Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:31] PROJE İÇİN ÖLÇÜM ÇALIŞMASINI TAMAMLADI -- [10:41] MİLLETVEKİLİ KEŞİR MÜJDEYİ VERDİ -- [10:35] DÜZCESPOR’A DESTEK SÜRÜYOR -- [10:22] DEVA PARTİSİ’NDEN ŞEFFAFLIK ÖRNEĞİ -- [21:18] Ahmet Dertli'nin Kayınvalidesi vefat etti -- [21:08] Düzce'de Normalleşme Süreci Başlıyor -- [18:37] SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN 800 KİTAP BAĞIŞI -- [18:34] KESKİN: BÜYÜK YATIRIMLAR ALMAYA DEVAM EDİYORUZ -- [17:46] Yol trafiğe kapandı -- [16:50] 1100 METREKARE BETON KULLANILDI --
Röportajlar
Özel Güvenlikte “Çağ” Açtılar

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever’ bu hafta Çağ Özel Güvenlik Şirketi’nin konuğu oldu. Şirket Sahibi Halil Uzun ile keyifli bir söyleşi gerçekleştiren Atasever şirket hakkında bilinmeyen bir çok konuyu satırlarımıza taşıdı.

21.10.2019
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Özel Güvenlikte “Çağ” Açtılar

Düzcenin Sesi Gazetesi köşe yazarı İlhami Atasever bu hafta Çağ Özel Güvenlik Şirketi sahibi Halil Uzun ile röportaj gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetlerine 30 yıl hizmet verdikten sonra emekli olan ve 2002’de kendi şirketini kuran Uzun yılda 750 kişiye Güvenlik sertifikası veriyor. 9 kişilik idari personel ve 500 kişilik güçlü bir ekip ile çalışan Uzun istihdama da büyük katkı sağlıyor.  

30 YIL TSK’DA ÇALIŞTI

Kendinizi tanıtır mısınız?

Düzce “Çağ Özel Güvenlik” LTD. Şirketi Sahibi Halil Uzun: 1962 yılında DÜZCE‘de doğdum. 1981 yılında Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olarak ülkenin çeşitli yerlerinde 30 yılın üzerinde başarılı görevlerde bulunarak emekli oldum. İşletme Fakültesi mezunuyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 “Çağ Özel Güvenlik” ne iş yapar? Güvenlik şirketi mi, güvenlik eğitim merkezi mi, Kurs merkezi mi, vatandaşın anlayabileceği şekilde kısaca anlatır mısınız?

 “Çağ Özel Güvenlik”, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Kanun kapsamında; SİLAHLI, SİLAHSIZ özel güvenlik eğitimi veren Özel Güvenlik Eğitim Okulu ve ilgili kanun kapsamında kişiler, şirketler, okullar, fabrikalar, kamu kurum ve kuruluşları, konser, sahne etkinlikleri, toplantı, cenaze vb. yerlerin güvenliğini sağlamak üzere kurulmuş bir şirkettir.

“2002’DEN BU YANA HİZMET VERİYORUZ”

“Çağ Özel Güvenliğin” Düzce’deki tarihçesini kısaca anlatır mısınız? Düzce’de hangi tarihten itibaren hizmet vermeye başladınız?

2002 yılında, henüz kanun çıkmadan temizlik, danışmanlık, bekçilik ve personel temini üzerine kurulmuştur. 26.06.2004 tarihinde 5188 Sayılı Kanunun çıkmasıyla faaliyet türümüz Özel Güvenlik Görevlisi Eğitimi ve İstihdamı olarak değişmiştir.

Eğitimlerinizin hepsi silahlı eğitim mi veya kaç çeşit güvenlik eğitimi var? “Çağ Özel Güvenliğe” vatandaşların kayıt olabilmeleri için şartları nelerdir? Erkek-bayan ayrımı var mı? Alt ve üst yaş sınırı nedir?

Kurslara kayıt olabilmek için kadın-erkek ayrımı söz konusu değildir. Üst yaş sınırı yoktur. Silahlı ve Silahsız olmak üzere 2 çeşit eğitim veriyoruz. Kayıt olmak için aranan şartlar aşağıdaki gibidir.

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

*Silahlı Kursiyerler için en az lise veya dengi okul mezunu olmak,

*21 yaşını doldurmuş olmak.

*Silahsız için ise ilköğretim mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmak,

*Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma,

*Devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,

*Kamu haklarından yasaklı olmamak,

*Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü bulunmamak,

*14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

“BAŞVURULAR OFİSİMİZDEN YAPILIYOR”

 “Çağ Özel Güvenliğe” kayıt olmak için vatandaşların bizzat binanıza gelmesi mi gerekiyor, internet üzerinden de kayıt yapılabiliyor mu?

Evet, eğitim kurumumuza bizzat başvurmaları gerekiyor. İnternet veya başka kanalla başvuru alamıyoruz.

 “Çağ Özel Güvenlik” olarak kaç dershaneniz var ve bir dönem için kaç kişi kayıt alabiliyorsunuz? Kurslarınız genellikle haftanın hangi gün ve saatlerinde yapılıyor. Kurslarınızın toplam süresi kaç saat? Kurslar toplamda kaç günde bitiyor?

 

Halil Uzun: 2 Adet dershanemiz bulunmaktadır, aynı anda toplamda 72 kursiyer alabiliyoruz. Pazar ve resmi tatil günleri hariç her gün eğitim verebiliyoruz. İhtiyaç durumuna göre sabah veya akşam olarak kurs saatlerini değiştirebiliyoruz ve kurslarımız ortalama 3,5 hafta gibi bir zaman içerisinde bitmektedir.

TAKVİME GÖRE HAREKET EDİLİYOR

Yaptığınız kayıtlar bakanlık olarak resmi mi, kurslarınız başladıktan sonra da kayıt alabiliyor musunuz?

Özel Güvenlik Daire Başkanlığınca açıklanan sınav takvimine göre hareket ediyoruz. Bütün bildirimler ÖGNET adlı sisteme giriliyor. Dolayısı ile kurs başladığı andan itibaren o döneme yeni kayıt alınamamaktadır!

“YILDA 750 KİŞİ EĞİTİM GÖRÜYOR”

“Çağ Özel Güvenliğe” yılda ortalama kaç kişi kayıt oluyor? Kurslarınız dönem dönem mi? Mesela yakında kaçıncı dönem kurslar başlayacak veya başladı?

Bir yılda yaklaşık 750 civarında kişiye eğitim veriyoruz. Kurslarımızı dönem olarak adlandırıyoruz. 128. Dönem kursumuz geçtiğimiz hafta başladı. 

“500 KİŞİLİK GÜÇLÜ BİR KADROMUZ VAR”

Eğitimleriniz teorik ve uygulamalı mı? Kursiyerlerinize cihaz veya materyal olarak hangi konularda yardımcı oluyorsunuz?

Teorik eğitimlerimizin bitiminde uygulama eğitimleri veriyoruz. Ayrıca Türkiye’nin başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz şekilde eğitimlerle kursiyerlerimizi sınava hazırlıyoruz. Görev sırasında kullanacakları ekipmanların tamamının kullanımını uygulamalı olarak gösteriyoruz.

 “Çağ Özel Güvenlik” olarak kaç kişi ile hizmet veriyorsunuz? (İdari personel, öğretici ve güvenlik personeli anlamında) Personel ihtiyacınız var mı?

İdari personel olarak görev yapan 9 arkadaşımızla birlikte 500 kişiye yakın güçlü bir kadromuz var. Yeni projelerimiz var. Bu projelerdeki ihtiyaçlarımızı kendi kursiyerlerimizden karşılıyoruz.

Öğreticileri nereden temin ediyorsunuz veya burada öğretici olabilmenin ne gibi şartları var?

Öğretmenlerimiz Genel Kolluk veya özel sektörde branşlarında başarılarını kanıtlamış en az lisans mezunu kişilerden oluşmaktadır.

TERCİH NEDENİ RAHAT VE İŞ SAHASININ GENİŞ OLMASI

Kursa gelenlerin beklentileri nedir, beklentilere yeteri kadar cevap verebiliyor musunuz?

Kursiyerlerimizin güvenlik mesleğini tercih etme nedeni, rahat bir iş olması, kıyafetin vermiş olduğu görsellik, kolaylıkla her yerde iş bulabilme ve geleceğin mesleği olarak tanımlanmasıdır.

 “Çağ Özel Güvenliğin” müdürü kimdir?

 

 “Çağ Özel Güvenliğin” idari anlamda şirket müdürü Taner Aygün, Güvenlik Koruma müdürü ise Mustafa Şahin’dir.

TÜM SORUMLULUK ŞİRKET YÖNETİMİNE AİT

Özel Güvenlik Şirketlerinde yetkili kimdir? Görevleri ve sorumlulukları hakkında çok kısa da olsa bilgi verir misiniz?

Özel Güvenlik Eğitim Kurumları ve Şirketlerinde tüm sorumluluk şirketin yöneticisine aittir. Bildirimlerin ve yazışmaların yapılması, güvenlik görevlilerinin uyması gereken kurallar ve bunların yapılmaması nedeniyle uygulanacak ceza-yaptırımlara karşı direk muhataptır.

ATIŞ EĞİTİMLERİ VERİYORUZ

Kurslarınızda verdiğiniz silah eğitiminden sonra silah kullanımı için atış poligonunuz var mı? Atış poligonu olarak nereden istifade ediyorsunuz?

Silah atışlarını Düzce İl Emniyet Müdürlüğü’nün Gümüşova ilçesi Kıyı köyünde bulunan açık hava atış poligonunda yapmaktayız.

Kursiyerler ve hizmet almak isteyen firmalar “Çağ Özel Güvenliğe” nasıl ulaşabilirler?

Düzce Merkezde Gaziantep Caddesi, Tutkun-Turan İş Merkezinde bulunan şirketimizde bize ulaşabilirler. Telefon numarası: 0 380 524 9898 - Ayrıca www.cagguvenlik.com internet adresinden bizimle ilgili bilgilere de kolaylıkla ulaşabileceklerdir.

POLİS VE JANDARMA İLE İRTİBAT HALİNDEYİZ

 “Çağ Özel Güvenliğin” Resmi kurumlarla nasıl bir ilişkisi var ve ilde sorumlu veya ilişkili olduğu kurumlar hangileridir?

Emniyet sorumluluk bölgesindeki projeler ve Eğitim Kurumumuz için DÜZCE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, jandarma sorumluluk alanındaki projeler için ise DÜZCE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI ile sürekli irtibat halindeyiz.

SÜREKLİ DENETLENİYORUZ

Denetim denilince alımıza ne gelmeli? Teftiş, denetim olarak sizi kim denetliyor, yılda kaç sefer denetleniyorsunuz? Denetleyen kurumlar Valilik mi, İl Emniyet Müdürlüğü mü, maliye mi?

Düzce Valiliği adına sorumluluk bölgesine göre Emniyet veya Jandarma tarafından denetleniyoruz. Ayrıca yılda en az 2 defa Ankara Emniyet Genel Müdürlüğünden polis başmüfettişlerince denetime gelinmektedir.

 “Çağ Özel Güvenlik” olarak binanız fiziki olarak yeterli mi? Bina kendi mülkiyetiniz mi, kira mı? Isıtmanız doğalgaz mı, elektrik ile mi yapılıyor?

 “Çağ Özel Güvenlik” olarak binanız fiziki olarak şimdilik yeterlidir. Bina kendi mülkiyetimizdir. Isıtma doğalgaz ile yapılmaktadır. Yazın sıcakta ise klima kullanılmaktadır

KİŞİLERİN GELECEĞİNİ DE ŞEKİLLENDİRİYORLAR

Kursunuza gelen kişilerin kursa başlamadan önceki davranışları ile kurstan aldıkları eğitimden sonraki davranışları arasındaki eğitim farkını açıkça görebiliyor musunuz?

Biz kursumuzda bir nevi kişilerin geleceğini de şekillendiriyoruz. Burada öğrendikleri davranış şekilleri, olaylara müdahale, iletişim teknikleri vb. eğitimler mutlaka kendilerine bir şeyler katıyor ve biz bunu kurs sonunda açıkça fark ediyoruz.

“İŞ SAHİMİ YAPMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Kursa katılanlara iş garantisi veriyor musunuz veya iş bulmaları konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Özel güvenlik eğitim kurumları hiçbir şekilde kursiyerlere iş garantisi veremez. Kanunen de böyle bir şey söz konusu değildir. Bizden eğitim alanlar, çalıştığımız projelerde çalışma imkanına sahiptir. Yani insanları iş sahibi yapabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz.

80 FİRMAYA HİZMET VERİLİYOR

Sadece eğitim mi veriyorsunuz, aynı zamanda hizmet alımı konusunda işyerlerine güvenlik hizmeti de veriyor musunuz? Veriyorsanız Düzce’de güvenlik hizmeti konusunda kaç işyeri ile anlaşmanız var?

Eğitim yanında özel güvenlik hizmetleri de sağlıyoruz. Şu an 80 civarı firmaya hizmet veriyoruz. Düzce ile birlikte Bolu, Ereğli ve İstanbul illerinde de hizmet vermekteyiz.

 “Çağ Özel Güvenlik” olarak kaç adet hizmet aracınız bulunmaktadır. Sayı olarak yeterli mi?

 “Çağ Özel Güvenlik” olarak 3 adet hizmet aracımız bulunmaktadır. 3 araç şu an bizim için yeterlidir.

“ÇITAYI HERGÜN YÜKSEĞE TAŞIYORUZ”

 “Çağ Özel Güvenlik” olarak idealinizdeki kaliteyi yakaladık diyebilir misiniz?

Bizim kalite anlayışımıza göre planlanan hedefe ulaştıysak onun da ilerisini hedefliyoruz. Olduğumuz yerde veya istediğimiz yerde kalmak bize göre değil. Yani çıtayı hergün biraz daha fazla yükseltme gayreti içerisindeyiz.

Hizmet kalitesi bakımından eleştiriye açık mısınız? Kendiniz ve işyeriniz ile alakalı olarak kursiyerleriniz arasında anket yapıyor musunuz? Eleştirileri dikkate alıyor musunuz? “Şikayetinizi ve çözüm önerilerinizi yazın bize ulaştırın” Gibi.

Eğitimlerimiz süresince anketler düzenliyoruz. Direkt talepleri ve eleştirileri de kabul ediyoruz. Hizmet verdiğimiz firmalarla sürekli diyalog içerisindeyiz. Hiç şüphe yok ki bu da bizi başarıya götürüyor.

“ARŞİVİMİZİ TİTİZLİKLE DÜZENLİYORUZ”

Düzenli bir arşiviniz var mı?

Tabiki. Personel özlükleri, kursiyer dosyaları, firmalarla olan yazışma ve bildirimler, firma ziyaretçi bilgileri, yani arşive dair aklınıza gelebilecek her şeye kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Sayın Müdürüm güzel ve faydalı bir röportaj oldu. Vatandaşımızın anlayacağı şekilde  Düzce “Çağ Özel Güvenlik” hakkında bilgiler vermiş oldunuz. Sizleri ve çalışma arkadaşlarınızı tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulan varsa onları da söylemek ister misiniz?

Teşekkür ederim. Düzce “Çağ Özel Güvenlik” şirketimizin dünden bugüne geldiği noktayı, yapılan çalışmaların halkımıza anlatılması için bizlere fırsat verdiniz. Öncelikle böyle bir röportaj ile Düzce “Çağ Özel Güvenliğin” kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine teşekkür ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%58,33

Rasim Akkaya

22.02.2021 - 00:21:36

Halil komutanımla 86 87 88 yıllarında Akçakale ilçe jandarma komutanlığı n da emrinde görev yaptım severek yanında hizmet ettim. Çok seviyorduk kendisini çalışkan vatanına bağlı emrindeki askerleri kendi evladı gibi korurdu.32 yıl geçmiş olmasına rağmen yeni bulduk Facebook tan mutluyuz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

"ÇÖLDE BİR VAHA" BİNEF
23.02.2021 - 09:30