Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[22:45] Elazığ İçin Kenetlendiler -- [18:41] GİDİŞ-DÖNÜŞ BİLETLERİ BİROL ŞAHİN’DEN -- [18:18] Emniyetten Operasyon Üzerine Operasyon -- [17:13] Ahmet Vanlıoğlu Hakk'ın Rahmetine Kavuştu -- [16:57] BU SEFER GIDA VE GİYİM YARDIMI YAPILDI -- [16:11] DAKE Üyelerine Dağlı'dan Tebrik -- [15:17] Bunu Yapan İnsan Olamaz -- [15:15] "Hava Kirliliği İçin Acil Önlem Alınmalı" -- [15:09] Maarif Okulunu Ziyaret Etti -- [15:02] BU MAÇ DÜZCESPOR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ --
Röportajlar
KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ BİR İHTİYAÇTIR

Temel görevi, Düzce ve çevresinde yaşayan insanlarımızın olası bir hastalık durumunda kan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1984 yılında kurulan Düzce Kızılay Kan Bağışı Merkezi, bölge insanının oluşabilecek kan ihtiyaçlarının hızlı ve eksiksiz bir biçimde karşılanması amacıyla 35 yıldır aralıksız faaliyetlerine devam ediyor.

15.01.2019
7035 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ BİR İHTİYAÇTIR

Yılda 20 bin ünitenin üzerinde kan bağışı toplayan Düzce Kızılay Kan Bağışı Merkezi,  Bölge Kan Merkezi vasıtasıyla topladığı kanı ihtiyacı olan hastalara transfer ediyor. Arkadaşımız İlhami Atasever, Düzce Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Hakan Bahadır Bozkurt ile kurumun dünü, bugüne ve gelecek vizyonu üzerine ayrıntılı bir röportaj yaptı. Hizmetin sağlanabilmesi ve sürdürülebilmesi için temel şart vatandaşlarımızın kan bağışlama teveccühünü göstermeleridir” diyen Dr. Hakan Bahadır Bozkurt; “ her zaman vurguladığımız gibi, kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır; bölgemizdeki kan ihtiyacının eksiksiz bir şekilde karşılanabilmesi için bağışçılarımızın kan bağışına düzenli ve sürekli bir şekilde devam etmeleri büyük önem taşımaktadır “ uyarısında bulunuyor.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1981 yılında Sakarya/Adapazarı’nda doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Adapazarı’nda tamamladıktan sonra 2005 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesinden mezun oldum. Devlet Hizmeti yükümlülüğü ve vatani görevimi Muş ve Şırnak illerinde tamamlamamın ardından 2007 yılından bu yana Türk Kızılayı’nda görev yapmaktayım.

Düzce Kızılay Kan Bağışı Merkezinin tarihçesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Kızılay kan merkezi Düzce’de hangi tarihte kurulmuştur.

Düzce Kan Bağışı Merkezi 1984 yılından bu yana vatandaşlarımızın kan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Kızılay Kan Bağışı Merkezinin kuruluş amacını kısaca anlatır mısınız? 

Türk Kızılay’ı, kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, dil, din veya ırk ayrımı gözetmeksizin ihtiyaç sahibi yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenmektedir. Bahse konu bu görevlerin en önemlilerinden biri de ülkemizin kan ihtiyacının karşılanmasıdır. Düzce Kan Bağışı Merkezi de, ilimizdeki ihtiyaç sahibi hastaların kan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla otuz (30) yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam etmektedir.

Düzce’deki Kan merkezi binasının adresi ve iletişim numaraları nedir?

Kan merkezimiz Eski İstanbul Caddesi Anıtpark karşısında yer almaktadır; mesai saatleri içerisinde 0380 514 32 14 numaralı sabit telefondan ulaşılabilir; ayrıca, 0 530 152 49 88 numaralı GSM hattı da 7 gün/24 saat hizmet vermektedir. 

“Düzce Kan Bağışı Merkezi” olarak yaptığınız faaliyetleri kısaca anlatır mısınız? Bu güne kadar ne tür faaliyetler yaptınız?

Düzce Kan Bağışı Merkezi olarak sorumluluğumuz, başta Düzce ilimizdeki hastaneler olmak üzere Bölge Kan Merkezimizin sorumluluk sahasındaki hastanelerde tedavi görmekte olan hastalarımızın tedavisi için ihtiyaç duyulan kan ürünlerinin eksiksiz bir şekilde karşılanmasıdır. Bu amaçla, kan merkezi binamızda bulunan kan bağış salonumuzda ve gerçekleştirdiğimiz gezici kan bağışı organizasyonlarımızla gönüllü vatandaşlarımızın kan bağışlarını kabul etmekteyiz. Kan bağışında bulunmak isteyen tüm kurum ve kuruluşlarda ve ayrıca halkımızın yoğun olarak bulunduğu yerlerde gezici kan toplama araçlarımız ile kan bağışı kampanyaları gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca, toplumumuzun kan bağışı konusunda bilinçlendirilmesi, kan bağışı hususundaki farkındalığın artırılması ve kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğu noktasının önemine vurgu yapılması maksadıyla sürekli olarak eğitim faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz.

Kan vermek isteyen herkesten kan alıyor musunuz? Bir kişiden ne kadar kan alıyorsunuz? Bir ünite kan ne demektir?

Öncelikle, 18 yaşını doldurmuş, vücut ağırlığı 50 kilogramın üzerinde olan sağlıklı kişilerin kan bağışı için başvuru yapabileceklerini söyleyerek başlayabiliriz. Sağlıklı bireyler için kan bağışı aralığı erkeklerde 90 günde bir, kadınlarda ise 120 günde bir şeklindedir.  Gönüllü vatandaşlarımızın kan bağışlarını kabul ederken, kan bağışçısının ve bağışlanan kanın transfer edileceği hastanın sağlığını korumak maksadıyla dikkate aldığımız bazı kriterler mevcuttur. Bazı ilaçlar ve hastalıklar kan bağışına engel teşkil edebildiği gibi, kan bağışı için engel oluşturmayan ilaçlar ve hastalıklar da mevcuttur. Gerçekleştirdiğimiz kan bağışı kampanyalarımızın tümü bir hekim nezaretinde yürütülmektedir. Bu noktada, bağış için gönüllü olan kişilerin kan bağışlayıp bağışlayamayacakları da sorumlu hekimlerimiz tarafından değerlendirilmektedir. Kan bağışlamak isteyen vatandaşlarımız bu konuda en sağlıklı bilgiyi kan merkezimizdeki veya gezici kan bağışı organizasyonlarımızdaki hekimlerimize danışarak elde edebilirler.   

Her kan bağışında bağışçıdan yaklaşık 450 ml (± % 10) kan alınmaktadır ve bu miktar 1 ünite olarak adlandırılmaktadır. Alınan bu miktar, sağlıklı bir kişinin vücudunda bulunan kan miktarının yaklaşık 13’te biri kadardır ve bağışçının sağlığını olumsuz anlamda etkilemesi söz konusu değildir.

Aldığınız kan ne gibi işlemlerden geçiyor? Hasta veya hasta yakınlarından kan ürünleri için ücret talep ediliyor mu? Alınan kan ne kadar güvenlidir?

Kan bağış merkezlerimize gönüllü olarak bağışlanmış olan kanlar Bölge Kan Merkezine teslim edilmekte ve burada bulaşıcı hastalıklar yönünden çeşitli testlerden geçmekte, kan gruplaması yapılmakta ve kullanım amaçlarına göre farklı kan bileşenlerine ayrılmaktadır. Kullanıma hazır olan kan bileşenleri uygun sıcaklıklarda korunmakta ve hastanelerin taleplerine göre aynı sıcaklıklar korunmak suretiyle kan merkezimizin araç ve personelleri aracılığıyla ilgili hastanelere transfer edilmektedir.

Bu süreçte hasta veya hasta yakınları kanın transfer işlemlerinde kesinlikle yer almamaktadır ve hasta veya hasta yakınlarından herhangi bir ücret kesinlikle talep edilmemektedir. Kan transfüzyonu konusunda hasta/hasta yakınından ücret talep edilmemesine yönelik ibareler Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından resmi gazetede yayınlanan “Sağlık Uygulama Tebliği’nde” de yer almaktadır.

Bağışlanan bütün kanlar, bazı bulaşıcı hastalıklar yönünden dünya standartlarında tarama testlerine tabi tutulmaktadır. Ancak, kanın güvenliği noktasında en önemli husus, kan bağışı öncesinde doldurulan sorgulama formunda yer alan sorulara dürüst ve samimi cevap verilmesidir. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre en güvenilir kan; kendi özgür iradesiyle, hiçbir karşılık beklemeksizin, gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçılarından sağlanan kandır. 

Kızılay kan merkezinin Düzce’ye veya Düzce insanına ne gibi faydaları oluyor?

Temel görevimiz, bölgemizdeki kan ihtiyacı olan hastalarımızın kan ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu noktada, hastalarımızın oluşabilecek kan ihtiyaçlarının hızlı ve eksiksiz bir biçimde karşılanması amacıyla faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Bu amaçla, yılda 20 bin ünitenin üzerinde kan bağışı toplamakta ve bu kan bileşenlerini Bölge Kan Merkezimiz vasıtasıyla güvenli bir şekilde hastanelere transfer etmekteyiz. Burada unutulmaması gereken nokta şudur ki, bu hizmetin sağlanabilmesi ve sürdürülebilmesi için temel şart vatandaşlarımızın kan bağışlama teveccühünü göstermeleridir. Her zaman vurguladığımız gibi, kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır; bölgemizdeki kan ihtiyacının eksiksiz bir şekilde karşılanabilmesi için bağışçılarımızın kan bağışına düzenli ve sürekli bir şekilde devam etmeleri büyük önem taşımaktadır. 

Bir kişi yılda kaç sefer kan bağışında bulunabiliyor?

Sağlıklı bireyler için kan bağışı aralığı erkeklerde 90 günde bir, kadınlarda ise 120 günde bir şeklindedir. 

Kan vermek kilo aldırır mı, ya da zayıflatır mı?

Kan bağışının tıbbi olarak kanıtlanmış kilo aldırıcı veya zayıflatıcı bir özelliği yoktur. 

Kan bağışlamak sağlığa faydalı mıdır?

Kan bağışlamanın sağlığa herhangi bir zararı olmadığı gibi faydası da tıbbi olarak kanıtlanmış değildir. Bu noktada, kan bağışlayarak, tanımadığınız bir kişinin hayatını kurtarmanın yaratacağı manevi tatmin ve sağlayacağı mutluluğun önemine vurgu yapmak doğru olacaktır.  

Toplumda en sık ve en nadir bulunan kan grupları nelerdir? 

Ülkemizde en sık bulunan kan grubu “A Rh pozitif” kan grubudur, ikinci sırada ise “O Rh pozitif” kan grubu gelmektedir. En nadir bulunan kan grubu ise “AB Rh negatif” kan grubudur.

Sık görülen kan gruplarında kan bağışına ihtiyaç daha mı az?

"Benim kan grubum çok bulunan bir grup, ihtiyaç yoktur" düşüncesi toplumumuzda sık görülmektedir. Kan gruplarının sıklığına göre orantılı olarak hastalara kullanılan kanın gruplarında da ihtiyaç yoğunlaşmaktadır. Bağış konusunda duyarlılık oluşmadığı ve bu şekilde düşünüldüğü zaman en sık bulunan kan gruplarında bile ihtiyaç artmaktadır.

Kan bağışlayan kişiye herhangi bir hastalık bulaşma olasılığı var mı?

Kan bağışlayan kişiye bağış esnasında herhangi bir hastalığın bulaşması mümkün değildir. Kan bağışı için kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlık olup, bağışı yapan kişide kullanıldıktan sonra torbadan özel bir cihazla ayrılıp imhaya gönderilir. Bu iğneler torbaya birleşik üretilmektedir. İğnenin kapağı açıldıktan sonra tekrar takılması ve iğnenin başka bir kişiye kullanılması mümkün değildir.

Kan bağışlayan kişi bağıştan sonra nelere dikkat etmelidir?

Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Kan bağışında bulunulan günde bol sıvı alınmalı, bağışı izleyen 2 saat boyunca sigara kullanılmamalıdır. Araç kullanılacak ise kan bağışı sonrası otuz (30) dakika içerisinde araç kullanılmamalıdır. Kan bağışını takip eden bir (1) saat boyunca, kan dolaşımı reaksiyonlarının önlenmesi amacıyla uzun süreli ayakta durulmamalıdır. Kan vermiş olduğunuz kolunuza yapıştırılmış olan koruyucu bant iki (2) saatten önce çıkarılmamalıdır. Bağış günü, vücudu aşırı yoran ve sıvı kaybına yol açan aktivitelerden (sauna, spor vb) kaçınılmalıdır. Kan verilmiş olan kolla ilk birkaç saat ağır eşyalar taşınmamalıdır.

Kan grupları yönünden genel alıcı ve genel verici ifadeleri ne anlama gelmektedir? Farklı kan grupları birbirlerine kan verebilirler mi?

Genel alıcı ve genel verici ifadelerinin kullanımı doğru değildir. Klinik uygulamalarda, ihtiyaç halinde, hasta ile aynı ABO (A, B, O, AB) ve Rh (+, -) kan grubuna sahip kan ürünlerinin kullanımı benimsenmiştir.

Bir hasta hastanede ameliyat olacak ve daha kan lazım olup olmayacağı belli değil ama doktor hastaya veya hasta sahibine kan grubuna uygun 4-5 kişi bulun getirin onlardan kan almamız lazım şeklinde bir teklifte bulunabilir mi?

Ameliyat geçirecek olan hastalarımızın ihtiyaç duydukları kan bileşenleri Bölge Kan Merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Ancak, bazı klinik durumlarda, taze kan olarak yanlış bir şekilde adlandırılan ve genelde bileşenlerine ayrıştırılmadan kullanılan Tam Kan‘a ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu noktada, kan bağışı kişiden hastane ortamında alınmakta, gerekli testler derhal gerçekleştirilmekte ve Tam Kan depolama amacıyla soğuk ortama alınmaksızın derhal hastaya transfer edilmektedir. Hastanın klinik durumunun veya geçireceği operasyonun gerektirdiği bazı hallerde, tam kan ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bağışçılar kan bağışı yapmak üzere hastanelere davet edilebilmektedir.  

Hasta normal hayatta düzenli bir şekilde kan veriyor ve kendisi hastalandığında ve Kan alması icap ettiğinde kendisinden ücret alınıyor mu? Veya devamlı kan bağışında bulunan bir kişinin ne tür bir avantajı oluyor?

Kan ihtiyacı bulunan hasta veya hasta yakınlarından herhangi bir ücret kesinlikle talep edilmemektedir. Kan transfüzyonu konusunda hasta/hasta yakınından ücret talep edilmemesine yönelik ibareler Sağlık Bakanlığı ve Sosyak Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından resmi gazetede yayınlanan “Sağlık Uygulama Tebliği’nde” de yer almaktadır. Bunun yanı sıra, kan bağışı sayısı ne olursa olsun, kan ihtiyacı bulunan tüm vatandaşlarımızın ihtiyacı kan merkezimiz tarafından karşılanmaktadır.

Kızılay Kan merkezi olarak kaç kişilik personele sahipsiniz?

Düzce Kızılay Kan Bağışı Merkezinde 5 doktor, 10 flebotomi uzmanı (kan alma işlemini gerçekleştiren uzman sağlık personeli), 3 memur, 1 kan bağışçısı kazanım personeli, 1 promotör, 3 şoför ve 2 destek personeli olmak üzere toplam yirmibeş (25) personel görev yapmaktadır.

Düzce’de bir yılda ortalama ne kadar kan toplanıyor?

Gönüllü kan bağışçılarımızın destekleriyle birlikte, 2018 yılında yaklaşık -22.000- ünite kan bağışı toplamış bulunmaktayız. 2019 yılındaki hedefimiz ise -23.000- ünitedir.

Düzce’de toplanan kan hangi illerdeki insanlara verilir?

Hizmetlerimizi Düzce Batı Karadeniz Bölge Kan Merkezi bünyesinde gerçekleştirmekteyiz. Düzce Batı Karadeniz Bölge Kan Merkezi sorumluluk alanında Düzce, Bolu, Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Karabük ve Bartın olmak üzere toplam yedi (7) il yer almaktadır. Bu 7 ilde toplanan kan bağışları Düzce Batı Karadeniz Bölge Kan Merkezi ürün işlem laboratuarında toplanmakta, merkezi laboratuarlarda testleri yapıldıktan ve bileşenlerine ayrıştırmak gibi çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra yine bu 7 ildeki hastanelere transfer edilmektedir.

Kan merkezi günün hangi saatlerinde açık?

Kan merkezimizdeki kan bağış salonumuzda hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasında kan bağışı kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra, gezici kan bağışı organizasyonlarımız hafta sonu veya resmi tatil günleri de dahil olmak üzere il merkezimiz ve ilçelerimizde faaliyetlerine devam etmektedir. Ayrıca, hastanelerin kan ürünü taleplerine cevap veren birimimiz ise haftanın yedi (7) günü 24 saat hizmet vermektedir.

Kan bağışı öncesinde bir form dolduruluyor. Vatandaşlarımız bu formu doldururken zorlandıklarını ifade ediyorlar. Bu form Kızılay personeli tarafından doldurulamaz mı?

Kan bağışı öncesinde, “Kan Bağışçısı Kayıt Formu”, “Kan Bağışçısı Sorgulama Formu” ve “Bilgilendirilmiş Onam Formu” başlıklarını içeren bir formun bağışçı tarafından doldurulması gerekmektedir. Bahse konu bu formun içeriği Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir ve formda kişisel bilgiler, sağlık durumuna yönelik sorular ve bunların yanı sıra bağışçının özel hayatına ilişkin çeşitli sorular yer almaktadır. Bu nedenle, sorgulama formunun bağışçı tarafından doldurularak onaylanması gerekmektedir ve sorgulama formu bağışçı tarafından doldurulup onaylanmadan kan alımı kesinlikle yasaklanmıştır.

Ankette özel soruların yer alması ve bağışçılarımızın bu sorulara samimiyetle verecekleri cevaplar “Güvenli Kan Temininin” ilk adımını oluşturmaktadır. Bağışçılarımız tarafından paylaşılan tüm bilgiler hem etik hem de yasal gereklilikler doğrultusunda gizli tutulmaktadır. 

Bağışlanan bütün kanlar, bazı bulaşıcı hastalıklar yönünden dünya standartlarında tarama testlerine tabi tutulmaktadır. Ancak, kanın güvenliği noktasında en önemli husus, kan bağışı öncesinde doldurulan sorgulama formunda yer alan sorulara dürüst ve samimi cevap verilmesidir. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre en güvenilir kan; kendi özgür iradesiyle, hiçbir karşılık beklemeksizin, gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçılarından sağlanan kandır. 

Kızılay kan merkezinin de ayrıca bir yönetim kurulu var mı?

Kan merkezimiz Batı Karadeniz Bölge Kan Merkezine ve Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Kök hücre bağışı hakkında bilgi verir misiniz?

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileme ve farklı, tamamen olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Kemik iliği kanserleri, lenfomalar, çeşitli organ kanserleri, bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklar, çeşitli metabolik hastalıklar veya kemik iliğinin yetersiz çalıştığı durumlar gibi olgularda kök hücre tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır.

T.C. Sağlık Bakanlığı, kemik iliği nakli bekleyen hastalar ve çok sayıda gönüllü vericiye ait doku grubu antijeni bilgilerinin depolandığı Kemik İliği Bankasının (KİB) kurulması ve kemik iliği nakli ile ilgili merkezler arasında koordinasyonun sağlanması için TÜRkiye k Hücre Koordinasyon Merkezini (TÜRKÖK) kurmuştur. Kurulan bu merkeze gönüllü kök hücre bağışçılarının kazandırılması noktasında ise Türk Kızılay’ı görev almaktadır. Türkiye çapında birisi de ilimizde olmak üzere Gönüllü Verici Merkezleri kurulmuştur. Gönüllü Verici Merkezleri aracılığı ile Kök Hücre Bağışçısı olmak isteyen vatandaşlarımız bilgilendirilmekte ve bağışçı adayı olarak kayıtları yapılmaktadır.

18-50 yaş aralığında olan sağlıklı kişiler  (Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz hastalığı geçirmemiş olan, kronik hastalığı bulunmayan, kanser, HIV [AIDS] tanısı almamış olan kişiler) kök hücre bağışçı adayı olmak için kan bağış noktalarımıza başvurabilirler.

TÜRKÖK Projesi kapsamında kök hücre bağışçı adaylarından bulaşıcı hastalıklar açısından serolojik testlerin çalışılması, kan grubunun belirlenmesi ve doku tiplemesi yapılabilmesi için üç (3) tüp numune alınmaktadır. Bulaşıcı hastalık testlerinin negatif çıktığı bağışçı adaylarının doku tipleme numunesi T.C. Sağlık Bakanlığı’na ait Doku Tipleme Laboratuvarı’na teslim edilmekte ve burada analiz işlemleri tamamlanmaktadır. Doku tipleme sonuçları Kemik İliği Bankası veri tabanına aktarılmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı TÜRKÖK Birimi'ne yapılan hasta başvuruları sonucunda veri tabanı taranmaktadır. Bir hasta ve bağışçı adayı arasında uyum tespit edildiğinde Türk Kızılayı olarak bağışçıyla tekrar iletişime geçilecek ve yapılan bağışla ilgili onay istenecektir. Bu aşamadan sonra kök hücre bağışı ile ilgili süreç başlamış olacaktır. Yani ilk aşamada verilen kan, kök hücre için değil gerekli testlerin yapılabilmesi içindir. 

Bir sonraki aşama olan kök hücre toplama aşamasında ise periferik kök hücre toplama ve kemik iliği bağışı yöntemi olmak üzere iki yöntem uygulanmaktadır. Yöntem ile ilgili bağışçı adayının tercihi ön planda tutulmaktadır. Bazı durumlarda hastanın ve bağışçı adayının sağlık durumu göz önünde bulundurularak nakil merkezi tarafından hangi yöntemin seçileceğine karar verilebilmektedir. En çok tercih edilen yöntem periferik kök hücre toplama yöntemidir.

Kızılay Kan merkezi olarak bir arşiviniz var mı?

Bağlı bulunduğumuz Batı Karadeniz Bölge Kan Merkezi bünyesinde bir arşivimiz bulunmaktadır ve mevcut dokümanlarımız ilgili prosedürlere göre ve belirlenmiş yasal süreler boyunca burada muhafaza edilmektedir. 

Hakan Bey güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından uzun zamandır tanınan ve bilinen Düzce Kızılay Kan Bağışı Merkezi çalışmalarını halka anlatmış oldunuz. Derneğinizi vatandaşlarımızın da anlayabileceği şekilde ayrıntılı olarak anlattınız. Sizlere, yardımcı olan arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Faaliyetlerimizi tanıtma fırsatını sağladığınız için size ve Düzce’nin Sesi gazetesine kan merkezimiz ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Kan, tek kaynağı insan olan bir tedavi aracıdır. Hastanelerimizde tedavi gören vatandaşlarımızın kan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi sağlıklı kişilerin kan bağışlamalarına dayanmaktadır. Bağışlanan bir ünite kandan üç (3) farklı kan ürünü elde edilmektedir ve bir ünite kan bağışlayan kişi üç farklı hastaya umut olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki, kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Tüm gönüllü vatandaşlarımızı hayat kurtarmak adına kan bağışı noktalarımıza bekliyoruz.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
7035 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR