Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:29] Evde Bakım Hizmetleri Aralıksız Sürüyor -- [14:18] TFF'DE SESSİZLİK HAKİM -- [14:14] BÜYÜK KISMI TAMAMLANDI -- [13:14] Ağrı'da Aranırken Düzce'de Yakalandı -- [12:44] Eski PKK'lı Yönetici Düzce'de Yakalandı -- [12:20] TEHLİKEYE ALDIRIŞ ETMEDİLER -- [09:29] VALİ ATAY AKÇAKOCA'DA -- [09:18] GÖLYAKA'DA RENKLİ ŞENLİK -- [09:11] Özlü Bakan Soylu'nun Acısını Paylaştı -- [15:40] Yamaç paraşütçüleri Düzce'de şenlikte buluştu --
Röportajlar
Haftanın Konuğu Çiğdem Günal

Gazetemiz Yazarı İlhami Atasever bu hafta İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal’ın konuğu oldu. Günal İl Özel İdaresinin görevleri, yaptıkları ve yapacakları çalışmalar ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Başkan Günal 2019 yılında 65 kilometre sıcak asfalt çalışması yapıldığını, bu rakamın yıl sonunda 90 kilometreyi bulacağını söyledi.

4.11.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Haftanın Konuğu Çiğdem Günal

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal’a misafir olarak İl Özel İdarenin çalışmaları ile ilgili detaylı bilgi aldı. Düzce’nin 8. İl Genel Meclis Başkanı olan Günal 20 oy ile başkan seçildiğini söyledi. Düzce İl Özel İdarenin 278 köyden sorumlu olduğunu belirten Günal 2 Bin 788 kilometre uzunluğunda köy yolu bulunduğunu, bunun Bin 300 kilometresinin stabilize, geri kalan kısımlarının ise sathi kaplama, kilit taş ve az kullanılan 2. Derecede köy yolu olduğunu söyledi. Bu yıl içerisinde 65 kilometre yola sıcak asfalt serdiklerini bu rakamın yıl sonuna kadar 90 kilometreyi bulacağını söyledi. Aslfalt plent tesisinin 2013 yılında kurulduğunu söyleyen Günal kesintisiz olarak hizmet verdiklerini de ekledi.  Başkan Günal asfalt personeli ekibinin çok tecrübeli olduğunu, önceki yıllarda olan göllenme ve bozulma sorunlarının son dönemlerde yaşanmadığını ifade etti.

ÖZEL İDARELERİN GEÇMİŞİ 150 YIL ÖNCEYE DAYANIYOR

Çiğdem hanım kendinizi tanıtır mısınız?

15.04.1980 tarihinde Düzce’de doğdum. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde okuyorum. Özel ve devlet okullarında 5 yıl ana sınıfı öğretmenliği, Tekstil sektöründe 7 yıl satış ve pazarlama müdürlüğü yaptım. 2006 yılı Ak parti İl Yönetim Kurulu Üyeliği, 3 dönem Ak Parti  Kadın Kolları Başkanlığı yaptım. 2014 yılında yapılan mahalli seçimlerde AK Parti Merkez İlçe İl Genel Meclis Üyeliğine seçildim. Gayrı Menkul satış ofisim bulunmaktadır.

İl Özel idarenin tarihçesi hakkında çok kısa bilgi verebilir misiniz? İdarenin başında neden Özel kelimesi var. Nedir bu işin sırrı?

İl Özel idarelerinin geçmişi 150 yıl önceye dayanmaktadır. 1864 tarihli Vilayet Nizamnamesinde illerin kurulmasıyla genel ve özel iki yönetim biçimi kurulmuş. Bunlardan birisi bugünün İl Özel idareleri olarak varlığını sürdürebilmiştir. 1876 Kanuni Esasi ile özerk bir yerel yönetim idaresi haline gelmiştir. 1913 yılında yetkili bir duruma ulaşmış, 1987 yılında 3360 sayılı Kanunla da varlığını sürdürmüştür. 3360 sayılı kanun yerine 2005 yılında çıkarılan 5302 sayılı İl özel idaresinin 35. Maddesinde genel sekreterlik, mali işler, sağlık, tarım, imar, insan kaynakları, hukuk işleri birimlerinde oluşur. İlin nüfusu dikkate alınarak norm kadro sistemine ve ihtiyaca göre oluşturulacak diğer birimlerin kurulması, kaldırılması veya birleştirilmesi il genel meclisi kararıyla olur. Sayılan birimlerin her biriyle ilgili il özel idarelerinin görevleri bulunmaktadır.

İGM, İL ÖZEL İDARENİN KARAR ORGANIDIR

İl Genel Meclis üyesi ne demek, isteyen her Türk vatandaşı il genel meclis üyesi olabiliyor mu? Şartları nedir ve nasıl olunuyor? Kısaca anlatır mısınız?

İl Genel Meclisi, il özel idaresinin karar organıdır ve ilgili kanunlarda gösterilen esas ve usullere göre ildeki seçmenler tarafından, ilçeler adına seçilen üyelerden oluşur. Seçim kurulunun belirlemiş olduğu seçilebilme kriterine uyan herkes aday olabilir.

İl Genel Meclis başkanlığına hangi tarihte ve kaç oyla seçildiniz? Hiç merak ettiniz mi kaçıncı il genel meclis başkanı olarak görev yapıyorsunuz?

10 Nisan 2019 tarihinde İl Genel Meclis Başkanlığına 20 oy ile seçildim. 8. İl Genel Meclis Başkanıyım.

İl Genel Meclis başkanlığı görev süresi kaç yıl? İki dönem üst üste il genel başkanlığı yapabiliyor musunuz? Yasal bir engel var mı?

İl Genel Meclisi, mahalli seçim sonuçlarının ilanını izleyen beşinci gün kendiliğinden toplanır. Bu toplantıda meclise en yaşlı üye başkanlık eder. Meclis, bu toplantıda üyeleri arasından ve gizli oyla meclis başkanını, meclis birinci ve ikinci başkan vekillerini, ikisi yedek olmak üzere dört katip üyeyi ilk iki yıl için görev yapmak üzere seçer. İlk iki yıldan sonra seçilecek başkanlık divanı, yapılacak ilk mahalli idareler seçimlerine kadar görev yapar. İki dönem üst üste başkanlık yapabilir. Herhangi bir yasal engel yoktur.

İl Genel Meclis başkanının görevleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

İl Genel Meclis başkanı, meclis çalışmalarında düzeni sağlamakla yükümlüdür. Gündem, meclis başkanı tarafından belirlenir ve üyelere en az üç gün önceden bildirilir. Meclis Başkanlık Divanı İl Özel İdaresi Kanunun 11. Maddesi ile ilgili çalışma yönetmeliğini uygulamaktadır.

“SORUMLULUKLARIMIZ BÜYÜK”

İl Genel Meclisinin görevleri ve çalışma yöntemi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

İl Genel Meclisi, İl Özel idaresinin karar organıdır ve ilgili kanunda gösterilen esas ve usullere göre ildeki seçmenler tarafından seçilmiş üyelerden oluşur.

Stratejik plân ile yatırım ve çalışma programlarını, İl Özel idaresi faaliyetlerini ve personelinin performans ölçütlerini görüşmek ve karara bağlamak. Bütçe ve kesin hesabı kabul etmek, bütçede kurumsal kodlama yapılan birimler ile fonksiyonel sınıflandırmanın birinci düzeyleri arasında aktarma yapmak.  İl çevre düzeni plânı ile belediye sınırları dışındaki alanların imar plânlarını görüşmek ve karara bağlamak. Borçlanmaya karar vermek. Bütçe içi işletmeler ile Türk Ticaret Kanununa tâbi ortaklıklar kurulmasına veya bu ortaklıklardan ayrılmaya, sermaye artışına ve gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulmasına karar vermek. Taşınmaz mal alımına, satımına, trampa edilmesine, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesine veya tahsisli bir taşınmazın akar haline getirilmesine izin; üç yıldan fazla kiralanmasına ve süresi yirmi beş yılı geçmemek kaydıyla bunlar üzerinde sınırlı aynî hak tesisine karar vermek. Şartlı bağışları kabul etmek. Vergi, resim ve harç dışında kalan miktarı beş bin liradan yirmi beş bin liraya kadar ihtilaf konusu olan özel idare alacaklarının anlaşma ile tasfiyesine karar vermek.

İl Özel idaresi adına imtiyaz verilmesine ve İl Özel idaresi yatırımlarının yap-işlet veya yap-işlet-devret modeli ile yapılmasına, il özel idaresine ait şirket, işletme ve iştiraklerin özelleştirilmesine karar vermek. Encümen üyeleri ile ihtisas komisyonları üyelerini seçmek. İl özel idaresi tarafından çıkarılacak yönetmelikleri kabul etmek. Norm kadro çerçevesinde il özel idaresinin ve bağlı kuruluşlarının kadrolarının ihdas, iptal ve değiştirilmesine karar vermek. Yurt içindeki ve yurt dışındaki mahallî idareler ve mahallî idare birlikleriyle karşılıklı işbirliği yapılmasına karar vermek. Diğer mahallî idarelerle birlik kurulmasına, kurulmuş birliklere katılmaya veya ayrılmaya karar vermek. İl özel idaresine kanunlarla verilen görev ve hizmetler dışında kalan ve ilgililerin isteğine bağlı hizmetler için uygulanacak ücret tarifesini belirlemek.

İl Özel idare binası nerede hizmet veriyor? Bina kendi binası mı, açık adresi ve iletişim numaraları nedir?

İl Özel İdare Binamız; Fevzi Çakmak mahallesinde hizmet veriyor. Adresi: Fevzi Çakmak Mahallesi, Eski Bolu Cad. İş Merkezi C-Blok Merkez-DÜZCE. Bina İl Özel idaresine aittir. Telefon numaraları: 0 380 512 23 34 - 0 380 514 69 63.’dür.

ASFALT PLENTİ KESİNTİSİZ HİZMET VERİYOR

İl Özel idaresine ait asfalt plenti var mı? Asfalt plenti hangi tarihte kuruldu ve ne zamandan beri hizmet veriyor?

Özel İdaremize ait asfalt plent tesisi bulunmaktadır. Asfalt plent tesisi 2013 yılında kurulmuştur. 2013 yılından itibaren kesintisiz olarak köy yollarının asfaltlanması çalışmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca bin (1000) tonluk bitüm deposu da bulunmaktadır.

Köy yollarımızın hepsi asfalt yapıldı mı? 2019 yılında kaç km. köy yolu asfalt yapıldı? Asfalt yapılmadan önce alt yapıya dikkat ediliyor mu, mesela; V kanalları yapılıyor mu? Bazı yollarda görüyoruz asfalt dökülmüş bir hafta sonra yağmur yağmış asfalt göllenmiş veya bazı virajlarda yeni dökülen asfalt çökmüş veya bozulmuş. Neden?

İlimiz genelinde bulunan 278 adet köyden; merkez ilçede 1, Cumayeri’nde 2 ve Yığılca’da 2 köy olmak üzere toplamda 5 adet (Özyanık, Hamascık, Büyükmelen, Tuğrul ve Sarıkaya) köyleri) köylerimizin yolu stabilize durumdadır. Diğer köylerimizin yolları sathi kaplama, kilit taş ve BSK asfalt kaplamadır. İlde bulunan 2.788 km. yolun 1.300 km’si stabilize olup, geri kalan kısımları ise sathi kaplama, kilit taş ve “bitümlü sıcak karışım” (BSK) asfalt kaplamadır. Stabilize durumda olan 1.300 km. yol ise genelde az kullanılan 2. derecede köy yollarıdır. 2019 yılında 65 km. civarında sıcak asfalt yapımı tamamlanmıştır. Yıl sonuna kadar bu rakamın 90 km’ye ulaşması hedeflenmiştir. Çalışmalarımız 24 saat üzerinden devam etmektedir.

Altyapı konusunda ise merkez ilçede kurulan asfalt altyapı ekipleri ile yapılacak yol, önceden incelenerek yol üzerinde bulunan esnek yerler boşaltılıyor. Daha sonra bu esnek yerler dolduruluyor ve yolun kullanım durumuna göre 1 kat veya 2 kat olarak 15 cm. Plent-Miks Temel (PMT) yani kırılmış ve elenmiş ocak taşı seriliyor, daha sonra ise yol asfaltlanarak hizmete açılıyor.

2015 Yılından itibaren asfalt yollarımızın ihtiyaç duyulan kesimlerinde “V” kanalı uygulaması yapılıyor. Bilindiği üzere 2 yıldır asfalt yapılacak yollar idaremizce hazırlanıp idaremizce asfalt kaplama yapılıyor. İdaremiz bünyesinde bulunan asfalt personeli bu konuda çok tecrübelidir. Bu da önceki yıllarda olan göllenme ve bozulma sorunlarını önlüyor. Dikkat edilirse yeni yapılan asfalt yollarda bunu göremezsiniz.

BAZI KÖY OKULLARININ BAHÇESİNİ DE ASFALTLADIK

2018 ve 2019‘da kaç adet köy okulunun bahçesini asfalt yaptınız veya böyle bir göreviniz var mı?

İl Özel idaresi, İl Genel Meclisinin kararı üzerine yapacağı anlaşmaya uygun olarak görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda;

a-Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapım, bakım, onarım ve taşıma işlerini bedelli veya bedelsiz üstlenebilir veya bu kuruluşlar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilir ve bu amaçla gerekli kaynak aktarımında bulunabilir. Bu takdirde iş, işin yapımını üstlenen kuruluşun tabi olduğu “mevzuat hükümlerine göre sonuçlandırılır” Hükmüne istinaden protokollü olarak okul bahçelerine asfalt kaplama işi yapılabilmektedir.

b-2018 ve 2019 yıllarında Mamure ve İstilli olmak üzere 2 adet köy okuluna ait bahçeye asfalt kaplama işi yapılmıştır.

TÜM KÖYLERİMİZİN ÇÖPÜNÜ TOPLUYORUZ

İl Özel idaresi köylerde ikamet eden vatandaşların çöpünü düzenli olarak alıyor mu? Kaç günde bir alıyor, aldığı çöpü nereye döküyor ve depoluyor, değerlendirebiliyor mu?

Merkeze bağlı tüm köylerimizin çöpleri haftada bir kere toplanıyor. Toplanan çöpler, çöp döküm sahamıza dökülüyor. Bunun yanında Çilimli, Cumayeri, Kaynaşlı ve Gölyaka ilçe köylerinin de çöplerini toplamaktayız.

 

OSB’LERE DE HİZMET VERİYORUZ

İl Özel idaresine ait asfalt için gerekli olan taşocağı var mı, varsa neresi? İl Özel idaresinin OSB’ler ile hizmet anlamında bir bağlantısı var mı?

İdaremizin kendi adına ruhsatlı taş ocağı bulunmaktadır. Ancak ocak çalıştırma şartları ağır olduğu için idaremize ait ocak, özel bir firmaya rodövans sözleşmesi ile kiralanmıştır.  OSB’ler ile İdaremizin hizmet bağlantısı vardır. İdari anlamda, hizmet anlamında köyler de dahil olmak üzere bedeli karşılığında hizmet veriyoruz. OSB‘lerin kuruluşunda da hizmetimiz var.

Köyler İçin Doğalgaz Girişimi

278 KÖYÜN 228’İNİN ANA YOLU SICAK ASFALT KAPLI

Köy yollarımızdan stabilize yol olarak yapılmış köy yolumuz var mı? Köylerimizin tamamının yolları sıcak asfalt yapıldı mı?

: Yukarıda da bahsedildiği gibi 5 adet köy yolumuz stabilize durumdadır. Bu köy yollarının stabilize bakımları ile beraber 2. derece olarak bulunan köy yollarında stabilize bakım çalışması ile yeni envantere alınan ham yollarda stabilize bakım çalışması yapılmaktadır. 278 köyümüzden 228 adedi ana ulaşım yolu sıcak asfalt kaplamadır.

MICIR ASFALT YAPIMI KALDIRILDI

İl Özel idaresi olarak ilimizde ne zamandan beri sıcak asfalt yapılmaya başlandı? Sıcak asfalt yapım işi sadece Düzce’de mi, tüm illerde de mi yapılıyor veya hala stabilize yol yapan iller var mı, bu konuda bilgi verebilir misiniz?

İlimizde, 2006 yılından itibaren sıcak asfalt uygulaması yapılmaktadır. 2013 yılında asfalt plent tesisinin kurulması ile birlikte bu iş daha da ivme kazanmış ve sathi kaplama (mıcır asfalt) yapım işi tamamen kaldırılmıştır.

İÇME SUYU OLMAYAN KÖYÜMÜZ YOK

Suyu olmayan köy var mı? Köylerde su kullanan vatandaşlardan su parası alıyor musunuz, her hanede su sayacı var mı? Su şebekesi bakım onarımını il özel idaresi mi, yoksa köy muhtarları kendi bütçelerinden mi yapıyor?

İçme suyu olmayan köyümüz bulunmamaktadır. Köylerimizin içme suyu şebeke, isale hatları ve depoları idaremiz tarafından hazırlanan projeler dahilinde yapılarak ilgili köy muhtarlıklarına teslim edilmektedir. Teslim edilen içme suyu hatlarının bakım onarım ve işletilmesi ilgili köy muhtarlıkları veya içme suyu birlikleri tarafından yapılmaktadır. Şebeke hatlarımızda su sayacı takma mecburiyeti olmasına rağmen, içme suyunu terfili (Elektrik gücü ile) olarak (sondaj) köylerimizde su ücreti muhtarlıklar tarafından toplanmaktadır. Ancak cazibeli olarak kullanılan köylerimizde ise inisiyatif muhtarlıklardadır.

                                  

S.No

İlçe

Köy Sayısı

Kolektör Bulunan Köy Sayısı

Sayaç Bulunan Köy Sayısı

1

Akçakoca

43

10

28

2

Cumayeri

21

  6

18

3

Çilimli

20

10

19

4

Gölyaka

21

  3

  7

5

Gümüşova

18

13

18

6

Kaynaşlı

20

12

16

7

Merkez

96

30

53 

8

Yığılca

39

  9

13

 

Toplam

278

93

172

 ARAZİNİN MÜSAİT OLDUĞU NOKTALARDA KOLLEKTÖR SİSTEMİ VAR

Her hanede su sayacı olması gerekmektedir ama bazı köylerde ve evlerde su sayacı yok. Önceki yıllarda köylere çekilen su şebeke hatlarında vatandaş su sayaçlarını evlerinin giriş kapılarında uygun yerlere takmışlardı. Zaman zaman gittiğim bazı köylerde yeni çekilen su şebeke hatlarında ise (DY. Mengencik, Yunusefendi köyleri vb. gibi) kolektör sisteminin yapılmış olduğunu gördüm.  Yani Kolektör, toplu sayaç ve vanaların hepsi bir arada dört tarafı betonla kapalı, üstü saç panelle kilitli olan yerlerde. Bu durumda hem su kaçaklarının önüne geçiliyor, hem kimin ne kadar su tükettiği belli oluyor, hem de su israfı önlenmiş oluyor. Bu sisteme halen 93 köy geçmiş durumda. Tüm köylerimizi bu sisteme dahil etme çalışmalarınız var mı?

Özel İdaremiz tarafından yapılan yeni şebeke hatlarında arazinin müsait olduğu durumlarda kolektör sistemi uygulanmaktadır. Fakat mevcut şebekeler yenilenmeden böyle bir çalışma yok. Yani mevcut şebeke yenilenmeden böyle bir çalışma yakın zamanda mümkün görünmüyor.

31 KÖYÜN KANALİZASYON HATTI BULUNUYOR

Köylerde kanalizasyon ve doğalgaz çalışmaları ne durumda?

Hizmet alanımızda bulunan köylerimizin eski hatlar da dahil olmak üzere ilimiz genelinde 31 adet köyümüzün kanalizasyon hattı bulunmaktadır.

Melen Barajı Havzası kapsamında İSKİ tarafından Akçakoca, Gölyaka, Çilimli, Cumayeri ve Kaynaşlı ilçelerimizde Atıksu Arıtma tesisleri yapımına başlanmış olup, bu tesislere toplam 80 km’lik kolektör hatları yapılacaktır.

İski tarafından yapılan projelendirmeler ilçe Belediyelerini de kapsayacak şekilde yapılmış olup, bu köylerimize ait projelendirme bulunmamaktadır.

Doğalgaz ile ilgili de köylerimize imar planı getirilmesi gerekiyor. Dergaz, imar planı olmayan hiçbir yere doğalgazı getirmiyor. O yüzden bizim en büyük çalışmamız şu an köylerimizde başladı. 5 köyümüzde imar çalışmalarımız var. İnşaallah imar çalışmalarımızı bitirdiğimizde, artık köylere doğalgaz veriliyor denildiğinde, doğalgazı götürebileceğimiz köylerimizi hazır hale getireceğiz. Alt yapıyı hazırlıyoruz. Onay aldığımızda her an doğalgazımız ve kanalizasyonumuz tamam olmuş olacak. Biz, 5 yıl içerisinde inşaallah kanalizasyonu bitireceğiz. İnşaallah Doğalgazı da tüm köylerimize getirmeye çalışacağız.

ARIZA DURUMUNDA YARDIMDA BULUNUYORUZ

Önceki yıllarda su arızası olduğunda patlayan su borusunu vatandaş gelip özel idareden alabiliyordu ve tamiratını yapıyordu, sistem yine aynı mı? Yoksa tamiratların tamamını özel idare mi yapıyor?

 

İçme suyu şebeke hatlarında oluşan arızalar ve gerekli olan ilave hatlarının yapımı 7478 sayılı Kanun’nun 9. ve 10. maddelerine dayanılarak, 09.10.2009 tarih ve 293 sayılı İl Genel Meclis Kararı ile;

a- Münferit olanlar Köy Muhtarlarına,

b-Grup olanlar, Köy İçme Suyu Birliklerine, ilgili köy muhtarlarına İl Özel İdaresinin belirleyeceği usul ve esasları belirleyen Yönerge ile devredilir. Devredilen içme suyu tesislerinin yapılış amacına uygun olarak işletilmesi, bakım, onarım ve korunmasından Köy Muhtarlığı veya Köy İçme Suyu Birlikleri yetkilendirilmiştir.

Buna rağmen İdaremiz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bütçe dahilinde bir ödenek aktarılmakta, geliri ve bütçesi olmayan köylerimizin gelen talepleri, teknik personelimizin incelemesi sonucunda, uygun bulunması durumunda, boru ve malzeme yardımları yapılmaktadır. Boruların gömülmesi konusunda iş makinesi yardımı da yapılmaktadır.

KARDÜZ YOLU İÇİN 4 MİLYON ÖDENEK GELDİ

Turizm alanları ile ilgili Özel idarenin yaptığı çalışmalar ne durumda? Mesela Kardüz yaylası turizm alanı ilan edilmişti. Bu konu ile alakalı herhangi bir çalışma yapılıyor mu? Kardüz yaylası yolunun yarısı asfalt yapılmıştı, kalan yarısının asfalt işi ne durumda? Samandere köyünden Abant’a yol yapım işi vardı bu çalışma ne durumda?

İlimiz Gölyaka ilçesi ile Kardüz yaylası arasında bulunan 24,9 km’lik turizm yolunda 2013 yılında başlatılan çalışmalar kapsamında; Turizm Bakanlığından 10.130.480,00 TL. ödenek talep edilmiş ve Bakanlıkça günümüze kadar toplam 4.050.000,00 TL. ödenek İdaremiz hesaplarına gönderilmiştir.

Gelen ödeneğin;

1.450,00 TL’si ile 1. kısım olarak 3,50 km. mesafede toprak tesviye işleri, 7,00 km. BSK asfalt kaplama ile km. 12+500 - km 24+500 arası halihazır harita yapım işi gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca Düzce İl Özel İdaresi ödeneği ile 3,00 km. BSK asfalt kaplama yapılmıştır.

942.191,67 TL’si ile 2. kısım olarak 4,00 km mesafede toprak tesviye işleri ve 24,9 km olan yolun tamamında ise sanat yapıları işleri gerçekleştirilmiştir.

880.575,00 TL’si ile 3. kısım olarak toprak tesviye işleri ve sanat yapıları yapım işi, 717.641,78 TL’si ile taş duvar yapım işleri gerçekleştirilmiştir.

Günümüz itibari ile söz konusu yolun yapımı için 59.591,55 TL. kullanılabilir ödenek bulunmaktadır.

Bahsi geçen yolun Karayolları standardında tamamlanabilmesi için, 6.080.480,02 TL. daha ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır. (Taş tahkimatları, istinat duvarları, köprüler ve yolun tamamının sıcak asfalt yapılması işi)

2013 yılı içerisinde; 26,5 km’lik Beyköy Beldesi, Samandere köyü, Sinekli yaylası, Abant gölü turizm yolu için 13.016.354,97 TL ödenek talep edilmiştir. Günümüze kadar toplamda 3.500.000,00 TL ödenek gelmiştir.

Gelen ödeneğin;

678.009,37 TL’si ile 9,00 km’lik kısımda toprak tesviye işleri (yol platformunun yeniden yapılması) işi,

182.720,65 TL’si ile yol üzerinde menfez yapılabilmesi için 2. Sınıf CTP boru alınması işi,

1.900.000,00 TL’si ile 16 km’lik yolda sıcak asfalt yapılması işi,

739.269,99 TL’si ile sıcak asfalt yapılan kısımda “V” kanalı yapılması işi gerçekleştirilmiştir. Proje için idaremiz hesaplarında kullanılabilir herhangi bir ödenek bulunmamaktadır.

Turizm yolunun Karayolları standardında yapılabilmesi için, 9.516.354,97 TL daha ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Sayın başkanım faydalı bir röportaj oldu. Halkımız tarafından çok fazla bilinmeyen özel idare ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiniz. Sizlere, birimlerinizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulan bir husus varsa onları da söylemek ister misiniz?

Teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile Düzce İl Özel idaresinin kamuoyuna tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, şahsım ve İl Özel idaresi adına teşekkürlerimi arz ederim. Bu vesile ile tüm halkımıza huzurlu, sağlıklı günler dilerim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR