Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:28] İŞTE BUCA’YA HAREKET SAATLERİ! -- [13:07] İzne Çıkıp Geri Dönmemişti -- [12:33] DİDER’den şiddete uğrayan kadınlara çağrı -- [12:24] "Afrika'da bizimle işbirliği yapmak istiyorlar" -- [12:17] İtfaiye Kısa Sürede Söndürdü -- [12:13] Soba Neredeyse Zehirliyordu -- [11:21] Eski İl Başkanı Annesini Kaybetti -- [10:45] OKUL KANTİNLERİNE SIKI TAKİP -- [10:37] Palamut ve Hamsi Çıkmayınca, Midyeye Yöneldiler -- [10:03] YILDIRIM’DAN OXİJEN’E ZİYARET --
Röportajlar
EN İYİ BEŞ İLDEN BİRİYİZ

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever bu hafta Düzce Üniversitesi- Kaynaşlı Meslek Yüksek okulu öğretim görevlisi ve aynı zamanda müdür yardımcısı olarak görev yapan Ali Kuru’nun misafiri oldu.

2.12.2019
6654 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
EN İYİ BEŞ İLDEN BİRİYİZ

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever bu hafta Düzce Üniversitesi- Kaynaşlı Meslek Yüksek okulu öğretim görevlisi ve aynı zamanda müdür yardımcısı olarak görev yapan Ali Kuru’nun misafiri oldu. Acil Durum ve Afet Yönetimi programı ile ilgili önemli bilgiler kaydeden Kuru, bölümü başarı ile bitirenlerin Acil Durum ve Afet Yönetimi teknikeri ünvanı aldığını söyledi. Türkiye Afet Müdahale planından da bahseden Kuru, Afet Müdahale konusunda Düzce’nin ilk 5 ilden 1’i olduğunu söyledi.

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever bu hafta Kaynaşlı Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi ve aynı zamanda müdür yardımcılığı görevini sürdüren Ali Kuru ile görüştü. Kaynaşlı Meslek Yüksek Okulu “Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı”na 2015 yılından bu yana öğrenci alındığını söyleyen Kuru, kamuda ve özel sektörde iş imkanlarının bulunduğunu belirtti. Kuru; “Öncelikle bu programı yazmak ve okumak isteyen öğrencilerimiz Afet alanında ilerlemek ve insan hayatına dokunabileceğine inanıyorsa “Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı’nı tercih etmelerini öneriyorum” dedi. Türkiye Afet Müdahale planından da söz eden Kuru; “Türkiye’de gerçekleşecek doğa olaylarının (deprem, çığ vb.) ve insan hayatını dolaylı veya dolaysız olarak etkiye alan unsurları ortadan kaldırmak, bir nebze de olsa bu olayların yaşanmasının önüne geçebilmek için kurulmuş Türkiye’ye özgü plandır. Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bu plan üzerinde çok durmakta, eğitim ve tatbikatlara çok önem vermektedir. Uygulamaya baktığımızda Türkiye’de bu planın aksaklıklar yaşanmaması noktasında ilk 5 ilden biri haline gelmiş durumdadır.” dedi.

“İNSAN HAYATINA DOKUNMAK İSTEYEN BU BÖLÜMÜ TERCİH EDEBİLİR”

Sayın hocam kendinizi tanıtır mısınız?

1990 Düzce Doğumluyum. Evli ve bir kız babası adayıyım. İlköğretim ve Lise eğitimimi Kaynaşlı’da tamamladım. 12 Kasım 1999’da Düzce için kara gün olarak tabir ettiğimiz depremi Kaynaşlı’da ailem ile birlikte yaşadım. Bu afet hayatımda dönüm noktası oldu. Bu sayede Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi “Sağlık Yüksekokulu Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümünü” okumamda motivasyon kaynağım oldu.

Acil Yardım ve Afet Yönetim Lisans mezunu olarak neler yaptığınızdan bahseder misiniz?

2013 yılında mezun olduktan sonra Bayburt AFAD’a atandım ve 4 yıl süre ile orada görev yaptım. 2017 yılında Düzce AFAD’a tayin oldum ve 1 yıl süre memleketimde görev yaptım. 2018 yılında Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans programının Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksekokulunda açılması akabinde Öğretim Görevlisi olarak göreve başladım. Şu anda Müdür Yardımcılığı görevimin yanında Bölüm Başkanlığı da yapmaktayım.

Sayın Hocam okulunuzun bu programı için üniversite sınavına giren öğrenciler tercih kılavuz kitapçığında hangi bölümü tercih etmeli. Sınav kitapçığında bölümünüzün veya programınızın tam adı nedir?

Öncelikle bu programı yazmak ve okumak isteyen öğrencilerimiz Afet alanında ilerlemek ve insan hayatına dokunabileceğine inanıyorsa “Acil Durum ve Afet Yönetimi Programını” tercih etmelerini öneriyorum. Bölümümüzü tercih edecek öğrenci adaylarımız Temel Yeterlilik Testi (TYT) alanından “Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programını” seçmeleri gerekmektedir..

“İLK DEFA BU YIL ÖĞRENCİ ALINDI”

  Acil Durum ve Afet Yönetim bölümünün Türkiye’de açılış tarihçesi nedir? Kaynaşlı Meslek Yüksek okulundaki açılış tarihi nedir?  

Önlisans olarak “Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı” Türkiye’de 2015 yılından itibaren öğrenci almaya başlamıştır. Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu ise ilk defa bu sene öğrenci alarak öğretime başlamıştır.

“BU YIL 53 ÖĞRENCİ KAYIT YAPTIRDI”

Yeni açılmış olan bu bölüme 2019-2200 öğretim yılı için kaç öğrenci kayıt oldu? Bölümünüze kayıt olan öğrenciler bu civardan mı, yoksa Türkiye’nin değişik illerinden de var mı?

2019-2020 öğretim yılında programımıza 53 kontenjan verilmiş ve tamamı dolarak 53 öğrencimiz kayıt yaptırmıştır. Öğrencilerin çoğunluğu il dışından tercih yaparak ilimize gelmişlerdir. 

“ÖZEL VE KAMU’DA İŞ İMKANI” 

Bölümünüzden mezun olacak olan öğrencilerin Kaynaşlı’da, Düzce’de veya Türkiye’de çalışabileceği alanlar hangileridir?

“Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programını” başarıyla tamamlayan mezunlar; “Acil Durum ve Afet Yönetimi” konusunda günümüz bilim ve teknolojik altyapısını kullanabilecek yeterlilikte bilgi ve becerilere sahip olabilecektir.

Programı başarıyla bitirerek “Acil Durum ve Afet Yönetimi Teknikeri” ünvanı alan öğrenciler, kamu sektöründeki “Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlükleri, Arama ve Kurtarma (AKUT) Birlik Müdürlüğü” başta olmak üzere, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yerel Yönetimler” gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde ve Kızılay gibi sivil toplum örgütlerinde çalışma olanağına sahip olabilirler.

Ülkemizde yaşanılan afet ve acil durum olayları karşısında, bilim ve teknolojideki ilerlemelere paralel olarak problemin çözümüne yönelik yeni yaklaşımların ortaya konulması zaruri hale gelmiştir. Bu konuda faaliyet gösteren İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı başta olmak üzere ortaya konulacak bu yeni yaklaşımların hayata geçirilmesi sürecinde ilgili kurum ve kuruluşların etkin rol aldığı izlenmektedir. Ayrıca, ilgili standartların oluşturulması, veri yönetim merkezleri ve bilgi sistemlerinin kurulması, Mevzuat’ların hazırlanması, yeni yaklaşımların toplum tarafından farkındalıklarının arttırılmasına yönelik ihtiyaçların her geçen gün artarak devam ettiği gözlenmektedir. Bu bakımdan bu alanlarda yapılacak çalışmalarda görev almak üzere acil durum ve afet yönetimi teknikerliğini eklemek mümkündür.

ACİL DURUMLARIN TÜM SAFHALARININ EĞİTİMİ VERİLİYOR

Bölümünüzden mezun olacak olan öğrenciler ne tür konularda eğitim alıyorlar?

1.Yarıyılda; “Acil Durum ve Afet Yönetimi I,” “Yerel Yönetimler,” “Sosyolojiye Giriş ve Kurtarma Araçları” alan derslerini almaktadırlar.

2.Yarıyılda; “Afet Lojistiği,” “Afet Sosyolojisi, Afet ve Acil Durum Mevzuatı,” “İş Sağlığı ve Güvenliği” ve “Acil Durum ve Afet Yönetimi II” alan derslerini almaktadırlar.

3.Yarıyılda; “Afet Senaryo Hazırlama Teknikleri ve Tatbikatlar,” “Afetlerde Haberleşme,” “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ve “Psikolojiye Giriş” alan derslerini almaktadırlar.

4. Yarıyılda “Afet Psikolojisi,” “Ekip Çalışması ve Liderlik,” “İlk Yardım,” “Personel Yönetimi ve Araştırma Yöntem ve Teknikleri” alan derslerini almaktadırlar.

Bu derslere ek olarak seçmeli havuzundan “Afet Ekonomisi” ve “Sigortacılık”, “Afetlerde Salgın Hastalıklar”, “Coğrafi Bilgi Sistemleri,” “Dosyalama ve Arşivleme, Harita Bilgisi, Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer bilgisi (KBRN), Kişiler Arası Şiddet ve Yönetimi, Olay Yeri Yönetimi ve Planlaması” vb gibi dersleri alabilmektedirler.

Yani bakıldığında afetlerin ve acil durumların tüm safhalarında görülebilecek tehlike ve risk, hazırlık, müdahale ve iyileştirme konularında tüm eğitimleri almaktadırlar.

Düzce Üniversitesi-Kaynaşlı MYO’lunun açık adresi, iletişim numaraları ve bölümünüzün iletişim numarası nedir?

D-100 karayolu üzeri, Belediye İş Merkezi, Kat 1, Kaynaşlı-Düzce 81900. Tel No: 0 380 544 28 11’dir.

DÜZCE İLK 5 İLDEN BİRİ

Bildiğim kadarı ile “Türkiye’de Afet Müdahele Planı (TAMP)” var. Nedir bu Afet müdahele planı? Bu planın uygulandığı iller arasında ilimizin yeri ve önemi nedir?

TAMP açıklamasından anlaşılacağı üzere Türkiye Afet Müdahale Planıdır. Türkiye’de gerçekleşecek doğa olaylarının (deprem, çığ vb.) ve insan hayatını dolaylı veya dolaysız olarak etkiye alan unsurları ortadan kaldırmak, bir nebze de olsa bu olayların yaşanmasının önüne geçebilmek için kurulmuş Türkiye ye özgü plandır.

Her türlü afet ve acil durum için hızlı, etkili ve kapsamlı bir müdahale organizasyonu oluşturan Türkiye Afet Müdahale Planıyla;

*Daha kısa zamanda, daha geniş alanda, daha çok hayat kurtarılacak...

*Kaynakların etkin kullanımı ile müdahale çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek…

*Ekonomik ve sosyal kayıplar en aza indirilecek...

*Kesintiye uğrayan yaşam faaliyetleri en kısa sürede normale dönecek...

Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bu plan üzerinde çok durmakta, eğitim ve tatbikatlara çok önem vermektedir. Uygulamaya baktığımızda Türkiye’de bu planın aksaklıklar yaşanmaması noktasında ilk 5 ilden biri haline gelmiş durumdadır. Diğer kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte harika bir yönetim anlayışı sağlamaktadır. Bu planın en iyi şekilde uygulanmasında ve koordinasyonunda Düzce AFAD İl Müdürü Ali KARTAL’ın ve çalışanlarının payı çok büyüktür.

KURUMLARLA UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ

Bildiğim kadarı ile “Türkiye’de Afet Müdahele Planı (TAMP)” var. Nedir bu Afet müdahele planı? Bu planın uygulandığı iller arasında ilimizin yeri ve önemi nedir?

TAMP açıklamasından anlaşılacağı üzere Türkiye Afet Müdahale Planıdır. Türkiye’de gerçekleşecek doğa olaylarının (deprem, çığ vb.) ve insan hayatını dolaylı veya dolaysız olarak etkiye alan unsurları ortadan kaldırmak, bir nebze de olsa bu olayların yaşanmasının önüne geçebilmek için kurulmuş Türkiye ye özgü plandır.

Her türlü afet ve acil durum için hızlı, etkili ve kapsamlı bir müdahale organizasyonu oluşturan Türkiye Afet Müdahale Planıyla;

*Daha kısa zamanda, daha geniş alanda, daha çok hayat kurtarılacak...

*Kaynakların etkin kullanımı ile müdahale çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek…

*Ekonomik ve sosyal kayıplar en aza indirilecek...

*Kesintiye uğrayan yaşam faaliyetleri en kısa sürede normale dönecek...

Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bu plan üzerinde çok durmakta, eğitim ve tatbikatlara çok önem vermektedir. Uygulamaya baktığımızda Türkiye’de bu planın aksaklıklar yaşanmaması noktasında ilk 5 ilden biri haline gelmiş durumdadır. Diğer kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte harika bir yönetim anlayışı sağlamaktadır. Bu planın en iyi şekilde uygulanmasında ve koordinasyonunda Düzce AFAD İl Müdürü Ali KARTAL’ın ve çalışanlarının payı çok büyüktür.

KOORDİNASYONU AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIYOR

Düzce Afet müdahale planında 26 hizmet grubu var dediniz. Nedir bunlar bu konuyu biraz açar mısınız? Afet müdahale planı sadece AFAD müdürlüğüne ait bir plan mıdır? Bu konuda açıklayıcı bilgi verir misiniz?

Haberleşme Hizmet Grubu, Yangın Hizmet Grubu, Arama ve Kurtarma Hizmet Grubu, Tahliye ve Yerleştirme Planlama Hizmet Grubu, Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) Hizmet Grubu, Ulaşım Altyapı Hizmet Grubu, Güvenlik ve Trafik Hizmet Grubu, Nakliye Hizmet Grubu, Enerji Hizmet Grubu, Sağlık Hizmet Grubu, Hasar Tespit Hizmet Grubu, Altyapı Hizmet Grubu, Beslenme Hizmet Grubu, Enkaz Kaldırma Hizmet Grubu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Hizmet Grubu, Barınma Hizmet Grubu, Defin Hizmet Grubu, Psikososyal Destek Hizmet Grubu, Hizmet Grupları Lojistiği Hizmet Grubu, Teknik Destek ve İkmal Hizmet Grubu, Kaynak Yönetimi Hizmet Grubu, Ayni Bağış Depo Yönetimi ve Dağıtımı Hizmet Grubu, Bilgi Yönetimi Değerlendirme ve İzleme Hizmet Grubu, Satınalma ve Kiralama Hizmet Grubu, Muhasebe Bütçe ve Mali Raporlama Hizmet Grubu ve Zarar Tespit Hizmet Grubu olmak üzere yerelde 26 hizmet grubu bulunmaktadır.

Bu hizmet gruplarından 8 tanesini Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü hazırlamakta ve uygulamaktadır. Kalan 18 hizmet grubunu ise diğer kamu kurum ve kuruluşları yürütmektedir. AFAD İl Müdürlüğü aynı zamanda koordinasyonun sağlanmasından sorumludur.

SAHA DENEYİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Bildiğim kadarı ile okulunuzdaki derslerde uygulamalı veya tatbiki dersler de var. Öğrencileriniz bu konuda hangi kurumlardan istifade edebilecek? Bu konuda aldığınız tedbirler nedir?

Bakıldığında afet ve acil durumlar teorik olarak öğrenilebilecek bir alan değildir. Öğrencilerin saha deneyimi edinmesi gerekmektedir. Bu nedenle AFAD, Gönüllü sağlıkçılardan oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ve İtfaiye teşkilatları ile yapılan protokoller çerçevesinde saha çalışmalarında destek almaktayız.

Okulunuzda 2 yıllık eğitim alan ve mezun olan öğrencileriniz isterlerse DGS sınavına girerek lisans eğitimi alabilme imkanları var mı? Varsa hangi bölümlere geçiş yapabiliyorlar?

Elbette DGS sınavına girerek geçiş yapılabilecek Lisans programları var. Bu programlar; “Acil Yardım ve Afet Yönetimi”, “Hemşirelik”, “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri”, “Sağlık Yönetimi”, “Sosyal Hizmet,” olmak üzere 5 lisans programına geçiş yapılabilmektedirler. Geçiş yapılabilen bu bölümler gelecek vadeden alanlardır.

BU BÖLÜM 10 ÜNİVERSİTEDE BULUNUYOR

Gerek okulunuzdaki ön lisans eğitim programı olan Acil Durum ve Afet Yönetim, gerekse aynı bölümün lisans bölümünün Türkiye’deki tarihçesi nedir? Bu bölümler kaç üniversitede var?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi lisans programı 2005 yılında ilk olarak Çanakkale’de kurulmuş ve şu anda 10 Üniversitede bulunmaktadır.

“Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programı” ise 2015 yılında eğitime başlamış ve şu anda 16 üniversitede eğitim vermektedir. Bu programların 12 tanesi devlet, 4 tanesi ise vakıf üniversitelerindedir.

AFETLERE HEP BİRLİKTE HAZIRLANALIM 

Sayın hocam faydalı bir röportaj oldu. “Düzce Üniversitesi-Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programı” hakkında birçok kişinin duymadığı, bilmediği, doğrusunu söylemek gerekirse benim de ilk defa bilgi sahibi olduğum konular hakkında herkesin de anlayabileceği şekilde ayrıntılı bilgiler verdiniz. Üniversitede başarınızı artırmaya yönelik çalışan, sizlere yardımcı olan tüm çalışma arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz ve Düzce halkına vermek istediğiniz mesaj var mı?

Öncelikle bu güzel görüşme için çok teşekkür ederim. Umarım faydalı bir röportaj olmuştur. Devletimizin bize yüklemiş olduğu görev gereği üniversite olarak öncelikli işimiz bu konuda işimizi daha iyi yapmaktır. Bu vesile ile bu röportaja müsaade ederek gerçekleşmesini sağlayan, üniversitemizin ve okulumuzun gelişimine olan katkıları nedeniyle Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Nigar Demircan Çakar’a, Kaynaşlı Meslek Yüksek okul müdürümüz Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Bayraktar’a, çalışmalarımızın kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, üniversitemiz, okulumuz ve tüm çalışma arkadaşlarımız adına teşekkürlerimi arz ederim.  İlimizin,  Kaynaşlı gibi güzel bir ilçesinde çok daha faydalı hizmetler yapmaya, siz değerli basın mensuplarının da katkılarıyla geliştirmeye ve duyurmaya çalışacağız inşaallah.

Düzce ilinin afet geçmişine baktığımızda 12 Kasım 1999’da büyük bir deprem meydana geldi ve gerekli dersleri almadığımız bu güne baktığımızda ortaya çıkmaktadır. Afetlere hep beraber hazırlanalım ve tedbirlerimizi alalım. Şunu bilmeliyiz ki; Bizlere afetler değil, hazırlıksız olmamız zarar vermektedir. Afetsiz günler dileğiyle saygılarımı sunarım. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
6654 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

1000 YIL DAYANIKLI OLAN KAĞIT ÜRETECEKLER