Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:04] Daha iyi tedbir, daha iyi sonuç -- [20:15] Alzhaimer Hastası Yaşlı Kadın Bulundu -- [18:52] Yaşlı Kadın Her Yerde Aranıyor -- [17:18] İTFAİYE EKİPLERİ OPERASYONLA KURTARDI -- [17:03] KAMYONCU ESNAFI TEDBİRLERE SIKI SIKIYA UYDU -- [16:42] Belediye Sosyal Tesisleri Açtı -- [16:18] Canlı Yayınlara Sahte Takipçi -- [15:52] İŞTE YENİ KORONA TEDBİRLERİ -- [14:34] Operasyona Giderken Yaralandılar -- [14:09] Kadir Erdoğan’ın halası hayatını kaybetti --
Röportajlar
Kimin neye ihtiyacı varsa Kızılay orada

7.01.2019
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Kimin neye ihtiyacı varsa Kızılay orada

Düzce Kızılay’ın 12’inci başkanı olan Av. Halil Aydın, göreve başladığı günden itibaren özellikle okullarda yaptıkları yardım faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.  22 okulda 2 bin 200 öğrenciye,  mont, bot yardımı yapılarak 15 bin parça kıyafet, 1000 koli gıda yardımı yapıldığını söyleyen Başkan Aydın, insanların ihtiyacına göre neye ihtiyacı varsa o yönde yardımlarda bulunduklarını söyledi.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1981 yılında Düzce-Ballıca köyünde doğdum. Ballıca köyü ilkokulu, Yunusemre Ortaokulu ve Düzce Lisesinden mezun oldum. Son olarak 9 Eylül üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Halen serbest Avukatlık yapıyorum.

Kızılay’ın tarihçesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Düzce’de Kızılay hangi tarihte kurulmuştur.

11 Haziran 1868 tarihinde Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti adıyla kurulan Kızılay, 1877’de Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti, 1923 Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti, 1935’te Türkiye Kızılay Cemiyeti ve 1947’de Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır. Kuruluşa KIZILAY adını Mustafa Kemal ATATÜRK vermiştir. Kızılay’ın alameti, beyaz zemin üzerine karşıdan bakarken sola doğru açık kırmızı “ay”dır. Yalnız Kızılay bayrağında “ay”ın açık yüzü bayrak direğinin tersine doğrudur. Kızılay alameti Devletler Hukuku’nun ilgili hükümleri gereğince savaş zamanında silahlı kuvvetlerin sağlık servisleri ile o hükümlerin belirlediği kişi ve kuruluşlar için “koruyucu ve belirleyici işaret” olarak kabul edilmiştir. Kızılay 1876 Osmanlı-Rus savaş’ından 1974 Kıbrıs Barış Harekatına kadar geçen süre içerisinde, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığı ile savaş alanında yaralanan ya da hastalan on binlerce Mehmetçik’in dost ve düşman askerlerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuştur. Kızılay’ın amacı, her nerede görülür ise, hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tabi, kar amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur. Kızılay’ın teşkilatı, Genel Merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay’ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademlerindeki görevler fahridir.

Düzce Kızılay Derneğimiz 1914 yılında kurulmuş olup, 1917 yılına kadar çalışmıştır. 1921 yılında belediye reisi Hacı Hamdi bey’in başkanlığında yeniden kurulmuştur. Şube bir süre çalışmalarına devam edememiş olduğundan 1926 yılında yeniden tesis edilmiştir. İlk yönetim kurulu üyelerinin isimleri Reis Dişçi Bedri bey, Katip Eczacı Sabri Bey, Veznedar Tüccar Hacı Reşit bey’dir.

“Düzce’de Kızılay denilince aklımıza gelen ilk isim kimdir ve Düzce Kızılay Derneği’nin” ilk başkanı kimdir? Siz kaçıncı başkanısınız?

Düzce’de Kızılay denilince aklımıza Dr. Kemal Demir gelir. Kızılay Üst Yönetiminde Hizmet Veren Hemşerilerimizdendir. Dr. Kemal DEMİR 1921 yılında Sürmene’de doğmuştur. 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiş, 1948 yılında evlenerek ailesinin ikamet ettiği Düzce’de Dahiliye Mütehassısı olarak hizmet vermiştir. DEMİR, 1957 yılında aktif siyasete atılarak Milletvekili seçilmiştir. 1963-1965 ve 1972-1973 dönemlerinde Sağlık Bakanı 1973-1974 Dönemlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapmış, 1978 yılında Kızılay Genel Başkanı olmuştur.

“Düzce Kızılay Derneği’nin” arşiv kayıtlarına göre ilk başkanı 1949-1953 yılları arasında Osman Demircioğlu’dur. Daha sonra sırasıyla Mehmet Gösterişli 1954-1955, Avni Demircioğlu 1956-1957, Afer Tütüncüoğlu 1957-1960, N.Sami Miroğlu 1960-1961, Cevdet Komit 1961-1990, Refik Yüksel 1991-1992, Seyfettin Yüksel 1992-1994, Yılmaz Komit 1994-1999, Muzaffer Komit 1999-2004, Kemal Semih Demir 2004-2018 yılları arasında görev yapmışlardır. 10.10.2018 tarihinde Düzce Kızılay şube başkanı olarak göreve başladım. Halen 12.ci Başkan olarak görev yapmaktayım.

Kızılay’ın kuruluş amacını kısaca anlatır mısınız?

Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise, hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır.

Kızılay’ın, Türkiye’de kaç vilayette ve kaç şubesi bulunmaktadır.

81’i İlde, 110 adedi ilçelerde olmak üzere toplam 191 şubesi vardır. Şubelerin koordinesinde 146 temsilcilik vardır. Ancak bu sayılar dönemsel olarak değişmektedir. Şöyle ki ihtiyaç halinde yeni şube ve temsilciliklerin açılması ya da kapatılması söz konusu olabilmektedir.

Düzce Kızılay Düzce şubesinin yeni yönetimi kimlerden oluşuyor ve görev dağılımı yapıldı mı?

Yeni yönetim olarak görev dağılımı 12.10.2018’de yapıldı. Halil Aydın: Başkan, Hüdaver Gösterişli: Başkan Yardımcısı, Mine Met: Sekreter, Yakup Demircan: Muhasip, Mustafa Bilgin: Veznedar, İdris Çalışkan: Denetçi olarak görev dağılımı yapılmış oldu.

Düzce Kızılay Şube binası ve iletişim adresi neresidir?

Dernek binamız Cedidiye mahallesi, Kızılay sokak, Kızılay İşhanı, 1. Kat, 201 numarada, toplam 200 m2 büyüklüğünde bir işyerinde faaliyet yapıyoruz. Telefon numaraları: (380) 524 90 02 - (380) 514 31 68 - Fax: (380) 514 21 36 - E mail adresi: duzcesube@kizilay.org.tr

İnternet siteniz var mı? Varsa internet siteniz sık sık güncelleniyor mu?

Yapılan faaliyetlerimiz anlamında evet sitemiz güncelleniyor. Sitemizde şimdilik bazı noksanlarımız var ama zaman içinde yapılacak ufak değişikliklerden sonra sitemiz tamamen güncellenmiş olacaktır. 

Halen hizmet verdiğiniz binada kira karşılığı olarak mı oturuyorsunuz, yoksa mülkiyeti kendinize ait bir bina mı?

Şu an faaliyet gösterdiğimiz dernek binası Düzce Kızılay şubesine ait kendi binamızdır.

Kira, elektrik, su, ısınma, vb. masrafları nasıl karşılıyorsunuz?

Derneğimizin kendi gelirleriyle karşılanmaktadır.

Derneğinize kimler üye olabiliyor, istenen belgeler nedir? Derneğe üye olanlar aidat ödüyor mu?

18 yaşını doldurmuş, T.C. vatandaşı ve akıl baliğ olan herkes üye olabilir. İlk olarak 20,00 tl lik bir kayıt ücreti alınıyor. Yıllık aidat olarak da 20 tl. olmak üzere toplam 40,00 tl. ücret alınıyor.

Kızılay’ı Düzce’de tanıtmak adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Kısaca anlatır mısınız?

Kızılay’ı Düzce’de tanıtmak adına birçok etkinlikler yapmaktayız. Mesela; En son “3 Aralık Dünya Engelliler gününde” “Kan Vermeye Engel Yok” kampanyası nedeniyle ilimize gelen Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can ile birlikte Kızılay heyeti olarak hep birlikte Dr. Kemal Demir’in kabrini ziyaret ettik. Aynı gün “Kan Vermeye Engel Yok” etkinliği nedeniyle yine hep birlikte Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay'ı makamında ziyaret ettik. Engelliler günü dolayısıyla yapılacak etkinlikler hakkında Başkan Ay'ı bilgilendirdik. Belediye Başkanımıza kampanyaya gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ettik.

Düzce Kızılay şubesi-Türkiye Beyazay Derneği Düzce şubelerinin katılımlarıyla Düzce Anıtparkta bir program düzenlendi. Program Düzce Belediyesinin önünde oluşturulan bir kortej ile mehter takımının katılımıyla birlikte Anıtpark’a kadar yürüyüş yaparak başlattık.  Programa Düzce Belediye Başkanı Dursun AY, Milletvekillerimiz Ayşe Keşir ve Ümit Yılmaz, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Genel Başkan Başdanışmanı Murat Ellialtı, Genel Müdür Danışmanı Orhan Kılıç, Denetleme Kurul üyesi Ali Dilber, Kızılay Düzce şubesi çalışanları, yöneticiler, Protokol üyeleri ve halk ile beraber katıldık. Anıtparkta günün mana ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Engelli öğrenciler halk oyunları gösterisi yaptılar. Çadırlar kuruldu, engelli öğrenciler ürettikleri eserleri sergilediler.

Okullar ziyaret edilerek Kızılay haftasının tanıtımı ile ilgili çizgi film vb. gösterileri yapıldı. Okullarda seminer, İlk yardım ve psikolojik destek çalışmaları yapıldı. 29 Ekim 2018 Cumhuriyet bayramında Anıtparka toplanan halka ikram yapıldı. Kan bağışında bulunanların kanı alındı. Vekaleten kurban kesimi kampanyası başlatıldı. 15 Temmuz 2016 yılında milli iradeye yönelik başlatılan hain kalkışmanın 1. Yıldönümünde meydanları dolduran vatandaşlara çorba, su, çay, soda, meyve suyu, kek vb. yiyecek ve içecekler ikram edildi.

Yardıma muhtaç kişileri siz mi arayıp buluyorsunuz yoksa kendileri mi gelip sizi buluyorlar? Yardıma muhtaç kişilere (Para, eşya, gıda, giyim vb.) ne tür yardımlarda bulunuyorsunuz? Bu konuda bir veri tabanınız var mı?

Yardıma muhtaç kişileri bizler de araştırıyoruz. Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar da bizi buluyorlar. Ayrıca mahalle ve köy muhtarları ile koordineli olarak çalışarak ihtiyacı olanlara yiyecek, giyecek, yakacak, kırtasiye, ev eşyası vb. konularında yardımcı oluyoruz.

Göreve geldiğimiz günden itibaren Kızılay haftası (29 Ekim-04 Kasım 2018) etkinlikleri çerçevesinde okullar ziyaret edilerek toplam 22 okulda 2200 öğrenciye,  mont, bot yardımı yapılarak 15 bin parça kıyafet, 1000 koli gıda yardımı yapılmıştır. Kısaca, insanların ihtiyacına göre neye ihtiyacı varsa o yönde yardımlarda bulunuyoruz. Bu konuda veri tabanımız mevcuttur. Kime kaç sefer ne tür yardımlar yapılmıştır hepsi mevcuttur.

Kızılay Düzce şubesi ihtiyacı olanlara gün içinde sıcak yemek çıkartıyor mu?

Hayır. Sıcak yemek afet dönemlerinde çıkarılıyor. Afete maruz kalanlara ve şehit ailelerine vb, durumlarda ikram aracı gönderiliyor. (Aşevimiz yok)

Yardım için kapınıza gelenlere hangi kriterler dikkate alınarak yardımcı oluyorsunuz?

Yardıma muhtaç olan kişilerden, muhtarın vereceği fakirlik belgesini talep ediyoruz. Sağlık sorunu olan insanımızdan da sağlık raporlarını talep ediyoruz.

Derneğinizde kıyafet yardımı için ayrılmış bir bölümünüz var mı?

Evet. Derneğimizde erkek ve kadın kıyafetleri için ayrılmış iki bölüm bulunmaktadır. Vatandaş dernek binamıza geldiğinde kendi vücut ölçülerine göre uyan kıyafet varsa alıp rahatlıkla kullanabilmektedir.

Üniversitede okuyan öğrencilere burs veriyor musunuz, veriyorsanız şartlarınız nedir?

Evet veriyoruz. Bunun için; Öğrenci belgesi, öğrencinin başarı durumunu gösterir belge, vukuatlı nüfus kayıt belgesi, ailesinin gelir durumunu gösterir belge istenmektedir.

Kızılay Derneği Genel Merkezi Düzce’ye ne gibi katkılar sağlıyor?

Düzce’mizdeki Gayrimenkul kira gelirlerinin %40’ı Düzce’ye, %40’ı Genel merkeze, %20’i stopaj olarak dağılır. Genel merkez düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere yeteri miktarda giyecek gönderir. İhtiyaç sahibi olan insanımıza şubenin imkanları müsait değilse Genel merkez imkanlarıyla destek yapılır.

Kızılay Düzce şubesi olarak kaç kişilik personele sahipsiniz? Kaç adet hizmet aracınız var?

-3- memur, -1- şoför, -1- adet de hizmetli olmak üzere -5- adet personelimiz mevcuttur. -1- adet hizmet aracımız vardır.

 Kızılay Düzce şubesi olarak yangın, deprem, sel felaketine uğrayan vatandaşlara ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz?

 Bu gibi doğal afetlerden zarar görmüş insanımıza öncelikli olarak neye ihtiyacı varsa acilen yardım yaparız. Barınma ihtiyacı olanlara konteynır veya çadır, kıyafet ihtiyacı olanlara kıyafet temin ediyoruz. Acilen yiyecek veriyoruz. Ne tür yardıma ihtiyaç varsa derhal temin ediyoruz. Kesinlikle mağdur etmiyoruz.

Valilikteki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ile ortak bir çalışmanız oluyor mu?

Zaman zaman da olsa evet. Şartlara göre yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Düzce Kızılay şubesi haftada kaç gün ve hangi saatlerde açık? Burada görevli olan kişiler ücret alıyor mu?

Düzce Kızılay şubesi” Hafta içi 5 gün, 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Gerektiğinde ve ihtiyaç halinde hafta sonlarında da görevimizi ifa etmeye çalışıyoruz.  Burada görevli olanlar ücretlerini düzenli olarak alıyorlar.

Düzce’de Kızılay Düğün salonu vardı. O salon neden faal halde değil?

Evet düğün salonu olarak bilinen çok amaçlı salonumuz çok kısa bir süre sonra inşaallah hazır hale getirilecektir. Bunun çözümü için 01.08.2018 tarihinde özel bir firmayla Kızılay Şube yönetimi arasında bir anlaşma yapılmış. Bizler yönetime geldikten sonra yapılan bu anlaşma çerçevesinde eksikler tamamlandı, tefrişat yapıldı, salon, halen kullanıma hazır hale getirilmiş durumdadır. Çalışmalarımız çok büyük oranda tamamlanmıştır.

Binamızın ruhsat-iskan problemi vardır. Binanın ruhsat ve iskanı için yapılan dosya Düzce Belediyesinde onaydadır, ruhsat onaylandıktan sonra resmi süreci takip ederek 300 kişilik çok amaçlı (düğün, toplantı, yarışma vb. etkinliklerin yapılacağı yer) salonumuz hizmete geçecektir. Basın aracılığıyla bu durumu yakın bir gelecekte halkımıza duyuracağız. İçinde bulunduğumuz 2019 yılında İnşaallah çok amaçlı salonumuz faaliyete geçmiş olacaktır. 

Derneğinizin gelir kaynakları nedir?

Mülkiyeti derneğimize ait olan taşınmazlardan kira gelirleri, hayırsever insanların bağışlarıdır.

Hayırsever insanların bağışları derken bunu nasıl anlamalıyız? Hayırsever bağışı deyimini açar mısınız? Bir de kuruma yapılan bağışları açar mısınız?

Kızılay’a ayni, nakdi ve şartlı bağışlar yapılmaktadır. Mesela; Hayırsever, öğrenci ismi vererek burs bağışı yapabilmektedir. Hayırsever vatandaş derneğimize gelip bize şunu söyleyebiliyor. Diyelim ki 5 öğrencinin okul adresleri ile birlikte ismini bize veriyor. Hayırsever vatandaş kendi isminin bilinmesini istemiyor ve diyor ki bu öğrencilerin burslarını ben vereceğim!

Veya hayırsever, derneğe yüklü miktarda şartlı bağış yapıyor ve beni Kızılay’ın bünyesindeki huzurevine alın ve hizmetimi yapın diyor. Veya; Yine yüklü miktarda bağış yaparak benim evimde bana bakım hizmetleri yapın diyor.

Özellikle işadamları, Kızılay Derneğine yapılan bağışların gelirden düşülerek vergi anlamında avantaj sağlayabiliyorlar. Kızılaya yapılan bağışlarla kalıcı hizmet alınabiliyor. Kızılay’ın Mülkleri hep bağışlarla gelmiştir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılay'ına yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabiliyor.

Nakdi ve ayni bağışlarınız için Genel Merkez ve Türk Kızılay’ına bağlı Şubelerimizden bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayni bağış Türk Kızılay’ının yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği insani yardım çalışmalarına ayni bağışlarınızla destek olabilirsiniz. Kurumumuz, barınma, beslenme, giyim, kırtasiye malzemesi, hijyen ürünleri, elektronik cihaz, mobilya vb. mal ve eşyaları ayni bağış olarak kabul etmektedir.

Kızılay; Gerçek ve tüzel kişilerin fatura veya fatura yerine geçen hizmetler ile gayrimenkul ve eşyaların bedelsiz olarak belirli süreli kullanım hakkının verilmesi yoluyla yapılan bağışları da kabul etmektedir.

Gayrimenkul Bağışı ile sürdürülebilir ve kalıcı bir iyilik yapabilirsiniz… Farklı bağış yöntemleriyle hep ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Kızılay, yepyeni bir bağış seçeneği olan Gayrimenkul bağışı ile bağış kabul ediyor. Bu yeni bağış seçeneğiyle bağış severler gayrimenkullerini bağışlayıp değeri ölçülemeyecek büyüklükte bir yardıma imza atarak yıllarca sürecek bir iyiliğin parçası olabiliyorlar. Düzce’de bu şekilde aldığımız gayrimenkul bağışlarımız mevcuttur.

Gayrimenkul bağışlarının değerlendirilmesinde şu ölçütler dikkate alınmaktadır; Bağışlanmak istenen gayrimenkulün tapusunun bulunması ve tapu üzerinde ipotek, şerh, haciz vb. bulunmaması, Tapu üzerinde miras ve diğer konularla ilgili hukuki problem bulunmaması, İmar yönünden sit alanı, yeşil alan, sel bölgesi, belediye kamulaştırma alanı, güvenlik ve arkeolojik alan içerisinde bulunmaması gerekmektedir. Gayrimenkul bağış işlemleri şartsız ve şartlı olarak iki yolla yapılabilmektedir. Bu konuda da halkımıza bilgi verilmesi bu röportajın önemini daha da artırmaktadır.

A-) Şartsız ve Şartlı Gayrimenkul Bağışları:

1-) Şartsız Bağış: Dernek yetkilimiz, bağışçımız ile birlikte ilgili tapu dairesine gider. Taşınmazın tapusu derneğimiz üzerine intikal ettirilir. Bu işlemde derneğimizin vergi muafiyeti olduğundan bağışçı tarafından herhangi bir vergi ya da harç ödemesi yapılmaz. Bu tür bağışlarda bağışçının gayrimenkul üzerinde hiçbir hakkı kalmaz, gayrimenkul derneğimizin mülkiyetine geçer.

2-a) İntifa (Kullanma) Hakkı Şartı ile Bağış: Dernek yetkilimiz, bağışçımız ile birlikte ilgili tapu dairesine gider. Bağışçı, gayrimenkulün çıplak mülkiyet hakkını derneğimize devreder, ancak tapuya konulan kayıtla (şerhle), intifa (kullanma) hakkı kendisinde kalır. Bağışçının vefatına kadar gayrimenkul bağışçıya aittir. İstediği gibi tasarruf eder. Kendisi oturabilir veya kiraya verebilir. Ancak satamaz ve devredemez. Vefat halinde, yasal işlemlerin tamamlanmasından sonra, söz konusu gayrimenkulün intifa hakkı da derneğimize geçer ve derneğimiz gayrimenkulün tam mülkiyetine sahip olur.

b) Huzurevinde Kalma Şartı ile Bağışlar; Yönetmeliğimiz gereğince, kalmak istediğiniz huzurevimizde konaklama süresince yapılacak giderlerinizin on (10) yıllık tutarı, bağışlayacağınız gayrimenkulünüzün değerine eş veya değerinden fazla olması gerekmektedir. Huzurevine yerleşmeye karar verdiğiniz takdirde, bağışladığınız gayrimenkulün kullanım hakkından vazgeçip istediğiniz zaman huzurevlerimize yerleşebilirsiniz.

c) Diğer Şartlı Bağışlar; Ayrıca belirtilen şartların dışında sizden ya da yakınlarınızdan gelebilecek özel şartlarda Yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilecek olup, uygun görülmesi durumunda bağışınız kabul edilebilmektedir. Tüm yapmış olduğunuz şartlı gayrimenkul bağışlarınız için Kurumumuz tarafından şahsınıza Taahhütname verilmektedir. Tapu işlemleri sırasında profesyonel ekibimiz size eşlik edecek olup, işlem sırasında sizden kesinlikle bir bedel talep edilmeyecektir. Tüm yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından Kızılay’daki yeni yaşamınızın kapıları size açılacaktır. Kızılay’a yapılacak gayrimenkul bağış talepleri yetkili kurulumuz olan Yönetim Kurulumuzun kararı sonrasında kabul edilmektedir.

B-) Vasiyetname ile Yapılan Bağış: Bağışçı, sahibi bulunduğu gayrimenkulün, vefatından sonra, Türk Kızılay’ına kalmasını istiyorsa, noter huzurunda bir vasiyetname düzenler. Vasiyetname düzenleme talebinin olması halinde, vasiyet işlemleri ile ilgili bilgilendirme kurum personellerimiz tarafından yapılır, noterle ilgili tüm giderler kurumumuz tarafından karşılanmaktadır.

Personelinizin ücretleri genel merkez tarafından mı yoksa şubeniz tarafından mı ödeniyor?

Personelimizin ücretleri şubemiz gelirlerinden karşılanmaktadır.

Kızılay yönetim kurulu üyeleri yaptığı çalışmaların karşılığı olarak herhangi bir ücret alıyor mu?

Kızılay Düzce Şube yönetiminde görev yapan hiçbir arkadaşımız ücret almadan ve gönüllülük esasına göre görev yapmaktadır.

Kızılay Kan Merkezi ve Kaynaşlı ilçemizdeki “Türk Kızılay’ı Batı Karadeniz Bölge Afet Müdahele ve Lojistik Merkezi” size bağlı bir birim mi? Kan merkezi veya lojistik merkezi (Afet Birimi)  ile bir röportaj yapmak istesek bunu kendileri ile mi yapmamız daha uygun olur?

Kızılay Kan merkezi ve Kaynaşlı ilçemizdeki “Türk Kızılay’ı Batı Karadeniz Bölge Afet Müdahele ve Lojistik Merkezi” (Afet Yönetimi) ile Ankara Genel merkeze doğrudan bağlıdırlar. Kızılay’ın yönetimini üç saç ayağı gibi düşünün biri kan merkezi, biri afet yönetimi, diğeri de bizim gibi şube yönetimleridir. Her birimin kendi içinde müdürü ve personeli vardır. Her birinin ayrı ayrı birim müdürlükleri vardır. Röportajları kendileri ile görüşüp yapmanız mümkündür ve daha faydalı olur.

Arşiviniz var mı?

Evet var. Belgelerimizi arşivimizde düzenli bir şekilde muhafaza ediyoruz.

Sayın Başkanım güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından uzun zamandır adı bilinen Kızılay Düzce şubesinin çalışmalarını vatandaşlarımızın da anlayabileceği bir şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Sizlere ve yardımcı olan arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Teşekkür ederim. Öncelikle, derneğimizin bu güne kadar başkanlığını yapmış olan büyüklerime, arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu röportaj ile Kızılay’ın kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için de sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, Kızılay Düzce şubesi ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim. 04.01.2019

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,11

Düzceli

11.1.2019 - 00:34:22

Sayın halil Aydın'ı cani gönülden tebrik ediyorum görevini layıkıyla yapıyor bu tür bilgili ve güvenilir insanların böyle kurumların başında olması çok sevindirici

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR