Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:36] Erdi Yapı Türkiye genelinde ilk 5’e girdi -- [17:01] DÜZCE EMNİYETİ DENETİMLERE DEVAM EDİYOR -- [14:36] Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Kafe-restoranlar ne zaman açılır? -- [14:18] Saatte 90 km hızla geliyor... -- [14:26] ŞEHADETİNİN 20. YIL DÖNÜMÜNDE SEVGİ VE ÖZLEMLE -- [13:06] Prof. Ercan: Türkiye'de hiçbir yerde deprem olmasa iki yerde olur -- [10:09] Araç muayenelerinde önemli düzenleme -- [09:42] Düzce’de 5 bin 534 kişi aşılandı -- [19:30] UZUN MUSTAFA MAHALLESİNDE İNTİHAR GİRİŞİMİ -- [18:03] RIZA ERDEM’DEN BÜYÜK DESTEK --
Röportajlar
Bu Hastane Şifa Dağıtıyor

​Gazetemiz Yazarı İlhami Atasever bu hafta "Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Hamit Özmen"in misafiri oldu. Atasever, Özmen'den Muncurlu'da faaliyet gösteren Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasında verilen sağlık hizmetleri ile ilgili bilgi aldı.

6.01.2020
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Bu Hastane Şifa Dağıtıyor

Gazetemiz Yazarı İlhami Atasever bu hafta Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasının çalışmaları ile ilgili röportaj gerçekleştirdi. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Hamit Özmen'e konuk olan İlhami Atasever hastanede yürütülen çalışmalar ile ilgili çeşitli bilgiler edindi. Başhekim Özmen, Hastanenin yatak kapasitesinden, kullanılan cihazlara, tedavi süresinden, randevu sistemine kadar bir çok konuya değindi. Başhekim Özmen, Muncurlu ek hizmet binasında fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğinde günde ortalama 150 hasta, Romatoloji polikliniğinde günde 40 hastanın muayene için başvurduğunu, 15-20 kişinin de Ruh sağlığı merkezine başvuruda bulunduğunu bildirdi. Özmen ayrıca hastanede 350 kişiye ayakta, 100 kişiye yatakta tedavi olduğunu söylerken, 32 kişiye evde (A grubu) bizzat hastanın ayağına gidilerek fizik tedavi uygulaması yapıldığını, bir ekibin günde evde yatan 8 felçli hastaya tedavi için gidebildiğini söyledi. Başhekim Özmen halen 200 kişinin tedavi olmak için sıra beklediğini sözlerine ekledi.

Kendinizi tanıtır mısınız?

1981 Karabük doğumluyum. İlk, Orta ve Lise tahsilimi Karabük’te tamamladım. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Uzmanlığımı 2014 yılında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalından aldım. 2014-2019 yılları arasında Akçakoca Devlet Hastanesinde Üroloji Uzmanı Başhekim Yardımcısı ve Başhekim olarak görev yaptım. 2019 yılı Şubat ayından bu yana, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmaktayım.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi-Muncurlu yerleşkesinde bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasının açık adresi ve iletişim numaraları nedir?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Muncurlu köyü, Düzce. Telefon No: Tel:0 380 5291300’dir.

100 YATAK KAPASİTESİ MEVCUT

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasının bulunduğu alan ve Hastanenin bulunduğu kapalı alan kaç metre kare büyüklüğündedir? Hizmet binası kaç tarihinde yapılmıştır. Hastanenin fiziki yapısı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasının bulunduğu alan 85 dönüm arazi üzerinde bulunmaktadır. Binanın oturum alanı 5779 metre karedir. Bodrum kat dahil 4 katlıdır. Toplam kapalı alanı 16.876 metre karedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasında Fizik Tedavi Servisi bulunmaktadır. Ayrıca Romatoloji poliklinik, Fizik Tedavi Poliklinik, Fizik Tedavi Ünitesi ve Toplum ruh sağlığı merkezi (TRSM) hizmetimiz bu binada verilmektedir.

Muncurlu yerleşkesinde bulunan hizmet binasının yapımına 2001 yılında başlanmış, 2005 yılında faaliyete geçmiştir. Binada 2 adet tek kişilik, 2 adet 3 kişilik, diğerleri 2 kişilik olmak üzere toplam 100 yataklıdır. Isıtma şekli doğalgazdır. Şehir merkezine olan uzaklığı 12 km’dir.

182'DEN DE RANDEVU ALINABİLİYOR

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu ek binası şu anda hangi amaçla kullanılıyor? O binada ne tür hizmetler veriliyor?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu ek binası şu anda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Fizik Tedavi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Romotoloji (Romatizmal hastalıkları) teşhis ve tedavi merkezi olarak kullanılmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Romotoloji Polikliniği ne zamandan beri hizmet vermeye başladı?

Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Ağustos 2017, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 03.07.2017 ve Romatoloji Polikliniği 24.12 2019 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) ne demek? Fizik Tedavi uzmanı kimdir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) hastanesinde muayene olabilmek için Alo 182’den randevu alınabiliyor mu?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon; Kas ve iskelet sistemi problemleri, nörolojik hastalıklar ve akut kronik ağrıya bağlı özürlülük durumlarının teşhisi, tedavisi ve takibiyle ilgilenen tıp dalıdır.

Fizik tedavi hekimi; Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon alanında eğitim almış uzman tıp hekimidir. Kas iskelet sistemi hastalıklarının tanısını koyar, tedavisini planlar. Tedavide amaç: hastanın ağrısını azaltmak, kas gücü kaybı, denge kaybı ve yürüyüş bozukluğu gibi fonksiyonel problemleri düzeltmek ve gelişen özürlülüğünü tedavi etmektir.

Alo 182’den randevu alınabiliyor. Bizzat hastanemize gelerek de sıra alınabiliyor.

GÜNLÜK 200'ÜN ÜZERİNDE BAŞVURU VAR

Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi ve Toplum Ruh sağlığı merkezine bir günde kaç kişi poliklinik hizmeti için geliyor?

Muncurlu ek hizmet binamızda fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğimize için günde ortalama 150 hasta, Romatoloji polikliniğimize günlük 40 hasta muayene için başvurmaktadır.toplum Ruh sağlığı merkezimize ise günlük 15-20 kişi gelmektedir.

AYAKTA, YATAKTA VE EVDE TEDAVİ İMKANI

Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde halen yatan hasta sayısı kaç kişidir veya günde ortalama kaç hastaya fizik tedavisi uygulanıyor. Fizik tedavisi olmak için sırada bekleyen hasta var mı?

350 kişiye ayaktan, 100 kişiye yataklı tedavi, 32 kişiye evde (A grubu) bizzat hastanın ayağına gidilerek fizik tedavi uygulaması yapılıyor. Bir ekip bir günde evde yatan 8 hastaya tedavi için gidebiliyor. Yatarak tedavi olmak için yaklaşık 100 kişi sırada beklemektedir. Ancak ayaktan tedavi olmak isyeten hastaların tedavisine hemen başlanmaktadır.

350 kişi ayaktan, 100 kişi yataklı tedavi, 32 kişi evde (A grubu) bizzat hastanın ayağına gidilerek fizik tedavi uygulaması yapılıyor. Bir ekip bir günde evde yatan 8 hastaya tedavi için gidebiliyor. Halen tedavi olmak için yaklaşık 200 kişi sırada beklemektedir.

TEDAVİ 2 İLE 12 HAFTA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine yatan bir hasta ortalama kaç gün kalıyor.

Hastalığına göre değişmekle beraber ortalama süresi 2 hafta ile 12 hafta arası değişmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde yatan hastalara ne tür bir uygulama yapılıyor? Günde kaç seans fizik tedavi uygulanıyor. Bir anda kaç hasta fizik tedavi alabiliyor? Kadın ve erkekler için terapi bölümleriniz ayrı mı?

Bir hastaya hastalığına göre günde bir veya iki bazen üç seans fizik tedavi yapılabiliyor. Mesela bel fıtığı için ayrı, boyun fıtığı için ayrı, bir başka rahatsızlığı için ayrı olmak üzere günde 3 değişik çeşit seansta fizik tedavi uygulanabiliyor. Fizik tedavi seansının süresi 40-60 dakika arasında değişmektedir.

Kabin sayımız aynı anda 54 hastaya birden fizik tedavi uygulayabilecek kapasitededir. Fizik tedavi kabinlerimiz kadınlarımız için ayrı erkek hastalarımız için ayrı ayrı yerlerdedir.

UZAY TERAPİ DE YAPILIYOR

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde hangi tür aletten kaç adet bulunmaktadır? Uzay terapi ne demek?

Uzay Terapi, Cpm, ESWT, 4 tane elektrikli bisiklet, 5 tane yürüyüş bandı, el robotu, Ultrason cihazı, kombine elektroterapi cihazı, lazer cihazı, girdap banyosu, ağrı kesici akım veren tens kısa dalga diatermi cihazı, kas kuvvetlendirme cihazları bulunmaktadır. Uzay Terapi: Temelde uzay teknolojilerinden ilham alınarak geliştirilen alternatif hem çocuk, hem de felçli yetişkin hastalara uygulanabilen bir fizik tedavi yöntemidir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde Robotik yürüme cihazınız var mı?

Şimdilik yok ama Sağlık Bakanlığımız ile görüşme halindeyiz. En kısa zamanda o cihazın da alımı için görüşmelerimiz sürmektedir.

ÜCRETSİZ SERSVİZ HİZMETİMİZ MEVCUT

Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde yapılan poliklinik sonucu ameliyat olması gereken hasta için burada ameliyat yapılıyor mu? Hastaneye gelemeyecek durumda olan hastalar için evde muayene yapıyor musunuz?

Ameliyat önerilen hastalar hastanemizin ortopedi ya da beyin cerrahisi gibi operatif bölümlerine yönlendirilir. Hastaneye gelemeyecek durumda olan hastalar evde sağlık hizmetleri birimize başvuru yaparlarsa gereğinde gidip evdeki hastayı muayene edebiliyoruz. Fizik tedavi hizmeti alan Felçli hastalar veya çocuk tedavileri için ücretsiz-evden hastaneye servis hizmeti yapıyoruz.

Huzurevlerinde kalan yaşlılar için hizmetiniz var mı?

Huzurevinden gelen hastalarımıza da gerekiyorsa fizik tedavi uyguluyoruz.

Muncurlu Ek hizmet binasında kaç branşta ve kaç adet doktor görev yapmaktadır?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu’daki ek hizmet binamızda 5 adet Fizik Tedavi doktoru, (1 tanesi merkez hastanede, 4 tanesi Muncurlu’da) Toplum Ruh sağlığı merkezinde 2 adet psikiyatri doktoru (Haftanın belli günlerinde Muncurlu yerleşkesinde) görev yapmaktadır.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ile Muncurlu’daki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi arasındaki mesafede hastalara ulaşım kolaylığı sağlıyor musunuz?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ile Muncurlu’daki ek bina arasında her gün saat buçuklarında Düzce’deki Atatürk Devlet Hastanemizin kapısının önünden Muncurlu’daki ek hizmet binamıza hastalarımız için ücretsiz ulaşım hizmeti verilmektedir.

SOSYAL GÜVENCESİ OLAN HASTALARDAN EK ÜCRET ALINMIYOR

Muncurlu’da ek binada hastalara verilen Fizik tedavi için özelleştirildi deniliyor. Bu ifade doğru mu yoksa nedir bu işin doğrusu? Bu konuda bilgi verir misiniz? Orada muayene olan hastalar veya fizik tedavisi olan hastalardan ücret alınıyor mu?

Fizik tedavi hekimlerimizin önerdiği tedavi uygulamaları birçok fizik tedavi hastanesinde olduğu gibi ihaleyi almış olan özel bir şirket tarafından verilmektedir. Burası devlet hastanesi olduğu için sosyal güvenceye (SGK, BAĞKUR EMEKLİSANDIĞI, GENEL SAĞLIK SİGORTASI VS) sahip hiç bir hastadan ek bir ücret alınması söz konusu değildir.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu ek binasında hizmet verilen branşlar her vatandaşa açık mı, sadece Düzce’nin vatandaşına mı açık?

Hizmetlerimiz bütün vatandaşlarımız için geçerlidir. Yurdumuzun dört bir tarafından tavsiye üzerine hastanemizde fizik tedavi almak için gelmiş birçok hastamızda vardır.

TOPLAM 77 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

Hizmetin şirket tarafından verilmesinin ne tür avantajları var? Şu anda orada hangi branşlarda toplam kaç kişi çalışıyor?

Hizmet ve masraf açısından çok avantajımız var. Şu an orada, doktor, hemşire, tekniker, teknisyen, Röntgen teknisyeni, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, fizyoterapist, fizik tedavi teknikeri vb. toplam 77 kişi görev yapmaktadır.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasında Romotolojik hasta ve hasta yakınlarına yönelik hasta bilgilendirme toplantısı yapıyor musunuz?

Tabi ki yapıyoruz. Çok kısa bir süre önce bu konuda (24.12.2019) tarihinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasında Valimiz Dr. Sayın Zülkif Dağlı beyin, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin Yılmaz beyin ve çok sayıda protokolün de katıldığı Romotolojik hasta ve hasta yakınlarına yönelik hasta bilgilendirme toplantısı yaptık.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasında hizmet aracınız var mı?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ne bağlı bir birim olduğu için hastanemize ait tüm hizmet araçları Muncurlu ek binamıza da hizmet vermektedir. Onun dışında taşeron şirkete ait sadece Muncurlu ek hizmet binamıza hizmet eden araçlarda mevcuttur.

50 YATAK DAHA İLAVE EDİLECEK

Muncurlu’daki ek bina ile ilgili gelecekte başka projeleriniz var mı?

Şu anda Getat için doktor arkadaşlar kurs alıyor. Önümüzdeki aylarda “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT)” hizmetlerimiz olacaktır. Yakın gelecekte 50 yatak daha ilave yapmayı düşünüyoruz, bu konudaki hazırlıklarımız sürmektedir. Ayrıca hastane bahçemizde peyzaj çalışmaları da projelerimiz içindedir.

TÜRKİYE'NİN EN İYİLERİ ARASINDA

Tedavi kalitesi bakımından hastanenizin durumu hakkında ne söyleyebilirsiniz? Burada tedavi edilen hastalarınız oluyor mu?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi için belki de Türkiye’nin en iyilerindendir dersem pek fazla abartmış olmam diye düşünüyorum. Buraya hasta olarak gelip yürüyerek giden hastalarımızın olduğunu söyleyebilirim.

HASTALARIN EL KASLARINI DA GELİŞTİRİYORUZ

 Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binasında felçli hastalar için ne tür tedaviler uygulanıyor? Mesela El becerileri veya el robotu var mı?

Felçli hastaların el becerilerini geliştirebilecekleri bölümümüz bulunmaktadır. Hastalarımız orada el kaslarını geliştirebiliyor, el robotunu kullanabiliyorlar.

Sayın Başhekimim çok yararlı bir röportaj oldu. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin Muncurlu’da bulunan ek binasında ne tür hizmetler veriliyor?  Orada hangi tür hastalar şifa buluyor, yakın zamana kadar bu durum pek bilinmiyordu. Yeni çalışmalar hakkında bilgiler vermiş oldunuz. Sizlere, biriminizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulan varsa onları söylemek ister misiniz?

Çok teşekkür ederim. Devletimizin sağlık alanında dünden bugüne geldiği noktayı, yapılan çalışmaların halka anlatılması için bizlere fırsat verdiniz. Öncelikle böyle bir röportaj ile Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin, Muncurlu yerleşkesinde bulunan Ek binasında yapılan çalışmaları, verilen hizmetlerin kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine teşekkür ediyorum. Bu röportajın gerçekleşmesi için gerek verdiği müsaade ile gerekse hastanelerimizin gelişimine olan katkıları nedeniyle başta ilimiz Valisi Dr. Sayın Zülkif Dağlı’ya, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin Yılmaz’a, emeği geçen herkese şahsım ve tüm mesai arkadaşlarım adına teşekkürlerimi arz ederim.

 

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR