteriyor. Faaliyet gösteren tesislerde otomotiv, tekstil, makine ve metal sektörleri ön planda olup toplam 18 sektörde” faaliyet gösteriliyor. OSB ler “kamu hizmeti veren özel hukuk kişiliği olarak” tanımlanmaktadır.

Hangi bakanlığa bağlıdır? İl’de bağlı olduğunuz herhangi bir resmi kurum var mıdır veya statüsü nedir?

Organize Sanayi Bölgeleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırlar. İllerde ise diğer kurumlara bağlı olmasalar da çalışmalarını birlikte yürütürler.

DOSB’nin kaçıncı başkanısınız?

DOSB ilk seçimini 2011 yılında yaparak sanayicilerin yönetimine devrolmuştur. 2011 yılında seçimle göreve gelerek o tarihten itibaren yapılan 3 Genel Kurulda da oy birliği ile seçilerek DOSB’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapmaktayım.

DOSB idare binasının hizmet verdiği açık adresi veya iletişim adresi nedir?

Düzce Organize Sanayi Bölgesi (DOSB), İstiklal Mahallesi Nu: 9 Beyköy-Düzce. Beyköy girişinde yer almaktadır. Telefon No: 0 (380) 5239682 - (Fax no: 0 (380) 5239684 - Mail; info@duzceosb.org.tr

Düzce’de ilçeler dahil kaç adet OSB vardır? Sizin bu OSB’ler ile herhangi bir bağlantınız var mı?

Düzce’de toplam 5 adet organize sanayi bölgesi (OSB) bulunmaktadır. İlk kurulan DOSB olarak yeni kurulan diğer OSB’lere teknik destek veriyoruz.

Düzce ilinde kurulmuş olan OSB’ler:

Düzce Merkezde ilk kurulan Düzce Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) 1996 yılında, Düzce Merkezde 2. OSB 2005 yılında, Düzce-Çilimli OSB 2014 yılında, Düzce-Gümüşova OSB 2015 yılında, Düzce-Akçakoca Demir Çelik İhtisas (OSB) 2017 yılında kuruldu ve her biri kendi bölgelerinde hizmet vermeye devam etmektedirler.

DOSB’nin hizmet verdiği alan kaç dönümdür? Fabrika yerleri kiralık mıdır, yoksa fabrika sahiplerinin özel mülkiyeti midir?

DOSB 169 hektar alana sahip olmakla birlikte bu alanın tamamına hizmet veriyoruz. (altyapı, üstyapı, yol ve yeşil alan inşası, bakımları vb.) Bölgemizde yer alan fabrikalar genellikle yer sahipleridir. Ancak kiracı olarak faaliyet gösteren tesislerimiz de bulunmaktadır.

DOSB’nin bulunduğu alanda kaç adet fabrika vardır, her fabrikanın kapladığı alan eşit midir, yoksa her fabrika ihtiyacı oranında mı bir alana veya arsaya sahiptir?

DOSB’de 64 adet sanayi parselimiz bulunmaktadır. Bunlardan 54 tanesinde faaliyet gösteren tesislerdir. Yeni tahsis edilen ve inşaat aşamasında olan parsellerimiz de var ve parsel büyüklükleri eşit değil, farklı boyutlarda sanayi parselleri bulunmaktadır. Bunlardan ihtiyacı olan büyüklüğe göre firmalara tahsis yapılmıştır. Yapılaşmalar OSB mevzuatlarına göre Bakanlığımız tarafından onaylanan imar planları çerçevesinde yapılmaktadır.

DOSB idaresi olarak sizin bu bölgede ne gibi görevleriniz bulunmaktadır?

Yönetim Kurulu olarak bizler ve Bölge Müdürlüğümüz, bölgemizde yer alan sanayicilerimizin idari ve teknik koordinasyonu sağlamak üzere görev yaparlar. Bölge Müdürlüğü ve Yönetim Kurulumuzun görevleri Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde belirtilmektedir. Bölge sınırları içerisinde tüm altyapının yapılması, yaptırılması, işletilmesi ve denetimi ile sanayiciler tarafından yapılan tesislerin ruhsat izinleri ve denetimleri tarafımızdan gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, sanayicilerin sorunlarını tespit etmek ve ilgili makamlara ileterek çözüme kavuşturmayı da görev edinmiş bulunmaktayız.

Mesela yol, su, elektrik hattı, telefon, doğalgaz, kanalizasyon hatları, yolların bakım onarımı vb. kime aittir?

Tüm alt yapı hizmetleri ve işletilmesi bize aittir. Ancak bazı hizmetler OSB Yönetimi ile yapılan protokol çerçevesinde ilgili Dağıtım şirketleri ile yapılabilmektedir. Mesela; Bölgemizde Doğalgaz dağıtım işini Düzce ilinin dağıtım şirketi olan AKSA firması yapmaktadır.

Bu bölgede bulunan fabrikaların isimleri nelerdir?

3-S Müh.Müş.San.ve Tic. A.Ş.-A.S.D. Laminat A.Ş.-Artek Ağır Yük Raf ve Teknik Sis.San.Tic.Ltd.Şti.-Bemi Ahşap Oyuncak, Teknorot Otomotiv Ürn.San.Tic.A.Ş.-Aslanhan Plastik Bilimum Hurda Geri Dönüşüm Mak. San. Tic. Ltd. Şti.-Balarısı Gıda San.Tic.A.Ş., Baykan Isı Sistemleri San.ve Tic.A.Ş.-Belinda Brode Tekstil İth.İhr.San.Tic.Ltd.Şti.-BEKER PCB Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.-Bilen Egzost San.ve Tic.A.Ş.- Abdullah Yalçın Ayteks Tekstil, Desa Deri San.Tic.A.Ş.-Demka Dövme Çelik İmalat San.Tic.Paz.Ltd.Şti.-Deima Elektromekanik Ürünleri İnş Spor Malz. İm. San. ve Tic. A.Ş.-Ermop Sanayi Ürünleri Üretim Ltd.Şti.-Endmaksan Mühendislik Makine İnş. San.Tic.Ltd.Şti.-Funny Pazarlama Gıda San. ve Tic.A.Ş, Gentuğ Tekstil Ürünleri San.ve Tic. A.Ş.-İstanbul İplik İnşaat A.Ş.-Kısmet Hisar Döküm San.Ltd.Şti.-Kabardin Tekstil San. ve Tic. A.Ş.-Kuzey Konstrüksiyon Montaj İnşaat San. ve Tic. Ltd.Şti.-Kale Kimya Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Ş.-Karaman Döküm San. Tic.Ltd.Şti.-Mas-Daf Makina San.A.Ş.-Mobsar Mobilya A.Ş.-MT Reklam A.Ş.-Omo Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.-Ormak Hortum San. ve Tic.Ltd.Şti.-Ofçaysan Tarım Ürünleri Entegre Tesis.San.ve Tic.A.Ş.-Özlü Metal San. Tic. Ltd. Şti.-Confetti Halı San. A.Ş.-Plastaş Kalıp ve Plastik San. Tic. Ltd. Şti.-PKS Otomotiv San. ve Tic.Ltd.Şti.- Prisma Mob.Deri San Tic.Ltd.Şti.-RMK Resins San. Tic. A.Ş.-Pir Enerji Üretim A.Ş.-GDK Geri Dönüşüm ve Kazanım San. Tic. A.Ş.-Sarsılmaz Silah San.A.Ş.-Sarı İnşaat Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş.-Trelleborg İstanbul Endüstriyel Hortumlar San. Ve Tic. A.Ş.-Tekno Maccaferi Çevre Teknolojileri Müh. San. ve Tic. A.Ş.-Termo Makine San. ve Tic. A.Ş.-Evisa Mobilya San. Tic. A.Ş.-Topçuoğlu Grup Mobilya San.Tic.Ltd.Şti.-Venüs Giyim San.ve Tic.A.Ş.-Yağmur Traktör San. ve Tic. A.Ş.-Yirmibeşoğlu Mühendislik San. ve Tic. A.Ş. Bölgemizde faaliyet gösteren firmalarımızdır.

DOSB’de toplamda kaç personel görev yapmaktadır ve çalışanlar vasıflı eleman mıdır?

Bölge içerisindeki fabrikalarda yaklaşık 5500 çalışan bulunmaktadır. Bu sayının içerisinde idari, teknik ve mavi yaka çalışanların tamamı yer almaktadır.

Fabrikalara ait servis araçları ihalesi, ücret tespiti vb. işler kime ait?

Bu tür işlerin tamamı firmaların kendi bünyelerinde gerçekleştiriliyor. Firmaların ticari faaliyetlerini yürütmek için yaptıkları hizmet alım işleri ne Yönetim Kurulunun, ne de Bölge Müdürlüğünün görevleri arasında yer almıyor.

İl içinde DOSB’ye bağlı birimler hangileridir ve adres olarak nerede bulunmaktadır?

DOSB’nin Yönetim binası ve Bölge Müdürlüğü vardır. Onlar da OSB içerisinde bulunmaktadır.

DOSB’nin içinde sosyal alanlar var mıdır? Fabrikalarda çalışan işçilerin size olan herhangi bir bağımlılığı var mıdır?

Bölge içerisine restoran ve sosyal tesis yapımı çalışmamız devam ediyor. Bu tesisimiz Bölge içerisinde yer alan sanayici ve çalışanlarına hizmet verecek bir alan olacak. Fabrika çalışanlarının Bölge Yönetimi veya Müdürlüğü ile herhangi bir bağı bulunmuyor.

DOSB olarak gelir ve giderleriniz nedir? DOSB’de büro anlamında çalışan kaç kişi mevcuttur.

OSB’ler kar amacı güden kurumlar değildir. Bölge içinde yapılacak hizmetlerden doğan maliyetler metrekare hesabına göre sanayiciler tarafından aidat ve katılım payı olarak ödenir. Yani bölgemizin gelirleri biz sanayiciler tarafından oluşturulmaktadır. Giderlerimiz de hizmetlerden doğan giderlerdir. Bölge Müdürlüğünde 7 idari ve 3 teknik personel olmak üzere toplam 10 personelimiz bulunmaktadır. Ayrıca diğer ihtiyaçlarımız için hizmet alımı yapmaktayız.

DOSB’lerin belediyelerle ilgili herhangi bir bağlantısı var mıdır?

Biz DOSB olarak Beyköy Belediyesi ve Düzce Belediyesinden bazı hizmetler alıyoruz. Örneğin, atıksu arıtma, katı atık ve itfaiye gibi hizmetleri belediyelerden temin etmekteyiz.

DOSB’nin yeteri kadar tanınırlığı var mı?

Yönetim olarak yazılı ve görsel basında mümkün olduğunca yer almaya çalışıyoruz. Bunun yanında web sitemizi güncel tutmaya çalışıyoruz. Web sitesi üzerinde yakın zamanda yenileme çalışmalarımız olacaktır. Bir de sosyal medyada tanıtım yaptığımız bir sayfamız bulunuyor. Biz bu tarz çalışmalara önem veriyoruz.

DOSB’de çalışan kişiler olarak sizlerin ücreti kim tarafından ödenmektedir?

Yönetim kurulu üyeleri Bordrolu çalışanlar değildir. Teknik, idari ve mali konuların tamamı her yıl yapılan ve Bölge sanayicisinin katıldığı Genel Kurullarda OSB mevzuatları çerçevesinde belirlenir ve karara bağlanır.

DOSB’de iş yapan bir fabrika diyelim ki işi bıraktı ve mülkiyeti boş durumda. Burayı satmak veya kiraya vermek istiyor. Bu durumda sizin herhangi bir sorumluluğunuz oluyor mu?

Elbette. Daha önce de belirttiğim gibi OSB’ler kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yönetiliyor. Bu kapsamda da satış ve kiralama için mutlaka OSB yönetiminin uygun görüşünü almaları gerekiyor.

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) veya Düzce Esnaf Sanatkar ve Odalar Birliği (DESOB) ile işleriniz oluyor mu?

TSO ve DESOB’un bağlı olduğu üst kuruluşlar TOBB ve TESK’tir. Yönetmeliklerimiz farklıdır. Ancak Düzce geneli sorunları için Valilik tarafından oluşturulan komisyonlarda işbirliği esasları içinde birlikte hareket ediliyor.

Her türlü iş için OSB’lerden yer alınıp fabrika kurulabilir mi? buna kim karar veriyor?

Hayır. Her faaliyetin organize sanayi bölgelerinde gösterilmesi mümkün olmuyor. Öncelikle bir üretim faaliyeti gerçekleştirilmesi gerekiyor ve bu faaliyetin de OSB Uygulama Yönetmeliğinde izin verilmeyen bir liste var. O listede yer almaması gerekiyor.

Herhangi bir fabrika sahibi kuracak olduğu fabrika için arsa talebini valiliğe mi, yoksa OSB müdürlüğüne mi yapmalı? Arsayı alan fabrika sahibi kuracak olduğu fabrikayı belli bir sürede kurma zorunluluğu var mı?

DOSB’de yer talebi olan bir yatırımcı kanun ve yönetmelik gereği OSB yönetimine başvuru yapar. Çünkü Düzce OSB yönetimi genel kurulla müteşebbis heyetten sanayiciye devredilmiş durumdadır. Burada yer tahsisini bizler yapıyoruz, ancak yeni kurulmuş olan Akçakoca, Gümüşova ve Çilimli OSB’lerin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Valimizdir. Bu nedenle yatırımcıların başvurularını Sayın Valimize yapıyorlar. Altyapısı bitmiş OSB’lerde -1- yıl içerisinde ruhsat almak 2 yıl içerinde faaliyete geçme zorunluluğu vardır, ancak altyapısı tamamlanmayan OSB’lerde bu süreler uzayabiliyor.

Sayın başkanım güzel bir röportaj oldu. Son olarak ilave etmek istediğiniz veya vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Çok teşekkür ederim. İlimizde bulunan OSB’lerin gelişimine katkı sağlayan başta ilimiz valisi Dr. Sayın Zülkif Dağlı olmak üzere, Millet Vekillerimize, Belediye Başkanlarımıza ve TSO başkanımıza teşekkür ederim. Bu röportaj ile kurumumuzun halkımıza tanıtılması için gösterdiğiniz ilgi ve özen için gerek size, gerekse Düzce’nin Sesi Gazetesine kurumumuz ve şahsım adına teşekkür ederim. Hoşçakalın 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Geçen Yıl Yüzde 95 Başarı Sağlandı