Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:37] BUGÜN 34 HASTAYI KAYBETTİK -- [19:35] Bir Jest de Kahveci esnafına -- [19:17] TEMİZLİK ÇALIŞMASI BAŞLADI -- [19:11] Yoğun sis ulaşımı aksatıyor -- [19:01] ÇOĞALMAYA BAŞLADILAR -- [18:38] Kısıtlama bitti çiftçi tarlaya akın etti -- [18:24] BU İŞLETMELER DİKKAT! -- [18:14] Pazaryerini Denetledi -- [18:09] Maske üretimi hızlandırıldı -- [18:06] BU OKUL BAŞKA OKUL --
Röportajlar
İLK ÖNCELİĞİMİZ DÜZCE’NİN MENFAATİ

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin ile röportaj gerçekleştirdi. Düzce Ticaret ve Sanayi Odasının kuruluşundan bugüne gelişimini anlatan Şahin, oda faaliyetlerini enine boyuna anlattı. Şahin, bir çok kurum ile işbirliği içinde olduklarını belirterek; “Bizim ilk önceliğimiz Düzce’nin ve üyelerimizin menfaatidir” dedi.

21.05.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
İLK ÖNCELİĞİMİZ DÜZCE’NİN MENFAATİ

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin ile röportaj gerçekleştirdi. Atasever’in sorularını içtenlik ile yanıtlayan Şahin, Düzce Ticaret ve Sanayi Odasının kuruluşundan bu güne kadar gelişme sürecini de değerlendirdi. Oda olarak önceliklerinin “Düzce’nin gelişimi” olduğunu söyleyen Şahin, Bizler her zaman, Düzce’nin yararına olan her konuda, her kurum ile iş birliğine hazırız. Bizim birinci önceliğimiz Düzce’nin ve üyelerimizin menfaatidir” dedi. Yönetim kurulu ve meclis üyelerinin donanımlı kişiler olduğunun altını çizen Atasever; “TSO’lar, elbette üyelerinin tecrübe ve birikimleri ile bir ilin gelişiminde öncülük yapabilirler. Yönetim kurulumuz ve meclisimiz zaten toplumun kanaat önderleri durumundadır. Odamız üye menfaatlerini ön planda tutarak aynı zamanda bir ilin de gelişmesine katkı sağlarlar. Odamızın Stratejik amaçları 3 ana başlıktan oluşmaktadır” dedi.

Sayın Başkanım kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

03.01.1965’te Düzce’de doğdum. İlköğretimimi Düzce Namık Kemal ilkokulu, Liseyi Düzce Ticaret Meslek Lisesi ve Ön lisans Eğitimimi ise Düzce Meslek Yüksek Okulu İşletme Bölümünde tamamladım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Düzce TSO’nun başkanlığına ne zaman seçildiniz. Kısmet olursa başkan olarak kaç yıl görev yapacaksınız? Halen kaçıncı başkan olarak görev yapmaktasınız?

01 Nisan 2018 tarihinde yapılan oda organ seçimlerinde grubumdan diğer iki arkadaşım ile birlikte meclis üyesi olarak seçildik. 07 Nisan 2018 tarihinde seçilmiş bulunan 31 meclis üyesi arkadaşımın oyları ile yönetim kurulu başkanlığı, tarafıma uygun görüldü. Oda mevzuatında seçimler her 4 yılda bir yapılmaktadır. Bugünden itibaren yaklaşık 3 yıl gibi bir zamanımız bulunuyor. Ben hali hazırda Odamızın 14. başkanı olarak görev yapmaktayım.

“DEVLET TARAFINDAN BİZE VERİLEN BİR ÇOK GÖREVİ YÜRÜTÜYORUZ”

TSO ne iş yapar, görevleri nedir? TSO’nun çalışma sistemi nasıldır.

Odamız 5174 sayılı Kanunda da belirtildiği gibi tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olarak ifade edilmektedir. Yaptığı işler ve görevleri yine bu kanunda belirtilmektedir. En asli görevi meslek ahlâkını, disiplini ve dayanışmayı korumak ve geliştirmek, ticaret ve sanayinin kamu yararına uygun olarak gelişmesine çalışmaktır. Aslında vatandaşlarımızın farkında olmadığı diğer bir husus ise devlet tarafından tarafımıza verilen birçok görevleri de yürütmekte olduğumuz gerçeğidir. Örneğin “K türü taşıma belgeleri, sayısal takograflar, iş makinesi tescilleri, sigorta acenteliği” işlemleri gibi görevleri de yürütmektedir.

31 adet meclis üyemiz bulunmaktadır. 9 kişilik yönetim kurulumuz, meclis üyelerimiz arasından seçilmektedir. Yönetim Kurulumuzda 2 adet başkan yardımcımız ve mali işlere bakan bir adet de sayman üyemiz görev yapmaktadır. Yönetim kurulumuz, aldığı kararlarla odamızı yöneten bir icra makamıdır. Toplantıları haftalık olarak yapılmaktadır. Oda meclisimiz, her ay toplanır ve mevzuat çerçevesinde bir denetim görevi yapar, yıllık bütçe ve aylık mizanları onaylar, harcamaları kontrol eder.

Her 4 yılda bir yapılan oda seçimleri, dünyanın en demokratik seçim sistemlerinden biridir. Üyelerimiz verdikleri oylarla aynı anda meslek komitesi ve meclis üyelerini seçer. Seçilen meclis üyelerimiz de yönetim kurulu ve disiplin kurulu üyelerini seçerler.

“YENİ HİZMET BİNASI YAPACAĞIZ”

TSO’nun halen içinde bulunduğu bina kendinize mi ait? Bu bina kaç yılında yapıldı? Bina ihtiyaçlara cevap veriyor mu? Fiziki anlamda yeni bir binaya ihtiyacınız var mı?

Şu anda faaliyet gösterdiğimiz binamız odamıza aittir. Mevcut binamızın yerinde eskiden bir Tekel Binası vardı. O zaman yönetimde bulunan büyüklerimiz bu binayı odamıza kazandırmışlar. Daha sonraki yıllarda burası yıkılarak şu anda mevcut binamız inşa edilmiş ve 2003 yılında iç tefrişatı da tamamlanarak hizmete girmiştir. Burada bu binanın kazandırılmasında emeği geçen tüm geçmiş meclis ve yönetim kurulu üyelerimize ayrı ayrı teşekkür etmek isterim.

Üye sayımız arttıkça ve verilen hizmetler çeşitlendikçe binamız fiziki anlamda yetersiz kalmaya başladı. Ayrıca şehir merkezinde olmamız nedeni ile park problemi de ciddi sıkıntı oluşturuyor. Bu yüzden Kültür Mahallesi, Yimpaş mevkiinde bulunan arsamız üzerinde yeni bir hizmet binamıza başlayacağız. Aslında bu yönetimimizin ilk projesi idi, ancak genel ekonomik nedenlerden dolayı, TOBB’un direktifleri doğrultusunda bir erteleme kararı almak zorunda kaldık.

“AFER TÜTÜNCÜOĞLU ÖNDERLİĞİNDE KURULDU”

Düzce TSO kaç tarihinde kuruldu. Şu ana kadar kaç kişi başkan olarak görev yaptı. TSO’nun açık adresi ve iletişim numaraları nedir?

Odamız 1959 yılı Nisan ayında, o zamanki kurucu üyemiz olan rahmetli Afet Tütüncüoğlu büyüğümüzün önderliğinde kuruldu. O dönemlerdeki güçlü orman ürünleri sanayimiz, odamızın kurulmasında itici bir güç olmuştu. Halen 14. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.

İletişim Adresi: Süleyman Kuyumcu Caddesi No: 13 TSO Tel: 0 380 524 53 00 - Fax: 0 380 524 53 10 - 0542 815 81 81 - tuncay.sahin@duzcetso.org.tr’dir.

“26 PERSONEL İLE HİZMET VERİYORUZ”

Kaç personeliniz, kaç hizmet aracınız var? Eleman ihtiyacınız var mı? Çalışanların maaşını kim veriyor? Çalışma gün ve saatleri nedir?

26 personel ile oda üyelerine hizmet vermeye gayret ediyoruz. Personel sayımız halen verdiğimiz hizmetlere göre yeterli sayıdadır. Personel maaşları oda üyelerimizden alınan aidatlar ve yürütülmekte olan hizmetler karşılığında alınan tahsilatlar ile yürütülmektedir. Odamızın çalışma saatleri hafta içi 08.30-17.30’dur. 12.30-13.30 arası öğle arası tatili uygulanmaktadır.

“BEŞ BİN ÜYEYE HİZMET VERİYORUZ”

Düzce TSO’na her esnaf kayıt olabiliyor mu, yoksa büyük esnaf mı üye olabiliyor? Halen kayıtlı kaç üyeniz var. Esnaflar TSO’na yıllık olarak aidat ödüyorlar mı? Ödedikleri aidatlar eşit mi, değişken mi?

Şu anda askıda bulunan üyelerimiz ile birlikte yaklaşık beşbin (5.000) civarında üyemiz bulunmaktadır. Odamıza üye olma şartları ve aranan kriterler mevzuatımızda belirtilmiştir. Ticaret siciline kayıtlı tacirler, sanayici sıfatını taşıyan tüm gerçek ve tüzel kişiler ile bunların şubeleri ve fabrikaları, bulundukları yerdeki odaya kaydolmak zorundadırlar. Odamız tarafından uygulanan aidat tutarları her bütçe döneminde Oda Meclisi tarafından tespit edilir. Bu tespit yapılırken mevzuat tarafından belirlenen alt ve üst sınırlar içerisinde hareket etmek gerekir. Bölgemizde en düşük aidat tarifesi bizim Odamız tarafından uygulanmaktadır. Mevzuat kapsamında yıllık ve munzam aidat şeklinde iki tür aidat vardır. Munzam aidat bilançolarda kar oluştuğu zaman hesaplanır, zarar ya da kar oluşmadığında tahsil edilmez.

“DİĞER ODALAR İLE UYUMLU ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye’deki TSO’ların içinde başarı durumunuz veya tanınmışlığınız ne durumdadır? Diğer TSO’larla karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor musunuz?

Her şeyden önce diğer odalar ile çok iyi diyaloglar içerisinde olduğumuzu özellikle belirtmek isterim. Öncelikle Batı Karadeniz Bölgesi odaları olarak çok güzel bir birliktelik kurduk. İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası gibi büyük Odalarımız ile de güzel iş birliklerimiz var. Örneğin geçtiğimiz aylarda İstanbul Ticaret Odası’nın kahvaltılı bir organizasyonuna davet edildim. Bizzat tarafıma söz verildi ve Düzce’yi onlara anlatabilme fırsatı buldum. Yatırım yapılması durumunda her desteği vereceğimizi ifade ettim.

TOBB Genel Kurulunda 30 Oda temsilcisinin yer aldığı Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi üyeliği görevini de yürütmekteyim. Bu konseyde TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu bey’in öncülüğünde sürekli fikir alışverişinde bulunmaktayız. Osmaniye ve Çorlu TSO ile kardeş oda protokolleri yaptık, birçok konuda bir birbirimize destek vereceğiz.

“YATIRIMCILARI İKNA EDİYORUZ”

İl dışından ilimize yatırım yapmak isteyen işadamlarının ilimize geldiklerinde karşılaştıkları problemler oluyor mu? Oluyorsa ne tür problemlerle karşılaşıyorlar? Bu konuda TSO olarak yardımcı oluyor musunuz? Mesela; Uzel buraya bir fabrika kuracaktı ne oldu o iş?

Genel sıkıntılar, yapacakları yatırımın İSKİ Uzak Su Havzası kapsamında olup olmadığı, yer tahsislerinin ne şekilde olduğu, ara eleman ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanamayacağı ve finansmana erişim konularında bilgi istiyorlar. Biz bu konuda gerekli bilgilendirmeleri yaparak yatırımcıları ikna etmeye çalışıyoruz. Uzel’e gelince, bu konuda belli bir noktaya ulaşıldı. Yabancı bir ortak da buldular. Olumlu bir sonuç çıkacağı kanaatindeyim.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ DÜZCE’NİN MENFAATİ”

TSO olarak müşterek çalıştığınız kurumlar veya STK’lar var mı? Mesela; Milli Eğitim, Üniversite, Belediye vb. kurumlarla yaptığınız ortak projeler var mı?

Geldiğimiz günden beri sürekli olarak Üniversite-Sanayi İşbirliğinden bahsediyorum. Bu en çok önemsediğimiz konulardan birisidir. Üniversitesiz sanayi, sanayisiz üniversite olmaz. Üniversitemizin sahaya inmesine öncülük ettik ve sanayicileri üniversite ile daha iyi ilişkiler kurmasına özel çaba sarf ediyoruz. Özellikle Düzce Üniversitesi’nin DÜBİT Laboratuarlarının akredite edilmesi konusunda odamız ciddi destekler verdi. Bu laboratuar bölgemizin güzide bir kurumu oldu. Tarım ve sanayi sektörlerine, şu an sağlık sektörüne çok ciddi bir destek vermektedir. Bizler her zaman, Düzce’nin yararına olan her konuda, her kurum ile iş birliğine hazırız. Bizim birinci önceliğimiz Düzce’nin menfaatidir.

“PROJELER ASLANIN AĞZINDA”

Turizm, tarım ve sanayi konusunda yeni projeleriniz var mı? Düzce’nin kalkınması, size göre sanayi ile mi, turizm veya tarım ile mi olmalı?

Yönetime gelir gelmez ilk işimiz bir proje ofisi kurmak oldu. Artık mevcut fonlara proje üretmeden ulaşmak mümkün değil. Hiçbir kurum projesiz bir kuruş fon vermez. Bu yüzden proje kültürünü yerleştirmemiz lazım. Biz proje ofisimiz ile tüm hibe çağrılarını takip ediyoruz ve uygun bulduklarımıza başvurular yapıyoruz. Şunu da ifade etmek lazım, artık çok fazla proje başvurusu gerçekleşiyor, çünkü tüm kurumlar proje yapmanın önemini fark etmiş durumdalar. Şu anda yaklaşık 100 projeden 5’i kabul ediliyor, yani aslında projeler de aslanın ağzında. Şu an odamızın yürütmekte olduğu “Makine İmalat Sanayiinde Yeterliliklerin ve İşbirliklerinin Geliştirilmesi” adında bir Kalkınma Ajansı projesi var.

Bu proje kapsamında Düzce Meslek Yüksek Okuluna bir bilgisayar laboratuarı ve 2 adet CNC Router kazandırıldı. Daha önemlisi, maliyetleri bu projemizden karşılanmak üzere, 11 Mart tarihinden bu yana, Düzce Meslek Yüksek Okulunda 300 kişiye 20 saat, “Autocad, Solidworks, Nx-Unigraphics” gibi makine programlama eğitimleri veriliyor. Bu ay sonunda inşallah eğitimleri tamamlıyoruz.

 

“ÜYELERİMİZİN MENFAATLERİNİ DE ÖN PLANDA TUTUYORUZ”

Bir ilin gelişmesinde TSO nasıl bir öncülük yapabilir? TSO olarak ilimiz insanına, işyerlerine, fabrikalara, turizmine ne tür hizmetleriniz olabilir?

TSO'lar, elbette üyelerinin tecrübe ve birikimleri ile bir ilin gelişiminde öncülük yapabilirler. Yönetim kurulumuz ve meclisimiz zaten toplumun kanaat önderleri durumundadır. Odamız üye menfaatlerini ön planda tutarak aynı zamanda bir ilin de gelişmesine katkı sağlarlar. Odamızın Stratejik amaçları 3 ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlar; Odamızın kurumsal kapasitesinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi, Oda üyelerimize verilen hizmetlerin geliştirilmesi ve Düzce'nin ve bölgenin ekonomik ve sosyal gelişiminin desteklenmesidir. Yani Düzce'nin gelişmesine katkı vermek Odamızın bir stratejik amacı durumundadır. Bu amaçla aynı zamanda oda meclisimizin altında çalışmak üzere bazı komisyonlar kurduk.

Bu komisyonlarda Üniversitemizden değerli akademisyenler de yer alıyor. Bu komisyonlarda Düzce'nin gelişmesi için neler yapılabiliri konuşup tartışıyoruz. Örneğin; Üniversite-Sanayi İşbirliği Komisyonumuzda Düzce Üniversitesi ve sanayi sektörünün uyum halinde çalışmasını, sanayinin üniversiteden faydalanarak işlerini geliştirmelerini, böylece Düzce'nin de kazanacağı bir ortam oluşmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yurt dışı ziyaretlerine giderken yanımda Düzce'yi tanıtıcı CD'ler, ihracat yapan üyelerimizin bilgilerinin yer aldığı doküman taşıyorum. Uygun olan her ortamda bunları paylaşıyor ve Düzce'ye yapılacak yatırımlarda Oda olarak her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyoruz.

Turizm yatırımcıları ile de görüşüyoruz. Hatta Düzce'nin Bolu'dan daha fazla doğal güzelliği olduğunu, özellikle İstanbul'a yakınlığı nedeni ile hafta sonu turizmine de çok uygun olduğunu ifade ediyoruz. Ancak bu konu Odamızın tek başına altından kalkabileceği bir konu değildir. Gerekli olan alt yapıların inşası şarttır.  Örneğin; turisti yaylaya çıkaracaksınız ama buralarda tuvalet bile yok. Biz oda olarak turizm ile ilgili proje çağrılarını inceliyor, özellikle tanıtımı destekleyici faaliyetlere odaklanmaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz daha önce Odamızın işletmekte olduğu bir restoranımız vardı. Bu restoranın tüm ekipmanlarını Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programının uygulamalı yiyecek içecek derslerinde kullanılmak üzere devrettik. Bu ekipmanların arasında iyi bir restoranın mutfağında olması gereken her şey mevcuttu. Yapılan bu destek Düzce'mizde iyi aşçılar yetiştirilmesine verilen büyük bir katkıdır.

SAVUNMA SANAYİ ÜRETİM BÖLGESİ OLMAMIZ GEREKİYOR

Malumunuz olduğu gibi Dünya devletlerinden bazıları bir yerlere asker gönderiyor, bir yerlere sahip olmak istiyor. Dolayısıyla silah sanayini geliştirmeye çalışıyorlar. Bu bağlamda TSO olarak ülkemizin silah sanayine destek olmak adına ileriye yönelik bir projeniz var mı? Yoksa bunu hiç düşündünüz mü?

Birçok platformda siz de şahit olmuşsunuzdur, Düzce’nin bir savunma sanayi üretim bölgesi olması gerektiğini, bu konuda verebileceğimiz her desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Çünkü silah sanayi ile ilgili Düzce’de bir alt yapı da var. Türkiye’nin en önemli silah üreticisi Sarsılmaz da Düzce’de bulunuyor. Biz Ankara’da bu konular ile ilgili görüşmeler de yapıyoruz. Örneğin; 16 Nisan 2019’da bir Savunma Sanayi Çalıştayı düzenledik. Bu çalıştay öncesinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Koordinatörlüğü ile ortak bir çalışma yaptık. Savunma Sanayinin ihtiyaç duyabileceği malları üreten firmalarımıza davetiye göndererek, veya bizzat arayarak davet ettik. Tabii burada sadece silah ve aksesuarları değil, ordunun birçok mal ve hizmete ihtiyacı var. Bu konuda en büyük şirket olan SSTEK-Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş’nin Genel Müdürü Mustafa GÜRSOY çalıştayımıza katıldı ve bu konuda bizlere geniş bilgiler verdi.

FABRİKALARI SIK SIK ZİYARET EDİYORUZ

OSB’lerdeki fabrikaları hiç ziyaret ettiniz mi? İşadamları ile ikili ilişkileriniz ne seviyede, kendilerini bizzat işyerlerinde ziyaret ediyor musunuz? Herhangi bir ihtiyaçlarının olup olmadığını hiç sordunuz mu? Mesela; kapanan bazı fabrikalar var buralara giderek işverenlerle durumları hakkında bilgi aldınız mı?

OSB’lere OSB dışındaki fabrikalara sık sık gidiyoruz. Bu ziyaretleri Odamız web sayfasından da takip edebilirsiniz. Zaten hepsine bir telefon kadar yakınız: Çoğu fabrika sahibi bana direkt olarak ulaşabiliyor. Kapanan fabrikaların neden kapandığını biliyoruz, elimizden gelen bir şeyler varsa gerçekleştirmeye çaba gösteriyoruz.

ODAMIZ ÇOK CİDDİ BİR EĞİTİM MERKEZİ KONUMUNDA

Fabrikalarda veya işyerlerinde çalışan işçilerle ilgili iş ahlakı üzerine, personel eğitimi projeleri gibi projeleriniz var mı?

Odamız aslında çok ciddi bir eğitim merkezi durumundadır. Düzce’de Odamızdan başka iş dünyasını ilgilendiren düzenli ve çeşitli eğitim veren başka bir kurum olduğunu düşünmüyorum. Çünkü her şeyin başı eğitim ve işgücüne eğitimler ile değer kazandırmak lazım. Bölgemizde hem işverenlerin, hem de çalışanların ciddi anlamda eğitim ihtiyaçları bulunuyor. Biz sürekli eğitim planı yaparız ve günler öncesinden duyurusunu yaparız. Web sayfamızdaki etkinlik takviminden bu faaliyetler takip edilebilir. Örneğin geçtiğimiz Nisan ayında yaklaşık 200 kişi odamızdan eğitim almış durumda. Ayrıca eğitim verecek kişiler konusunda oldukça seçici olduğumuzu özellikle belirtmek isterim.

DÜZCE KABAĞI MARKA OLMALI

Düzce denilince aklımıza Düzce’nin ürünü diyebileceğimiz bir ürünümüz var mı? Yoksa bu konuda ne yapılabilir?

Bu konuda gerçekten bir problemimiz var. Maalesef Düzce denince akla gelen somut bir şey bugüne kadar üretemedik. İlk akla gelen rahmetli Servet Bucurgat’ın tütün kolonyası oluyor. Fındık deseniz bu ürün tüm Karadeniz Bölgesine mal olmuş durumda. Bu konuda Düzce Üniversitesi, Gümüşova Ziraat Odası, Kent Kadın Konseyi gibi kurumlar ile işbirliği yaparak Düzce kabağını ön plana çıkarmaya çalıştık. Bu fikir de “Antalya Yörex Fuarında” ortaya çıktı. Çünkü Düzce kabağının Türkiye’de bir bilinirliği var. Bununla ilgili birçok çalışma yaptık, birçoğunun giderlerini de bizzat karşıladık. Özellikle Düzce kabağında yapılan ürünlerin çeşitlendirilmesi, paketlenmesi ve bir Düzce markası altında satışa sunulması üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Yakın zamanda bu konuda iyi gelişmeler olacağı kanaatini taşıyorum.

KATAR, ÜRDÜN VE ALMANYA’YI ZİYARET ETTİK

TSO olarak yurt içi ve yurt dışı gezileriniz oluyor, bu gezilerde dış sermayenin yani yabancı işadamlarının Türkiye’ye, dolayısıyla Düzce’ye gelip yatırım yapmaları için çabanız oluyor mu? Yatırım amaçlı kişilere ne tür yardımınız olabilir bu konuda bilgi verir misiniz?

Yönetime geldikten sonra Katar, Ürdün ve Almanya ziyaretlerimiz oldu. Bu üç ülkede ticaret ve sanayi odalarını ziyaret ettik ve yetkililer ile görüştük. Ben aynı zamanda Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO)’nun da delegesiyim. Almanya’ya TATSO’nun genel kuruluna katıldık, ATSO‘nun Genel Sekreteri Okan Bey ile çok iyi bir dostluk kurduk. Ben Almanya’daki bu genel kurula gitmeden önce Düzce’den imalat yapıp Almanya’ya ihracat yapan üyelerimizin de bilgilerini aldım. Orada yaptığım konuşmada Düzce’nin Almanya ile sıkı bağları olduğunu, yatırım yapmak isteyen firmalara her türlü desteği vereceğimizi ifade ettim. Katar’da, Katar Ticaret Odası’nda birçok iş adamı ile bir araya geldik, özellikle turizm konusunda yatırım potansiyellerinden söz ettik. Ürdün’de benzer görüşmeler yaptık. Ürdün’ün özel bir durumu var. Burada dış ticarette kotalar yok. Yani Türk iş insanları Ürdün üzerinden kotasız satış yapabilirler. Özellikle Ürdün kadar her şeyin pahalı olduğu bir yer görmedim, burada pekala tüketime yönelik yatırımlar da yapılabilir.

YURT DIŞI YATIRIMLARA ÖNEM VERİYORUZ

Yurt dışından TSO’na gelenler burada işlerini nasıl görebiliyor. Bu konuda hizmet veren bir ofisiniz veya proje ofisiniz var mı? Mesela; Arap ülkelerinden bazılarında yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar devletle ilgili bütün resmi işlemlerini bir günde yaptırabildikleri söyleniyor. Böyle bir sistem ilimizde de yapılabilir mi?

Biraz önceki soruya verdiğim cevapta da belirttiğim gibi yurt dışı yatırımlara önem veriyoruz. Zaten yatırımcılar, sadece Düzce ölçeğinde değil, ülkenin genel durumu ile ilgili hususları da göz önünde bulundururlar. Bir günde resmi işlemlerin gerçekleştirilmesi konusunda MARKA ile çalışmalarımız sürüyor.

ÜNİVERSİTE – SANAYİ İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ

TSO olarak Üniversite ile ilgili ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Üniversitemiz ile her zamankinden daha fazla iş birliğimiz olduğunu çok rahat şekilde söyleyebilirim. Üniversite-Sanayi iş birliği en önem verdiğimiz konulardan birisidir. Biraz önce de bahsettiğim gibi Odamızda bir Üniversite-Sanayi İşbirliği Komisyonu kurduk ve belirli aralıklar ile toplanıyoruz. Üniversitenin proje başvurularına ortak oluyoruz. Üniversite de bizim proje başvurularına ortaklık yapıyor. Yani projeler konusunda Rektörümüz Sayın Nigar Demircan Çakar’ın destekleri ile çok yakın işbirliğimiz var. Yine biraz önce de bahsettiğim gibi, bizim başvuruda bulunduğumuz ve Üniversitemizin ortak olduğu bir proje kapsamında, Düzce Meslek Yüksek Okuluna bir bilgisayar laboratuarı ve 2 adet CNC Router kazandırıldı. Maliyetleri bu projemizden karşılanmak üzere, 11 Mart tarihinden bu yana, Düzce Meslek Yüksek Okulunda 300 kişiye 20 saat, “Autocad, Solidworks, Nx-Unigraphics” gibi makine programlama eğitimleri devam ediyor. Düzce Üniversitesi Rektörlüğü tarafından TOBB ile yapılan bir protokol kapsamında bir akademik danışman Odamıza destek veriyor. Biraz önce de yine bahsetmiştim, DÜBİT’e (Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi) çok destek verdik ve vermeye de devam ediyoruz. DÜBİT Genel Müdürü Prof. Dr. Sayın Halil İbrahim Uğraş hocamız ile birçok konuda beraber çalışmalarımız mevcut.

BİLİM VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU KURDUK

TSO olarak Ar-Ge çalışmalarınız var mı? Teknopark ile işbirliği halinde çalışmalarınız oluyor mu?

Şimdiye kadar bahsetmemiştim, Şimdi bahsetmek istiyorum. Biz Bilim ve Teknoloji Komisyonu kurduk. Bu komisyonda akademisyenler, iş dünyasından insanlar, öğrenciler mevcut. Teknoparkta bize tahsis edilen bu bölümde bu komisyon için ofis ve alt yapı kurduk. Bahsettiğim bu alt yapı tamamı ile bu işe gönül veren arkadaşların destekleri ile yapıldı. Bu komisyonun görev tanımını ve yönetmeliğini oluşturduk. Burada öncellikle iyi bir iş fikri olan ve bu fikrin ticarileşebilme potansiyeli olan arkadaşlara yardım etmeyi amaçlıyoruz. Oluşturduğumuz yönetmelik kapsamında tarafımıza sunulan iş fikirleri de komisyonumuzun koruması altında, herkes iş fikrini burada güvence altında tutabilir.

FUARI GELENEKSEL HALE GETİRMEK İSTİYORUZ

İlimizde tam teşekküllü bir fuar alanımız yok. Bununla ilgili mesela; Tarım, turizm, sağlık, araç vb. fuarlarını yapabileceğimiz bir alan oluşturma projeniz var mı?

Bahsettiğiniz gibi Düzce’de fuar merkezi kurulabilecek bir yerimiz yok. Ancak böyle bir merkezin kurulabileceği çok uygun yerler olduğunu düşünüyorum. Tabii bu sadece tek başına Odamızın karar verebileceği bir husus değil. Bununla ilgili Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Odamız ve benzer sivil toplum örgütleri ile iş birliği yapılması gerekir. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde ilk Düzce Fuarını gerçekleştirdik. İlk fuarımız olduğu için elbette gözden kaçan hususlar olabileceğini öngördük. Ancak çok iyi bir fuar gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Bu fuarı geleneksel hale getirip, her yıl daha da güzel bir şekilde tekrarlanması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu arada Oda olarak bir sanal fuar platformu yapma düşüncemiz de var. Bu düşüncemizi herhangi bir projeye monte edebilirsek güzel sonuçlar elde edebiliriz diye düşünüyorum.

HIZLI TREN HATTI BÖLGEMİZE BÜYÜK DEĞER KATAR

Ankara’dan İstanbul’a yapılması planlanan “Yüksek Hızlı Tren hattı projesi”nin Mudurnu üzerinden değil de Düzce üzerinden geçmesi ile alakalı olarak Düzce Üniversitesi Teknoloji fakültesi Dekanı Prof Dr. Ayhan Şamandar’ın bu hattın Düzce’den geçmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu konuyu TOB Başkanlığına taşımayı hiç düşündünüz mü?

Evet aklın yolu birdir. Ayhan Hoca’nın çalışmasını incelerseniz ne kadar haklı noktalar üzerinde fikrini inşa ettiğini görürsünüz. Ekonomik, sosyal, ticari, beşeri olmak üzere hangi açıdan bakarsanız bakın, bu hızlı tren hattı projesi çok mantıklı, devletin en az yatırımla maksimum fayda sağlamasına hizmet eden bir proje. Düzce’ ye ve bölgeye çok değer katacak bir proje. Biz bu konuda Ayhan Hocanın hep yanındayız, elimizden gelen tüm gayreti, lobi faaliyetlerini yapmaya devam ediyoruz. Bu konuyu TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyinde dile getirdik ve konuya dikkat çektirdik. Ayhan Hoca ile beraber Gebze, Sakarya, Bolu Ticaret ve Sanayi Odalarına gittik ve buralarda Ayhan Hoca’ya sunumlar yaptırdık.

EFTENİ OTEL ÜNİVERSİTEYE VERİLMELİ

Efteni Otel ile ilgili herhangi bir düşünceniz var mı? Orada adeta çürümeye terk edilmiş bir servet var. Bu konuda ne yapılabilir?

Efteni Otel’in Düzce Üniversitesi’ne verilmesi taraftarıyız. Burada alternatif tıp merkezi ya da uygulamalı bir otel de düşünülebilinir. Böyle bir kıymeti çürümeye terk etme lüksü bulunmuyor bence.

HER AY SEMİNER VE EĞİTİMLER VERİYORUZ

TSO olarak yaptığınız sosyal faaliyetleriniz oluyor mu? Seminerler, konferanslar düzenliyor musunuz? Birbirine benzer iş yapan sanayicileri bir yere toplamak gibi bir projeniz var mı?

TBiraz önce, aslında Odamızın bir eğitim merkezi olduğunu ifade etmiştim. Seminer ve konferanslar ile ilgili de benzer bir tanım yapabiliriz aslında. Özellikle göreve gelmemizden itibaren eğitim ve seminer olmayan bir ay olmamıştır sanırım. Seminer konularının özellikle üyelerimizi ilgilendiren güncel konular üzerinde olmasına özen gösteriyoruz. Daha önce tertiplenen ve sanayici üyelerimizi bir araya getiren platform çalışmalarını bu yıl içerisinde başlatmayı planlamış durumdayız. Ayrıca tekstil brode sanayicilerimizi bir araya getirip bir uluslararası rekabeti geliştirilmesi konulu küme projesi yaptık. Bu proje Ticaret Bakanlığı tarafından kabul edildi. Bu faaliyetin ilk safhası olan ihtiyaç analizi için teklifler aldık ve onay için Bakanlığa gönderdik. Önümüzdeki günlerde metal ve otomotiv sanayi ile ilgili bir küme projesi daha başlatmayı düşünüyoruz.

Eski sanayi çarşısı ile ilgili ne yapılabilir diye bir soru sorsam doğru bir soru olur mu?

Bu konuda İl Özel İdaresi ile beraber bir çalışma yürütüyoruz. Yakın zamanda daha somut şeyler söyleyebiliriz.

TSO Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs veriyor mu?

Maalesef bu uygulama 2008’de kaldırıldı. Zaten öğrenci bursların fonu meclis ve yönetim kurulu üyelerinin içeride bıraktıkları huzur haklarından sağlanmaktaydı. Çok büyük sayılara ulaşan başvuruların çok azını karşılama durumuna gelinince, uygulamanın kaldırılması ihtiyacı oldu.

JANDARMA VE UZMAN ERBAŞ OKULU İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Düzce’de Jandarma uzman erbaş okulu kurulacak diye bir söylenti var bu doğru mu?

Bu söylenti doğru! Bu konu ile ilgili tarafımızdan yapılması gereken tüm girişimler yapıldı. Süreçten umutlu olduğumu söyleyebilirim. Gerekli tüm lobi faaliyetlerini yürütüyoruz. Bunu başarırsak Düzce’ye büyük bir getirisi olacak.

Sayın başkanım çok güzel bir röportaj oldu. TSO ile ilgili olarak herkesin anlayabileceği şekilde ayrıntılı bilgiler verdiniz. TSO olarak gelinen noktayı yaptığınız hizmetleri sizlerden dinlemek çok güzel oldu. TSO’nun başarılarını artırmaya yönelik çalışan, sizlere yardımcı olan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak Düzce halkına vermek istediğiniz mesaj var mı?

Çok teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce TSO’nun kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, Düzce TSO adına teşekkürlerimi arz ederim.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR