Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:06] Ekonomik destek istedi -- [10:01] Sezon öncesi stress attı -- [09:57] Millet Bahçesi mi, Okul mu? -- [09:48] VALİLİK AÇIKLADI -- [18:14] İLACI YAZILMAYINCA İNTİHARA KALKIŞTI -- [17:48] Enerji hammadde fabrikası olacak -- [17:43] Düzenli aralıklarla duraklar temizleniyor -- [17:28] Fabrikada 200 kişi çalışıyor -- [17:24] Mecliste kat adedi tartışması -- [10:06] Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Yola Çıkıyor --
Röportajlar
HEDEFİMİZ YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever bu hafta Düzce İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı, “Sağlıklı Yaşam Merkezi sorumlusu Düzce Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Ökkeş Kepek”in misafiri oldu. Uz. Dr. Ökkeş Kepek, Yazarımız Atasever’e “Amacımız yaşam kalitesini yükseltmek” diyerek Halk Sağlığı Hizmetleri ile ilgili detaylı bilgiler aktardı.

23.12.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
HEDEFİMİZ YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK

Gazetemiz köşe yazarı İlhami Atasever Düzce İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Yaşam Merkezi Sorumlusu Düzce Halk Sağlığı Başkanı Uz. Dr. Ökkeş Kepek ile biraraya geldi. Atasever, Uz. Dr. Ökkeş Kepek’ten “Halk Sağlığı Başkanlığı” hakkında detaylı bilgiler aldı. Uz. Dr. Kepek Verem Savaş birimi, Sağlıklı Hayat Merkezi, Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi-Kanser Erken Teşhis ve eğitim Merkezi (KETEM), Halk Sağlığı Labaratuvarı, Toplum Sağlığı Birimi hakkında merak edilenleri açıkladı. Verem Savaş biriminin Düzce’de 68 yıl önce kurulduğunu hatırlatan Uz. Dr. Ökkeş Kepek tedavinin 6 ile 24 ay arasında değiştiğini, şuanda Düzce’de 69 kişinin verem tedavisinin sürdüğünü söyledi. Uz Dr. Kepek kendilerine bağlı  3 diyetisyenin görev yaptığını son bir yılda 1 diyetisyene Bin 200 kişinin başvurduğunu söyledi.  

BİRİMLER 4 AYRI BLOKTA HİZMET VERİYOR

Kendinizi tanıtır mısınız?

1973 yılı Kahramanmaraş doğumluyum. Tıp Fakültesini Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, “Anesteziyoloji ve Reanimasyon” Uzmanlık eğitimimi Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Mecburi hizmetimi Hakkari Devlet Hastanesinde yaptım. 2014 yılında tekrar Düzce’ye döndüm ve Atatürk Devlet Hastanesinde çalıştım. Burada başhekim yardımcılığı görevinde bulundum. Aralık 2017 tarihinden beri de Düzce İl sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı olarak görev yapmaktayım.

Sayın Başkanım! Halen Düzce Atatürk Devlet hastanesi ile Acil girişi arasında yeni yapılan ve hizmete giren binalar bulunmaktadır. A,B,C.D bloklardan oluşan bu binalarda ne tür hizmetler verilmektedir ve bu birimler hangi birime bağlıdır.

A Blokta; “Verem Savaş Birimi”, B Blokta; “Sağlıklı Hayat Merkezi”, C Blokta; “Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi-Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)”, D Blokta; “Halk Sağlığı Laboratuvarı-Toplum Sağlığı Birimi” bulunmaktadır. Ayrıca “Merkez 6 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu” bağımsız bir binada hizmet vermektedir. Yukarıda adı geçen birimlerden “Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu” hariç diğer birimler “Halk Sağlığı Başkanlığına” bağlıdır.

 

VEREM SAVAŞ BİRİMİ 68 YIL ÖNCE KURULDU

Düzce Verem Savaş Birimi hangi tarihten beri ve hangi binalarda hizmet verdi. Halen hizmet verdiği binaya hangi tarihte taşındı. Düzce’de verem hastanesi olarak bilinen Üskübü Göğüs hastalıkları hastanesi vardı. O hastane ne oldu, kapatıldı mı?

Düzce Verem Savaş Derneği 18 Temmuz 1951’de kurulmuştur. Verem Savaş Dispanseri İlk olarak Azmimilli Mahallesi, Gazhane Caddesinde, daha sonra Aziziye Mah. Okul Sokaktaki Düzce Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası, eski SSK hastanesi arkası. Halen ise Aziziye Mahallesi, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi ile Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Acil girişi arasında bulunan yeni binasına taşınmış ve 05.01.2019 tarihinden itibaren hizmet vermektedir.

1951 yılında Düzce’de en önemli sağlık sorunu sıtma ve verem hastalıklarıydı. Düzce Verem Savaş Derneği tarafından inşa ettirilerek Sağlık Bakanlığı'na verilen Verem Hastanesi inşaatı 1956 yılında bitirildi. Verem Savaş Derneği’nin ve Doktor Kemal Demir’in de çabaları sonucunda Üskübü Göğüs hastalıkları hastanesi 09 Aralık 1956 tarihinde saat 14.00’de Sıhhat vekili (Sağlık Bakanı) Dr. Nafiz Körez tarafından açıldı.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 1996 yılından itibaren Konuralp’te, eskiden Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak yapılmış olan binada hizmet vermeye başladı. Verem hastalıklarında son yıllarda büyük düşüş oldu. Dolayısıyla da Üskübü Göğüs hastalıkları hastanesi kapatılarak Düzce Üniversitesine tahsisi yapılmış bu nedenle 01.09.1995 tarihinde Düzce Devlet Hastanesine devri yapılmıştır.

VEREM TEDAVİSİ SÜRESİ 6-24 AY

Verem Savaş Birimi, Aile Sağlığı Merkezine giden hastalardan durumu şüpheli olanların gittiği bir birim midir, yoksa kendisinden şüphesi olan vatandaşların da doğrudan gidebileceği bir birim midir? Verem Savaş birimi tanı konulan bir birim midir? Tanı konulduktan sonra aynı zamanda bir tedavi merkezi midir?

Verem Savaş Birimimiz tüberküloz (verem) hastalığı yönünden Aile Hekimlerimizin şüphe duyduğu hastaların tanılarının konulması, tedavi ve takiplerinin yapılması; aynı zamanda hastanelerden tüberküloz (verem) tanısı alan hastaların tedavi ve takiplerinin yapılması için hizmet veren bir birimimizdir.

Verem Savaş birimlerinde tedavi süreci ne kadardır ve hastaların tedavisi mümkün müdür? Hastalar evde mi dinlenmektedirler. Hastaların kontrolü için hastanın evine mi gidiyorsunuz yoksa hastalar biriminize mi geliyorlar. Bu hastalar bu birime tedavileri süresi içinde ücret ödüyorlar mı? 

Tedavi süreci 6-24 ay arasında değişmektedir ve tedavileri kesindir. İlaçlar “Verem Savaş Birimimizce” verilmektedir. Hastaların evde olmaları istenmektedir. Hastalar ilk 21 gün maske takmak zorundadır. 21 gün sonra hastalığın bulaşıcılığı ortadan kalkmaktadır. Hastalar, hem “Verem Savaş Birimimizce” hem de Aile Hekimliklerince takip ve tedavi edilmektedirler. Hastalar kontrol için birimimize gelmek durumundadırlar. Hastalardan herhangi bir ücret alınmamaktadır.

KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ VE AİLE HEKİMLERİNİN İDARE İŞLEMLERİ YAPILIYOR

Toplum Sağlığı Merkezi ne demek? Şehir Merkezindeki Toplum Sağlığı Merkezi, yeni binasında hangi tarihten itibaren hizmet vermeye başladı?

Düzce “Toplum Sağlığı Merkezi”, birinci basamak ve koruyucu sağlık hizmetlerinin koordinasyonunun, Aile Hekimlerinin idari işlemlerinin yapıldığı bir üst kurumdur. “Merkez Toplum Sağlığı Merkezi” halen Aziziye Mahallesi, Şehit Ramazan Gel Caddesi, No:7 adresinde bulunan “Sağlıklı Hayat Merkezi” binasında 14.02.2019 tarihinden itibaren hizmet vermeye devam etmektedir.

Düzce “Verem Savaş Birimi”, “Sağlıklı Hayat Merkezi”, “Halk Sağlığı Laboratuvarı” “Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi-Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)”in bulunduğu yerin açık adresi ve iletişim numaraları nedir?

Yeni adres:  Aziziye Mahallesi, Şehit Ramazan Gel Caddesi, No:7, Düzce’de (15 Temmuz şehitler Anadolu Lisesi ile Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Acil girişi arasında.) hizmet vermektedir.

Verem Savaş Birimi” Tel: (0 380)5143200, ”Sağlıklı Hayat Merkezi” Tel: (0 380)5247720, ”Halk Sağlığı Laboratuvarı” Tel: (0 380)5247721, ”Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi” Tel: (0 380)514 4702,  “Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)” Tel: No: (0 380)5247720’dir.

69 KİŞİNİN VEREM TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Evlilik öncesi gençler size rapor için gelmek zorunda mıdır? Verem mikrobu insanlara nasıl bulaşır? “Verem Savaş Biriminin” halen kaç hastası bulunmaktadır?

Evet evlilik öncesi evlenecek gençler “Verem Savaş Birimine” gelmek zorundalar. Verem mikrobu; hergün soluduğumuz havadan, hayvanlardan, çevre kirliliğinden, vücut direncinin düşüklüğü vb. sebeplerden bulaşabilir. 2018’den kalan 15-20 kişi ile birlikte 2019’daki eklenen hastalarla tedavi süreci devam eden toplam hasta sayısı 69’dur. 

 “Verem Savaş Biriminde” kaç kişi hizmet vermektedir?

Verem Savaş biriminde İl koordinatörü ve verem savaş birim hekimi 1, hemşire 3, sağlık memuru 1, radyoloji teknikeri 2, hizmetli 1 kişi olmak üzere -8- kişi ile hizmet verilmektedir.

SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ ÇOK AMAÇLI BİR YAPIDIR

 “Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM)” denilince ne anlamalıyız? Bu başlığı açar mısınız? Hitap ettiğiniz kesim ve hasta grubunuz kimlerdir?

Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM); sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılardır.

Kalıcı konutlarda da “Sağlıklı Hayat Merkezi” var mı?

Kalıcı konutlarda SHM hizmeti verilmektedir. Ayrıca Düzce Atatürk Devlet Hastanesinin, “Sağlıklı Hayat Merkezi”nin bulunduğu binanın semt polikliniğinde Dahiliye ve Çocuk Poliklinikleri her gün, diğer branşlarda ise haftanın belirli günleri poliklinik hizmeti verilmektedir. Tüm tahliller yapılmaktadır, ilerleyen günlerde röntgen cihazı da hizmete geçecektir.

Kalıcı Konutlardaki Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) ve semt polikliniğinin adresi neresidir?

Kalıcı konutlardaki SHM ve semt polikliniği adresi; Çamlıevler Mahallesi, 1. Düzce Bulvarı, No:16 dır. Tel: 0 380 5232292’dir.

İlimizde kaç adet “Sağlıklı Hayat Merkezi” bulunmaktadır? 

İlimizde bir adet Merkezde, bir adet de Kalıcı Konutlarda SHM bulunmaktadır. Sağlıklı Hayat Merkezleri, Merkez Toplum Sağlığı Merkezine bağlı ek hizmet birimleri olarak faaliyet göstermektedir.

YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ

“Hastalığa değil, sağlığa yatırım yapmak” ne demek?

Sağlıklı Hayat Merkezleriyle; ülke genelinde aile hekimliği hizmetlerini desteklemeyi ve güçlendirmeyi (sağlık danışmanlığı, röntgen, laboratuvar gibi), birinci basamakta hekimlik dışı sağlık hizmetlerine (diyetisyenlik hizmetleri, psiko-sosyal destek hizmetleri, fizyoterapi, çocuk gelişimine yönelik hizmetleri gibi) erişimi kolaylaştırarak hastaneye yığılmanın önüne geçmeyi, sigara ve benzeri zararlı maddelerin yol açtığı sağlık riskleri ve tehditleri ile mücadele etmeyi; hâlihazırda sağlık beslenme ve hareketli yaşam programı çerçevesinde yürütülen hatalı beslenme alışkanlıkları ve obezite ile mücadele etmeyi; toplumun yaşam kalitesini yükseltecek alışkanlıkları kazandırmayı amaçlamaktadır.

Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde ne tür hizmetler verilmektedir?

Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde; Beslenme danışmanlığı, psiko-sosyal danışmanlık, hareketli yaşam ve fiziksel aktivite danışmanlığı, çocuk ve ergen sağlığı danışmanlığı,  koruyucu ağız ve diş sağlığı, kadın ve üreme sağlığı, kanser erken teşhis ve tarama,  sigara bırakma danışmanlığı, enfeksiyon hastalıklarının kontrolü, bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetimi ve ihtiyaçlara göre Bakanlığımız tarafından belirlenecek diğer hizmetler bütüncül bir anlayışla, ilgili mevzuatlar doğrultusunda sunulmaktadır.

1 YILDA  BİN 200 BAŞVURU

Beslenme danışmanlığı biriminde kaç adet diyetisyen bulunmaktadır? Diyetisyenler hastaların yaş, cinsiyet ve özel diyet gerektiren durumlarda mı müdahelede bulunuyorlar? Son bir yılda diyetisyenlere müracaat sayısı ortalama kaç kişidir?

Beslenme danışmanlığı biriminde Merkez SHM’de 2, Kalıcı Konutlar SHM’de de 1 diyetisyenimiz görev yapmaktadır.

Diyetisyenlerimiz; Sağlıklı bireyler ve hastalar için yaş, cinsiyet ve özel diyet gerektiren durumlara göre (obezite, kronik hastalık gebeler, çocuklar, adolesanlar (ergenler), yaşlılar vb.) klinik rehberlerden de yararlanarak beslenme programları hazırlanıp danışmanlık, tedavi (tahlillerle değerlendirilmesi) ve izleme değerlendirmeleri yapmaktadırlar. Son bir yılda, 1 diyetisyen için ortalama 1200 kişi müracaat etmiştir.

SAĞLIKLI BESLENME EĞİTİMLERİ VERİLİYOR

SHM’lere hasta olduğu şüphesi olan vatandaşlar mı gidiyor, yoksa Aile Hekimlerine giden hastalar içinden doktor tavsiyesi olanlar mı gidiyor?

Antropometrik (insan vücunun boyutları) ölçümlerle başvuranların kilo durumları değerlendirmeleri ve Aile hekimi/hekim tarafından yönlendirilen kronik hastalığı olan bireylere bireysel danışmanlık, ya da grup eğitimi yöntemleriyle sağlıklı beslenme eğitimi verilmektedir. Şahsi başvurular da kabul edilmektedir.

SHM’lerde fizyoterapist bulunuyor mu? SHM’lerde görev yapan fizyoterapistler hastalara nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorlar?

Hareketli yaşam ve fiziksel aktivite danışmanlığı biriminde Merkez SHM’de ve Kalıcı Konutlar SHM’de 1’er fizyoterapistimiz görev yapmaktadır.

Sağlıklı bireylerin fiziksel aktivitelerini düzenleme ve hareket kabiliyetlerini artırmak, statik ve çalışma postür (duruş) bozukluklarının oluşmasını önlemek için bireye özel fiziksel aktivite ve egzersiz programlarını planlamakta ve aile hekimlerince yönlendirilen ya da doğrudan başvuran kilo fazlası olan bireylerin fiziksel hareket danışmanlığını yapmaktadırlar.

SHM’lerde sosyal hizmet uzmanı veya psikologlarınız var mı?

Psikososyal danışmanlık biriminde Merkez SHM’de ve Kalıcı Konutlar SHM’de birer sosyal hizmet uzmanı ve birer psikolog görev yapmaktadırlar. Bu arkadaşlarımız bireyin ruhsal ve/veya fiziksel sağlık sorunları, evlilik veya çift ilişkisi, aile ve çocuklarla iletişim, iş veya okul yaşamı, özel yaşamı gibi konularda yaşanan psikolojik ve sosyoekonomik sorunların çözümü amacıyla danışmanlık hizmeti vermektedirler.

GELİŞİMSEL TAKIP VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİYOR

Çocuk ve Ergen Sağlığı danışmanlığı konusunda ne tür hizmetleriniz var?

Çocuk ve Ergen Sağlığı danışmanlığı biriminde Merkez SHM’de ve Kalıcı Konutlar SHM’de birer çocuk gelişimi uzmanımız görev yapmaktadır. 0-18 yaş arası bireylere yönelik gelişimsel değerlendirmeler yaparak destek, takip ve yönlendirme hizmeti verilmektedir. Gelişimsel risk altında olan veya özel gereksinimi olan çocuklar ve ailelerine yönelik olarak gelişimsel takip ve danışmanlık hizmeti ve gebe sınıflarımızda gebelik süreci, bebeğin doğum sonrası ihtiyaçları, beklenen gelişimsel beceriler, etkili iletişim, gelişim düzeyine uygun oyun-oyuncaklar, kitap önerileri vb. konularda eğitim vermektedirler.

TÜTÜN BAĞIMLILIĞI OLANLAR BAŞVURABİLİR

Sigara tiryakilerinden sigarayı bırakmak istiyorum diyenlere bir hizmetiniz var mı?  Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi ne kadar bir süre içinde sigarayı bırakabiliyor.

Sigara Bıraktırma Polikliniği biriminde Merkez SHM’de bir sertifikalı hekimimiz görev yapmaktadır. Bu arkadaşlarımız; tütün bağımlılığı olan kişilere bilgi, eğitim danışmanlık hizmeti verip, bilimsel geçerliliği olan tedavi protokollerine göre hastalara tedavi uygulamaktadır.

Sigara içen bir kişi, hekimin uyguladığı tedavi protokolüne tam uyum sağlar ve bireyin kendisi de tam bir kararlılık gösterirse bir iki ay içerisinde sigarayı bırakabilir. Sigarayı bırakma süresi ortalama 3-6 ay arasıdır.

ANASINIFINDAN 4. SINIFA KADAR DİŞ KONTROLÜ

 “Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı” konusunda ne tür çalışmanız var?

 “Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı” biriminde Merkez SHM’de ve Kalıcı Konutlar SHM’de toplamda 3 diş hekimimiz görev yapmaktadır. Bu hekim arkadaşlarımız; 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerinden başlanarak, her yıl sisteme dahil olan öğrencilere, ilkokul 4. sınıfın sonuna kadar yılda iki kez florürlü vernik (Çürüğün önlenmesini engellemek) uygulaması yapmaktadırlar. 

SHM’lerde, üreme sağlığı, aile planlaması, evlilik öncesi danışmanlık konularında hizmetiniz var mı?

Üreme sağlığı biriminde Merkez SHM’de ve Kalıcı Konutlar SHM’de görevli hekim ve yardımcı sağlık personeli tarafından ağırlıklı olarak kadınlar olmak üzere başvuran bireylere üreme sağlığı danışmanlığı, aile planlaması danışmanlığı ve evlilik öncesi danışmanlığı hizmetleri düzenli olarak verilmektedir. Birimimizde gebe bilgilendirme sınıfları eğitimleri düzenlenmektedir. Bu eğitimlere psikolog, çocuk gelişimci, fizyoterapist ve diyetisyenlerimiz de eğitimci olarak katılmaktadırlar. 

AİLE HEKİMLEĞİ BİRİMİ İLE KOORDİNELİ ÇALIŞILIYOR

Verdiğiniz tüm hizmetleri Aile Sağlığı Merkezleri ile koordineli olarak mı veriyorsunuz? 

Evet. Sağlık Bakanlığımızın da Sağlıklı Hayat Merkez’lerini hayata geçirirken hedeflenmiş olduğu bireyi tam bir iyilik hali olarak tanımlanan biyo-psiko-sosyal yönden sağlıklı hale getirmek için birinci basamakta koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri veren aile hekimliği birimlerimizle koordineli olarak çalışmaktayız.

Yaptığınız bu çalışmalar sadece merkez ilçe için mi geçerli, tüm ilçe vatandaşları da bu hizmetlerden yararlanabiliyor mu?

Sağlıklı Hayat Merkezlerimizdeki hizmetlerimizden ilimizdeki tüm vatandaşlarımız istifade etmektedir. Hizmet anlamında kapımız tüm vatandaşlara açıktır.

AYDA ORTALAMA 2 BİN KİŞİYE HİZMET VERİLİYOR

Gerek merkez ilçe, gerekse kalıcı konutlardaki SHM’lere günde ortalama kaç hasta müracaat ediyor? Toplamda kaç hastada kesin netice aldınız?

Merkez SHM’miz yaklaşık bir yıl, Kalıcı Konutlar SHM’miz de yaklaşık 2 aydır hizmet vermekte olup bu süre zarfında ayda ortalama 2000, günde de 100 kişiye hizmet vermektedir. Fakat birinci basamak olarak tabir ettiğimiz koruyucu sağlık hizmetleri niceliksel değerlendirmelerden ziyade niteliksel olarak değerlendirilmelidir. Sağlıklı Hayat Merkezlerinin mottosu olan ‘’Hastalığa değil sağlığa yatırım yapmak’’ ifadesi verilen hizmetin niteliksel olarak değerlendirilmesi gerektiğini ayrıca vurgulamaktadır. Çünkü verilen koruyucu sağlık hizmetlerinin karşılığı kısa vadede değil uzun vadede ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir bireyin beslenme alışkanlığını düzenlemek, ona fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak diyabet (şeker hastalığı), koroner kalp hastalığı vb. kronik hastalıkları önleyebileceği için SHM’ye bir veya birkaç başvuruda kazandırılabilecek hayat tarzı değişiklikleri ile bireyin ileriki dönemlerini daha sağlıklı geçirmesi,  ikinci veya üçüncü basamak sağlık kuruluşları olan hastanelere başvuru sayılarının azalmasını sağlayacaktır. Bu sayede hem hastanelerimizin yükü hafiflemiş olacak, hem de kronik hastalıklar için harcanan paralar genel anlamda azalmış olacaktır.

LABORATUVAR, HEM HALKA, HEM KAMUYA HİTAP EDİYOR

 “Halk Sağlığı Laboratuvarı” konusunda bilgi verir misiniz? Bu birim toplumun hangi kesimine hitap ediyor? Halka mı, kamu birimlerine mi? 

Halk Sağlığı laboratuvarı hem halka hem de kamuya hitap etmektedir. Burada vatandaşlardan evlilik öncesi bulaşıcı hastalık ve talasemi tahlilleri yapılmaktadır. Ayrıca ilimizdeki içme sularının analizlerinin bir kısmı ile havuz ve deniz suyu analizleri yapılmaktadır.

KETEM konusu hakkında ne diyeceksiniz?

Bu konuya tekrar girmeyelim. Bu konu ile ilgili geçtiğimiz hafta 16-17.12.2019 tarihlerinde röportaj yapmıştınız. KETEM sorumlu hekimi Dr. Sayın Rabia Hizarci hanım doyurucu bilgiler vermişti.  Kendilerine de buradan teşekkür ediyorum. 

84 PERSONEL İLE HİZMET VERİLİYOR

Yukarıda adı geçen birimlerde görev yapan arkadaşların branşlara göre toplam sayıları nedir?

Merkez Sağlıklı Hayat Merkezi’miz, Kalıcı Konutlar Sağlıklı Hayat Merkezi’mizde ve bu kurumlarımızın bağlı bulundukları Merkez Toplum Sağlığı Merkezi’mizde 6 hekim, 29 ebe, 7 hemşire, 3 diş hekimi, 2 sosyal hizmet uzmanı, 2 Çocuk Gelişimi Uzmanı, 3 diyetisyen, 2 fizyoterapist, 2 psikolog, 9 sağlık memuru, 4 V.H.K.İ, 7 sağlık teknisyeni, 4 hizmetli ve 4 güvenlik görevlisi olmak üzere toplamda 84 kişi hizmet vermektedir.

İdeal anlamda hizmet verilebilmesi için bina, alet edevat olarak yeterli durumda mısınız? Yukarıda adı geçen birimlerde kaç adet hizmet aracınız bulunmaktadır?

Hizmeti aksatacak herhangi bir ekipman eksikliğimiz bulunmamaktadır. Mobil KETEM tarama aracımız, diş tarama aracı, 1 adet mamografiye toplu taşıma yaptığımız araç, 2 adet de aşı tarama ve eğitimlerde kullandığımız hizmet aracımız bulunmaktadır. Yine araç ihtiyacı olduğu zaman İl Sağlık Müdürlüğünden araç ihtiyacı karşılanmaktadır.

Yukarıda adı geçen birimlere uğrayan hastalarda sağlık güvencesi şartı arıyor musunuz? Yapılan işlerden ücret alınıyor mu?

Herhangi bir sağlık güvencesi aranmamaktadır. Yapılan hizmetlerden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Sayın başkanım çok yararlı bir röportaj oldu. Halkımız tarafından “Verem Savaş Birimi-Sağlıklı Hayat Merkezi-Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi-Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)-Halk Sağlığı Laboratuvarı” konusunda bilgiler vermiş oldunuz. Sizlere, biriminizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulan varsa onları söylemek ister misiniz?

Teşekkür ederim. Devletimizin sağlık alanında dünden bugüne geldiği noktayı, yapılan çalışmaların halka anlatılması için bizlere fırsat verdiniz. Öncelikle böyle bir röportaj ile Düzce İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hizmet veren birimlerin kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, bu röportajın gerçekleşmesi için gerek verdiği müsaade, gerekse kurumumuzun gelişimine olan katkıları nedeniyle başta ilimiz Valisi Sayın Dr. Zülkif Dağlı’ya, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin Yılmaz’a şahsım ve tüm mesai arkadaşlarım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR